• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Propast Hrvatske poljoprivrede

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Nije li zadruga zamisljena kao udruzenje poljoprivrednika pa su samim time i jači?
Zasto npr zadruga iz tog i tog kraja koja ima neznam koji broj poljoprivrednika skupi pare za silos,pa se unutra pospremi zito i cekaju se bolje otkupne cijene,a ne ovisiti o preprodavacima i o drzavi..

cinjenica je da su sad svi odjednom pametni i nitko en zeli raditi s nekim ili za nekoga,a svaki pojedinac je preslab da bi sam konkurirao(cast izuzecima)

ono sto ne razumijem koji ce k.rac todoricu i pavlaku poticaji a imaju tisuce i tisuce hektara zemlje?
mislim ako gledamo realno,1000ha zemlje,lijep poticaj se pokupi,a gdje je jos npr zito ili stogod..
a mi mali poljoprivrednici,mi smo preslabi sa svojim 2-5-100ha zemlje da smo neovisno i ti poticaji nas nerijetko "vade iz go.ana".

mislim da bi se dalo to sve lijepo poslozit kada bi se ljudi dogovorili,npr po zupanijama,zna se koliko ljudi imaju zemlje i sto se sije,svaka zupanija ima proizvodnju od toliko i toliko tona zita, potreba je tolika,kada se popuni kvota npr za kukuruz,preporuci se neka druza zitarica,pa se posije,itd...
mislim da bi se sve to moglo,cak i navrijeme odradit,samo da neki koji primaju place i sjede u uredima malo pocnu raditi neke stvari..

a s druge strane,nas ljude je lakse namamit u veliki trgovacki centar po jeftinije uvozno meslo ili voce,nego kupiti od nekog domaceg proizvođaća skuplje a kvalitetnije.
jasno mi je da se gleda na svaku kunu,ali dok se to ne promjeni,a tesko da ce do toga doći,mozda se izvucemo.

jos jedna apsurd moram spomenuti,je to da se potice svinjogojstvo kod nas u hrvatskoj,a farme svinja propadaju jer nito ne otkupljuje nase svinje,nego se uvozi...

samo mi nije jasno,odakle toliki novac za uvoz svega i svačega+ za poticanje domace proizvodnje...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Nije li zadruga zamisljena kao udruzenje poljoprivrednika pa su samim time i jači?
Zasto npr zadruga iz tog i tog kraja koja ima neznam koji broj poljoprivrednika skupi pare za silos,pa se unutra pospremi zito i cekaju se bolje otkupne cijene,a ne ovisiti o preprodavacima i o drzavi..

cinjenica je da su sad svi odjednom pametni i nitko en zeli raditi s nekim ili za nekoga,a svaki pojedinac je preslab da bi sam konkurirao(cast izuzecima)

ono sto ne razumijem koji ce k.rac todoricu i pavlaku poticaji a imaju tisuce i tisuce hektara zemlje?
mislim ako gledamo realno,1000ha zemlje,lijep poticaj se pokupi,a gdje je jos npr zito ili stogod..
a mi mali poljoprivrednici,mi smo preslabi sa svojim 2-5-100ha zemlje da smo neovisno i ti poticaji nas nerijetko "vade iz go.ana".

mislim da bi se dalo to sve lijepo poslozit kada bi se ljudi dogovorili,npr po zupanijama,zna se koliko ljudi imaju zemlje i sto se sije,svaka zupanija ima proizvodnju od toliko i toliko tona zita, potreba je tolika,kada se popuni kvota npr za kukuruz,preporuci se neka druza zitarica,pa se posije,itd...
mislim da bi se sve to moglo,cak i navrijeme odradit,samo da neki koji primaju place i sjede u uredima malo pocnu raditi neke stvari..

a s druge strane,nas ljude je lakse namamit u veliki trgovacki centar po jeftinije uvozno meslo ili voce,nego kupiti od nekog domaceg proizvođaća skuplje a kvalitetnije.
jasno mi je da se gleda na svaku kunu,ali dok se to ne promjeni,a tesko da ce do toga doći,mozda se izvucemo.

jos jedna apsurd moram spomenuti,je to da se potice svinjogojstvo kod nas u hrvatskoj,a farme svinja propadaju jer nito ne otkupljuje nase svinje,nego se uvozi...

samo mi nije jasno,odakle toliki novac za uvoz svega i svačega+ za poticanje domace proizvodnje...
Sve bi se to moglo napraviti kad bi mi bili složan narod i kad ne bi postojao hrvatski jal...
Kad bi seljaci bili bogati i složni ,svi bi u državi bolje živjeli...samo je osnovna zadaća svake vlasti da se to ne dogodi,jer onda neki više ne bi mogli živjeti u dvorcu...
Samo na siromašnom i prezaduženom seljaku se pojedinci mogu obogatit...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Re: propast hrvatske poljoprivrede

e sad se u zadnje vrijeme barata sa cifrom od 8.5 milijardi ojra, to će sve povući hrvatsko selo u razdoblju 2014-2020.
ako nas seljaka ima 200 000 pa to su lepi nofci za svakog od nas...idem odma svoj žiro poslat u Brisel, da se ne zabune pa pošalju nekom krivom...
jedino kaj moram napravit je neki bezveze projektić i to je to...:icon_hang:
sad nam više poljoprivreda nebu propadala!:icon_mrgreen:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Re: propast hrvatske poljoprivrede

PISMO JEDNOG HRVATA, ZOVE SE KRULE -

VRIJEDNO PROČITATI:

"Dragi moji političari,

Uz životni standard kakav konzumiram, a vi mi ga pripremiste, ja stvarno ne znam koliko ću dugo živjeti pa evo odlučih da vam napišem pismo zahvale, kako ne bi bilo da vam nikad ništa konkretno ne napisah i ne rekoh.

Bez obzira kojoj političkoj stranci pripadate, oporbi ili vladajućim, želim vam se zahvaliti što ste od jedne jake, industrijske, poljoprivredne, turističke zemlje...moje domovine Hrvatske...u samo 20 i kusur godina uspjeli napraviti, što bi narod reko - "Go *****".

Od žitne Slavonije ste uspjeli napraviti ledinu..."nogometno
igralište"... na kom "utakmica" nije odigrana već 20 godina pa je
korov preuzeo i naš i protivnički šesnajsterac zajedno sa centrom.Mora da ste ponosni na to? - čestitam vam!

Čestitam vam i na tom što ste uspjeli sjebat drvnu industriju kraj
živih šuma Gorskog Kotara i Like pa sad drvene stolice koje su
napravljene od našeg drva kupujemo od Talijana...jer eto...oni to mogu, a mi ne.

Čestitam vam i na tom što ste od svjetski poznate hrvatske
brodogradnje napravili to da nas čisto veseli kad brodogradilište "3. Maj" sklopi ugovor u vrijednosti 800 dolara pa radimo kanue za somalijske naručitelje. Ponosim se s vama. Čestitam, uspjeli ste!

Uspjeli ste i u tome da 90tih isisate sve novce iz naših domaćih
banaka koje ste kasnije sanirali sa našim novcem a onda ih prodali strancima uz ogromne provizije za vas i vaše obitelji pa vam sada sinčići i kćerkice uživaju dok mi jedemo govna koja ste vi izasrali. Ponosim se sa vama...čestitam vam od srca.

Uspjeli ste sjebat i poznate građevinske firme koje su radile po
čitavom svijetu i zapošljavale po 15tak tisuća radnika. Naši
građevinari su prije bili cijenjeni u cijelom svijetu...a
danas?...danas ste od njih oformili građevinsko mafijaške organizacije koja jedna drugu koči i međusobno se kolju poput vukova nad plijenom, i to direktno za vašu korist...za vašu i vaših sinčića i kćeri. Ponosim se sa vama. Čestitam.

Čestitam vam i na tome, što ste u ono malo državnih firmi što je
ostalo, uspjeli ugurati svoje rođake pa sad nama običnim "malim" ljudima javljanje na javne natječaje u vezi dobivanja posla izgledaju kao sajens jebeni fikšn. Bravo. Čestitam. Ponosim se sa vama.

Uspjeli ste sjebat kompletnu industriju...ne jednu...ne dvije
tvornice...vi ste uspjeli sjebat do temelja kompletnu industriju...sve sve sve...i više od SVE. Zadnjeg kojeg sjebavate je kamenolom koji se bavi eksploatacijom bračkog kamena...kamena za kojim ludi cijeli svijet, baš vi ste uspjeli sjebat. Da ono što cijelom svijetu treba, nama ne treba - za to ste se pobrinuli vi. Čestitam. Ponosim se sa vama, al baš ono, što bi reko Edo Majka - pravo pravo!

Kako ste sjebali industriju, tako ste sjebali i radnička odmarališta na moru. Ista ona u koje bi svake godine radnici sa svojim obiteljima za jeftine pare otišli na ta 2 jebena tjedna...2 tjedna mora...2 tjedna u kojima su padali romantični poljupci sa prvim ljubavima, negdje na Jadranskom moru. Danas si malo tko može priuštiti 2 tjedna mora...a da nema romantičnih poljubaca na Jadranu, za to ste se pobrinuli vi.
Čestitam vam. Ponosim se sa vama.

Ponosim se sa vama, kada mi prijatelj...visoko obrazovan i stručnjak u svom poslu govori: - Stari, možda sam si uspio riješiti Kanadu! Mogu samo reći da ukoliko moj prijatelj i ode, Kanada će biti jedna sretnija zemlja. A vi? Ne brinite se, tu sam ja da se ponosim vama.

Ponosim se sa vama, kada me moj prijatelj Mrki...inače zidar...nazove pa kaže: -Krule prijatelju... kud sve ovo ide u ***** materinu... suze mi na oči od muke idu! Mogu samo reći da je Kanada tužna što nema mog Mrkog. A vi? Ne brinite se...tu sam ja da se ponosim vama.

Čestitam vam i na tome što ste nakon rata uspjeli isprintati papir sa 500 000 branitelja kao da smo ratovali protiv Kine i Indije zajedno, te u tu brojku ugurati sebe...svoje rođake...rođakove rođake...i od rođakovih rođaka rođake. Znam da je to za vas bilo jebeno, vrlo jebeno...mislim....ne rat...nego to sve papirnato sprovesti i napraviti...ne morate mi objašnjavati, pobogu, pa bar vam ja vjerujem.
Znam da vam je bilo jebeno srediti si papire za vojne mirovine i
činove...oh....pobogu...pa kao da je bilo lako tamo negdje
1991...1992...sa BMW-om sletiti u jarak sa činom
brigadira...pukovnika... jedno 80 km od prve linije. Mislim da sam ja jedini koji vas razumije i stoga se ponosim sa vama.

Ponosim se ja sa vama i kad je u pitanju mladi hrvatski čovjek koji je tek izašao iz srednje škole jer osim što ništa ne zna raditi nigdje nema priliku i naučiti. To ste mu sredili vi. Bože kako vas volim i ponosim se sa vama.

Najmanje 100 afera ste proizveli čija se materijalna šteta mjeri u
MILIJARDAMA EURA koje ste sebi slili na razno razne bankovne račune Kajmanskog otočja i Ekvatorijalne jebene Gvineje čiji direktor banke ni ne zna da postoji Hrvatska, ali zna da postojite vi. Čestitam...i naravno...ponosim se vama.

Ne mogu vam opisati koliko sam sretan što ste svojevremeno uzimali radnicima 2 i 4% od plaća i tako godinu i nešto...a sad ste digli i PDV na 25%. Nakon 20 godina sustavne pljačke i uništavačine uspjeli ste sjebat sve što hoda...puzi...gmiže...a rupe u državnoj kasi da čepimo mi? Opisati vam ne mogu koliko se ponosim vama.

Čestitam vam i na ulasku u Europsku Uniju čije sam i sam standarde prigrlio odmah, pa sad dok cijela Europa spava, ja u 10 navečer palim veš mašinu kako bi oprao veš po jeftinijoj tarifi struje čiju ste cijenu formirali ka da je ista 3 puta opasala Zemlju pa tek onda došla u moju veš mašinu. U ponoć kad Europljani sanjaju, ja se ***** sa centrifugom od veš mašine zajahavši istu kako mi ne bi otišla u hodnik. Ponosim se sa vama...kako ja tako i moja veš mašina.

U samo 20 godina sjebali ste sve. Sve što se na hrvatskom jeziku
izreći iz usta dade, vi ste sjebali. Niste vi uništili, vi ste
SJEBALI. Kužite? SJE - BA - LI. Tim sjebanlukom, sjebali ste i malog poštenog čovjeka, koji sam sebi nameće da je nesposoban, a zapravo...PREŽIVJETI u ovoj hrpi govana koju ste vi izasrali, može samo nadčovjek...superčovjek...jebeni SUPERMAN.

Moj Mrki je jednom na baušteli rekao: - Ništa im sveto nije, majku li im ***** lopovsku! - te nastavio raditi svoj 250satni radni mjesec.
Oprostite mom Mrkom na psovanju...a i sam nisam siguran na koga je mislio. Nije na vas...jer vi ste iskreni i pošteni...zato se ja i ponosim vama. Čestitam vam!

Vaš Krule"

p.s.OVO ISTO VREDI I ZA SRBIJU !!!!!!!!!!!!!!!!
OVO ISTO VRIJEDI I ZA BiH !!!!!!!!!!!!!!!!



IN TO VELJA TUDI ZA SLOVENIJO ! PA NAJ KDO REČE , DA BRATJE NE DELIMO ISTE USODE ! Upam , da prevod ni potreben !
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: propast hrvatske poljoprivrede

e sad se u zadnje vrijeme barata sa cifrom od 8.5 milijardi ojra, to će sve povući hrvatsko selo u razdoblju 2014-2020.
ako nas seljaka ima 200 000 pa to su lepi nofci za svakog od nas...idem odma svoj žiro poslat u Brisel, da se ne zabune pa pošalju nekom krivom...
jedino kaj moram napravit je neki bezveze projektić i to je to...:icon_hang:
sad nam više poljoprivreda nebu propadala!:icon_mrgreen:

Ja sam dobil dobru lovu od eu,jos 2008., i probal budem opet,a oni budu najsretniji ako bude vise takvih kao sto si ti.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Ah meni taman 40 prolazi.ne budem se puno opterećivao sa eu propisima i našim domaćim luđacima i lopovima bez mozga i dubokog džepa,samo da riješim ovrhu za kredit za traktor,ostavljam svoj dio poticaja drugima i snalazim se na crno:icon_weed::icon_weed::icon_weed:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Citao sam i prije tekstove od Blogera Kruleta.. Ali kako sa ovim tekstom ima pravo u svemu, to je nevjerovatno.. j*bem ti zivot..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Re: propast hrvatske poljoprivrede

@gogo, slušal sam cijelo ovo popodne u vijećnici jednog malog grada u svojoj županiji gospona koji prodaje kiwano i peruansku jagodu u evropu, a koji bi trebal biti pokretač razvoja poljoprivrede te male općine, i to naravno u očima vlasti...
e i batat i buternut tikvicu da ne zaboravim...
ima mala kvaka samo kaj nemre niš prije nove godine otkupit, al to nije razlog da se to ne dela...:(giggle):
jer na papiru on izgleda savršeno sa svojom robnom markom i 100 hektara ugovorene proizvodnje...jer on je izvoznik, on posluje na burzi dok mi drugi hodamo po blatu...i čupkamo travu...
nema veze, možda nekom i pomogne da se izvuče iz propasti...al ja se ne vidim da glancam kiwano po svim onim bodljama...

sad se netko sjetio pokrenuti poljoprivredu...sad kad više nemoš nać krave ni svinje u selu, a i kokoš postaje raritet...sad kad poslije posla (ako ga ima) čovjeku više ne pada na pamet ići delati na zemlju (kad sve to ima i u centrima za kupit)...e sad će nam evropa dat novac za gradske vrtove, pa bumo gledali vrtlaricu i sadili...samo kaj više nemamo ni slame da bi mulčirali po gredicama...pa ni od toga niš...
lakše kukat i ubirati socijalu nego nešto delat...
e da, čuo sam i jednu istinu...jedan loš službenik u općini košta ovu državu koliko i najbolji student na Kembridžu...
samo kad nebi bili pokvareni pa poslali lošeg učenika jer je sin/kći nekog koji je blizu koritu...nego nekog tko želi učiti i to znanje staviti u funkciju ove zemlje...

i onda za najveću ironiju u cijeloj priči ta mala općina je odlučila preasfaltirati par tisuća kvadrada plastenika jer to je od državnog interesa...koda je državu briga jel bu cesta(most) bil 500 metara uzvodno ili nizvodno od tog mjesta koje su si zmislile mudre glave mutivode...
dokaz da nema nikog pametnog u ovoj državi...:(:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Citao sam i prije tekstove od Blogera Kruleta.. Ali kako sa ovim tekstom ima pravo u svemu, to je nevjerovatno.. j*bem ti zivot..

U pravu je, malo gramtiku da popravi ili ih je namjerno malo spustio ;)
Dobar muje i zadnji blog "Prva transplatacija mozga u Hrvatskoj" :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Ovo što je Krule napisao, može se od riječi do riječi primjeniti i kod nas u BiH.

Na selu će izgleda opstati samo onaj ko nema kredita.
Lažna obećanja, krediti i lakovjernost seljaka su i doveli poljoprivredu ovdje gdje je sad.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Ja sam dobil dobru lovu od eu,jos 2008., i probal budem opet,a oni budu najsretniji ako bude vise takvih kao sto si ti.

Sta si dobio?Ipard ili sapard?za sta?daj pisi nest vise?koja lova je u pitanju?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Darijus- ma nista ja takvima ne vjerujem,moja filozofija je da se proizvodi koliko sam mogu prodati i to je to. jednom kad se pojavi veci visak robe,prisiljen si davati po cijeni koju ti netko odredi,a to nikad nije dobro. puno se pojavljivalo raznih otkupljivaca,medu njima ima cak i velikih firmi koje i danas posluju,sve je to izgledalo bajno,a kasnije ide kuca na bubanj. nasi vladajuci jesu nesposobni,a takve "spasitelje" dovode samo radi provizije, i na njih se ne moze racunati, samo se uzdaj u se i u svoje kljuse.

"sad se netko sjetio pokrenuti poljoprivredu...sad kad više nemoš nać krave ni svinje u selu, a i kokoš postaje raritet...sad kad poslije posla (ako ga ima) čovjeku više ne pada na pamet ići delati na zemlju (kad sve to ima i u centrima za kupit)...e sad će nam evropa dat novac za gradske vrtove, pa bumo gledali vrtlaricu i sadili...samo kaj više nemamo ni slame da bi mulčirali po gredicama...pa ni od toga niš...
lakše kukat i ubirati socijalu nego nešto delat..."
ja na to gledam kao na veliku priliku za nas koji smo opstali,sad kad se kukolj prorijedio,i kad se ne moze bas svatko baviti poljoprivredom,jer ona i nije za svakoga. koliko smo samo gunđali kad je svaki tjedan trebalo vaditi neke nove dozvole i papire,i rekli smo da je to bezveze i da nas unistavaju,a sad se to isplatilo. izvjesno je da ljudi ima sve vise,hranu je tesko proizvesti,i ne vjerujem da ce nas bas sve uspjeti unistiti,i da ljudi prepoznaju kvalitetu i spremni su je platiti. pa koliko su samo slovenci ove godine pokupovali robe? da nije bilo njih,konkretno kupus bi bio cista pusiona,ne bi se prodalo no 20% sa polja.i velim da su te price o propasti poljoprivrede pretjerane, jer ne mozes dobit,ni iznajmit ni kupit krpicu zemlje da se ubijes. znaci da se radi.

Gazda- mislim da to nije bio i ipard ni sapard,nego neki manji operativni program,radilo se ukupno o par milijuna kuna.morao bih sad prekopati papire za tocne podatke. iz udruge cvjecara su nam javili da dolaze neki novci iz eu,nasli osobu koja je napisala programe,mi smo samo trebali prikupiti papire,napraviti predracune i dokazati da imamo osigurana sredstva,posto su oni vracali dio novca tek nakon kupnje. nije bilo nista komplicirano ni skupo,ali nas par je samo proslo,posto vecina nije imala sredstva za investiciju,a i najveci uteg je bila potvrda da se drzavi nista ne duguje,a skoro svi su imali one dugove za doprinose. kupovala se specijalizirana oprema za cvjecarstvo,a vracali su 80% novca,ili maksimalno 50 000kn.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Koji ludi članak,pa tko misli uzeti ti 10 000 junica i na njima gubiti novce hraneći ih preskupom hranom,kamatama,porezima,prirezima,što se sada bune mljekarske kuće,imaju eu tržište i uvozit do mile volje mogu:icon_fU::icon_fU::icon_fU:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Re: propast hrvatske poljoprivrede

a afera sa aflatoksinima ide dalje, samo naputkom savjetodavne službe niš nesmije izići u javnosti...kaj nisu sad predavanja svim mljekarima u toku opet?

zataškavanje!!!...iliti po domaći: davljenje seljaka bez slike i tona...:icon_hang:
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Danas sam morao doći traktorom do pumpe da natočim "plavi" . NE MOŽE u bačvu ,kante zdjele sita i rešeta. Pa kuda ovo vodi :icon_hang:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Neznam koliko je istinito, ali neki dan čitam članak da je BiH po privrednoj proizvodnji na predposljednjem mjestu iza nas ste jedino vi tj. Hrvatska.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Ako je ovo za naftu istina, onda najbolje da propadne i poljoprivreda i ova cijela usrana drzava..
Pa ja imam 30 l rezervoar na traktoru i u sezoni ga dva puta dnevno punim, pa kud bi ja stigao kad bi isao za svako punjenje na benzinsku, a najbliza mi je 8 km daleko..
Nesto je trulo u drzavi hrvatskoj (namjerno sam napisao s malim slovom, da znam manje h napisati napisao bi ga..)

Edit ZJ:Jel sad "h"dobro?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh