• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nisi ništa upropastio, ako tije to prvi put. Nego kako ti to puštaš tu hranu kroz venturi? Nešto sa malo podataka raspolažeš a svašta nešto radiš. Kažeš navodnjavaš, a sad kažeš da si jednom. Ili nas zezaš ili sebe zavaravaš. U dobrom duhu i dubroj namjeri ću ti reći da pustiš minimum 20 l/m, naravno sa prihranom i sa tri etape. Poz
 
I

Ivica 75

Guest
Evo tacno postupak: Posadjen u plastenik pre 10 dana. Posto sam potapao rasad nisam ga zalivao 2 dana, trci dan 10 sati sa prihranom 12:40:12, pa nista 5 dana kada sam pustio 6 sati.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Imao bih i ja jedan savjet. Mnoge mlade biljke (a ponekad i starije) negativno reaguju posle zahlađenja na nagli izlazak sunca. Moj prijedlog kolegi je prvo da biljka ima dovoljno vode. Pošto ja mislim da biljka najvjerovatnije sada (nedovoljno ukorjenjena) ima prejaku svetlost, bilo bi dobro ako ima mogućnosti za finim orošavanjem biljaka i sjenčenjem biljaka. Ako nema tu mogućnost predlažem ujutro ranije jednu brzu probu ništa te neće koštati a do sutra do podne ćeš utvrditi dali je to problem zbog jake svjetlosti. Uzmi jedno parče najlona staroga 1m2 i postavi ga na 4 štapa iznad paradajza ( zakloni ga od sunca) ako u podne bude vaseli od ostalog paradajza onda je dijagnoza prejaka svjetlost.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Loše. Prvi dan potapanje rasade u Confidor npr. Sadnja u suho tlo, poslije sadnje predvečer 5 litara vode čiste, 10 litara 12-40-12 pa 5 litara čiste po dužnom metru. Slijedeće zalijevanje kad paradajz klone kao kod tebe, receptura ista. Poslije toga bi trebao imati fini korijen.Nastaviti dalje sa 20-20-20 + me 2 navodnjavanja. Ako ti temp u plasteniku prelazi 32 stupnja i biljka ima plodove, navodnjavanje mora biti svaki dan 5 litara po biljci x koliko ih imaš po dužnom metru. Moraš paziti da dodaješ hranjiva da ih ne ispereš. I sad ideš dalje... i bla bla. Ovo je dobar start, vjerovatno drugi forumaši imaju svoju neku filozofiju, možda actara ili previcure potapanje...
 
I

Ivica 75

Guest
U svakom slucaju hvala, cinimi se da u jednom sosku plastenika posle podne nema sunca i tamo je sve uredu. Sutra cu da proverim i da provedem eksperiment sencenja.
 
M

MOCO

Guest
pazi na klor u vodi, on je loš za mlade biljke

Odnos povrća prema kloru

* Povrće osjetljivo na klor (neposredna gnojidba prije sjetve) - rajčica, paprika, patlidžan, krastavac, dinja, lubenica, luk.
* Koristiti gnojiva u kojima je kalijev sastojak u sulfatnom obliku tj. sadrži SO4 umjesto Cl, npr: NPK (7:14:21) ili NPK (5:20:30)

Štetno djelovanje klora

* Znaci štetnog djelovanja: prerano kretanje vegetacije nepotpuno razvijanje listova uvijanje listova po rubovima deformiranje lista i kloroza – sušenje

@ siki onaj sumpor sam naveo zbog pepelnice jer kaže da mu je po danu temp 30°c
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Pre 10 dana kada sam ga posadio u plastenik rasad (koren) sam potapao u rastvor 12:40:12, a pre 3 dana sam isti pustio kroz venturi. Listovi su cisti nema nikakvih promena.

Meni ti to izgleda kao preforsiranost gnojivom,vjerojatno ti je koncentracija otopine u koje si namakao presadnice bila prejaka.Nadalje nakon presađivanja biljaka temperatura u plasteniku nebi trebala biti u prvim danima biti viša od 20 do 22 stupnja,pogotovo ako temperatura zemlje u zoni korijena nije viša od 17 stupnjeva.Korijen paradajza ispod 15 stupnjeva zemlje ne funkcionira.Prilikom zalijevanja zemljište se još više hladi pa se iz početka zalijeva samo toliko koliko biljci treba u zoni korijena to je nekoliko decilitara po biljci, svakih 2 do 3 dana.Sa vremenom kako biljka raste zalijevanje se povećava,količinski i vremenski.Ako drugačije nemožeš odrediti količinu vlage,uzmi rukom zemlju između dvije bljke i stisni ju u dlanu.Što se tiče preforsiranisti gnojivom, ako sam u pravu verojatno nečeš imat večih šteta.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Meni ti to izgleda kao preforsiranost gnojivom,vjerojatno ti je koncentracija otopine u koje si namakao presadnice bila prejaka.Nadalje nakon presađivanja biljaka temperatura u plasteniku nebi trebala biti u prvim danima biti viša od 20 do 22 stupnja,pogotovo ako temperatura zemlje u zoni korijena nije viša od 17 stupnjeva.Korijen paradajza ispod 15 stupnjeva zemlje ne funkcionira.Prilikom zalijevanja zemljište se još više hladi pa se iz početka zalijeva samo toliko koliko biljci treba u zoni korijena to je nekoliko decilitara po biljci, svakih 2 do 3 dana.Sa vremenom kako biljka raste zalijevanje se povećava,količinski i vremenski.Ako drugačije nemožeš odrediti količinu vlage,uzmi rukom zemlju između dvije bljke i stisni ju u dlanu.Što se tiče preforsiranisti gnojivom, ako sam u pravu verojatno nečeš imat večih šteta.
Ovaj odgovor je meni,rekao bih, najstručniji za probleme koje ima Ivica75 sa svojim rajčicama. Previše je vode i hranjiva mlada biljčica dobila u kratkom vremenu i to ju je svakako šokiralo.Još je pitanje kakvo je stanje sa hranjivima u tlu(analiza tla) i kako će ona tek reagirati prilikom daljnjeg ukorijenjivanja. Za navodnjavanje, ako nemate tenziometre, provjera sa grudom zemlje je ispravna i nadalje bi Ivica75 trebao zaljevati samo sa čistom vodom a biljci pomoći da se vrati iz stanja šoka sa nekim biostimulatorom rasta poput Goemar 86.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Vrh biljke je mlitav, neznam kako bih objasnio, opusten. Unutra je danju 30, a nocu oko 8. Sinoc sam folijarno 20:20:20+Mq i kao da se uvrtanje zaustavilo, ali i dalje je lose.

Temperature preko 30C i još k tome mlitavi vrhovi biljaka su znak da ti je rajčicu napao crveni pauk...
Špricaj sa nekim od akaricida,nemaš baš puno vremena...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Temperature preko 30C i još k tome mlitavi vrhovi biljaka su znak da ti je rajčicu napao crveni pauk...
Špricaj sa nekim od akaricida,nemaš baš puno vremena...

jel to sigurno Temptation,nebi li se vidjeo mozaik mreže kao na krastavcu?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ovaj odgovor je meni,rekao bih, najstručniji za probleme koje ima Ivica75 sa svojim rajčicama. Previše je vode i hranjiva mlada biljčica dobila u kratkom vremenu i to ju je svakako šokiralo.Još je pitanje kakvo je stanje sa hranjivima u tlu(analiza tla) i kako će ona tek reagirati prilikom daljnjeg ukorijenjivanja. Za navodnjavanje, ako nemate tenziometre, provjera sa grudom zemlje je ispravna i nadalje bi Ivica75 trebao zaljevati samo sa čistom vodom a biljci pomoći da se vrati iz stanja šoka sa nekim biostimulatorom rasta poput Goemar 86.

PetulaRZ.

Moguće je da si u pravu ali za tu ispravku treba malo više vremena a njemu je problem bio vidljiv tek juče kada je sunce izašlo (barem je kod mene juče izašlo ) Zato po mom razmišljanju rajčici je sada sunce najveći problem i bilo bi dobro da se sjenči nekoliko dana dok se ne oporavi.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
jel to sigurno Temptation,nebi li se vidjeo mozaik mreže kao na krastavcu?

Ništa se ne vidi,osim što mlitave vrhovi biljaka,pauk se javlja kod visokih temperatura i niske vlažnosti zraka,treba reagirati brzo,inače ode cijeli usjev u par dana...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tu nije problem gnojidba jaka niti višak vode. Zašto tako mislim, zato što sam prošle godine potpaljivao korijen namjerno sa raznim koncentracijama i biljka totalno drukčje reagira. Drugo da ima previše vode bilo bi mu i iza folije vlage, on je presadio rajčicu a nije zalijevao, malo je šokirana jer je temperatura bila preko 30 sigurno. Puakove i lisne uši bi vidio ali ih ne vidi, povečalo vjerovatno nije nabavio, trebali bi mu ovakvo
http://lapis-plus-grupa.com/_izfotelje/index.php?main_page=product_info&cPath=1_18_38&products_id=55
No za detaljnju analizu treba dostaviti slijedeće parametre.
Koliki mu je protok "vodovodne" vode?
Kolika je površina paradajiza?
Kakav kap na kap koristi ako uopće koristi?
Koliko je cola venturi i kolika je usisna moć?
Razmak sadnje?
Dosadašnje zalijevanje?
Kada je presađeno?

Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Onaj drip što imaš na djelu bez folije mi se čini kao voćarski. Sa diznom(kapljač) i slabim protokom po satu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nemam bunar, a na vodovodnu mrezu juce 6 sati.

Mislim da ti je tu početak problema; dvije loše stvari iz vodovodne vode:
1. temperatura vode (vrlo niska, u određenim uvjetima čak ispod 10 C) koja je doslovno šokirala biljku. Po danu (kako si napisao) temperatura zraka do 30 C, što znači da se tlo (površinski sloj, koji je usto i ispod folije grije preko 20 C) dobro ugrije i onda "hladan tuš". Pa nema te biljke koja neće u tim uvjetima doživjeti termički šok. Napravi test; nakon zavšetka natapanja napuni kantu vodom iz vodovoda i stavi noge unutra... i to je to. Jednom šokirana biljka gubi "imunitet" i postaje osjetljivija na sve biotske i abiotske činitelje (bolesti, štetnike...).
2. klor u vodovodnoj vodi. U ovoj priči nije kritičan, ali sigurno dijeluje nepovoljno.

Što sada?
Nekakav biostimulator može malo poraviti stvar; ali sada samo natapanje čistom vodom (temperiranom) dok biljka ne dođe sebi. Obavezno zaštita, jer je "imunitet" oslabljen da ne bi bilo još većih šteta. I kada biljka "stane na noge" onda kreni dalje. Sve u svemu, kašnjenje u plodonošenju će biti bar 2-3 tjedna (a jedan od razloga zbog čega se koristi zaštićeni prostor je upravo ranije plodonošenje).
I slijedeću godinu paziti više na gore spomenute stvari.

p.s. Kako temperirati vodu? Između bezbroj X načina, najjednostavnije je koristiti odgovarajuću akumulaciju (bačva, rezervoar, iskop u zemlji i oblaganje dvostrukim najlonom, drveni sanduk i oblaganje dvostrukim najlonom, zidana akumulacija i sl.) koja je mininimalnog volumena koliko će iznositi jedan ciklus natapanja. Dan/noć prije napuniti vodovodnom vodom (ova priča vezana je uz vodovodnu vodu) i ostaviti da se temperira i prozrači (klor). SLijedeći dan koristiti za natapanje. Naravno, sada je potrebna i odgovarajuća pumpa, radi potrebnog pritiska za rad sustava; ili ako je to neka manja bačva potrebno ju je podignuti na bar 1,5 m visine (noge; postolje) pa se time može dobiti zadovoljavajući pritisak.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Mislim da ti je tu početak problema; dvije loše stvari iz vodovodne vode:
1. temperatura vode (vrlo niska, u određenim uvjetima čak ispod 10 C) koja je doslovno šokirala biljku. Po danu (kako si napisao) temperatura zraka do 30 C, što znači da se tlo (površinski sloj, koji je usto i ispod folije grije preko 20 C) dobro ugrije i onda "hladan tuš". Pa nema te biljke koja neće u tim uvjetima doživjeti termički šok. Napravi test; nakon zavšetka natapanja napuni kantu vodom iz vodovoda i stavi noge unutra... i to je to. Jednom šokirana biljka gubi "imunitet" i postaje osjetljivija na sve biotske i abiotske činitelje (bolesti, štetnike...).
2. klor u vodovodnoj vodi. U ovoj priči nije kritičan, ali sigurno dijeluje nepovoljno.

Što sada?
Nekakav biostimulator može malo poraviti stvar; ali sada samo natapanje čistom vodom (temperiranom) dok biljka ne dođe sebi. Obavezno zaštita, jer je "imunitet" oslabljen da ne bi bilo još većih šteta. I kada biljka "stane na noge" onda kreni dalje. Sve u svemu, kašnjenje u plodonošenju će biti bar 2-3 tjedna (a jedan od razloga zbog čega se koristi zaštićeni prostor je upravo ranije plodonošenje).
I slijedeću godinu paziti više na gore spomenute stvari.

p.s. Kako temperirati vodu? Između bezbroj X načina, najjednostavnije je koristiti odgovarajuću akumulaciju (bačva, rezervoar, iskop u zemlji i oblaganje dvostrukim najlonom, drveni sanduk i oblaganje dvostrukim najlonom, zidana akumulacija i sl.) koja je mininimalnog volumena koliko će iznositi jedan ciklus natapanja. Dan/noć prije napuniti vodovodnom vodom (ova priča vezana je uz vodovodnu vodu) i ostaviti da se temperira i prozrači (klor). SLijedeći dan koristiti za natapanje. Naravno, sada je potrebna i odgovarajuća pumpa, radi potrebnog pritiska za rad sustava; ili ako je to neka manja bačva potrebno ju je podignuti na bar 1,5 m visine (noge; postolje) pa se time može dobiti zadovoljavajući pritisak.
ja ujutro napunim cisternu iz vodovoda i naveče zalijevam,bokovi cisterne su obojani u crno tako da se brzo zagrije,e sad me zanima ishlapi li klor za deset sati ili mu treba više?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ja ujutro napunim cisternu iz vodovoda i naveče zalijevam,bokovi cisterne su obojani u crno tako da se brzo zagrije,e sad me zanima ishlapi li klor za deset sati ili mu treba više?
Bez problema. Klor brzo hlapi, ali ako ima gdje (zbog toga ga koriste u javnom vodovodu; snažan antisepetik, koji brzo hlapi iz vode); znači ako je cisterna malo odčepljena ili ima zrakopraznog prostora na vrhu. Ma u cca. 1/2 sata u toj cisterni voda više gotovo neće imati klora....
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Svaki klaster na rajčici mi ima više od deset, pa čak i do 16 cvjetova. Kako za sada ide oplodnja izgleda da će mi se oploditi svi cvjetovi i sad se bojim ostaviti toliki rod na jednom klasteru. Sličan problem sam imao i prošle godine ali ne toliko izražen te sam orezivao neke klastere na 7-8 plodova. Sada mi preko 70% ima više od 10 cvjetova a, također mi je isti slučaj i na drugoj i trećoj etaži. dalje ne mogu prebrojiti. Nemam volje sada opet rezati cvjetove. Ako ostavim sve mislim da će mi rajčica biti presitna. Radi se o Tamarisu i manjim dijelom Logistici. Zemlja mi po analizi ima vrlo visoke vrijednosti, PH:6,7kcl, K2O:67,5 P2O2:101,64 N/amonijski 2,37 N/nitratni 315,88, Ukupno N (ha) 2633,1 kg Humus:3,533
Da li bi se mogla rajčica othraniti pa da plodovi budu u granici karakteristike sorte makar ih bilo puno.Vaša Iskustva.
pozz.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne znam kakve su sorte te što navodiš ali ova zemlja što ju imaš sa ogromnom količinom vode bi ishranila i deset volova a ne rajčicu :) Samo se može desiti da ti usfali Mg i mikroelemenata. No Dr. će to bolje znati ;) Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne znam što si ti radio sa tom zemljom da ima toliko hranjiva u sebi. Po meni, to čak i nije dobro, jer mi to izgleda ko da se redovito i obilno gnoji da uopće ne troši. Neka to dr. proba objasniti, meni nije jasno. Tolika količina hranjiva bi lako mogla značiti zaslanjenje tla, no morat ću upisati neki fakultet da to znam protumačiti.
Uglavnom, nebi trebalo gnojiti sigurno, samo voda i voda i taj bi paradajz trebao srušiti rekorde. Provjeri da ti voda nije puna željeza, znam ljude kod kojih je zbog puno željeza u vodi došlo do blokade usvajanja hranjiva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh