• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
170
Dali postoji jos koji kurativni fungicid za plemenjacu rajcice osim ridomila, acrobata i eqvation proa?
 

Zorro8452

Novi član
Tu od
17 Srp 2018
Poruka
4
Kolege imam jedno pitanje točnije problem.

Prije nego napišem što me točno muči moram nešto pojasniti u dvije rečenice. Naime meni i svim okolnim vrtarima rajčica ne naraste višlja od 1 m (zbog šljunkasto pješane zemlje (isti flanac posađen na balkonu visok je 2,2 m). Upravo zbog te male visine imamo samo dvije etaže a ne 3-4 kao svi drugi.

Sad dolazimo do problema. Prva etaža je rodila kao luda. Rajčica koje su još k tome i krupne ima nebrojeno pa sam čak morala podmetati kašete ispod da se rodne grane ne slome. ALI druga etaža ... cvjetovi krasni a onda nakon par dana se osuše ili otpadnu. Nije mi jasno zašto. Pošto imam samo dvije etaže taj drugi rod mi je jako bitan.

Da li se to dešava zbog prevelike rodnosti prve etaže?
Ili bi trebala dati malo gnoja (ne gnojim uopće)

Ima li tko kakvu ideju. Slike postavim malo kasnije dok skinem s mobitela.

Rodnost prve etaže rajčice svih vrsta je nevjerojatna.

2im3tzk.jpg



Druga etaža izgleda ovako. Prekrasni cvjetovi se ili osuše ili otpadnu. Ima li netko ideju što se dešava i što bih mogla napraviti.

5nsygo.jpg

Pozdrav svim rajčicoljupcima !!!!
Moram da priznam da sam se u mnogo cemu prepoznao u ovom postu
Naime takodjer se radi o zemlji slicnog sastava -- zemlja je pjescana sa slojem ilovace ispod . Laik sam -- mislim da se takva zemlja zove pjescana ilovaca ili nesto tako slicno
Druga stvar ove godine takodjer rajcica nije narasla vise manje od 1 metra plodova gotovo nista
To mi se nije desavalo proslih godina bez obzira na zemlju
Cini mi se da rajcica zahtijeva duboko oranje i pripremu zemlju za njezin korijen koji spada u duboke korijene -- i mislim da je jos bitnije kod ovakvih pjescano ilovicastih zemljista da se zemlja obradi pravovremeno do nekih 40 50 cm
Dakle problem se moze opisati identicno -- ali i ja sam razmisljao o uzrocima
Recimo mozda sam omanuo u obradi i pripremi zemlje , naime prilikom oranja kojeg sam pimejnio u kasno proljece vrsio sam poravnjanje tla u plasteniku (radi se o plastenickoj proizvodnji), tako da sam znao koji asov iskopani baciti dalje tako da moze biti da sam u konacnici ponegdje dobio plitko izoranu zemlju . Sto je kazem moze biti pogbno za kulturu kao sto je rajcica
Drugo plastenik je zatvoren prostor koji iz godine u godinu moze biti pogodno tlo za razvijanje stetnih virusa i mikroorganizama - takodjer moze biti jako suho mjesto -- o cemu takodjer nisam obracao . Prostori izmedju zasada mislim da vise od godinu dana nisu vidjeli vodu
I tako razmisljanja mogu ici u mnogim smjerovima , mogu se optuzivati razliciti faktori
No zanima me kao kljucno sljedece . Recimo da podjem od ovakve situacije kakva jeste -- da li ima jos nade za ovu sezonu . Da li bih ispravljenim provjetravanjem plastenika , potom malo jacim navodnjavanjem ne samo kap po kap uspio sniziti temperaturu u plasteniku i slicnim poduhvatima mogao sada krajem srpnja nesto pokrenuti nabolje ili da se pomirim sa sudbinom i tako ne mučim
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Bok društvo,

Na više mjesta na netu sam pročitala što se tiče plodoreda da rajčica može ići slijedeće godine na isto mjesto gdje je bila. Uvijek je bolje da se mjesto mijenja, ali da podnosi isto mjesto. Istina?
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Imaš pravo Sanjine, nije mi to palo na pamet. Hvala ti što si me natjerao da upotrijebim mozak :icon_biggrin:
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Počela je sezona već debelo, koja su vaša iskustva i odabir ove godine?

Za glavnu i najraniju sadnju sam se odlučio za vivu.

IMG-20190109-145459.jpg


Uz to ću još nešto malo VP1 i Cornabel.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Imao sam namjeru posijati ovaj tjedan cheramy od Kadma ali ga još nemaju na lageru obećali u petak 18.01. Od normalnih paradajza sijat ću cristal meni po okusu najbolji paradajz.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Krenula nove sezona cijepljenja
 

Prilozi

  • IMG_20190211_163434.jpg
    IMG_20190211_163434.jpg
    131.7 KB · Pregleda: 36
  • IMG_20190211_163447.jpg
    IMG_20190211_163447.jpg
    123.6 KB · Pregleda: 35

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Kolege,
Zamolila me susjeda da vas pitam. Kad radite flance, da li ih gnojite sa nečim da budu kvalitetnije?
Njene sad imaju 4 listića. Gnojiti da ili ne? Ako da … sa čime?
Unaprijed hvala.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Pa zavisi jel imaju hrane u zemlji ili ne? Prihranu i nema potrebe davati ako su uvijeti bili dobri i ako je zemlja dobra. Ako presadnica počinje gubiti boju to je vrijeme za prihranu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
170
Dali zna netko dali postoji koja vezacica za rajcice koja ima mogucnost vezanja prema van ne samo unutra, s ovim vezalicama moguce je vezat samo duljinu od par cm, dali postoji sto s cime je moguce sam odredit duljinu vezanja?
 

Krist1jan

Novi član
Tu od
26 Velj 2020
Poruka
11
Pozdrav ekipa, novi sam ovdje pa me interesira da li je netko čuo za rajčicu "Red Machine F1" ili "Crvena mašina" ima je za naručiti u srbiji ali je ne mogu poslati u hrvatsku, da li netko zna neku online trgovinu s koje mogu naručiti tu sortu? Predpostavljam da se na stanom tržištu zove drugačije. Hvala lijep pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh