• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni se to desilo prošle godine kad sam paradajz zalijevao rasprskivačima ;) Samo najdolnji plodovi, kasnije je imao i tvrdoću i kakvoću, doduše papao je kalcij nitarat + multi k. E da niti jedan nije propao od plemenjače! Bilo je otpadanja cvjetova ali kasnije se adaptirao ;)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Meni se to desilo prošle godine kad sam paradajz zalijevao rasprskivačima ;) Samo najdolnji plodovi, kasnije je imao i tvrdoću i kakvoću, doduše papao je kalcij nitarat + multi k. E da niti jedan nije propao od plemenjače! Bilo je otpadanja cvjetova ali kasnije se adaptirao ;)

Catface-a ima uvijek kod svih, samo što neki dižu paniku već pri šteti od 0,01%. U nesavršenim uslovima to je normalno.
Ja ove godine imam problem s bujnošću.
Ne znam šta je veće zlo. Ajd' kad je malo kržljav da ga se pogurati, al' izgleda da je teže usporiti ga nego bilo šta drugo. Zahebo me stajnjak :icon_mrgreen: neće mi više pod paradajz. :icon_hang:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Catface-a ima uvijek kod svih, samo što neki dižu paniku već pri šteti od 0,01%. U nesavršenim uslovima to je normalno.
Ja ove godine imam problem s bujnošću.
Ne znam šta je veće zlo. Ajd' kad je malo kržljav da ga se pogurati, al' izgleda da je teže usporiti ga nego bilo šta drugo. Zahebo me stajnjak :icon_mrgreen: neće mi više pod paradajz. :icon_hang:

Hmm,što se tiče bujnosti...ove godine smo malo kasnili sa radovima oko paradajza,pa smo u jedan plastenik odmah stavili foliju nakon sadnje,a u drugi tek nakon 15-tak dana...ovaj prvi je previše bujan,a drugi izgleda super,plodovi prekrasni,a prihrana je bila ista za obadva...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kalcij, kalcij, kalcij.... ili možda jedna doza "viagre" :(party):
Šala, mala... ali ima tu na portalu članak o problemima sa kalcijem, pa vidi pod čimbenicima, možda je nešto bilo kod tebe u rajčici.
Nema veze sa kalcijem,njega šibam kroz sistem svaki drugi dan...stvar je sorte (hibrida) paradajza,jednostavno nema tvrdoću...svi ti pink paradajzi su mekani,ali jako ukusni za jesti...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Hmm,što se tiče bujnosti...ove godine smo malo kasnili sa radovima oko paradajza,pa smo u jedan plastenik odmah stavili foliju nakon sadnje,a u drugi tek nakon 15-tak dana...ovaj prvi je previše bujan,a drugi izgleda super,plodovi prekrasni,a prihrana je bila ista za obadva...

Kako objašnjavaš takvo stanje, odnosno razliku?
Tražim način da svoj vratim u normalu.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Koji je kupus mojoj rajčici ove godine? Rally F1
jpd8.jpg

bz6c.jpg

7qkc.jpg

estt.jpg
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kako objašnjavaš takvo stanje, odnosno razliku?
Tražim način da svoj vratim u normalu.

Mislim da je ovaj prvi sa folijom potegnuo više dušika u ranijoj fazi...a ovaj bez folije nije i zato je takva razlika...
Osnovna gnojidba je bila Agroblen 5-6 mjeseci...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I ne samo da bi trebao.Lijepo ga pošpricaj Swichom ili Teldorom ili Mithosom,ili nečim,ali ja bih ovom redom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Je i niske i visoke temperature sa vlagom.A šta misliš da nije bilo dosta vlage?Pogotovo u plastenicima i pogotovo u noćnim satima
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
I ne samo da bi trebao.Lijepo ga pošpricaj Swichom ili Teldorom ili Mithosom,ili nečim,ali ja bih ovom redom.

A fak. To još nisam nikada imao. A hoće se to poznat na plodu, te mrlje nakon tretiranja, hoće se oporavit? :icon_e_surprised:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako zaustaviš progresiju,nakon dobivanja boje će se malo vidjeti.Ali će se moći prodati.Uzdaj se u nadolazeče tople dane,ne zatvaraj do kraja plastenik,neka zrak po noći struji.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Mislim da je ovaj prvi sa folijom potegnuo više dušika u ranijoj fazi...a ovaj bez folije nije i zato je takva razlika...
Osnovna gnojidba je bila Agroblen 5-6 mjeseci...

Boga mi moj je potegnuo dobro.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Ako zaustaviš progresiju,nakon dobivanja boje će se malo vidjeti.Ali će se moći prodati.Uzdaj se u nadolazeče tople dane,ne zatvaraj do kraja plastenik,neka zrak po noći struji.

To mi je rajčica sa otvorene njive:( A ništa, okupat ću je Switch-om. Hvala
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Kod mene je na plasteniku zimus puko najlon,pa sam prebacio novi preko toga. Starog je ostalo na pola plastenika,i novi preko njega,a pola plastenika je samo novi najlon. Na tom djelu gdje su oba najlona,paradajz je sada visok 2,20 metara i izgleda ko bombona,a na tom drugom djelu je niži za 40-50 cm i u nekih list se uvrnuo po glavnom nervu,unutra.....ne samo donji listovi nego svi. Ne fali mu ništa,ni hrane ni vode.
možda mu treba hlada....
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Šta je ovo na ove četiri slike,posebno me zanima ovo na trećoj i četvrtoj slici jer toga imam dosta a ovo ostalo samo desetak listova sve ukupno ali me zanima šta je? dijagnoza je bila nedostatak pojedinih elemenata ali redovita prihrana je išla i ide još uvijek,čak dodatak posebno sa magnezijem i kalijem ali stanje je ostalo isto,možda problem sa usvajanjem?


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
i kod mene je isti slučaj al biljka redovito i normalno plodonosi!vele da je to od hranjiva
 

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
URL=http://www.zaslike.com/viewer.php?file=q4bagxrgeoj70u5o41zx.jpg]
q4bagxrgeoj70u5o41zx_thumb.jpg
[/URL] u ovih par dana i kod mene se nesto pojavilo na listu ne znam sta?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@shemmo,sliku si ne mogu povečati pa ne vidim dobro,ali kod tebe mogu biti dvije stvari-riješivo jednostavno-nedostatak magnezija,ako se problem javlja od najdonjih listova pa ide prema gore.Problem-ako nije tako-bakterioza.Daj ako hoćeš poslikaj cijelu biljku i list izbliza.Ukoliko na listu ima i žutila,isprepletenog sa paleži onda je bakterioza sigurno.Ako ne,nešto je jednostavnijega.

@dane001,prve dvije slike-nečega ima previše-najvjerojatnije.Biljka uvijek to forsira prema van,skuplja se na rubovima lista i tu dolazi do oštečenja.kao kada čovjek pojede nešto krivo,ili se jednostavno preždere pa povrača.Samo biljka to ne može.Druge dvije slike podsječaju na prve znakove poremečaja mg,ali i na prve znakove plamenjače.Ne znam.Ali za sada nije ništa strašno.Možda imaš poremečaj usvajanja hraniva,nikada nemoj davati istovremeno kalcij nitrat sa ostalim makroelementima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh