• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
jel taj raubovani dolnji list, počne polako uvrtati list prema unutra?

List se ne uvrće zbog starosti nego zbog stresa, a najčešće uslijed visokog Ec-a, prevlaživanja ili suprotno suše (smanjuje transpiracionu površinu).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E odgovorio si mi :) Nije EC, nije suša :) Vlage ima ispod folije i na foliji :) Zašto zbog vlage?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
citat :
Pravilo postoji da kad pocne da zri prva katarka paradajiza onda se pocinju uklanjati listovi i to tri lista nedeljno nikako vise

citat:
i samo da dodam da paradajz mora imati minimum 7 lisnih grana da bi biljka funkcionisala,a obicno se ostavja 9.

Uvrtanje donjih listova može biti nedostatak kalcija koji biljka ne može iz raznih razloga da usvoji. Ja to rješava špricanjem sa fertinom c ili jednostavno kidanjem pošto je ostario nema više svrhe da bude na stabljici.


p.s.
Ovo je forum za sve članove koji se bave i ne bave poljoprivredom,i nije potrebno da svi znaju stručnu terminologiju bitno je da se onaj tko pita zna izrazit šta ga muči,a sve bi to trebalo na Hrvatskom forumu biti na Hrvatskom jeziku. Nisam nikakaav nacionalista ali pojedini članovi sa svojim prosreavanje poznavanja stručne terminologije omalovažavaju one članove koji tek počinju a trebaju pomoć. Kome nije pravo nek si nađe neki evropski forum pa nek se tamo proserava koliko god hoće.
A vidim da ima pametnjakovića koji neznaju da je Hrvatski jedan od evropskih jezika. A šta se može ljudi negdje zaostali.
Sad se slobodno žalite.
 
Posljednje uređivanje:

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Jako ih je lijepo vidjeti, pod domaći dali možeš reći o kojoj se sorti radi ili je to neko vaše sjeme domaće sorte.

Kako reče naš kolega Samko za krastavce a i ja potvrđujem Super sranja od superiora

Aj da ne kakim mnogo profit i fantom te nesto suprbeefa :icon_toilet:
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Seva iz kojeg razloga bi dodavao bor.

Koliko znam,bor pospješuje oplodnju. Nisam ga davao,pa me zanima da li ima ikakvog efekta na paradajz.
Koristio sam ga na karfiolu,davno.
 
T

teodul

Guest
Koliko znam,bor pospješuje oplodnju. Nisam ga davao,pa me zanima da li ima ikakvog efekta na paradajz.
Koristio sam ga na karfiolu,

Nije ga lose koristiti a nije skup. Bor je presudan za oplodnju pa ga je bolje dati nego eksperimentisati.
 
T

teodul

Guest
Jedno pitanje za sve :) Koliko zaljevate u ovim kisnim danima? Ja ne znam sta da radim niti zaljevati niti ne zaljevati. Bojim se da sam slabo i prihranjivao samo dva grama mozda nekad tri sedmicno, jer mi se uvijek kisa nekako isprijeci. Kako vi radite?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam ga prošle godine puštala kroz sistem,sad,jel bilo koristi ili ne,ne znam reći.U niskoj zračnoj vlazi i visokim temperaturama se uvijek nešto osipa.U biti,imam hibrid kome je normala 4-5 plodova na etaži,negdje bude tri,negdje pet, šest,ili i više,ali predviđen je za četiri jednolična,pa kolko je sada tu nešto napravio bor,ne znam.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Ja sam ga prošle godine puštala kroz sistem,sad,jel bilo koristi ili ne,ne znam reći.U niskoj zračnoj vlazi i visokim temperaturama se uvijek nešto osipa.U biti,imam hibrid kome je normala 4-5 plodova na etaži,negdje bude tri,negdje pet, šest,ili i više,ali predviđen je za četiri jednolična,pa kolko je sada tu nešto napravio bor,ne znam.


Ja guram do 12-13 etaže,ali mi oplodnja ne bude baš najbolja na zadnjim,pa možda mu malo pomogne bor.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisi me razumio,i moj ide na trinaest,četrnaest etaža,ali po etaži ima četiri do pet plodova.Od 250 grama u prosjeku.Naravno da ima i manjih i većih,ali ljeti zna bacati cvijetove,najesen više ne baca.Najgori je sedmi mjesec sa cvatnjom,od polovice osmog se već stabilizira.Da budem iskrena,mene to više ne nervira jer mi već postalo svejedno,prestala sam sa perfekcionizmom,jedini cilj mi je dobro unovčiti prinos koji dobijem,a hoće li to biti tona više ili manje,ne dira me,naproizvodila sam se već toliko da su nestale sve čari borbe za najveći mogući prinos.Jednostavno rečeno-niti imam potrebe niti imam volje se više opterečivati da sve bude savršeno.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Koliko znam,bor pospješuje oplodnju. Nisam ga davao,pa me zanima da li ima ikakvog efekta na paradajz.
Koristio sam ga na karfiolu,davno.


Nisam siguran da je bor za oplodnju ja bi rekao da je za cvatnju. Ali ako paradajz normalno cvjeta onda nije potreban bor. Karfiol ili Cvjetača njemu se dodaje bor zbog njegovog cvjeta, a cvjet je njegova cjela glava. Tu je preporučljivo da se dodaje bor a krastavcima se dodaje dok ne počne cvatnja. Ja nebi dodavao bor u paradajz iz razloga što u paradajzu neće dati nikakve rezultate.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nisi me razumio,i moj ide na trinaest,četrnaest etaža,ali po etaži ima četiri do pet plodova.Od 250 grama u prosjeku.Naravno da ima i manjih i većih,ali ljeti zna bacati cvijetove,najesen više ne baca.Najgori je sedmi mjesec sa cvatnjom,od polovice osmog se već stabilizira.Da budem iskrena,mene to više ne nervira jer mi već postalo svejedno,prestala sam sa perfekcionizmom,jedini cilj mi je dobro unovčiti prinos koji dobijem,a hoće li to biti tona više ili manje,ne dira me,naproizvodila sam se već toliko da su nestale sve čari borbe za najveći mogući prinos.Jednostavno rečeno-niti imam potrebe niti imam volje se više opterečivati da sve bude savršeno.

Slažem se oko toga da nemora sve biti savršeno.Što manje čovijek očekuje tim bolje,manje ga boli glava.Ja sam isto tako težio savršenstvu pa se ubijao oko toga šta biljci treba, čime je štititi, pa literatura....srećom sam to sve uspio potisnuti i sada ne očekujem puno, i bolje mi ide......jednostavno najbitnije je sve to prodati za neke novce.....
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
E odgovorio si mi :) Nije EC, nije suša :) Vlage ima ispod folije i na foliji :) Zašto zbog vlage?

Zato što je i prevlaženost stres kao i svaki drugi ( nema kisika, nema normalnog metabolizma...)

Ja guram do 12-13 etaže,ali mi oplodnja ne bude baš najbolja na zadnjim,pa možda mu malo pomogne bor.

Lošija oplodnja na zadnjim etažama je uslovljena višim temperaturama u vrijeme kad se iste formiraju i kad treba da budu oplođene. Nema oplodnje na +36 uz Rh od 30%. To je razlog, a ne deficit pojedinih elemenata.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja nebi dodavao bor u paradajz iz razloga što u paradajzu neće dati nikakve rezultate.
Ne bi se složio sa tobom Siki. Ako natapaš sa kalcij-nitratom dodaj u tu otopinu i bora, i javi mi kakvi će biti plodovi.
:drink:
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Imam jednu domaću sortu rajčice koja daje jako velike plodove (preko 1kg ponekad) pa me zanima da li je još koji element, osim kalija, bitan za kruponoću ploda? Na šta da obratim pažnju? Trebo bih dobit plod barem od 2kg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh