• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

V

VTZ

Guest
Za one koji možda to ne znaju - zakonom je određen samo maksimalni iznos novca koji može (smije) biti isplaćen, u slučaju kada situacija to omogućava. Trenutno očito situacija nije takva, i to je valjda svim ljudima već odavno jasno.

Često se uspoređuju cijene pšenice od prije 10 godina i danas, ali se nekim slučajem zaboravilo usporediti koliko su tada novaca od države dobivali seljaci, a koliko danas? Ili koliko država danas godišnje ukupno izdavaja za poljoprivredu, u vidu sufinanciaranja kapitalnih ulaganja (kupnja traktora, mehanizacije, podizanje novih farmi, podizanje trajnih nasada, i t.d.).

Ta cifra izdvajanja države za poljoprivredu je do sad svake godine astronomski bujala i rasla, i već smo stigli do čak 3,8 milijardi kuna godišnje, samo za poticaje u poljoprivredi, i još blizu miljardu kuna za ruralni razvoj.

Pri tome se još na kraju garantira cijena proizvoda i otkup, a seljaci bi unatoč tolikim izvajanjima još htjeli 2,5 kuna za kg pšenice (loše kvalitete). Javna je tajna da velike ratare više uopće ne zanima kvaliteta proizvoda, kao ni prinos, količina, oni dobivene državne novce ionako troše na luksuz, a usput još i preprodaju plavi dizel, kako bi i tu nešto zaradili.

Pronašao sam podatak da su Inspektori uspjeli pregledati samo 5 posto korisnika poticaja, i našli su da su poljoprivrednici pokušali prevariti državu za 7,4 miljuna kuna. Možete zamisliti kako tek stvarne brojke stoje po tom pitanju, jer su mnoge površine do sada bile zasijane tek radi "alibija", uz minimalni trud i ulaganja.

Toliko o pjesmi "imao bih da sam krao"... U mojem kraju jedan mladi poljoprivrednik već godinama uzima zemljišta u zakup, od zemljišta bivšeg PIK-a, državnog, općinskog, privatnog - apsolutno sve što se može zakupiti. Šteta da prošle godine nisam poslikao njegove "kukuruze". Kad su mu ljudi predbacili da to ne liči na ništa, odgovorio je doslovno "pa ja sve to ionako sijem samo radi poticaja".
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
VTZ, nemoj tak.
NISU svi lopovi. Najlakše je uzimati za primjer usamljene slučajeve, a onda etiketirati sve da su isti.
Netko lijepo reče, davani su novci bez kontrole, a kaj je onda čudno u tome da se događaju zloupotrebe?
Nije toliki možda problem u samim novcima, koliki je u (nerealnim) obećanjima i neimanju slike kaj se želi postići tim istim poticajima.
 
V

VTZ

Guest
ZJ kaže:
VTZ, nemoj tak.
NISU svi lopovi. Najlakše je uzimati za primjer usamljene slučajeve, a onda etiketirati sve da su isti.
Netko lijepo reče, davani su novci bez kontrole, a kaj je onda čudno u tome da se događaju zloupotrebe?
Nije toliki možda problem u samim novcima, koliki je u (nerealnim) obećanjima i neimanju slike kaj se želi postići tim istim poticajima.

Jel istina da se naši mlinari već godinama žale kako moraju vani dodatno kupovati i uvoziti "poboljšivače" - kvalitetnije vrste pšenice, kako bi uspjeli proizvesti donekle kvalitetno brašno? Usprkos tome što država svake godine izdvaja miljarde kuna za poticanje kvalitetnije poljoprivredne proizvodnje?

A što je sa malim poljoprivrednicima, koji žive u Zagorju, SZ Hrvatske, središnjoj Hrvatskoj ili Istri? Oni nisu nasljedili desetine ili stotine hektara, jer zemljišta u tim krajevima nema toliko da bi svi mogli biti veliki. Oni nisu u sustavu pdv-a, već u startu sav repromaterijal moraju kupiti sa pdv-om, najčešće ne ostvaruju prava na poticaje - ali gle čuda - prometnice danas blokiraju oni, čiji vođe obrađuju po 300 hektara, i godišnje dobivaju miljunske iznose od države.
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Pozdrav iz vinkovaca slikano je jučer ali sam noćas došao oko 2 h. pa mi se nije dalo stavljat slike ali nikad nije kasno, inače traktora je bilo oko 300 i danas dolazi još.



 
U

USRO

Guest
Jucer na otvorenom je pricao nekakav ratar koji radi na 300 hektra zemlje i da mu je jedina (u sto cisto sumnjam) zarada poticaj.
Cisto me zanima matematika u tom slucaju koliki je to iznos? Dam se kladiti da takvu placu nitko nema u Hr a boga mi ni sire!?
Dalje, cesto se spominje nekakav krvavi rad, krvavi znoj i tako ispada kroz te rijeci da samo seljak radi i nitko drugi. Nitko drugi ne zavrijeduje placu, niti nitko drugi ne proljeva znoj za svoje novce. Svi mi ostali dobivamo novce a nista ne radimo.
Traktori....gledam slike i ne vjerujem. Cesto sam u Austriji, fala bogu imam doma tv i primjecujem da imamo bolje traktore nego oni siromasi u EU, koji uostalom vise proizvode i jeftinije, te i samim time kvalitetnije, nego li nasi pajdasi.
Di je kvaka? Gledam ove zadnje slike i vidim Bmw, mercedes, bmw, mercedes, bmw, mercedes.... Zar nije bilo jeftinijih traktora koji bi zadovoljavali nase uzvisene?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ekipo ne slažem se sa nečijim izbacivanjem s foruma, svatko ima pravo reći svoje mišljenje bio on seljk, investitor, obrtnik...čak je dobro čuti i drugačije mišljenje a ne sakrivati se iza jedne ideje

Ronin dobro razmošljaš...

O načinu poticaja dalo bi se raspravljati naširoko i nadugačko i svaki prijedlog bi imao svoje argumente, a što se tiče muljanja s istima biti će ih uvjek dok ne promjenimo mentalni sklop ljudi
( ako ste na tv gledali Milića u putujmo po evropi u zemljama beneluxa ako te uhvate u prepisivanju na fekultetu kažnjava se s 5 godina zabrane polaganja bilo kakvog ispita pa i vozačkog ako ga nemate položenog, u engleskoj djeca ne znaje što znači šalabahter ) što s time hoću reći: to da tamo od 100 ljudi 5 pokušava varati a kod nas je obrnuto ima 5 poštenih

citat:
A što se samih prosvjeda tiče, zanima me otkuda pravo prosvjednicima da sa svojim traktorima potpuno blokiraju odvijanja prometa na mnogim prometnicama u Hrvatskoj? Zar vi mislite da osim vas ne postoji nitko drugi u ovoj državi, koji ima prava koristiti te prometnice, kako bi stigao na posao, u školu ili fakultet, posjetio svoje roditelje, obavljao svoju djelatnost, prevozio svoje proizvode, ili sirovine potrebne za proizvodnju?

Demokratsko pravo svakog pojedinca je da prosvjeduje i da iskazuje svoje nezadovoljstvo, dok god ne ugrožava slobodu i demokratski zagarantirana prava drugih.

I sovim se slažem ali ako ne postignemo kritičnu masu prosvjeda sve nam je uzalud svirači, vi kojima smetamo žalite se na 112 zatrpajte ih pozivima pa neka oni zovu dalje...

Netko je postavio odakle novci za za sve de potpore : pa pošto je dtžavi trenutno najlakše uvesti prehrambene proizvode preko trgovačkog lobija, i naplatiti PDV eto izvora financiranja, poštrimo način uvoza junetine iz argentine tj ograniči ju vetrinarski npr. ne smije biti starija od sedam dana ako je dodatna trošarina od 3%, tako i za jabuke, za paradajz...itd, znači nisi zabranio ali si trgovačkom lancu onemogućio da uvozi ŽNJ robu i prodaje našoj raji pod prvom klasom

Ideja ima puno samo ne znam dali su provodive

Za prosvjede sam ali nismo napravili dovoljno veliku kritičnu masu da nas shvate ozbiljno, tek 10-15 tisuća ljudi u ZG bi igralo veliku ulogu, nisam za teranje traktora za ZG to je zamaranje ljudi, trošak ....
 
U

USRO

Guest
VTZ kaže:
ZJ kaže:
VTZ, nemoj tak.
ali gle čuda - prometnice danas blokiraju oni, čiji vođe obrađuju po 300 hektara, i godišnje dobivaju miljunske iznose od države.




i jos imaju obzira plakat, umjesto da sute da ih nitko ne cuje
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
437
A što se samih prosvjeda tiče, zanima me otkuda pravo prosvjednicima da sa svojim traktorima potpuno blokiraju odvijanja prometa na mnogim prometnicama u Hrvatskoj? Zar vi mislite da osim vas ne postoji nitko drugi u ovoj državi, koji ima prava koristiti te prometnice, kako bi stigao na posao, u školu ili fakultet, posjetio svoje roditelje, obavljao svoju djelatnost, prevozio svoje proizvode, ili sirovine potrebne za proizvodnju?

VTZ ti govoriš da seljaci prosvjedima krše prava ostalih.....a što je sa njihovim pravima???? tko njih brani?? kako da oni ostvare svoja prava na novce?, na žito koji im je netko ukrao u silosima?, nema nikakvog sindikata da stoji iza običnog seljaka i "ganja" nihova prava....da država nije obećala te poticaje nebi ni seljaci sadili i stvarali si dugove a sad nema novaca!!!!!! govori se o skupim autima i traktorima....da država omogući i PLAIT svakom da radi onoliko sati koliko radi jedan seljak svi bi imali nove aute....ali to obićno seru oni koji dođu u 15 sati iz posla icijelo popodne se šeću,pijuckaju kavise i slično i htjeli bi novi auto dok seljaci rade od mraka do mraka na poljima, štalama, vinogradima, traktorima i slično i nemaju ni subote ni nedjelje i onda se netko buni ako imaju novi auto ili traktor....takvima je problem sjedit u uredu na starom stlocu a seljak nesmije imat novi traktor sa kojim se 14 sati na dan drnda po oranju......
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
USRO nisam pročitao kojim obrtom se baviš ali recimo imaš tokarsku radionu
Do prije dvije godine si radio sa starim tok. st. iz rusije i na kraju r.v. ne možeš ruke podići od umora
Dobio mogućnost da kupiš na kredit nove str. i što biraš nekog kineza za kojeg nemaš pojma kako radi ali je jeftin ili uzimaš švabu, plaćaš ga papreno ali si siguran da dobro radi i da mu je učinkovitost ohho veća od rusa, onda džaba stroj bez alata, pa džaba sve ako nemaš kvalitetnu radnu snagu za isti... itd
Tako i naši seljaci...

Ako raspolažeš s vrjednošću (strojevi , objekti, zemlja...) 5mil. kuna i brineš se za to i da nemaš za školovanje djece malo je žalosno a to se događa današnjim seljacima ...
Mene i sestru stari iškolovao sa jednog maksimuma zemlje i 5 krava a danas ....
 
U

USRO

Guest
DELO1 kaže:
USRO nisam pročitao kojim obrtom se baviš ali recimo imaš tokarsku radionu
Do prije dvije godine si radio sa starim tok. st. iz rusije i na kraju r.v. ne možeš ruke podići od umora
Dobio mogućnost da kupiš na kredit nove str. i što biraš nekog kineza za kojeg nemaš pojma kako radi ali je jeftin ili uzimaš švabu, plaćaš ga papreno ali si siguran da dobro radi i da mu je učinkovitost ohho veća od rusa, onda džaba stroj bez alata, pa džaba sve ako nemaš kvalitetnu radnu snagu za isti... itd
Tako i naši seljaci...

Ako raspolažeš s vrjednošću (strojevi , objekti, zemlja...) 5mil. kuna i brineš se za to i da nemaš za školovanje djece malo je žalosno a to se događa današnjim seljacima ...
Mene i sestru stari iškolovao sa jednog maksimuma zemlje i 5 krava a danas ....


Znam da je tako, sto se tice skolovanja ali vremena se mjenjaju, priznaj :)
Kako se kaze ono u narodu!? Pokrijes se onoliko koliko ti je deka velika. Moje misljenje je takvo da bih uzeo za ono sto imam a da mi to ne ugrozava egzistenciju, pa makar i malo trpio. Auto mi vec 15 godina nekakvo osnovno sredstvo za rad, pa ipak nisam kupio mercedesa za 5 banki, jerbo sam mislio na sutra, nekakvo ulaganje, crne dane, qurac, palac :)
I kao sto sam vec rekao, nekakve stvari se ipak stvaraju generacijama. Drugi je par rukavica to sto bi dosta njih,
kako na selu, tako i u gradu najednom bili velike gazde.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
vinogradar kaže:
VTZ ti govoriš da seljaci prosvjedima krše prava ostalih.....a što je sa njihovim pravima???? tko njih brani?? kako da oni ostvare svoja prava na novce?, na žito koji im je netko ukrao u silosima?, nema nikakvog sindikata da stoji iza običnog seljaka i "ganja" nihova prava....da država nije obećala te poticaje nebi ni seljaci sadili i stvarali si dugove a sad nema novaca!!!!!! govori se o skupim autima i traktorima....da država omogući i PLAIT svakom da radi onoliko sati koliko radi jedan seljak svi bi imali nove aute....ali to obićno seru oni koji dođu u 15 sati iz posla icijelo popodne se šeću,pijuckaju kavise i slično i htjeli bi novi auto dok seljaci rade od mraka do mraka na poljima, štalama, vinogradima, traktorima i slično i nemaju ni subote ni nedjelje i onda se netko buni ako imaju novi auto ili traktor....takvima je problem sjedit u uredu na starom stlocu a seljak nesmije imat novi traktor sa kojim se 14 sati na dan drnda po oranju......

DELO1 kaže:
USRO nisam pročitao kojim obrtom se baviš ali recimo imaš tokarsku radionu
Do prije dvije godine si radio sa starim tok. st. iz rusije i na kraju r.v. ne možeš ruke podići od umora
Dobio mogućnost da kupiš na kredit nove str. i što biraš nekog kineza za kojeg nemaš pojma kako radi ali je jeftin ili uzimaš švabu, plaćaš ga papreno ali si siguran da dobro radi i da mu je učinkovitost ohho veća od rusa, onda džaba stroj bez alata, pa džaba sve ako nemaš kvalitetnu radnu snagu za isti... itd
Tako i naši seljaci...

Ako raspolažeš s vrjednošću (strojevi , objekti, zemlja...) 5mil. kuna i brineš se za to i da nemaš za školovanje djece malo je žalosno a to se događa današnjim seljacima ...
Mene i sestru stari iškolovao sa jednog maksimuma zemlje i 5 krava a danas ....

:prayer: :prayer:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
evo jedna snimka u prolazu iz popovače...

[youtube:em66u91l]LCFqsLWd9ko[/youtube:em66u91l]
 
V

VTZ

Guest
vinogradar kaže:
VTZ ti govoriš da seljaci prosvjedima krše prava ostalih.....a što je sa njihovim pravima???? tko njih brani?? kako da oni ostvare svoja prava na novce?, na žito koji im je netko ukrao u silosima?,

Kod blokade prometnica uzima se pravo svim ostalim građanima, da slobodno i bez problema putuju cestama, koje inače svakodnevno koriste. Ne znam što tu nije jasno?

Ukradeno žito iz Đakovštine - radi se o privatnoj imovini, koju je pojedinac (ili zadruga) predao drugome na skladištenje, čuvanje ili polog. Ovaj drugi bavio se kriminalom, i rasprodao to žito. Situacija kao da je meni netko ukrao auto, za to postoji policija i sudovi koji će kazniti počinitelja kriminalnog djela. S time da ja bez auta mogu ostati zauvijek, a država će podmiriti nastalu štetu seljacima.

....ali to obićno seru oni koji dođu u 15 sati iz posla icijelo popodne se šeću,pijuckaju kavise i slično i htjeli bi novi auto dok seljaci rade od mraka do mraka na poljima, štalama, vinogradima, traktorima i slično i nemaju ni subote ni nedjelje i onda se netko buni ako imaju novi auto ili traktor....takvima je problem sjedit u uredu na starom stlocu a seljak nesmije imat novi traktor sa kojim se 14 sati na dan drnda po oranju......

Vjeruj mi, ja bih puno radije sijao kukuruz ili pšenicu na par stotina hektara, obrađivao polje u traktoru kojeg mi je država platila sa 40%, i stavio svake godine nekoliko stotina tisuća kuna poticaja u džep. Sa uzgojenim žitom još bih dodatno zaradio nekoliko stotina tisuća, i bio bih pravi bogataš, u odnosu na ovo što sam sada.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
USRO vjerojatno nisi bio ni na jednom skupu na kojem su bili državni tajnici ( iz polj. min.), savjetnici iz polj. savjetodavne službe u zadnjih 5 godina, još od početaka saparda i kapitalnih, ne primaš ni jedne stručne polj. novine ( gospodarski list, agroglas ...) da si primio toliko informacija o našoj neprofitabilnosti i neučinkovitosti ( 5-10 krava nula nema za život, sve ispod 50 ha nema za život..) i što će ti pomalo neuki ali vrijedni ljudi ( bankari i trgovci su ti vukovi ipokušavaju te žednog preko vode prevesti ) ulaze u kredite, zalažu djedovinu , samo da bi mogli opstati u evropi jer tako nas državni tajnici savjetuju, daje nam kapitalna samo približite se evropskom standardu i sad kad mi to pokušavamo oni kažu e jebga mi nemamo para uzet ćemo vam 40 %, slažem se i stime da evropa pozna bankrot može i kod nas i vjerojatno će neki bankrotirati koji ne rade dobro, citat : Kako se kaze ono u narodu!? Pokrijes se onoliko koliko ti je deka velika.
ali ne bi bilo dobro da bankrotira više od 10 % (moje mišljenje), ako se ovako nastavi brojka bi mogla biti znatno veća...
 
V

VTZ

Guest
DELO1 kaže:
( 5-10 krava nula nema za život, sve ispod 50 ha nema za život..)

Jel ti znaš kolika je prosječna veličina gospodarstva u zapadnoj Europi? Kako to da oni na tako malim gospodarstvima uspjevaju proizvesti tolike viškove hrane? Međimurje i SZ Hrvatska su među najrazvijenijim u našoj državi, a velika večina ljudi ovdje samo može sanjati tih 50 hektara zemlje.

Ljudi su se već odavno okrenuli povrtlarstvu, voćarstvu, peradarstvu, proizvodnji sireva, mesa, gotovih proizvoda i td.... Mnogi od tih seljaka su super bogati u odnosu na hrvatski prosjek. Takvi su bili i prije 20 godina, i još ranije! I što je najčudnije, jako puno krumpira (između ostalog) prodaju u Slavoniji, jer tamo izgleda nema dovoljno polja?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
VTZ kaže:
Vjeruj mi, ja bih puno ranije sijao kukuruz ili pšenicu na par stotina hektara, obrađivao polje u traktoru kojeg mi je država platila sa 40%, i stavio svake godine nekoliko stotina tisuća kuna poticaja u džep. Sa uzgojenim žitom još bih dodatno zaradio nekoliko stotina tisuća, i bio bih pravi bogataš, u odnosu na ovo što sam sada.

Sada počinješ pisati gluposti malo si pročitaj po kulturama prihode i rashode pa bi te volio vidjeti što bi stavio u džep...

Po vama ne poljoprivrednicima koliko bi bilo realno da se dobije prihoda po hektaru, gdje radi recimo obitelj od 5 članova (djeda , sin, snaha , i dvoje djece ).....

Znate li vi koliki su rashodi samo za život jedne takve obitlji....

Pa ako radim 100 ha zemlje moram nešto i zaraditi ne mogu stalno novce iz zemlje u zemlju prevrtati...

Za zakrčene ceste pa to i je cilj da vi napravite pritisak na vladu neka to riješe da se maknemo...

Ja sam na forumu jer sam prehlađen ali ili bi bio tamo ili u svom voćnjaku tako da su moji postovi po danu pravi raritet za razliku od vas pojedinaca koji ( ne)radite u uredima i pratite sve forume pa podvaljujete sve redom
 
V

VTZ

Guest
DELO1 kaže:
Pa ako radim 100 ha zemlje moram nešto i zaraditi ne mogu stalno novce iz zemlje u zemlju prevrtati...

Da je tih 100 hektara zemlje (nekim čudom) ovdje u okolici Varaždina ili u Međimurju, najmanje 10 obitelji bili bi super bogataši, proizvodili bi proizvode kojih ne možemo proizvesti dovoljno, u odnosu na ono što strano tržište traži i želi uvesti od nas, a izgleda da kod vas od toga samo jedna obitelj jedva preživljava.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Čuj veličine gospodarstava po evropi ,imam različitih informacija austrija i švic. manja imanja vezana uz seoski turizam, mala trgovina u sklopu imanja, dolaze ljudi iz grada na svjež zrak malo planinariti, vjerojatno se to tako može, a što kod mene u sl. jer od mene pa do Pecuha u mađ. nema brda većeg od bundeve

Znam da francuzi i španjolci imaju veće posjede

Masa zagoraca i međimuraca nisu klasični čisti poljoprivrednici, svi vezani na slov. i austriju, pomalo švercaju rabljene strojeve ( koje mi idemo kupovati jer nemam nikoga vani pa mi to komplicirano )...
rekao jeb.. krastavce kad neće platiti

Oko promjene kultura se slažem ali da i tu ima problema evo pr. posadio čovjek 1 ha krastavaca i financirao rabotu sam (branje ) i sad mu firma koja je otkupila plaća u kiselim krastavcima ne da kune i što da on s njima ode u HEP...
rekao jeb.. krastavce kad neće platiti

Za krompire opet trebaju drugačiji strojevi (sadilice, vadilice... novi krediti) i ako mi počnemo proizvoditi krompir propast će međimurje pa smo solidarni ha ...


Mi bi i proizveli a što onda, moramo ići po trgovinama i prodavati , evo ja imam voćnjak do sada mi plaćeno samo 10% od ukupne svote a ja sam jesenas isfinanciro radnu snagu, odmah da odgovorim uštedi od ove godine za iduću, i onda dođe čobi i kaže nema 40 %
 
V

VTZ

Guest
Za vašu informaciju, samo jedan trgovački lanac u Švedskoj ili Norveškoj želio bi uvesti od nas toliko kiselog zelja, kisele repe, crnog bučinog ulja i sličnih proizvoda, koliko čitava ova regija trenutno ne može ponuditi, čak niti blizu dovoljnih količina.

Ovdje na SZ je najveća gustoća stanovništva po km2, ljudi nemaju puno zemlje, a ipak žive relativno bogato i zadovoljno. Proizvode ljekovito bilje, cvijeće, luk, krastavce, bučino ulje, zelje, repu..... Ne očekuju puno od države, nego se bave svojim biznisom. Jedino što si ne mogu priuštiti da zakolju 10 svinja, i sve to pojedu oni sami. Kod nas bi zaklali 2 svinje, a 8 bi prodali.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ma odjavi se al ne mogu da ne odgovorim ne da ni vrag mira :

VTZ kaže:
Za vašu informaciju, samo jedan trgovački lanac u Švedskoj ili Norveškoj želio bi uvesti od nas toliko kiselog zelja, kisele repe, crnog bučinog ulja i sličnih proizvoda, koliko čitava ova regija trenutno ne može ponuditi, čak niti blizu dovoljnih količina.
Nemoj takve informacije širiti to ti je to je po meni rekla kazala

Ne čeka evropa naše proizvode otvorene ruke evo mali pr. šogorica radi u jednoj drvnoj ind. izvoze u španj. i franc. sve AA kvaliteta , dođe njihov nadzor pregleda, sve ok, ode roba u šleperima, za dva tjedna vraća se kao ne valja,( traže manju cjenu ), oni samo prepakiraje i pošalju nazad i sada prođe bez problema ali ih ucjenjuju s cjenom, a naši nemogu nazad već daj što daš tako ti je to u svemu, evo još firma iz osjeka proizvodi mješalice za beton, ugovara posao s jednim njem. dobavljačem .... duga priča ali na kraju ih ucjenili ponašali se totalno neprofesionalno smo da ih unište s cjenom ...

Malo je teško tradiciju mjenjati SLVONIJA žitnica hrvatske, znači proizvodimo žitarice a ne jagode...

Po meni je evropa nužno zlo, teško bez nje ali još teže s njom ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh