• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
hvala Bobostar na aalizi. danas je već malo bolje,kao da je promjenio boju nakon nekoliko dana,sad moram dobro gledati da primjetim to žutilo. a šta mislite na preveliku temperaturu,kao što sam rekao imam razlog zašto to pitam?
 
I

Imagination

Guest
Pozdrav ljudi.
Prije neki dan sam posadila rajčicu,danas sam na nekoliko struka primjetila da je lišće zašiljio prema gore i da su mu žilice na listu potamnile.Može li mi neko reći o čemu se radi?
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
hvala Bobostar na aalizi. danas je već malo bolje,kao da je promjenio boju nakon nekoliko dana,sad moram dobro gledati da primjetim to žutilo. a šta mislite na preveliku temperaturu,kao što sam rekao imam razlog zašto to pitam?

A dali je itko razmišljao o nedostatku CO2(pogotovo u tunelićima)?
Ipak pored svjetlosti to je najpotrebniji element za fotosintezu.?? :(nerd):
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A dali je itko razmišljao o nedostatku CO2(pogotovo u tunelićima)?
Ipak pored svjetlosti to je najpotrebniji element za fotosintezu.?? :(nerd):

e to me zanima a nisam potpuno upućen,objasni mi sve što bi trebao znati o potrebi i načinu korištenja CO2 ako ti nije problem? treba riješiti ovo,da znaju ostali,jer očito da nitko ne zna šta je posljedica ovoga.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
A dali je itko razmišljao o nedostatku CO2(pogotovo u tunelićima)?
Ipak pored svjetlosti to je najpotrebniji element za fotosintezu.?? :(nerd):

Daj objasni nam. Ja nemam pojma o tome!!!!!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Povećana koncentracija CO2 u plastenicima povećava fotosintezu u plastenicima i utječe na broj cvijetova i zametnutih plodova.CO2 je zapravo bitan kod rane proizvodnje rajčice,gdje njegova povećana prisutnost sprječava abortiranje cvijetova.Primjena od 0,1%-0,14%u volumenu zraka u nepovoljnim uvjetima uzgoja svesti će osipanje cvijetova na dest do petnaest posto.
Na osipanje cvijetova u ranoj proizvodnji utječu i plinovi prilikom izgaranaja kod zagrijavanja plastenika je su oni veoma osjetljivi na povećanu koncentraciju etilena,i nešto manje propilena.

Jednom sam prilikom rasprave o stajskom gnoju ,više se ne sjećam na kojoj temi predložila da se izvede pokus tako da se na hrpu na par mjesta u plasteniku stavi zreli stajski gnoj i promatra šta će se sa biljkama koje su u neposrednoj blizini hrpa događati.Bila sam malo ismijana,ali,eto,tko želi,neka proba.Naravno da gnoj mora biti vlažan,ako treba,mora se tu i tamo polijati vodom.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Povećana koncentracija CO2 u plastenicima povećava fotosintezu u plastenicima i utječe na broj cvijetova i zametnutih plodova.CO2 je zapravo bitan kod rane proizvodnje rajčice,gdje njegova povećana prisutnost sprječava abortiranje cvijetova.Primjena od 0,1%-0,14%u volumenu zraka u nepovoljnim uvjetima uzgoja svesti će osipanje cvijetova na dest do petnaest posto.....
Ovo već ulazi u sam vrh tehnologije, povećanje CO2 u zraku radi većeg intenziteta fotosinteze. Međutim to je samo dio tehnologije, jer treba složiti sve ostale uvjete (jedan od toga je i voda, koja je potrebna za hlađenje biljaka, jer povećanje intenziteta fotosinteze bez adekvatnog hlađenja je prazan skup....) .... i sam završetak cijele priče u tom kontekstu je i svijetlost odgovarajuće valne duljine (u ovoj priči, od 550-620 nm; koja će biljku potaknuti da usvaja "višak" CO2 u zraku).
Nekad je to bila tehnologija "suhog leda" (smrznuti CO2), međutim učinka je bio relativno mali, jer svi ostali parametri nisu bili "dignuti" do maksimuma.

Tu je priča bila slična onoj o žabi i konju (meni vrlo draga).:wink:
Vidjela žaba da se konj potkiva, pa i onda stavila nogu na nakovanj kod kovača. I dobila čekićem po nozi. Pa sada umjesto da skače, šepa.
A mislila je da ako stavi potkovu kao konj; da će i ona moći trčati brzo i daleko kao i konj.
Znači, potkova nije dovoljno; ne trči konj brzo i daleko samo zbog potkove.... :(shake):
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
pozdrav majstori povrtlarstva,

prilikom premjestaja rajcice u plastenik su mi se neke rajcice polegle. Izgleda ovako:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/25407293/pix/Handy%20pix/20130410_184317.jpg

Na onom djelu gdje izlazi iz zemlje mi se stabljika skroz umanjila. Zasto? :(
Nažalost gotovo. Nema spasa više toj/i takvoj rajčici. Došlo je do odumiranja provodnih snopova radi napada gljivica (trebalo je rasad adekvatno štititi).
Reći će ti već povrćari o kojoj je bolesti točno riječ... ali dijagnoza je definitivno loša :icon_hang:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma samo ti napiši Bobostar sve šta znaš o tome,ljude zanima.Meni nešto malo ostalo u sjećanju iz nekih informacija,a znala sam da ćeš se ti aktivirati kada naiđeš na pitanje.I ja bih voljela čuti ono što mi već pobjeglo na dno sjećanja.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Nažalost gotovo. Nema spasa više toj/i takvoj rajčici. Došlo je do odumiranja provodnih snopova radi napada gljivica (trebalo je rasad adekvatno štititi).
Reći će ti već povrćari o kojoj je bolesti točno riječ... ali dijagnoza je definitivno loša :icon_hang:

Sranje :icon_e_sad:
Kak su pa gljivice mogle dojti u frisko postavljen plastenik :confused: U istom plasteniku imam i papriku koja super uspjeva, treba znaci sad nju pospricati ili ta gljivica samo paradajz napada?

EDIT: evo bas citam. Pythium vrste napadaju na mjestu izlaska iz zemlje. I u jednom danu izgubis trud od par tjedana. Kak to brzo ide, ha?
Ako koga zanima: https://dl.dropboxusercontent.com/u/25407293/temp/pythium.JPG
 
Posljednje uređivanje:

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Zagi, nema boljeg katalizatora od previsoke relativne vlažnosti zraka za ono što se tebi desilo odnosno neadekvatnog provijetravanja ako ista nije drugačije regulisana.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Zagi, nema boljeg katalizatora od previsoke relativne vlažnosti zraka za ono što se tebi desilo odnosno neadekvatnog provijetravanja ako ista nije drugačije regulisana.

Kaj moreš :) Početnik uči :wink:
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Kaj moreš :) Početnik uči :wink:

A čuješ, neke stvari postanu rutina kao npr. napraviti prvo zalijevanje neposredno poslije sijetve rastvorom Previcura, pri ulasku u plastenik ako osjetiš otežano disanje ostaviti vrata da vlaga izađe vani i tako dalje. Sve će to leći vremenom.
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
jel može koji drugi fungicid osim previcura,npr ridomil ili quadris,to mi je pri ruci...
sad kad ovo čitam,i ja bi prevenirao da se ne desi isto...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može quadris,jer mankozeb u Ridomilu djeluje depresivno na korijen,iako ja metalaksil najjači borac protiv svih fitoftora.
Jedino za qadruis nisam sigurna dali djeluje na Pitium,ali mislim da ga sada kod tebe niti neće biti obzirom da su dani topli,a njemu najviše pogoduje hladan i vlažan substrat.Dok će se fitoftora javiti prije u toplom i vlažnom,a to je,meni se čini i slučaj kod Zagija,obzirom da mu je propao i korijen .
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
jel može koji drugi fungicid osim previcura,npr ridomil ili quadris,to mi je pri ruci...
sad kad ovo čitam,i ja bi prevenirao da se ne desi isto...



meni je previkur jako skup ali zato captan odradi sve isto kao i previkur kontam je več pisao o tom.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo ja danas dobio informaciju o MATIASU od AGROSERVISA! 1000 sj-1040 kn sa PDV

ja danas kupio 200 komada Matiasa gotov rasad za 2kn po komadu,još mi dovezu doma. jel ga tko sadio da ne listam sada cijelu temu?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Eto pošto su svi stavljali svoj rasad paradajza da stavim i ja svoj. :icon_mrgreen: Sijano 03.04.2013 dakle 21 dan od sijetve.

130424122531.jpg



edit: nije photo shop, to mu je boja :icon_mrgreen:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh