• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Paradajz na vrtu( vlastita prizvodnja) crni s donje strane .
Zašto dolazi do toga , kako intervenirati , kako postupiti sljedeče godine , thx.
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
Hvala na odgovoru ispričavam se što nisam dao više informacija, navodnjavamo sustavom kap na kap svaki 10 dana smo stavljali kristalon 1kg/1000l a dan nakon toga Multi-Cal 2,5kg/1000l, kako smo imali problema s dozrijevanjem predložili su nam Multi SOPGG, ali ga nismo našli dali s nam ovaj Multi-K classic Potassium Nitrate ovaj kali navodno obogačuje vodu kisikom za krupnost, bujnost i dozrijevanje ploda također 2,5kg/1000l prvi dan kalij drugi kalcij svakih 10 dana, zaštitu vršili quadrisom, ali kako su se počele pojavljivati bolesti uvalili nam sve ovo:
1.dan, ujutro Euqvaton+ Domark(plemenjača) zamješano, navečer insetkicid protiv ušiju
2.dan, navečer Pauk Vertimec i Zoom(crveni pauk) zamješano, nakon tri dana
ujtro Avi (plemenjača), navečer Attacer+Mospilan (trips), posađeno u plasteniku, još sam da vas pitam koliko paradajizu dajete vode dnevno, mi je ostavimo u bačvi da se ugrije u neki agronomi kažu da hladna bunarska voda zna naštetiti paradajizu, ako trebate kakve informacije o kiwanu javite se pa pomognem hvala

img26

img70

img84

pa4.jpg

pa5c.jpg
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
, ali ga nismo našli dali s nam ovaj Multi-K classic Potassium Nitrate ovaj kali navodno obogačuje vodu kisikom za krupnost, bujnost i dozrijevanje ploda...
i svira lambadu ako je vani više od 36 C. Ajmeeeeeee..... obogaćuje vodu kisikom.

Iako je ostatak savjeta OK, al' ovo "obogaćuje vodu kisikom za krupnost" stvarno nije trebalo.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Paradajz na vrtu( vlastita prizvodnja) crni s donje strane .
Zašto dolazi do toga , kako intervenirati , kako postupiti sljedeče godine , thx.

Ako je lišće zdravo,a crne samo plodovi u sredini,onda je problem bio u nedostatku vode,odnosno nedostatku kalcija,kojeg biljka nije mogla povući iz zemlje u dovoljnim količinama...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako je lišće zdravo,a crne samo plodovi u sredini,onda je problem bio u nedostatku vode,odnosno nedostatku kalcija,kojeg biljka nije mogla povući iz zemlje u dovoljnim količinama...
To bi značilo da je tlo neuravnoteženo ili samo pomaže zaljevanje?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Kiwano; Hvala na odgovoru ispričavam se što nisam dao više informacija, navodnjavamo sustavom kap na kap svaki 10 dana smo stavljali kristalon 1kg/1000l a dan nakon toga Multi-Cal 2,5kg/1000l, kako smo imali problema s dozrijevanjem predložili su nam Multi SOPGG, ali ga nismo našli dali s nam ovaj Multi-K classic Potassium Nitrate ovaj kali navodno obogačuje vodu kisikom za krupnost, bujnost i dozrijevanje ploda također 2,5kg/1000l prvi dan kalij drugi kalcij svakih 10 dana, zaštitu vršili quadrisom, ali kako su se počele pojavljivati bolesti uvalili nam sve ovo:
1.dan, ujutro Euqvaton+ Domark(plemenjača) zamješano, navečer insetkicid protiv ušiju
2.dan, navečer Pauk Vertimec i Zoom(crveni pauk) zamješano, nakon tri dana
ujtro Avi (plemenjača), navečer Attacer+Mospilan (trips), posađeno u plasteniku, još sam da vas pitam koliko paradajizu dajete vode dnevno, mi je ostavimo u bačvi da se ugrije u neki agronomi kažu da hladna bunarska voda zna naštetiti paradajizu, ako trebate kakve informacije o kiwanu javite se pa pomognem hvala

Po ovome što vidim na fotkama i što je napisano tu ima dosta pogrešaka od samog početka uzgoja. Prvo što sam primjetio je navodnjavanje tj. jedno crijevo za dva reda rajčice što nije dostatno i kako biljka nije imala dovoljno vlage nije mogla normalno rasti i razvijati se.U uvjetima slabe vlage u tlu biljka slabije usvaja hranjiva iz tla(u ovoj fazi rajčici treba i do tri litre vode dnevno kada je sunčano vrijeme) . niste napisali koji kristalon ste dozirali u početku vegetacije ali s obzirom na slabije sazrijevanje Kalij nije bio previše zastupljen. Ja se držim nekog nepisanog pravila da, kada prvi plodići budu veličine oraha, omjer N:K bude 1:3 i EC 2-2,5 da se tako kapi do formiranja pete cvjetne grane kada se postepeno smanjuje omjer(1:1,8) i EC(max 2).S obzirom da kapite iz bačve složio bih se sa koncetracijom 1kg/1000l vode ali nikako ne sa 2.5kg/1000l vode jer je tada EC bojim se prevelik(trebali bi to izmjeriti EC-metrom). Kada biljka nije u kondiciji tada je podložna oboljenjima i napadu nametnika. Od fungicida preporuka je da se u rajčici koriste preparati s djelatnom tvari mankozeb i propineb u početku vegetacije a u berbi preparate kratkih karenci(Revus SC,Equation pro, Quadris itd). Ovo što ste prskali je OK ali zašto Equation pro i Avi u razmaku samo pet dana? I zašto insekticid 1.dan(lisne uši) kada je peti dan išao Mospilan(lisne uši, trips). Uglavnom ovo što se dešava vašem nasadu je stoga što je slaba opskrba vodom, neravnomjerno dodavanja svih hranjiva(nevidim Mg,P) i od tuda počinju problemi.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Rajčica danas u ZG na zelenoj gajba oko 11kg cijena 15 kn(plastenička)



pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Rajčica danas u ZG na zelenoj gajba oko 11kg cijena 15 kn(plastenička)



pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?

imam neke informacije da bi rajčica za mjesec dana mogla postići jako dobru cijenu,koliko je to realno očekivati s obzirom na ovu lošu godinu neznam,ali neka se prognoze ostvare. kakva je situacija s cijenom bila godine unazad,jel uvijek kasna rajčica bolje plaćena?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
imam neke informacije da bi rajčica za mjesec dana mogla postići jako dobru cijenu,koliko je to realno očekivati s obzirom na ovu lošu godinu neznam,ali neka se prognoze ostvare. kakva je situacija s cijenom bila godine unazad,jel uvijek kasna rajčica bolje plaćena?

Prošle dvije godine cijena rajčice je tek krajem 08.mj porasla na 5,00kn i tako se zadržala do kraja berbe. Govorim o plasteničkoj rajčici a cijena joj je porasla u momentu kada je vanjske rajčice ponestalo odnosno kada je već loše kvalitete.Veću cijenu od 5,00kn nismo mogli postići jer se potrošnja i potražnja za rajčicom smanjuje.
 

Skal

Član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
31
kod nas katastrofa cena od 15-20ec na veliko,ali posle ove kiše videćese kakva će biti sizuacija jer počeo je hvatat plamenjaču
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Dio paradajza mi je pobjegao malo u travu, uskolisni korov, najvećim dijelom kostrva. Jel tko koristio neki herbicid da se to na brzinu riješi jer sam na knap sa vremenom da idem "prskati sa motikanom" ?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako je polako sezona (ljetna) pri kraju, zanima me kako je ove godine bilo sa pojavom vršne truleži (tzv. BER) na rajčicama u plasteniku/stakleniku?
Koliko je problem bio izražen?
Čime ste tretirali da bi smanjili problem vršne truleži?

p.s. Iako je o vršnoj truleži dosta napisano, mislim da je korisno, ovako na kraju sezone napraviti jedan kratak pregled stanja; da bude manje problema slijedeće sezone.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Na paprici je to bio problem ove godine, ponegdje dosta izražen za onih gadnih vručina u srpnju.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kako je polako sezona (ljetna) pri kraju, zanima me kako je ove godine bilo sa pojavom vršne truleži (tzv. BER) na rajčicama u plasteniku/stakleniku?
Koliko je problem bio izražen?
Čime ste tretirali da bi smanjili problem vršne truleži?

p.s. Iako je o vršnoj truleži dosta napisano, mislim da je korisno, ovako na kraju sezone napraviti jedan kratak pregled stanja; da bude manje problema slijedeće sezone.

Ove godine se uopće nije pojavila u plasteniku pošto sam premještao plastenik i promjenio sortu išao sam sa malo pojačanom dozom tropicote i bilo je sasvim u redu.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
Ove godine se uopće nije pojavila u plasteniku pošto sam premještao plastenik i promjenio sortu išao sam sa malo pojačanom dozom tropicote i bilo je sasvim u redu.

Problem sa nedostatkom kalcija je uglavnom vezan za nedostatak vode u datom momentu te nemogućnost premještanja Kalcija iz listova ka plodovima radi njegove mobilnosti. Problemi takve prirode se rješavaju drip irigacijom sa Multi-cal (15:0:0:26,5 CaO) vodotopivim kalcij nitratom koji se dodaje uvjek u dopodnevnim satima radi največe korijenove aktivnosti u količini od 3 kg po 1000 m2 (jednom ili dvaputa tjedno po 1,5 kg po 1000 m2). U ekstermnim slučajevima (visoka temp. niska RH) primjenjuju se folijarna gnojiva na bazi kalcija kao npr. Poly Ca LSA ili Multi Ca+B.
U većini slučajeva u Vt. kraju je upravo suprotno jer kalcija ima u suficitu te je djelomično blokirana ishrana sa kalijem!!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo još malo,točno se vidi kako se peteljka suši,kao da je zapaljena. i konstantno oštečenje plodova koje me prati od početka,a koje rezultira valjda sa ovom zadnjom slikom. ima tu i Alternarije i nedostatka Kalcija i svašta nešta,pomagajte.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
Na slikam su najocitiji simptomi gljivicnog oboljenja od sive pljesni (trulezi) tj. Botritis cinerea. Kao preventivu za zastitu predlazem Teldor i Signum! Preventivni kontaktni koji djeluje na sirok spektar gljivicnih oboljenja je najbolji Daconil! Pozdrav P.S. Koji je to hibrid?
 

Najnoviji postovi

Na vrh