• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Paradajz Amerikanac

Sorta vrlo krupnih ukusnih plodova, list u formi lista krumpira, pogodan za jelo i kuhanje.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@denisv nisam primjetio da ga neće ode isto kao i Hector. Samo što tko zna što je volovsko srce traži njega. Ima nekih gospođa koje kažu da puno otpada od volovskog srca kad se kuha, ali o tom potom...

Ja sam primjetio. Možda kod vas ide, al' kod nas nikako. Nešto malo na tržnici, al' Banjalučka tržnica više nije što je nekad bila (mada ima gužve kao i uvijek). Većina robe se prodaje po velikim marketima ili po malin lokalnim prodavnicama. Prošla su vremena kad se po voće i povrće išlo isključivo na tržnicu. Sad ti je to okupljalište penzionera koji ionako nemaju prebijene pa bilo jeftino volovsko srce ili volovsko jaje svejedno, bitno je da je jeftino.:icon_mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
2011 godine sam prodavao paradajz po 1 kn / kg, kasno mi došao. Bila neka mini gajbica 4 kg. Znači 4 kg/ 1 km i nije išao.Kako su trgovački lanci počeli dizati cijenu prema 5 pa čak i 7 kn / kg tako su počeli dolaziti kod mene :) Početak je bio ma svako svog konja hvali a kad su skužili tad sam ga već rasprodao. Onda sam digao na 3 kn i laganica. Sjećam se da su dolazili majstori za gablec kupovati jer im nije bilo skupo uzeti cijelu gajbu za 12 kn i još svaki ponjeti ponešto kući.

Koliko sam primjetio svo povrće ima neko svoje vrijeme kad se prodaje, onda nastane neki muk od cirka 2 tjedna. Ne bi prodao niššš i onda opet polako krene, neki su nešto pojeli, nekima je to jeftino pa ponovo prave i tako... Ja bolje dam narodu jeftinije nego da pošaljem za industriju, takav sam, narod gladan. Onda oni počnu razmjenjivati recepte neke lovačke salate, meksičke ma što ja znam, ove godina furka za patliđanom u Interšaru teglica 20 tak kuna cca 100 grama možda :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
A jesi se zapitao zašto se vol zove vol,.a ne bik? :biggrin:

Vi gospođo "krumpirašice" očito baš i ne znate da postoji paradajz Volovsko srce, a isto tako i Bikovo srce...prvi je rozi, a drugi čisto normalno crveni...
to vam je isto ko i crveni i bijeli DEZIRE....:(nod):
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Nitko mi nije odgovorio, kolika od prilike treba biti temperatura za nicanje i rast flanaca?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
Nitko mi nije odgovorio, kolika od prilike treba biti temperatura za nicanje i rast flanaca?

pa postoje minimalne temperature, pa maximalne temperature, pa idealne temperature, pa dnevne, pa noćne...pa temperature kad su biljke u fazi nicanja, pa u fazi kotiledona, pa u fazi prvih pravih listova, pa kasnije...pa se treniraju prije izlaska na otvoreno...
e naravno, i za svaku vrstu povrća je drugačije...
uglavnom to je nauka u p. m., a sve se dela najviše ofrlje...:eek::
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vi gospođo "krumpirašice" očito baš i ne znate da postoji paradajz Volovsko srce, a isto tako i Bikovo srce...prvi je rozi, a drugi čisto normalno crveni...
to vam je isto ko i crveni i bijeli DEZIRE....:(nod):

Znala sam ja kada sam tebe odabrala za prijatelja da će biti koristi od tebe.Tko bi mi inače proširio vidike....:icon_weed::icon_weed::icon_weed::icon_weed::icon_weed:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nitko mi nije odgovorio, kolika od prilike treba biti temperatura za nicanje i rast flanaca?

Ajd da ti malo pokušam pomoći- većinom sve osim salate je najbolje staviti na 26-30 stupnjeva konstantne temperature do početka nicanja.Rajčica će niknuti za 4 dana,paprika za najkasnije 7.Ali,nikako ne naglo sniziti temperaturu,jer će se dogoditi da nastupi zastoj,pa ono što nije pustilo klicu ni ne proklije na dvadeset stupnjeva.Zato je bolje sniziti za samo malo i dozvoliti si da se neka biljka i malo izduži i pričekati dan da krene sve.To je za paradajz.Za papriku se može pričekati sve dok se svaka sjemenka ne pojavi na vrhu,to jest probiju joj leđa zemlju. Onda stabiliziraš na dvadesetak,ali na kratko,dan,dva,pa joj daš 25,jer ona voli toplo,a ako ima dovoljno svjetla,može i koji stupanj više.Rasti će ko kopriva.Sijala sam ove godine naklijali hibrid paprike i nenaklijali istovremeno,stavila na 30 stupnjeva,i sva je istovremeno niknula.Za sedam dana.Za kupusnjače je dovoljno neki stupanj niže od 30 za nicanje,a za rast 22,a ako bude više,brže će rasti,ali će se malo izvuči.Inače,one dobro rastu i na dvadesetak.Tikvice,krastavci,lubenice,to ti voli toplo,krastavac na 30 niče za 3 dana.Ako gledaš strogo tablice,buš zašel vrit,jer za oblačnoga vremena za flance ne bi trebalo više od dvadesetak stupnjeva,a za sunčanog,ponekada u plasteniku pređe i 30,pa što ćeš ako ne možeš sniziti,opet dobro.Ako možeš,25 je dosta.I 23.Celer ti ne smije pasti nikada ispod 10,niti po noći,jer će ti kasnije otići u polju u sjeme ako niske temperature duže potraju.Ma,noćne bi temperature u prosjeku trebale biti 5-7 stupnjeva niže od dnevnih.Ko što Darijus veli,nauka je to za sebe,ali je uvijek bole da je malo pretoplo nego prehladno,jer,recimo paprici će stradati korijen,a i paradajzu ispod 16.
 
P

pauk

Guest
Htio sam pomoći da nađeš Matias a nisam htio reklamirat tvrtku. Što dokazuje da je telefon pravi ;) Cijena je paprena. Preko tisuću kuna 500 sjemenki. Možda griješim...
".

nikakvo cudo da je tako skupo. Pa radi se o Monsantu, ljudi moji. Koliko je vec unisteno drzava zahvaljujuci Monsantu i uvijek ista prica....
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
rajčica!

nikakvo cudo da je tako skupo. Pa radi se o Monsantu, ljudi moji. Koliko je vec unisteno drzava zahvaljujuci Monsantu i uvijek ista prica....

evo ja danas dobio informaciju o MATIASU od AGROSERVISA! 1000 sj-1040 kn sa PDV
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Evo i moje rajčice ; logistica, cinto, mondial. Najranija tura sijana na novu.








 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Da, grijat ću i papriku i paradajz (od svakog po 1 plastenik) sa kaloliferima kao onaj na fotografiji u
salati.

evo i slika paprike, malo je imala previše vlage jedno vrijeme ali ništa strašno :icon_weed:

 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Toplovodno-električni :icon_mrgreen: , vide se cijevi izolirane i ventilator iza naravno. Trenutno 2 plastenika rasade grije jedna peć od 30kw viadrus na drva, kad spojim sve bit će drž´ nedaj zato u jesen ide jača unutra istog prozvođača, a ova ide u onaj plastenik koji pravim (bar sam tako zasad odlučio :icon_mrgreen: )

evo slika od iza ( ja nisam radio tako loše prihvatei redukcije već su kaloliferi polovni pa sam se bojao novo narezivati da nebi puklo šta a i nisam imao kako uhvatit za cijev)

 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
prevelika :icon_weed: 200 kvadrata plastenika i 2 plastenika sa ukupno 4 tunela od 20+m

ako je moglo prošle može i ove , ako bude trebalo pomoći imam termogen na plin od 24kW, sukne bocu na minimumu kroz noć :icon_hang:
 

Najnoviji postovi

Na vrh