• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Na slikam su najocitiji simptomi gljivicnog oboljenja od sive pljesni (trulezi) tj. Botritis cinerea. Kao preventivu za zastitu predlazem Teldor i Signum! Preventivni kontaktni koji djeluje na sirok spektar gljivicnih oboljenja je najbolji Daconil! Pozdrav P.S. Koji je to hibrid?

Tamaris od Clause. prskao sam danas sa Signumom. nego mene pate otkud ta sitna oštečenja na plodu,kao da se tare jedan o drugi,i te crte kao trips na breskvi?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Za one prve dvije slike (početne slike) vjerovatno je Phytophtora.

Na slijedećem linku ima članak o fiziološkim poremećajima kod rajčice, ali sam tamo spomenuo i Phytophtoru.
Link je: http://www.gnojidba.info/gnojidba-povrca/fizioloski-poremecaji-u-rastu-i-razvoju-ploda-rajcice/

Izvadak iz članka:
Važno je napomenuti da su simptomi vršne truleži slični simptomima oštećenja plodova prilikom infekcije potogenom gljivicom Phytophtorom, uz jednu vizualno značajnu razliku. Vršna trulež isključivo kreće sa vrha ploda, dok infekcija Phytophtore uglavnom zahvaća i dio oko peteljke (Slika 1. i 2.)

p.s. Botritis je tu sekundarna infekcija; posljedica je stradanja tkiva ploda od Phytophtore, pa se na tako odumrlo tkivo pojavljuje gljiva truleži (Botrits).
p.s.s. Spremam novi članak o fiziološkim problemima kod rajčice, pa sam stoga i postavio upravo to pitanje prije par postova; osim onog znanstvenog dijela, zanima me i kako je bilo u praksi (realnoj situaciji).
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
Tamaris od Clause. prskao sam danas sa Signumom. nego mene pate otkud ta sitna oštečenja na plodu,kao da se tare jedan o drugi,i te crte kao trips na breskvi?

Vecina poremecaja na plodu su rezultat od botritisa, u teoriji nisu cesti ali u praksi sam se susretao sa time dovoljno puta! Cak mi na jednoj slici djeluje kao bakterioza, ali ne vjerujem... Phytophtora se u praksi rjetko pojavljuje u tako poodmakloj fazi proizvodnje! Koliku povrsinu imas pod rajcicom i koliko kg ocekujes po m2?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Vecina poremecaja na plodu su rezultat od botritisa, u teoriji nisu cesti ali u praksi sam se susretao sa time dovoljno puta! Cak mi na jednoj slici djeluje kao bakterioza, ali ne vjerujem... Phytophtora se u praksi rjetko pojavljuje u tako poodmakloj fazi proizvodnje! Koliku povrsinu imas pod rajcicom i koliko kg ocekujes po m2?

imam oko 0,20ha,odosno 4500 sadnica na 900m folije,a prinos bi trebao biti oko 6kg po biljci.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Slažem se sa doktorom, prve dvije fotke je definitivno phytophtora infestans dok je peta fotka botritis cinerea ima tu oštećenja od tuče(slika 7.). Ove crte po plodovima po meni nije patogen nego je fiziološki poremećaj, bilo je kod mene na sorti Charlton S&G na par stabala isti simptomi. U prvi trenutak mislili smo da je bakterioza ali nije. Zanimljivo je da su svi plodovi, na svim etažama, na tim stablima imali te crte i naravno nisu bili za konzumaciju.
Borba protiv plamenjače i sive plijesni kada si u berbi, fungicidi kratke karence Revus 250SC, Equation pro, Teldor, Signum, Switch
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Slažem se sa doktorom, prve dvije fotke je definitivno phytophtora infestans dok je peta fotka botritis cinerea ima tu oštećenja od tuče(slika 7.). Ove crte po plodovima po meni nije patogen nego je fiziološki poremećaj, bilo je kod mene na sorti Charlton S&G na par stabala isti simptomi. U prvi trenutak mislili smo da je bakterioza ali nije. Zanimljivo je da su svi plodovi, na svim etažama, na tim stablima imali te crte i naravno nisu bili za konzumaciju.
Borba protiv plamenjače i sive plijesni kada si u berbi, fungicidi kratke karence Revus 250SC, Equation pro, Teldor, Signum, Switch

znači i ti si imao te crte? nemoj me sada plašiti,kod mene je tako na cijelom nasadu,neće valjda biti sve za ne konzumacju:toimonster:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
pomješati Revus i Daconil ili Quadris i udri po gljivicama:axe:

Preporuka je da se Daconil i Quadris mješaju u suzbijanju plamenjače i alternarije ali ti je karenca min. 7 dana i ta mjera je preventivna, za kurativu ja bih rađe Revus250SC + Teldor + Etalfiks i za sedam dana Equation pro + Signum + Etalfiks.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dane ti si napravio generalnu grešku što si ih sabio tako blizu. Trebao si napraviti razmak špalira da možeš proći sa traktorom i atomizerom. Slijedeće godine napravi isto to, pa ćeš sve pare potrošiti na zaštitu i nećeš se moći izvući. Ja sam htio to napraviti ali sa 2,5m razmaka i ne špalir već kolce, no kako sam ostao bez vode tako je sve ostalo u prvoj fazi. Poz
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Dane ti si napravio generalnu grešku što si ih sabio tako blizu. Trebao si napraviti razmak špalira da možeš proći sa traktorom i atomizerom. Slijedeće godine napravi isto to, pa ćeš sve pare potrošiti na zaštitu i nećeš se moći izvući. Ja sam htio to napraviti ali sa 2,5m razmaka i ne špalir već kolce, no kako sam ostao bez vode tako je sve ostalo u prvoj fazi. Poz

Ja također radim na isti način kao Dane, negdje se nalaze i slike i nemam nikakvih problema,. Ne znam u čemu je ovdje kvaka. Protiv botritisa nikad ne prskam a protiv plamenjače preventivno. Mislim da je stvar kod Dane-a samo manje iskustva rada sa paradajzom. A ove godine imamo i istu sortu i moj je 100% zdrav a zadnje prskanje je bilo pred 30 dana.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja također radim na isti način kao Dane, negdje se nalaze i slike i nemam nikakvih problema,. Ne znam u čemu je ovdje kvaka. Protiv botritisa nikad ne prskam a protiv plamenjače preventivno. Mislim da je stvar kod Dane-a samo manje iskustva rada sa paradajzom. A ove godine imamo i istu sortu i moj je 100% zdrav a zadnje prskanje je bilo pred 30 dana.

neznam ni ja,prvi puta radim paradajz i neznam puno u praksi,samo teorija. Kontam,kod kolege 200m dalje od mene isti načina sadnje,ista sorta,jedino je razlika što sam ja pikirao a on je sadio direkt u plitice od 40,i kod njega sve u redu a kod mene ovo. sastav zemlje je ovdje presudan,nema druge,možda nečega ima previše u tlu i ja sam još dodao u osnovnoj gnojidbi i još naknadno prihranom ili nečega ima premalo,nema trećeg.
 
P

pauk

Guest
Evo i kod mene berba u punom jeku. Dobro je i ispalo kako je krenulo tamo negdje krajem lipnja i pocetkom srpnja. Uz vrsnu trulez, pojavilo se i ovo:

unledoog.jpg
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

Pitao sam na sve strane sto je to, od velikih i iskusnih proizvodjaca do savjetnika u Chromosu, nitko zapravo nije znao o cemu se tu radi (pak se spominjala i siva plijesan !?, te nedostatak kalcija u suradnji sa ekstremnim temperaturama)....

uglavnom pospricano je sa Quadrisom i Signumom te dodan je folijarno kalcit, pa je ta posast zaustavljena. I urod je sada odlican.

Drugi simptomi tih "ozegotina" ? su:

- miris po kiselisu tih dijelova
- bolest se nije sirila dalje po cijelom paradajzu (kao sto je to kod vrsne trulezi). Opet, mozda je to zbog tretiranja na vrijeme.

Zna li netko o cemu se tu radi?!
 

Najnoviji postovi

Na vrh