• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Reli nemoj ostavljati za cijelu sezonu jer ima velikih problema u hladnim vlažnim noćima.Puca i zeleni,dok tek počinje dobivati boju.Puca gadno,i kružno i popreko.Najkasnije početkom devetog mjeseca ga je bolje mijenjati sa nečim drugim u uzgoju.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam,za sada je suprug bio samo jednom sa paprikom i krastavcima pred jedno dva tjedna,i ne sjećam se više,i to je išlo na šest kuna na velko,a na kutije je po osam i sedam bilo.Roga deset.Mi još uvijek doma-ne u dvorištu,nego u gradu,prodajemo na malo po deset i rajčicu i papriku,oko četristo kila dnevno.Sad se roge nakupilo viška,a i nešto babure,pa se bere i jedno petsto kila rajčice i to će muž sutra odvesti na Zelenu.Kako bude ne znam,ali mislim da će biti gabula ko i zadnji puta,samo cijene niže za par kuna.Budem rekla sutra ili preksutra.To je tamo tako-uvijek se nađe netko tko ide ispod cijene,bitno je prodati pošto poto,a kada dođe nova godina nema se zašta cipele kupiti.A još treba pet mjeseci do slijedeće sezone od nečega živjeti.Već smo navikli na takve igrače.Za paradajz imam kupca,samo će se pretovariti,ali ne znam cijenu.Vidjeti ćemo ujutro.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
¸kod nas u Brodu su cijene katastrofa ,na malo ide po 6 kn i paprika i rajčica a pojedinci su davali i po 5 kn ,pun je pijac robe neznam odakle su navukli toliku robu
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
¸kod nas u Brodu su cijene katastrofa ,na malo ide po 6 kn i paprika i rajčica a pojedinci su davali i po 5 kn ,pun je pijac robe neznam odakle su navukli toliku robu

Nije to ništa,kod mene su ovaj vikend prodavali papriku po 3,50kn/kg,a paradajz po 4,00kn/kg...
Na gajbama je pisalo FRU...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E ovako,ostala sam zaprepaštena prošle nedjelje kada mi je suvlasnik "BIOSA"rekao da je uvoz povrća iz Srbije bescarinski.Slobodan ko da se uvozi iz EU.Jer Srbi imaju cetrifikat kvalitete,tako nekako.Šta to znači za nas povrčare,a i za voćare i ostale?Jedno veliko sranje.Popušili smo ko žuti mački.
A drugo,Todorič kupuje "BIOS". Varaždinci i međimurci znaju tko je Bios.Daje im trideset i pet milijuna kuna.Pregovori su u završnici i uskoro slijedi potpisivanje ugovora.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
zanima me kaj je ovo na rajčici, da li je ovo nedostatak kalcija ili?
kaj mi preporučate.
 

Prilozi

  • DSC00156.jpg
    DSC00156.jpg
    37 KB · Pregleda: 86

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ja prodajem po 6 kn rajčicu na malo, ako se uzme gajba ide po 5kn. Jedini sam proizvođač u okolici. Meni je do toga da prodam i ne moram se voziti nigdje dalje od 5 km.

Paprika 8kn, nemam je dosta pa berem malo za tržnicu.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
jel mi može netko reći zbog čega mi dolazi do abortacije cvijetova na rajčici u plasteniku?točnije,radi se o 7 etaži!jednostavno su se cvjetovi posušili!dal je to možda nedostatak fosfora ili možda nećeg drugog?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
jel mi može netko reći zbog čega mi dolazi do abortacije cvijetova na rajčici u plasteniku?točnije,radi se o 7 etaži!jednostavno su se cvjetovi posušili!dal je to možda nedostatak fosfora ili možda nećeg drugog?

Biljka svu energiju troši u ishranu onoga što je formirano u cilju donošenja reprodukcijskih organa za produljenje vrste.Sjemena.Zato beremo zrele plodove,kako bismo ju potakli da stvara nove.
Vjerojatno,da ima izbalansiranu prehranu u dovoljnoj količini se to ne bi događalo.Ali mi koji ne radimo hidroponij veoma teško možemo odrediti koja količina hranjiva,i naravno koja vrsta u pojedinom momentu njoj treba.I meni se to svake godine redovito događa,ali me prestalo brinuti.Oni koji žele savršenstvo u proizvodnji i imaju želju iskoristiti sav genetski potencijal biljke mogu probati to postići.To ti je nešto poput vočaka.Odbacuju višak zametnutoga jer im nešto u njima govori da neće to sve formirano moći ishraniti.Dakle,moglo bi de reći da je u pitanju ljudski faktor,a on ima opravdanje zbog nemogučnosti točne procjene potrebe biljke u datom momentu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
zanima me kaj je ovo na rajčici, da li je ovo nedostatak kalcija ili?
kaj mi preporučate.

Kalcij definitivno nije.Ja to vodim pod lošu oplodnju,meni su tako davno rekli,a nisam nikada išla tražiti drugo objašnjenje obzirom da se ne dešava u nekim većim količinama.Bolest u svakom slučaju nije nikakva.Vodi se u kategoriji fizioloških poremečaja.
 
G

Gorki

Guest
Oboje su dobri. Krupni i mesnati, odličan ukus! Rally je mnogo bujnija biljka od Mondiala i ne smiješ čekati da ga bereš potpuno zrelog jer voli pucati. Oboje su rani i ne može puno stajati u odnosu na Cinto. Plodovi su dosta neujednačeni i vuku na neki domaći paradajz. Ko ga kupi za jest opet će doći. Mondial ima problema sa oplodnjom iznad 3. etaže, ja ga zalomim odmah na 5 etaža. Na mondialu vole odpadati etaže i peteljka rajčice vrlo lako puca.

Ako prodaješ na malo i ne planiraš puno saditi, nemoj puno razmišljati.

HVALA n savjetu
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
da,to sam i mislio!prvih 6 etaža mi je odlično oplođeno i u prosjeku je nešto više od kile po etaži!ovo me sad malo iznenadilo jer je u velikoj mjeri odbacilo čak i do 90% cvjetova
možda griješim u odabiru formulacije hranjiva!koristim kristalon 15-5-30 + kalcij nitrat!trošim oko 40-ak kilograma kristalona+30 kg kalcija/ha tjedno!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
da,to sam i mislio!prvih 6 etaža mi je odlično oplođeno i u prosjeku je nešto više od kile po etaži!ovo me sad malo iznenadilo jer je u velikoj mjeri odbacilo čak i do 90% cvjetova
možda griješim u odabiru formulacije hranjiva!koristim kristalon 15-5-30 + kalcij nitrat!trošim oko 40-ak kilograma kristalona+30 kg kalcija/ha tjedno!

Neznam zbog cega se to desava ali samo da ti kazem da ti treba druga formulacija gnojiva,recimo da omjer dusika i kalija bude jedan naprema tri,recimo 12-12-36 ili slicno,i kalija bi trebalo jednom tjedno da bude po PS-u,ali nije to bas jeftino pa vidi sam.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ima,ali moraš znati šta želiš.Ta definicija "pravi domaći" je vrlo rastezljiv pojam.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
jel mi može netko reći zbog čega mi dolazi do abortacije cvijetova na rajčici u plasteniku?točnije,radi se o 7 etaži!jednostavno su se cvjetovi posušili!dal je to možda nedostatak fosfora ili možda nećeg drugog?

Previsoka temperatura u plasteniku je jedini razlog...krovna ventilacija bi uvelike riješila problem...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma nije to u pitanju u ovom slučaju.ja imam prozore na čeonim stranama,povišene bočne stranice,vrata 320x360,a ove godine i nije tako vruće.Osim toga,kod mene su staze uvijek mokre pa ima i dosta zračne vlage preko dana,o ona je glavni krivac,ako je nedostaje za neklijanje polena.
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
Još uvijek nisam riješio svoj problem.
Koja je ovo bolest?



ovako izgleda plod


ovako naličje lista


Od 50 posađenih jabučara ostalo mi je 5 , sad se bolest proširila i na cherry.
Od 200 cherrya propalo mi 50 .

Jučer je bila "berba" .Ubrano 100 gr. cherrya....:icon_e_biggrin:

Pozdrav svima.
 
Posljednje uređivanje:

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
pa imam krovne ventilacije na svim plastenicima,tako da to nije problem!ja mislim da to ima veze sa hranjivima
 

Najnoviji postovi

Na vrh