• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
s čime prskate rasad rajčice do sadnje,jel Nordox malo prejak zbog velikog postotka bakra,možda Dithane kao preventiva,pa Ridomil ako nastupi zaraza,Quadris svaki treći puta itd.i koristite li Previcor i kada? ili radite drugačije?

Ne moraš pretjerivati sa prskanjem rasada rajčice. Dovoljne su dvije preventivne zaštite od pikiranja do sadnje jer je ona u ovom periodu spremna za sadnju za tri tjedna. Ja sam obično prvo zaljevanje nakon pikiranja uradio sa propamokarbom (Previcur ili Proplant) i još jedna zaštita sa mankozebom (Dithane). Ove godine sam radio sa Thioferom tako da još nisam upotrijebio fungicide na rajčici i krastavcu(vidi se na slikama da je sve zdravo).
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
s čime prskate rasad rajčice do sadnje,jel Nordox malo prejak zbog velikog postotka bakra,možda Dithane kao preventiva,pa Ridomil ako nastupi zaraza,Quadris svaki treći puta itd.i koristite li Previcor i kada? ili radite drugačije?

Ja ne prakticiram nikakvo prskanje tokom proizvodnje rasada. prvo mi je prskanje neposredno prije presađivanja sa bakrom, a onda recimo za tri tjedna Daconil, pa opet za tri tjedna neki sistemik i dalje po potrebi što ovisi o količini vlage.
Uglavnom ravnam se po Blitecast prognozi plamenjače tako da sve ovisi o temperaturi i vlazi.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne moraš pretjerivati sa prskanjem rasada rajčice. Dovoljne su dvije preventivne zaštite od pikiranja do sadnje jer je ona u ovom periodu spremna za sadnju za tri tjedna. Ja sam obično prvo zaljevanje nakon pikiranja uradio sa propamokarbom (Previcur ili Proplant) i još jedna zaštita sa mankozebom (Dithane). Ove godine sam radio sa Thioferom tako da još nisam upotrijebio fungicide na rajčici i krastavcu(vidi se na slikama da je sve zdravo).

ma nisam ni mislio puno prskati,samo pitam. nego,zalio si i po listu sa previcurom,nesmeta ništa? a sa Dithanom si prskao ili si radio otopinu pa zalijevao?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja ne prakticiram nikakvo prskanje tokom proizvodnje rasada. prvo mi je prskanje neposredno prije presađivanja sa bakrom, a onda recimo za tri tjedna Daconil, pa opet za tri tjedna neki sistemik i dalje po potrebi što ovisi o količini vlage.
Uglavnom ravnam se po Blitecast prognozi plamenjače tako da sve ovisi o temperaturi i vlazi.

koje sredstvo na bazi bakra koristiš a koji sistemik?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
ma nisam ni mislio puno prskati,samo pitam. nego,zalio si i po listu sa previcurom,nesmeta ništa? a sa Dithanom si prskao ili si radio otopinu pa zalijevao?

Sorry što kasnim sa odgovorima jer ne stigne m od siline posla na komp. Da Previcurom zaljevam iz kante sa tušom(poljevača,žbrufador). U 10 l vode ide 20ml previcura i zaliješ 3 l otopine po kvadratu. Sa Dithanom prskam 15-ak dana kasnije(po potrebi ranije ili kasnije). Ja bakar ne koristim u zaštiti rasada jer ga on stopira u rastu, a prije nego ga idem saditi(dva dana) poprskam ga Goemar-om(zaštita od stresa).
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
koje sredstvo na bazi bakra koristiš a koji sistemik?


Pa bakar večinom champion. Ponekad i bakreni antrakol, ovisi šta mi je pri ruci. Sistemik Antracol kombi.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
ja sam ga samo jednom zalio previkurom i zasada se dobro drži,plodovi na prva dva buketa,a procvjetao je i peti....nikada nisam koristio bakar ,a uvijek je bilo roda cc 10kg,po biljci (plastenik)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
ja sam ga samo jednom zalio previkurom i zasada se dobro drži,plodovi na prva dva buketa,a procvjetao je i peti....nikada nisam koristio bakar ,a uvijek je bilo roda cc 10kg,po biljci (plastenik)

10 kg po biljci to je izvrstan prinos, vjerovatno ga držiš cijelu godinu u plasteniku(od ranog proljeća do prvih jesenskih ledova). Ja ga držim do sredine 08.mj, šest etaža i bude oko 6kg po stablu.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
10 kg po biljci to je izvrstan prinos, vjerovatno ga držiš cijelu godinu u plasteniku(od ranog proljeća do prvih jesenskih ledova). Ja ga držim do sredine 08.mj, šest etaža i bude oko 6kg po stablu.
posadim ga početkom 4-tog mjeseca i guram do mrazeva,ali ove godine sam mislio da ga počupam ranije ,pa će ići max. do 6. etaže. prvi put radim ovaj paradajz Monroe ,pa ne znam kakav je.........Nemo-tami mi je do sada bio daleko najbolji.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
posadim ga početkom 4-tog mjeseca i guram do mrazeva,ali ove godine sam mislio da ga počupam ranije ,pa će ići max. do 6. etaže. prvi put radim ovaj paradajz Monroe ,pa ne znam kakav je.........Nemo-tami mi je do sada bio daleko najbolji.

Imam ovu godinu 10 komada nemo tammi i 10 komada nemo netta za probu pa me baš zanima kakav će ispasti. Inače nemo netta mi se kaže boljelje nego tammi. no do berbe ima još tridesetak dana.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Imam ovu godinu 10 komada nemo tammi i 10 komada nemo netta za probu pa me baš zanima kakav će ispasti. Inače nemo netta mi se kaže boljelje nego tammi. no do berbe ima još tridesetak dana.
Sadio sam i jedan idrugi,i quin, i još neke od "nirita",ali tami mi se pokazao najbolji. Quin je ,kažu ,najrodniji,ali nisam bio zadovoljan.....pretprošle godine nemo-tamy --185 stabljika--ok 2100 kg roda!! naravno za cijelu sezonu, "vođen" je na dvije grane,s tim da je druga zaustavljena nakon druge etaže...nemam pojma zašto.....tako sam negdje pročitao i držim se toga
 
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Sadio sam i jedan idrugi,i quin, i još neke od "nirita",ali tami mi se pokazao najbolji. Quin je ,kažu ,najrodniji,ali nisam bio zadovoljan.....pretprošle godine nemo-tamy --185 stabljika--ok 2100 kg roda!! naravno za cijelu sezonu, "vođen" je na dvije grane,s tim da je druga zaustavljena nakon druge etaže...nemam pojma zašto.....tako sam negdje pročitao i držim se toga

do koje ti je to etaže išlo? i koji je bio prosjek težine ploda (mislim na tammy)
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
do koje ti je to etaže išlo? i koji je bio prosjek težine ploda (mislim na tammy)
Išlo je do 10 etaža na glavnoj grani,plus one dvije....a plod je težak oko 180 gr. i definitivno je najcrveniji koji sam vidio!!!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
jel sam ja jedini koji još nije posadio rajčicu van? a što mi drago što nisam,danas tukao led malo kod nas,a taman se spremao saditi i krastavac vani i nisam stigao hvala Bogu.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Počela mi je zrioba paradajza,jutros kod provjetravanja plastenika primjetio sam par plodova koji su počeli dobivat boju.Vegetacija je prekinuta na 6-oj etaži.Gledam u kauflandu danas cijena od 15kn,u maloprodaji.



pišem pismo tinta mi se proli gdje je ona koja mene voli?
 
J

Joplin

Guest
jel sam ja jedini koji još nije posadio rajčicu van? a što mi drago što nisam,danas tukao led malo kod nas,a taman se spremao saditi i krastavac vani i nisam stigao hvala Bogu.

Nisam ni ja još :supris:

Ma tu je tek prekjučer zatoplilo.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
cabage. Provjeri da ti voda nije puna željeza kaže:
jel moguće da ima puno željeza u vodi u metalnoj cisterni,iznutra nije pofarbana nego je obični zahrđali lim,isto imam problem s rajčicom,posadio sam vani 120 stabljika i zalijevam kap po kap,posadio sam prije 10 dana a ona stoji kako stoji,primila se ali ne napreduje,bilo je i nekih crnih buba po njoj ali sam ih pošprico CALIPSOM pa ću sad vidjet kako će se ponašat
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Iskreno nemam pojma, no svašta je moguće. No čekaj, tek 10 dana, sad bi u biti trebala krenuti.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Poštovani forumaši molim Vas za savjete po prvi puta je sadila supruga rajčicu u plastenik ,znači folija kap navodnjavanje iz plast.rezeorvara 1000lit,voda je bunarska i prvo ostoji 24 sata.
Pojavili su se simptomi kao list se okrenuo,i bljedo žučkastie točkice na licu a na naličju kao da ima neka uš ili nešto drugo.
Pitanje kakvi bi to simptomi mogli biti, vode koristimo oko 300 lit po danu na 30m duž kapaljke svakih 20 cm paprika ,rajčica, prskano samo poslje rasađivanja bordoškom juhom.
Slike stavim navečer.
 

Najnoviji postovi

Na vrh