• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
400 grama u 100 lit. vode je poprilično riskantno, jer će većina biljaka stradati... :(shake):

Bobo ništa nije riskantno, Samo treba uzet "pravo" gnojivo i može i više.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
400 grama u 100 lit. vode je poprilično riskantno, jer će većina biljaka stradati... :(shake):
Ja probao i ništa! 100 lit. vode i pola kile gnojiva,a zatim samo čista voda
Ko ne riskira-ne profitira.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Reci temperaturu u plasteniku,ali točnu.Imam jednu sumnju,ali da ne lupim glupost.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma ajde da ipak reknem ,pa se mogu korigirati kasnije.Ako je temperetura niska:ne samo temperatura zraka,već temperatura substrata,koja nikada neće biti ukoliko nema sunca,tako da se zagrije substrat ista ko i zraka,može biti fiziološki poremečaj-nedostatak magnezija,početni stadij.Prihrana magnezij-sulfatom bi to riješilo,ili zaljevanjem,ili ono što ja ne volim-folijarno,ali onda svaka tri dana bar tri puta zaredom,ili ajde,najbolje i preko korijena i folijarno istovremeno.Iako bi se stanje možda i samo stabiliziralo kada sunce grane,utopli substrat i toplina omoguči usvajanje Mg.Ukoliko za poremečaj nije kriv disbalans makroelemenata,ali u to sumnjam,obzirom da nema sunčanih dana,pa je fotosinteza i tako smanjena.Koliko sam bila jasna,hm.
Druga mogučnost malo vjerojatna,zbog simptoma sličnijih nedostatku Mg nego Fe, nedostatak željeza,ali ga kod tako malih biljaka ja još nisam vidjela.I to bi onda bili slični simptomi,ali ipak atipični.Dakle,tipujem na Mg,ali me malo muči što su i vršni mali lističi blijedi,ali onda mislim-biljka je još mala,pa zato,jer se poremečaj uvijek javlja na najdonjem lišću,i ako se ne reagira polako napreduje naviše.Kod nedostatka Fe sve kreće od vrha,najmlađih listića,ali,velim,biljke su jako male,pa sam malo nesigurna.Bobostar,ajde,reci koju pametnu,pomozi.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
a ja kažem hladna vodica

pitanjce za dane-ta ; jeli bila ista temperatura vode i zraka kada si zalijevao?

ili velika razlika u temperaturi kada je otvoren plastenik, npr da je razlika bila 15 C
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Uz sve dužno poštovanje i uvažavanje svih dijagnoza i dijagnostičara,ja još uvijek ostajem pri svome, i u isčekivanju traženih informacija ostajem kod Mg problema.
Ajde Dane,skokni vamo i rekni-jel mu bilo hladno?da vidim,imam li razloga mjenjati mišljenje,:icon_scratch:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
mislim da mu je bilo malo hladno i nedostatak svjetlosti, barem kod mene je bilo tako čak i lošije kad je bio tako mali a kada je osjetio toplinu i sunce fino se protegao i sprema se za cvatnju.:icon_eyes:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
dakle ovako. temperatura je oko 20-25,neznam točno,prskao jednom sa Dithanom,jučer drugi puta uz dodatak Calypsa za uši( iako ih nema),supstrat Brill4,nemože smznuti,imam grijanje,dakle nema mraza i hladnoće,kao ni velike razlike u temperaturi jer imam plastenik u plasteniku i samo jedan otvaram da prozračim svaki dan,voda je uvijek dan prije pripremljena radi klora,i nalazi s u plasteniku sa grijanjem,znači donekle topla voda. supstrat je uvijek vlažan,ne previše(barem mislim). nisam do sada sa ničim prihranjivao. a šta kažete na mogući nedostatak dušika, mikoelemenata kao što je Molbiden idr? i dali je moguće zbog visoke temperature ovo,imam jednu teoriju pa pitam?
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
dakle ovako. temperatura je oko 20-25,neznam točno,prskao jednom sa Dithanom,jučer drugi puta uz dodatak Calypsa za uši( iako ih nema),supstrat Brill4,nemože smznuti,imam grijanje,dakle nema mraza i hladnoće,kao ni velike razlike u temperaturi jer imam plastenik u plasteniku i samo jedan otvaram da prozračim svaki dan,voda je uvijek dan prije pripremljena radi klora,i nalazi s u plasteniku sa grijanjem,znači donekle topla voda. supstrat je uvijek vlažan,ne previše(barem mislim). nisam do sada sa ničim prihranjivao. a šta kažete na mogući nedostatak dušika, mikoelemenata kao što je Molbiden idr? i dali je moguće zbog visoke temperature ovo,imam jednu teoriju pa pitam?

Mislim da si mu sve dao idealno, a dali si mu dao dovoljno sunca ??

mislim da je to najveći problem kod svih koji radimo raniju proizvodnju,kao sto rekoh i kod mene je bio takav ako ne i mnogo lošiji ali prošli puta kada je bilo nekoliko dana sunčano odmah se oporavio a sada se sprema za cvatnju. :eek::
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Klor iz vode iz gradskog vodovoda.Ako tom vodom zalijevaš.Ako imaš svoj hidrofor ili slično,dakle ne koristiš gradski vodovod,onda nemaš klora u vodi.A ne mora biti baš klorirana voda cijelih 24 sata na odklorivanju.Dosta je i manje,ali ne smeta da je više.
Kako sam ovo napisala,za diviti je,jel?:(giggle)::icon_scratch::icon_scratch:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kaj klor ishlapi ako stoji jedan dan?

kolr izhlapi za sat vremena,samo što ja ostavim da odstoji cijeli dan jer se malo ugrije u plasteniku. šta je sada,nitko nema riješenje za ovu moju pojavu na rajčici??
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
dakle ovako.... a šta kažete na mogući nedostatak dušika, mikoelemenata kao što je Molbiden i dr?
Mogao bi biti nedostatak molibdena (Mo) (najčešće kao posljedica kiselosti supstrata; svi su treseti izvorno kiseli, i samo otkiseljavanje kod različitih proizvođača ne daje uvijek iste rezultate; čak unutar iste serije ima razlike). Međutim, teško ćeš to i utvrditi, jer koliko znam kod nas na tržištu nema gnojiva na bazi molibdena (govorim o proizvodima koji imaju bar 5-25% Mo; ne tipa Fertine koje sadrže 0,001% Mo; više molibdena ima u ljudskoj mokraći...:icon_hang:; čak i u IT ima svega 5 takvih gnojiva). Ja sam u IT dosta radio sa Molytracom 250 (250 gr. Mo/1L proizvoda), i mogla su se nabaviti samo mala pakiranja od 250 mL koja su doza za 1 Ha !!!! znači 2,5 mL/100 m2 :eek:.
I inače u praksi, ne postoji mogućnost nedostatka dušika i molibdena zajedno; obično je stvar suprotna; za regulaciju nitrata (naročito špinat i salata u zimskom uzgoju) koriste se molibden i mangan za smanjenje količine nitrata. I to dosta učinkovito.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh