• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Kukuruzni moljac nema zelene gusjenice, već kremaste boje. Zelene bi mogle biti od lisnih sovica, ovisi kakve su. Znam za moljac jer mi je to neprijatelj no.1 u paprici. Baš sam sad šetao po plastenicima i vidio 30-40 primjeraka leptira kak lete, očeš muških ili ženskih, svejedno. Znači da kreće druga generacija, trajat će borba ove godine.

Da se nadovežem na kolegu. Na paradajzu nikad nisam imao problema s kukuruznim moljcem. Na paprici je već druga priča- Jedne godine zakasnio s prskanjem i šteta minimalno 50% (kišna godina). Evo baš danas prskao s Match-om.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
i šta sad,jel da pskam s nečim ili? kad sam ubrao jedan da ga poslikam,nakon sat vremena je na tim mjestima gdje su ta oštečenja sav potamnio,kao da trune.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
još sam primjetio i žuta jaja,vjerovatno zlatica,i mušica ima dosta,onih vinskih,kao u voćnjaku kad mi breskve trunu na podu,nevjerujem da one rade štetu. od moljca ni traga,barem po mojim spoznajama.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kukuruzni moljac nema zelene gusjenice, već kremaste boje. Zelene bi mogle biti od lisnih sovica, ovisi kakve su. Znam za moljac jer mi je to neprijatelj no.1 u paprici. Baš sam sad šetao po plastenicima i vidio 30-40 primjeraka leptira kak lete, očeš muških ili ženskih, svejedno. Znači da kreće druga generacija, trajat će borba ove godine.

Boja ovisi od onoga čime se hrani,ako jede lišće onda je zelen,ako jede paradajz onda više vuče na krem i crvenu boju,boja ovisi od hrane koju jede...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
možda je i fiziološki poremećaj,velike su vrućine,možda fali vode još malo.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Najvjerovatnije kalcij ti fali.

mislio sam i to,velike vrućine pa je povećana transpiracija i odma treba više kalcija. sutra bubam nitrata malo.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
mislio sam i to,velike vrućine pa je povećana transpiracija i odma treba više kalcija. sutra bubam nitrata malo.

sa cime budes prihranio? i meni je isti problem na paprici. ja sam mislio fertinom pa po listu pospricati.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo malo analize. da je nedostatak kalcija onda bi se to vidjelo na vrhovima ploda a ne posuda,da je od sunca onda bi bili svi plodovi na sunčanoj strani a ne i ovi u hladu a i bile bi fleke a ne crte,da je kukuruzni moljac bilo bi znakova prisustva. ispravite me ako griješim. dalje,fiziološki poremećaj u fazi oplodnje uzrokovan drastičnoj promjeni temperature ili slično bi se odrazio na taj dan kad je bila takva temperatura a kod mene se to nastavlja na svim etažama i to dok je plod još skroz malen,dakle nije ni to,dalje,vjetar pa nastaju oštečenja,nije jer vjetra nije ni bilo a i ne odgovaraju oštečenja.eto to je otprilike sve što sam analizirao uz vašu pomoć. moramo ovo riješiti da znamo za ubuduće ako se kod nekoga pojavi. možda je stvar sorte,možda nevalja zemlja za rajčicu,možda joj smeta Goemar,možda formulacija 16-8-32 ili Kalcinit,možda malo ili puno vode?????????
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
sa cime budes prihranio? i meni je isti problem na paprici. ja sam mislio fertinom pa po listu pospricati.

s ničim,neznam uzrok pojavi. kad saznam budemo vidjeli kako i šta dalje.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
evo malo analize. da je nedostatak kalcija onda bi se to vidjelo na vrhovima ploda a ne posuda,da je od sunca onda bi bili svi plodovi na sunčanoj strani a ne i ovi u hladu a i bile bi fleke a ne crte,da je kukuruzni moljac bilo bi znakova prisustva. ispravite me ako griješim. dalje,fiziološki poremećaj u fazi oplodnje uzrokovan drastičnoj promjeni temperature ili slično bi se odrazio na taj dan kad je bila takva temperatura a kod mene se to nastavlja na svim etažama i to dok je plod još skroz malen,dakle nije ni to,dalje,vjetar pa nastaju oštečenja,nije jer vjetra nije ni bilo a i ne odgovaraju oštečenja.eto to je otprilike sve što sam analizirao uz vašu pomoć. moramo ovo riješiti da znamo za ubuduće ako se kod nekoga pojavi. možda je stvar sorte,možda nevalja zemlja za rajčicu,možda joj smeta Goemar,možda formulacija 16-8-32 ili Kalcinit,možda malo ili puno vode?????????
Ma riješit' ćemo to nekako.
Daj još info o kojoj se sorti radi?
Što se tiče simptoma, zasada mi na pamet padaju dvije stvari;
-bolest (Alternaria); ali bi trebalo biti i lišće zaraženo (a to se vidi). Nije spomenuto stanje lišća, ali stanje ploda bi moglo upućivati na alternariju. (sličan problem ima sa peronosporom kod vinove loze; lišće zdravo, bobice bolesne...). Možda, iako sumnjam....
- nematode u tlu (e tu bi već moglo biti nečega). Nema druge, nego izvaditi dvije-tri stabljike iz tla i pogledati stanje korijena

Daj nam još slike prerezanog bolesnog ploda; kako izgleda iznutra?
Da li ima koji zreo plod sa sličnim simptomima, ili je problem isključivo na zelenim plodovima?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo još malo info.
Prema onome što sam našao na Google-u mogla bi biti Phytophthora parasitica, kod koje za razliku od klasične Phytophthora infestans, zaraženi plodovi zadržavaju čvrstoću (kod P. infestans zaraženi plodovi omekšaju).
Prema istim informacijama nema kurativnog liječenja, samo preventivno, međutim navodi se da Ridomil vrlo učinkovito suzbija i ovu vrstu fitoftore.
Pa sad budi pametan.

Evo i linka: http://vegetablemdonline.ppath.cornell.edu/DiagnosticKeys/TomFrt/Buck_Tom.htm

(američki naziv je Buckeye Rot).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma riješit' ćemo to nekako.
Daj još info o kojoj se sorti radi?
Što se tiče simptoma, zasada mi na pamet padaju dvije stvari;
-bolest (Alternaria); ali bi trebalo biti i lišće zaraženo (a to se vidi). Nije spomenuto stanje lišća, ali stanje ploda bi moglo upućivati na alternariju. (sličan problem ima sa peronosporom kod vinove loze; lišće zdravo, bobice bolesne...). Možda, iako sumnjam....
- nematode u tlu (e tu bi već moglo biti nečega). Nema druge, nego izvaditi dvije-tri stabljike iz tla i pogledati stanje korijena

Daj nam još slike prerezanog bolesnog ploda; kako izgleda iznutra?
Da li ima koji zreo plod sa sličnim simptomima, ili je problem isključivo na zelenim plodovima?

e ovako,radi se o sorti Tamaris od Clause,visoki hibrid. plodovi su mi još svi zeleni tako da neznam šta će biti kad sazore,zadržavaju čvrstoću za sada,lišće je zdravo da nemože biti zdravije,boja tamnozelena,stanje korijena meni izgleda ok,izvadio sam par komada i veliki bijeli korijen,bez nekih čudnih stvari,ali budem sve poslikao sutra detaljnije pa da vidite. mala ispravka,ne kristim Kalcinit kako sam napisao nego Tropicote kalcij. jedino gdje sam mislio da sam možda pogriešio je to što sam dozvolio da mi zaperci narastu dosta veliki jer nisam imao vremena da ih skidam na vrijeme pa da nije od prevelikog šoka i rana,ali onda gledam da se ista stvar dešava i na manjim stabljikama gdje nije bilo tako velikih zaperaka. jedino mi sad ostaje pomisao da sam trebao više navodnjavati,nisam davao puno vode na početku jer sam htjeo da se dublje ukorijene da mi lakše podnose moguću sušu,da nije to? vani jako vrće,poveća se transpiracija,biljka preživljava i vuče vodu iz plodova i nastaju ta oštečenja,jel ima to logike kakve?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....jedino mi sad ostaje pomisao da sam trebao više navodnjavati,nisam davao puno vode na početku jer sam htjeo da se dublje ukorijene da mi lakše podnose moguću sušu,da nije to? vani jako vrće,poveća se transpiracija,biljka preživljava i vuče vodu iz plodova i nastaju ta oštečenja,jel ima to logike kakve?
Nema logike; ne može biljka "povlačiti" vodu iz plodova na račun transpiracije samo tako... kada biljka vene zbog nedostatka vode onda otprilike vene proporcionalno cijela; ne "umire" prvo plod da bi se spasio ostatak biljke.

Nisi još napisao da li se ovo pojavilo samo jednom (pa su simptomi ostali samo na nekim plodovima) ili je to akutno, pa se pojava (ne mogu reći bolest jer još nismo sigurni) konstantno širi i na ostale plodove?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nema logike; ne može biljka "povlačiti" vodu iz plodova na račun transpiracije samo tako... kada biljka vene zbog nedostatka vode onda otprilike vene proporcionalno cijela; ne "umire" prvo plod da bi se spasio ostatak biljke.

Nisi još napisao da li se ovo pojavilo samo jednom (pa su simptomi ostali samo na nekim plodovima) ili je to akutno, pa se pojava (ne mogu reći bolest jer još nismo sigurni) konstantno širi i na ostale plodove?

pojavilo se odjednom valjda,došao sam u nasad i primjetio sve to,e sad dali se širi neznam,mislim da se širi jer sam i na malima primjetio istu svar,sad bi valjalo da zabilježim koji tek odbacuju cvjet pa da vidim jel se širi. mislim da bi trebalo obratiti pozornost na oplodnju jer odma nakon zametanja plodovi dobiju te crte,kao mali su već oštećeni,neznam jel tako bilo sa svima ali pojedini jesu.
 

Skal

Član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
31
evo kako to izgleda,ali više ima crtica izgrebanih nego ovih fleka,ovako trulo izgleda zato što sam ga jučer ubrao i sada slikao.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

toje od opekotina sunca i ako je uhvatio plamenjacu pase sve to poklopilo,takva je situacija i kod mene sa sortama gde list nepokriva dobro plod.A štose tiče tih ogrebotina toje po meni od vetra udarao plod o biljku ili tome slično ,toje moje mišljenje ako je paradajz na otvorenom,ovo sunce kod mene sad pravi dosta štete,al štamuse moze samo čekat da malo zahladni
 

Najnoviji postovi

Na vrh