• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
437
Vjeruj mi, ja bih puno radije sijao kukuruz ili pšenicu na par stotina hektara, obrađivao polje u traktoru kojeg mi je država platila sa 40%, i stavio svake godine nekoliko stotina tisuća kuna poticaja u džep. Sa uzgojenim žitom još bih
dodatno zaradio nekoliko stotina tisuća, i bio bih pravi bogataš, u odnosu na ovo što sam sada.

VTZ pa šta neradiš onda to kad misliš da je to tako lako i da se tako lako zaradi stotine tisuća kuna svake godine:!!!!!!!!!!!!
 
A

AGRIPLUS65

Guest
pa u tome ije problem ove drzave svi pricaju i po biljeznica vode racunicu kako je to isplativo a niko se nece uhvatit posla bitno je da je krava dala 20 litar mlika po 2 kn to je 40 kn puta 10 krava je 400 kn dnevno kako lijepa zarada ma ko to nebi radil,a j..... pa kaj ta krava zivi od zraka,imam takvog susjeda koji je to sve izracunal ,pa zakaj nebi i on lijepo zarađival bez ikakvi obaveza ,ali kad je kupil kozice pa im napravil ogradicu koju su one zabrzo unistile pa kupil kukuruzu pa sjeno,pa veterinara,vise ne prica kadi su ti lijepi novcici i iz pricanja i bilježnice.
 
V

vito

Guest
UHHH...odakle da krenem...dao sam si truda i pročitao zadnjih nekoliko stranica i mogu reći da svatko od vas ima ponešto pravo...može li mi netko reći da li je na prosvjedima vidio ikoga iz Agrokora(Belja, PIK Vinkovci, Vupik) ja nisam....poznata je njihova praksa- kad se seljak izbori za neke više poticaje na cestama širom zemlje-onda uskaču oni....ionako znamo koliki je aAgrokor korisnik subvencija, oni vuku miijune - ispada da ovim prosvjedima mi seljaci radimo najveću korist Agrokoru koji neće ni prstom mrdnuti a najbolje će proći....Taj isti Agrokor zakupnik je stotina Ha najbolje zemlje u našoj općini koje političkim vezama nastoji i konačno koncesionirati na 50 god....s druge strane, mi seljaci ne možemo dobiti zemlju makar smo svi branitelji jer je selo godinama bilo na prvoj crti... s druge strane onda Agrokor kupuje poljop. firme po Srbiji i tamo Srbe zapošljava a mi ... za 30 god. umom selu ostat će tri babe (od 2000) stanovnika...posebno je time pogođena Slavonija , nemaš zemlju, prva tvornica na 100 km, klinci bježeglavom bez obzira....znam da netko tko ne pozna naše probleme razmišlja kao USRO(pogođen nick nema što) i ne zamjeram mu ali ne govorim ni ja o kvantnoj fizici jer onjojpojma nemam, tako i svi mi mislimo da je nečiji posao lakši i bolji a da zapravo ne znamo ništa....nevjerojano je da svima uoči upadaju veliki traktori, a malo je od tih kritičara bilo u štali u5 sati ujutro...kad krečem na njivu sa kombajnom dvije prikolice i dva traktora zavidni pogledi ne znaju ništa o tome koliko je tu uloženog truda, kredita, banke za vratom a o riziku da i ne govorim...koliko novca uopće treba za jednu sjetvu... USRO uzmi neko piskaralo u državnoj upravi za primjer- reci mi koliko je on uložio i ulaže u svoj posao-ima stolicu,olovku koju mu je drugi dao -što on riskira svojim poslom, pa ondapauze, pa masni burek iza šaltera pa kava sedam puta dnevno... i onda netko takav vidi seljaka u novom traktoru i psuje mu i zavidi....nakraju krajeva nađi mi nekoga tko se neće boriti za svoju plaću, ne razumijem čemu zgražanje kad to radimo mi seljaci....
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
čitam ovu temu i stvarno se pitam kako bi netko tko bi trebao donesti nekakve normalne zakone u tome uspio kad ni se ni mi sami ne možemo dogovorit oko toga šta bi u stvari trebalo.Ja osobno se bavim poljoprivredom,ali budući mi to nije osnovno zanimanje,ne mogu se mjerit sa ljudima koji žive samo od poljoprivrede.Dok čitam ovu temu stječem zaključak da ste svi djelomično u pravu,ali nitko se ne dotiće osnove svega i to s prave strane,a to je PREVARA.Svi mi smo u biti prevareni i izvarani od strane svjetskih kapitalista na koje se tako često pozivamo kao na primjer pravog poslovanja,A ovi koje tako često spominjemo kao uzrok naših problema (vlada,Čobanković,Laszlo,Mavrović.......), su samo,svjesno ili nesvjesno,produžena ruka tih koji nas uništavaju.Seljak je oduvijek bio trn u oku svakoj vlasti (samo zato što proizvodi samostalno,i sa svojim kapitalom kroz vjekove)ali ovi su ga uspjeli dotuć sa guranjem luksuza pod nos,a to se ne može bez ogromnog zaduživanja.Netko je tu napisao da se seljaku pružila prilika za kupit novi stroj,da je normalno da ga uzme da bi si olakšao posao.I je sasvim normalno kad ta "pružena prilika" ne bi bili obečani novci od nekog.A dobro se zna kad ti netko nešto obeća kako to završi,bar kod nas.
Što se poticaja tiće i ja primam poticaj za ovo malo što radim,ali ne vidim nikakvu svrhu u takvom načinu isplačivanja poticaja.Stabilnost jedne zemlje se uvelike mjeri u tome može li proizvseti hranu za svoje potrebe,znaći poticaja treba jer je od strateškog interesa za državu,ali štoima država od toga što isplati meni 4000-5000 kn godišnje za janjce,a ja ih prodam susjedima ,poznanicima i sl.???A da ne spomonjem milion primjera gdje se poticaj dodjeljuje ljudima koji uopće ne rade zemlju i sl.
Moje mišljenje da bi trebalo poticaj isplačivat tvornicama i prodavačima repromaterijala,tako da nam isti bude jeftiniji i puno bi se lakše konrolirao i pravilnije usmjeravao nego sad.
 
K

korisnik2408

Guest
Ronin, post koji si napisao dobro oslikava stanje u drzavi i privredi. Usro, tvoji tekstovi su kao i tvoj nick.
Osvrnuo bih se na velicinu posjeda. Nakon stvaranja Republike Hrvatske pojavili su se poljoprivredni i privredni "znalci" i rekli narodu kako su velike firme socijalisticki mastodonti i moraju propasti. Buducnost je u malim firmama (kovacke radionice). Tom politikom su unistili velike poljoprivredne kombinate (bio je to izgovor za pljacku istih). Bili su to posjedi od desetak tisuca hektara. Na njima su radili ljudi koji su znali tehnologiju. Znaci trebalo ih je samo reorganizirati, smanjiti visak zaposlenih i mogli su uspjesno raditi. Na njih su se mogli oslanjati manji proizvodjaci kao sto je vecina nas.
Kada su sve to unistili poceli su novu pricu. Koja je glasila: "... nasa gospodarstva su premala i ne mogu biti konkurentna". Sto je zanimljivu te dvije price pricaju isti ljudi. Velicina gospodarstva nema veze sa konkurentnoscu. Ako imam 1 Ha zemlje na njemu sijem psenicu i kukuruz i ako se meni to isplati ja cu to sijati i dalje, ako se ne isplati sijacu nesto drugo. Meni ne trebaju Cobankovici govoriti kako je to premalo za EU jer su poljoprivrednici u EU supermeni.
Jos bih jednom citirao jednog ministra poljoprivrede. Kada je cijena psenice bila 1.80 KN tada se pametni ministar pojavio na TV-u i rekao "vrijeme jeftine hrane je proslo...". Nekoliko mjeseci nakon te izjave cijena psenice pada znatno ispod 1 KN. Ako jedan ministar ne zna sto ce se dogadjati za 6 mjeseci u njegovoj bransi tada je najbolje da se bavi necim jednostavnijim.
 
V

VTZ

Guest
DELO1 kaže:
Nemoj takve informacije širiti to ti je to je po meni rekla kazala .

Ajd dobro, ako ti tako kažeš, onda je stvarno rekla-kazala... Vjerojatno sam ja sve to isisao iz malog prsta, ati ipak o tome više znaš... :lol:

A vidi tek kako ovi lažu: http://ziviselo.com/clanci/glavice-zelj ... e-skuplje/

Izvorno hrvatsko za Varaždinsko kiselo zelje, Varaždinsku kiselu repu i Varaždinsko bučino ulje te Znak kvalitete za sve octove, od jabučnoga do vinskoga te prvi hrvatski aceto balsamico, tek su jedan od zornih izvanjskih znakova ciljeva i poslovne politike varaždinske Prehrane, nezaobilaznog lidera u većini tih proizvoda odnosno regionalnih robnih marki koje su prerasle i nacionalne granice. Dapače, izvoz im je kiselog zelja od 2004. narastao gotovo 380 posto dostigavši 30 posto proizvodnje, a cijene za pakirane ukiseljene glavice zelja postižu i bolje nego na domaćem tržištu.

Njihovi inozemni kupci više nisu samo ograničeni etnosegment nego veliki trgovački lanci od Austrije i Njemačke sve do Švedske, s planovima od Finske i Švicarske do Japana. I na domaćem je tržištu, uostalom to tako jer, iako su cijene njihova kiselog zelja najviše, sve prodaju.

Ako bi danas utrostručili svoje kapacitete i proizvodnju, opet bi bez problema sve prodali u izvozu!
 
U

USRO

Guest
vito kaže:
UHHH...odakle da krenem...dao sam si truda i pročitao zadnjih nekoliko stranica i mogu reći da svatko od vas ima ponešto pravo...može li mi netko reći da li je na prosvjedima vidio ikoga iz Agrokora(Belja, PIK Vinkovci, Vupik) ja nisam....poznata je njihova praksa- kad se seljak izbori za neke više poticaje na cestama širom zemlje-onda uskaču oni....ionako znamo koliki je aAgrokor korisnik subvencija, oni vuku miijune - ispada da ovim prosvjedima mi seljaci radimo najveću korist Agrokoru koji neće ni prstom mrdnuti a najbolje će proći....Taj isti Agrokor zakupnik je stotina Ha najbolje zemlje u našoj općini koje političkim vezama nastoji i konačno koncesionirati na 50 god....s druge strane, mi seljaci ne možemo dobiti zemlju makar smo svi branitelji jer je selo godinama bilo na prvoj crti... s druge strane onda Agrokor kupuje poljop. firme po Srbiji i tamo Srbe zapošljava a mi ... za 30 god. umom selu ostat će tri babe (od 2000) stanovnika...posebno je time pogođena Slavonija , nemaš zemlju, prva tvornica na 100 km, klinci bježeglavom bez obzira....znam da netko tko ne pozna naše probleme razmišlja kao USRO(pogođen nick nema što) i ne zamjeram mu ali ne govorim ni ja o kvantnoj fizici jer onjojpojma nemam, tako i svi mi mislimo da je nečiji posao lakši i bolji a da zapravo ne znamo ništa....nevjerojano je da svima uoči upadaju veliki traktori, a malo je od tih kritičara bilo u štali u5 sati ujutro...kad krečem na njivu sa kombajnom dvije prikolice i dva traktora zavidni pogledi ne znaju ništa o tome koliko je tu uloženog truda, kredita, banke za vratom a o riziku da i ne govorim...koliko novca uopće treba za jednu sjetvu... USRO uzmi neko piskaralo u državnoj upravi za primjer- reci mi koliko je on uložio i ulaže u svoj posao-ima stolicu,olovku koju mu je drugi dao -što on riskira svojim poslom, pa ondapauze, pa masni burek iza šaltera pa kava sedam puta dnevno... i onda netko takav vidi seljaka u novom traktoru i psuje mu i zavidi....nakraju krajeva nađi mi nekoga tko se neće boriti za svoju plaću, ne razumijem čemu zgražanje kad to radimo mi seljaci....




Ne upadaju u oci veliki traktori koliko upadaju u oci kuknjava da se isti ne mogu placati. Ako ne mozes nesto placati onda to ne mozes niti imati. Svaki posao u koji si nesto ulozio iziskuje i nekakav rizik. Prosla su bezbrizna vremena, kada vam je bila osigurana, sjetva, pa ovo, pa ono, pa na kraju otkup. Biti ce onih koji ce propasti, oni koji ce opstati,
neki ce u poljoprivredu, neki iz nje i tako u krug, uostalome kao i u svemu. Zasto bi u poljoprivredi bilo drugacije?
Piskaralo u drzavnoj sluzbi (znam ih puno) koji tako rade, nista niti nema, niti ce ikada imati. Budi bez brige. Niti ga zanimas ti, niti ja. To su za mene biljke.
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
267
ja mislim da bi velikoj većini bilo prihvatljivo da se recimo odredi gornja granica do koje bi se poticaji isplaćivali 100% (npr. 300 000,00kn što je cca 130ha, a sve iznad toga umanjeno za 40%, pa iznad npr. 400 000,00kn 80% ...itd do recimo , 500000,00kn, tako da "oni" najveći koji su i najkonkurentniji dobe max tih 500 000,00kn). mislim da bi se time ravnomjerno razvijala većina gospodarstava i nebi bilo par velikih koji bi preko politike i natječaja za zemljišta postajali još veći i svih ostalih koji bi propadali...a "potrošila" bi se milijarda manje na poticaje.

i još inzistirati na smanjenju plaća u državnoj službi po istom modelu...ministru, zastupniku i tajniku 40% manje, doktoru i medicinskoj sestri 100% ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
dado 1 kaže:
...
Moje mišljenje da bi trebalo poticaj isplačivat tvornicama i prodavačima repromaterijala,tako da nam isti bude jeftiniji i puno bi se lakše konrolirao i pravilnije usmjeravao nego sad.
Bojim se da bi i to bilo krivo.
Već je netko spomenul da ja cijena gnojiva s vaučera bila 20% veća nego za gotove novce...u istoj trgovini.
Osim toga, pogledaj koliko su poskupjeli strojevi od kad se dijele kapitalna...
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Globalno banke nemamo i sve kamate odlaze van.

Proizvodimo i izvozimo manju vrijednost nego što uvozimo i kupujemo i zato imamo negativnu bilancu.

Imamo milijun zaposlenih, milijun umirovljenika i milijun i pol onih koji ne privređuju ništa. Računica je jednostavna nemože onih milijun zaposlenih zaradit za dva i pol milijuna stanovnika to nemogu ni japanci i amerikanci a kamoli mi. (umirovljenici su uračunati tu gdje jesu jer mirovinski fondovi su odavno ispražnjeni i pune se iz džepova ovih koji sada rade, bez obzira kolko su ti naši umirovljenici vrijedno radili ili ne radili prije).

Parlament tj. sabor šta rade pred nama na televizoru se svade kao bore se za nas a onda odu i zajedno veselo u saborskoj menzi u loču i žderu jeftinije nego studenti u studentskim menzama i kako očekujete da taj izglasa nešto kontra svog mjesta i pozicije u saboru pa nije lud.

Vičemo kupujmo hrvatsko a kolko od vas kupi u dućanu hrvatski proizvod 99% vas gleda samo na cijenu i kupuje sve ali ne hrvatsko i treba vas bit sram kad tako radite jer direktno pomažete na taj način sami svojoj propasti.

Sudstvo nam je totalno neefikasno ali samo zato što imamo pun k.... rupa u zakonima koji naši "pošteni" građani koriste. I oni su samo ljudi i što vrijedi kad sudac ili policajac nešto pokuša a onda ga neki glavonja odozgora opali po prstima zato što radi svoj posao, a mi svi pošteni i pravi šutimo i okrenemo glavu kad netko radi nešto protuzakonito, a onda plaćemo kako ništa ne valja. Mentalitet nam je nikakav i društvo nam se srozava gledamo samo gdje će ko koga zaj... i iskoristit.

Zatvori nam prepuni pa kako neće bit kad je predivno bit u njemu, imaš tv imaš internet imaš knjižnicu imaš siguran obrok tri puta dnevno, dva puta se šetaš malo vježbaš, toplo ti je i moraju te pazit da se ne poklizneš na sapun i da te netko krivo od čuvara nebi slučajno pogledao odmah ih tužiš za kršenje ljudskih prava. Treba sve istjerat van na teški rad ima kanala zaraslih i hrpa posla kojeg nitko neće radit pa neka vrate društvu dug za smještaj i probleme koje su prouzročili. A ne oni odu u zatvor na lijepo toplo milijuni pokradeni stoje negdje na računu u banci on odleži godinu dana od pet godina koje je dobio izađe van pokupi lovu i postane pošteni građanin sa ukradenim novcem, a nama goli otok stoji zatvoren.

Za sve ovo sami smo si krivi jer smo i sami izabrali ljude koji nas vode i sam naš parlamentarni sustav ne valja jer ih nemožemo izbacit s mjesta koje ne zaslužuju.
 
K

konstruktor

Guest
i u gorici kreteni jebivjetri došli prosvjedovati
ako takvi kao i u gorici prosvjeduju u ostatku države uopče mi nije žao samo mi je žao ljudi koji nemogu normalno prometovati
mislim ono prije 15 godina se počeli baviti poljoprivredom piso poticaje sijo od ceste , prepiso zemlju koju sad oče prodati pod građevinsku jer ju uživa vise od 20 god , ovaj prodo zemlju za autoput i kupio traktor , zatim jedan www.poljoprom.hr došo , a počeo sijati prošle god jer nemože više raditi za zrinjevac
bas se pravi nasli prosvjedovati , gamad
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
437
Ronin kažeš da smo sami izabrali te ljude....NE nismo ,neki jesu ali neki nisu i što je najvažnije prosvjeduju i jedni i drugi, baš bi pitao one koji su ih izabrali što oni prosvjeduju sad???
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Ja govorim za cijeli parlament a ne za pojedince i trenutne vladajuće mi smo ih izabrali i uglavnom isti se vrte već 20 godina. A što se stranaka tiče HDZ ili SDP sve je to isto nitko od njih nema ideju kako nas izvuć van iz krize. A mi nismo u krizi samo ove i prošle godine nego od kad je ova država nastala u krizi smo. Jedino riješenje je svi glave u hrpu i svi zajedno i poljoprivrednici i obrtnici i svi ostali skupa s njima u saboru ali to je samo san od toga nikad ništa. Prodali smo puno toga do sada prodat ćemo još za dugove i kad sve prodamo to će bit to. Nitko nema novaca i uzalud su vam prosvjedi najpametniji i najjači će opstat dobro došli u kapitalizam.
 
U

USRO

Guest
Ronin kaže:
Ja govorim za cijeli parlament a ne za pojedince i trenutne vladajuće mi smo ih izabrali i uglavnom isti se vrte već 20 godina. A što se stranaka tiče HDZ ili SDP sve je to isto nitko od njih nema ideju kako nas izvuć van iz krize. A mi nismo u krizi samo ove i prošle godine nego od kad je ova država nastala u krizi smo. Jedino riješenje je svi glave u hrpu i svi zajedno i poljoprivrednici i obrtnici i svi ostali skupa s njima u saboru ali to je samo san od toga nikad ništa. Prodali smo puno toga do sada prodat ćemo još za dugove i kad sve prodamo to će bit to. Nitko nema novaca i uzalud su vam prosvjedi najpametniji i najjači će opstat dobro došli u kapitalizam.


Veoma djetinjasto napisano. Samo je ekipa u saboru korumpirana, nepostena i lazljiva. Okreni se malo oko sebe umoceni
su skoro svi i to doslovno. Trebas u bolnicu doktoru, treba ti u najmanju ruku kava i cokolada, u opcini litra zestice, jos malo pa ces morati davati mito i lokalnom pekaru da ti proda kruh....i to za banalne stvari, o vecoj korupciji ne treba niti trositi rijeci. Znaju oni jako dobro kako korupciju iskorijeniti, samo ko ce onda raditi!??!
 
J

jokapz

Guest
članovi @ USRO i konstruktor....

vas dvojca se jedini protivite prosvjedima i tu sračkate bezveze a cijela zemlja ih podupire. Pa gdje je vama pamet kad ste tak pametni dođite na prosvjed pa objasnite seljacima da štrajkaju bezveze pa čete vidjet šta če ostat od vas. JEDETE GOVNA A PECIVO VAM 1 KN.....
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ronin razmišljam kao i ti samo to neznam sve napisati...

R
Ronin kaže:
Vičemo kupujmo hrvatsko a kolko od vas kupi u dućanu hrvatski proizvod 99% vas gleda samo na cijenu i kupuje sve ali ne hrvatsko i treba vas bit sram kad tako radite jer direktno pomažete na taj način sami svojoj propasti.

E pa sad se vratih iz konzuma, uvjek tamo kupujemo, cifra 856,33 kn od stranih proizvoda imam samo kikiriki , narandže i štedna sijalica, sve ostalo naše, u mojoj obitelji se o tome vodi strogo računa, čita se deklaracija, i iz korpe se ponekad proizvodi vraćaju na policu i uzimaje drugi


I mene živcira kada vidim prasca na ražnju i hrpe praznih boca, pa nismo došli opijati se i praviti fešte ali u svakom žitu ima kukolja...
 
T

tomi539

Guest
mislim da ovdje mjesamo kruske i jabuke nemozemo stavljat u isti kos mljekare i ratare ovi prvi stvarno nemaju godisnjeg ni slobodnog dana ali sta se tice ratara i sam mogu posvjedociti da su se neki poceli baviti poljoprivredom kad su poticaji krenuli i odjedanput sve novi strojevi dok druga gospodarstva ostaju na istim ili tek neznatno osuvremenjuju strojeve korak po korak .morate priznat da nije dovoljno zasijat 100 hektara psenice u jesen i prst u uho i cekat ljeto da se za par dana skine psenica i onda kukat da je malo ostalo a kad malo bolje pogledas osim svojega rada nista nisi ulozio dvadeset dana u sjetvi i jos toliko u zetvi i to je to a da ne pricamo da su svi kupili traktore barem 30% vece nego im je potrebno samo kad pogledate sajam u gudovcu svima se oci cakle kad vide one strojeve al niko ne razmislja koliko to na kraju kosta
 
V

VTZ

Guest
tomi539 kaže:
mislim da ovdje mjesamo kruske i jabuke nemozemo stavljat u isti kos mljekare i ratare ovi prvi stvarno nemaju godisnjeg ni slobodnog dana ali sta se tice ratara i sam mogu posvjedociti da su se neki poceli baviti poljoprivredom kad su poticaji krenuli i odjedanput sve novi strojevi dok druga gospodarstva ostaju na istim ili tek neznatno osuvremenjuju strojeve korak po korak .morate priznat da nije dovoljno zasijat 100 hektara psenice u jesen i prst u uho i cekat ljeto da se za par dana skine psenica i onda kukat da je malo ostalo a kad malo bolje pogledas osim svojega rada nista nisi ulozio dvadeset dana u sjetvi i jos toliko u zetvi i to je to a da ne pricamo da su svi kupili traktore barem 30% vece nego im je potrebno samo kad pogledate sajam u gudovcu svima se oci cakle kad vide one strojeve al niko ne razmislja koliko to na kraju kosta

Bravo, potpisujem ovaj post u cjelosti! Ovo je još jedan glas razuma, u očitom moru ljudske pohlepe, i svega lošega što se uz to vezuje. Dovoljno je samo pročitati neke od ostalih komentara, da nije tužno bilo bi možda čak i smiješno!
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
tomi539 kaže:
mislim da ovdje mjesamo kruske i jabuke nemozemo stavljat u isti kos mljekare i ratare ovi prvi stvarno nemaju godisnjeg ni slobodnog dana ali sta se tice ratara i sam mogu posvjedociti da su se neki poceli baviti poljoprivredom kad su poticaji krenuli i odjedanput sve novi strojevi dok druga gospodarstva ostaju na istim ili tek neznatno osuvremenjuju strojeve korak po korak .morate priznat da nije dovoljno zasijat 100 hektara psenice u jesen i prst u uho i cekat ljeto da se za par dana skine psenica i onda kukat da je malo ostalo a kad malo bolje pogledas osim svojega rada nista nisi ulozio dvadeset dana u sjetvi i jos toliko u zetvi i to je to a da ne pricamo da su svi kupili traktore barem 30% vece nego im je potrebno samo kad pogledate sajam u gudovcu svima se oci cakle kad vide one strojeve al niko ne razmislja koliko to na kraju kosta

Nema tog ratara koji sije jednu kulturu 100 % površine ,vrte se 3-5 kultura (kukuruz, soja, uljana, suncokret...) po oranicama tako da onaj koji ima 100ha pšenice ima još 100-200 ha zemlje znači posla je tokom cijele godine ( održavanje strojev...)
Pa ako je radnih sati u normalnim firmama 150 mj ili od 7-15h a ratar kada mu je udarni termin radi i 10,12, pa i više sati dnevno i tokom sezone natuče 300 sati mjesečno ( provjerite u belju, vupiku ili moralićevom kutjevu da se radi kad je sezona koliko treba, nema u 7 mj. na pag i na zrće ) taj višak sati prebacimo u mrtvu sezonu i još smo u plusu (mogli bi sa Ivicom na kranjsku goru ako nam plate poticaje na vrijeme ..)

Jako je malo čistih ratara svi opegi na djedovinama imaje bilo što od stočarstva, možda nešto novopečenih seljaka nastalih na poticajima rade samo ratarstvo

VTZ kaže:
Ajd dobro, ako ti tako kažeš, onda je stvarno rekla-kazala... Vjerojatno sam ja sve to isisao iz malog prsta, ati ipak o tome više znaš... :lol:

A vidi tek kako ovi lažu: http://ziviselo.com/clanci/glavice-zelj ... e-skuplje/
Idemo svi proizvoditi zelje, pa što ne povećavavaju proizvodnju, ne kužim, neka popravljaju našu negativnu bilancu, ako nemaje zemlje, slavonija spremna proizvesti kupusa za pola skandinavije, ali da nam se to plati, a ne da ideja prođe kao IGH i Konstruktor, tresla se brda i rodio se miš...
 

Najnoviji postovi

Na vrh