• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
evo malo detaljnijih slika,takva je stvarna situacija,više od 50posto ploda je takvo.

Ako nije vjetar/sunce kako je Skal naveo, onda ova slika gore mene podsjeća na nedostatak bora, točnije antagonizam/disbalans na relaciji kalcij+višestruko natapanja vs. bor; jednostavno previše kalcija; premalo bora.

Jel' bilo kakve gnojidbe borom?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ako nije vjetar/sunce kako je Skal naveo, onda ova slika gore mene podsjeća na nedostatak bora, točnije antagonizam/disbalans na relaciji kalcij+višestruko natapanja vs. bor; jednostavno previše kalcija; premalo bora.

Jel' bilo kakve gnojidbe borom?

u pripremi zemlje sam bacio 100kg 5-15-30,500kg Stalatica i 80g Fertdolomita,jednom do sada prihranio sa Polyfidom 16-8-32 i sa Triopicote kalcijem. radi se o 4500 sadnica,malo je pjeskovito tlo. da nije ovo sa Gnojidbe info - Uzdužne trake plutastog tkiva na pokožici?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
u pripremi zemlje sam bacio 100kg 5-15-30,500kg Stalatica i 80g Fertdolomita,jednom do sada prihranio sa Polyfidom 16-8-32 i sa Triopicote kalcijem. radi se o 4500 sadnica,malo je pjeskovito tlo. da nije ovo sa Gnojidbe info - Uzdužne trake plutastog tkiva na pokožici?
E sada, skoro (ne mogu reći 100%) problem je bora. Slijedeće stavri ne odgovaraju boru: obilna gnojidba dušikom, obilna gnojidba kalcijem, obilno natapanje, visoka temperatura (evapotranspiracija), pjeskovita tla...
Ak' je bor, što sada?
Daj čim prije folijarno bor, i to neki u organskom obliku (bor-etanolamin); Borogreen, Bortrac 150 i dr., prema uputi proizvođača (anorganski bor neće imati dovoljni učinak) ili ako nema organskog bora, onda anorganski kroz sustav natapanja.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
evo malo detaljnijih slika,takva je stvarna situacija,više od 50posto ploda je takvo.



Uploaded with ImageShack.us

E, ovo su po meni oštećenja od udaranja jedan o drugi, trljana pplodova po listovima uslijed vjetra itd.
Evo kako to izgleda kod mene u vanjskoj.
 

Prilozi

  • sl1.jpg
    sl1.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 227
  • sl2.jpg
    sl2.jpg
    65.8 KB · Pregleda: 256
  • sl3.jpg
    sl3.jpg
    72.4 KB · Pregleda: 262
  • sl4.jpg
    sl4.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 247

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
lijepo Plevak. koliko je razmak između stupova i dali si sa žicom išao gore? Bobostar,koliko puta sa borom,da znam koliko kupiti?
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ako su trljanja po listovima ili od vjetra jel će se to jako vidjeti kasnije kad sazori? kolega 500mod mene posadio isto tako kao ja,ista sorta i sve ostalo,razlika je samo to što on još nije s ničim prihranjivao a ja jesam,i kod njega ima toga ali deset puta manje nego kod mene. i još sam kod njega vidjeo crva,za minutu je napravio rupu u zelenom plodu i ušao unutra,da nije onaj Tuta absoluta? bijeli sa crnom glavom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nema logike; ne može biljka "povlačiti" vodu iz plodova na račun transpiracije samo tako... kada biljka vene zbog nedostatka vode onda otprilike vene proporcionalno cijela; ne "umire" prvo plod da bi se spasio ostatak biljke.
Eh sad si me ubio u pojam. Jesi li siguran u to? Baš sam mislio da uzima iz ploda. Kako odbacuje listove i čuva srce tako sam mislio da uzima i od ploda vodu, hm... Poz
 
D

Domagoj1977

Guest
Na pomidoru mi se javljaju vodenaste fleke kao da je udaren. To mi se dešava skoro svake godine a neznam što je.Mislim da poprskam Quadrisom jer mislim da je alternarija.
Dali ima netko tko zna što bi moglo bit.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Na pomidoru mi se javljaju vodenaste fleke kao da je udaren. To mi se dešava skoro svake godine a neznam što je.Mislim da poprskam Quadrisom jer mislim da je alternarija.
Dali ima netko tko zna što bi moglo bit.
To su oštećenja od prejakog sunca, ali ako dodaš sliku reći ću ti sigurno.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
lijepo Plevak. koliko je razmak između stupova i dali si sa žicom išao gore? Bobostar,koliko puta sa borom,da znam koliko kupiti?
Gore je žica a 3,1mm, a razmak izmđe stupova nosi oko 17 komada stabljika. Sad ne znam koliko je to u metrima ali negdje 6-7.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
zato ja velim da ono moje nije od sunca,to je neka druga kemija. e Bobostar,kažeš da trebam Bora,neznam jesi vidjeo da sam napisao da koristim Goemar,on sadrži Bora dovoljno za potrebe rajčice,bojim se da bacim još jer neznam šta su moguće posljedice??
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
zato ja velim da ono moje nije od sunca,to je neka druga kemija. e Bobostar,kažeš da trebam Bora,neznam jesi vidjeo da sam napisao da koristim Goemar,on sadrži Bora dovoljno za potrebe rajčice,bojim se da bacim još jer neznam šta su moguće posljedice??
Nisi naveo koji Goemar koristiš, ali vjerovatno je u pitanju BM 86, a taj sadrži samo 2% bora.
Pa sada ako ide prema preporuci proizvođača od 3 lit/Ha to je 60 grama B/ha. A to mi nekako malo za rajčicu, pogotovo kada se radi o visokim prinosima...
Moja preporuka je bila organski bor (bor-etanol amin; bez obzira na proizvođača) i ide:
1. otvoreno polje: 2 lit./ha u 1.000 lit. vode ili 300 grama B/Ha
2. plastenik: 0,1 lit/100 lit. vode (problem visoke temperature i vlage u zaštićenom prostoru, pa je potrebno paziti na koncentraciju otopine)
3. kroz sustav natapanja: 1 lit./100 lit. vode; max. 5 lit/ha nasada.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nisi naveo koji Goemar koristiš, ali vjerovatno je u pitanju BM 86, a taj sadrži samo 2% bora.
Pa sada ako ide prema preporuci proizvođača od 3 lit/Ha to je 60 grama B/ha. A to mi nekako malo za rajčicu, pogotovo kada se radi o visokim prinosima...
Moja preporuka je bila organski bor (bor-etanol amin; bez obzira na proizvođača) i ide:
1. otvoreno polje: 2 lit./ha u 1.000 lit. vode ili 300 grama B/Ha
2. plastenik: 0,1 lit/100 lit. vode (problem visoke temperature i vlage u zaštićenom prostoru, pa je potrebno paziti na koncentraciju otopine)
3. kroz sustav natapanja: 1 lit./100 lit. vode; max. 5 lit/ha nasada.

koliko onda da ja stavim na 4500 sadnica cca 800 metara folije po dva reda na foliji,1600m crijeva za navodnjavanje,treba mi velika količina vode da bi uopće moga to pustiti krog sustav? imam dvije cisterne za vodu,jedna 1200l a druga 1800l. i taj koristim,BM 86.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
zato ja velim da ono moje nije od sunca,to je neka druga kemija. e Bobostar,kažeš da trebam Bora,neznam jesi vidjeo da sam napisao da koristim Goemar,on sadrži Bora dovoljno za potrebe rajčice,bojim se da bacim još jer neznam šta su moguće posljedice??
I kad smo već kod Goemara (koji nije loš preparat) potrebno je rasčistiti jednu stvar; biostimulatori (Goemar i ostali) nisu gnojiva. Znači, da bi imali potpuni učinak potrebno je i gnojivo (hrana).
Biostimulatori su preparati (uglavno na bazi hormona biljaka/algi i sl.) koji potiču nekakav fiziološki proces u biljci, primjerice nakupljanje šečera. Međutim ako je biljka "gladna" na kaliju, nema tog biostimulatora koji će količinu šećera podići niti za 0,1%.

Najjednostavniji primjer su aditivi za auto motore. Ako jednom primjeniš aditiv auto će raditi/ići bolje. Ali to ne znači da ako staviš aditivi još 3x da će auto sada ići 3x više. Jednostavno, aditiv će omogućiti bolji rad motora (podmazivanje, brtvljenje i sl.) ali da bi auto išao treba benzina.

I tako je kod biljaka. Aditiv da, ali i benzina.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja bih trebao po toj računici staviti 1l na 100 litara vode a to nemogu pustiti korz sistem,malo je vode to.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
koliko onda da ja stavim na 4500 sadnica cca 800 metara folije po dva reda na foliji,1600m crijeva za navodnjavanje,treba mi velika količina vode da bi uopće moga to pustiti krog sustav? imam dvije cisterne za vodu,jedna 1200l a druga 1800l. i taj koristim,BM 86.
Jednostavno; koliko je to ha (4.500 sadnica) i preračunati prema preporučenoj dozi.
Ili ako ideš folijarno, javi koji preparat je na redu, pa ću ti javiti kompatibilnost sa borom.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Jednostavno; koliko je to ha (4.500 sadnica) i preračunati prema preporučenoj dozi.
Ili ako ideš folijarno, javi koji preparat je na redu, pa ću ti javiti kompatibilnost sa borom.

Daconil je na redu za koji dan,ovisi o vremenu. idem sa Vertimecom protiv pauka danas ili sutra. to je otprilike petina hektra.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ja bih trebao po toj računici staviti 1l na 100 litara vode a to nemogu pustiti korz sistem,malo je vode to.
Ma to je gornja granica; može i 1 Lit do na 1.000 lit, ali ne može na manje, primjerice 1 lit/50 lit. vode
 

Najnoviji postovi

Na vrh