• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
hrvoje ovo moram potpisati isto kao sto sam jucer napiso jadan nasa poljoprivreda ako zive ljudi od poticaja,,,,,i kako sam i u posljednjem postu napisa pokazi racun i evo lova,,,,,,ti ratari bi isli dugim cjevima u banske dvore da imaju troska kao recimo mi povrćari pogotovo koji rade plastenike kad ti je na hektar prosjecno repromaterijal kostao oko 30 000e godisnje (znaci minimalno 30) :rolleyess:
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Sa dijelom postova se slažem i neću ih ponavljati ali s djelom se i ne slažem:
Bobo veliš srpski model - e pa neće ići : poticaji služe za postizanje rentabilne proizvodnje i daju se po ha ali nikada nećemo imati jednake troškove proizvodnje ja u brdovitom djelu Đakovštine (loše zemlje) ti u zlatnoj dolini (imam strica i strinu koji su do lani radili na farmi u Kuli) pa znam donekle zemlju (bar po priči) i tamo ima različite kvalitete zemlje ili nekog baranjca oko Grabovca ili Boboćana ili .... ja na svojoj postižem najrentabilniji proizvodnju pšenica od 50-60max t/ha, kukuruz isto, suncokret 25-30t/ha i ako želim povećati prinos moram povećati ulaganja da mi se na kraju ne isplati proizvoditi dok pojedinci u startu mogu proizvesti 20-30% više i u samom startu poticanja su u prednosti e po meni to nije ustavno pa vi rekli što god hoćete, ha je uvjek ha samo što ne možemo svi jednako proizvesti na njemu, ja sam mali poloprivrednik 20ha ratarstva i 2,5 ha voćnjaka i da nemam primanja i sa strane ne bi mogao funkcionirati ili jako teško ( dvoje djece u gradu na školovanju), nemam zakupa, nemam kredita ali kune se tope
Da su svi prosvjednici u pravu ida se onih PRVIH 40% i onih 60% što nezna zašto prosvjeduje najviše bune istina je
Ne slažem se da se onima većima oduzmu poticaji po meni je to diskriminacija ali nije u redu da Todorić zatvori proizvodnju pa da na jednom proizvodu uzima nekoliko puta (od polja do konzuma)...
Moga bi razmišljati do sutra ali sam sporu pisanju...:evil:
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
sa dijelom postova se slažem i neću ih ponavljati ali s djelom se i ne slažem:
Bobo veliš srpski model - e pa neće ići : Poticaji služe za postizanje rentabilne proizvodnje i daju se po ha ali nikada nećemo imati jednake troškove proizvodnje ja u brdovitom djelu đakovštine (loše zemlje) ti u zlatnoj dolini (imam strica i strinu koji su do lani radili na farmi u kuli) pa znam donekle zemlju (bar po priči) i tamo ima različite kvalitete zemlje ili nekog baranjca oko grabovca ili boboćana ili .... Ja na svojoj postižem najrentabilniji proizvodnju pšenica od 50-60max t/ha, kukuruz isto, suncokret 25-30t/ha i ako želim povećati prinos moram povećati ulaganja da mi se na kraju ne isplati proizvoditi dok pojedinci u startu mogu proizvesti 20-30% više i u samom startu poticanja su u prednosti e po meni to nije ustavno pa vi rekli što god hoćete, ha je uvjek ha samo što ne možemo svi jednako proizvesti na njemu, ja sam mali poloprivrednik 20ha ratarstva i 2,5 ha voćnjaka i da nemam primanja i sa strane ne bi mogao funkcionirati ili jako teško ( dvoje djece u gradu na školovanju), nemam zakupa, nemam kredita ali kune se tope
da su svi prosvjednici u pravu ida se onih prvih 40% i onih 60% što nezna zašto prosvjeduje najviše bune istina je
ne slažem se da se onima većima oduzmu poticaji po meni je to diskriminacija ali nije u redu da todorić zatvori proizvodnju pa da na jednom proizvodu uzima nekoliko puta (od polja do konzuma)...
Moga bi razmišljati do sutra ali sam sporu pisanju...:evil:

ali poticaj potiče poljoprivrednika da proizvodi i da postane konkurentan, mozda bi na tvom području trebalo poticati vočarstvo, a ne npr,jos jedan paradoks na super kvalitetnoj zemlji u mojoj okolici bude sustav krava tele ili između dve parcele kukuruza budu orasi ili lješnjaci.
Nebi bila diskriminacija velikih onaj tko teži tolikom povečanju preko 200ha proitvodnje znaci da mora imati dobit time mu onda netreba poticaj ili sa druge strane gledano posije kako tako samo zbog poticaja
trenutno (racuno sam) na psenici ako sve ulozis kako treba zarada je s poticaom nikakva
pa vas pitam dali treba poticati psenicu, ovi je sade na velikim povrsinama neulože nista.... Kad je treba prodati nezna se cijena a pobrati ju i odvesti kupcu moras.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-slušam danima i godinam kako govre na malima površinama proizvoditi rentabilne kultur npr. krastavce ... pa ljudi moji za povrtlarstvo treba kultura proizvodnje, znanje a najviše rada a svi (dobra većina ) su pre lijeni da to rade ili bar ozbiljnije rade a ne 200a , kod mene voćnjaci ? i za to treba kuna da uložiš i da radiš dobar dio lijen za takav posao ( bolje socijala i zemlja data u arendu pa što bude) imaš primjer blizu mene u Mandićevcu i okolici posadili vinograde većina nije uložila ni kune a posadili 2-3-10ha vinograda zadužili se do grla došli poticaji za podizanje vinograda kupili se auti sređivale kuće itd i sada veliki problemi
Za sustav krava tele se slažem da je legalno izvlačenje love iz proračuna
Da je trebala regionalizacija proizvodnje trebala je... a nije napravljena zašto zato što je tako nekome odgovaralo ili imamo nesposobne ljude...
Pojedine ratarske kulture pšenica i kukuruz po meni se moraju poticati ali bi se moralo uvjek za godinu unaprjed odrediti poticaj pa ti ocjeni dali ti se to isplati ili ne stim da se ne dovede u poziciju todorića da poticaje ukalkulira u cijenu pšenice i otkupi kako njemu odgovara...
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Sve te mjere u poljoprivredi nisu provedene zbog tih velikih koji su sustave poticaja podesili prema svojoj koristi, za neke promjene nije kasno ali za neke je prekasno, slazem se s tobom da ulazak u neku proizvodnju koju nepoznas je eben treba par godina jako skupe škole. Ali u ratarstvu i stočarstvu lijen nemože uspjeti, iako nije lijen za orati ili snaziti ako je samo lijen da se obrazuje, savjetuje, i kalkulira svoju proizvodnju propo je
 
B

Bobo

Guest
Seljak radi koliko mu treba i to je to... Ako je tako lako, zsto nisu svi u seljake osli, imali bi traktore "A klase" kako je netko i napisao, imali bi mercedese, i cjelo gopodarstvo bi im vrijedilo milijune kuna?

Radnik ide svaki dan na posao i u vecini slucajeva u tom radnom vremenu ima i topli obrok, godisnji placen, mirovinsko, zdravstveno i prima svaki mjesec svoju placu, grmilo, sjevalo, nema veze, i u vecini slucajeva se sjedi u toplom uredu koji je po ljetu klimatiziran...

taj radnik od ulaganja ima: Obuci se, osisati, svako jutro obrijati, natociti goriva u auto i u vecini slucajeva pustiti mozak na pasu 8 sati snevno. nema rizika, u vecini slucajeva ne ovisi o vremenskim uvjetima i boli ga briga.

Seljak kao takav, neka i radi na hektaru zemlje 6 sati GODISNJE ali on tu ima gorivo za traktor, amortizaciju strojeva, ulozio je u zemlju, plug, tanjuracu, drljacu, sijacicu, prskalicu, sjeme, gnojivo, zastitna sredstva i na karaj ili je ulozio u kombajn ili je platio nekome da mu to ovrsi i ako nema prikolicu, mora i prijevoz platiti do otkupnog mjesta.

Nadalje, spici ga led, i od silnih ulaganja okolo, nije uplatio osiguranje za psenicu koju je led spicio 80% a i ako je osigurao priznaju mu samo 40% pa ti vidi sto je biti seljak a treba nesto i jesti cjele godine i kalkulirati sto posijati da je rizik sto manji i da je dobit sto veca.

Stocarima i ja skidam kapu, nikad ne bih drzao zivotinje koje trebaju slugu... kokosi svinje, to je OK, ali krave, ovce i ostalo drustvo, NIKADA...

Ne razmislja gradski covjek da seljak mora nakon 10-15 godina pa i prije mjenjati traktor, jer je ovaj dotrajao, treba prikljucne strojeve odrzavati, ili kupovati druge, kombajn takodjer trazi odrzavanje, ima tu jaako puno toga...

Nadalje, ja tvrdim i stojim kraj toga da se sa zemlje moze jako fino zivjeti ako znas sto radis. Imam svoje zemlje nekih 17kj ostalo je sve zakup oko 21-22kj ne znam ni sam vise, pa dok zakup poplacam dok sta, ali uvijek meni ostane dovoljno.

Po pitanju poticaja... nemojte meni pricati o zlatnoj dolini, jer je ne znam kako ona izgleda s mjesta traktoriste. kod mene je teren brdovit i imam stvarno svakakve zemlje. najbolja klasa zemljista koje ja radim je 5. vecina je 6. i 7. klasa, pravulja nerodna. Po jutru navrsim u prosjeku 3t/kj (oko 5t/ha), ali bude i manje. Drugima ne navrsim ni toliko... bilo je i 1.5t/kj. a ja zemlju i djubrim (kupujem stajnjak) i psenici tretiram i regulatorima rasta i gnojim ju i folijarno i preko korijena, prskam protiv bolseti i govore mi da sam lud ali ako ulozim i vratit ce mi se. Poticajni sistem kakav sam naveo meni JAKO odgovara, a to sto se netko iz zlatne ravnice (sl brod pa sve istocno) meni buni, ja njega ne razumijem.

Kolega iz Borova ne gnoji u pola kao ja, ne prska protiv bolesti, ima svojih 60kj zemlje i ne placa zakup. zemlja sve 1. i 2. klasa, i uvijek slamu pali, pa opet navrsi 7-8t/ha... A gdje sam ja u toj prici?!? Nema ni pola mojih troskova a ima vise nego pola prinosa...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Radnik ide svaki dan na posao i u vecini slucajeva u tom radnom vremenu ima i topli obrok, godisnji placen, mirovinsko, zdravstveno i prima svaki mjesec svoju placu, grmilo, sjevalo, nema veze, i u vecini slucajeva se sjedi u toplom uredu koji je po ljetu klimatiziran...

taj radnik od ulaganja ima: Obuci se, osisati, svako jutro obrijati, natociti goriva u auto i u vecini slucajeva pustiti mozak na pasu 8 sati snevno. nema rizika, u vecini slucajeva ne ovisi o vremenskim uvjetima i boli ga brig

to možda u državnoj upravi
to nisu radnici
jel poznaš koga u prometu, spinvalisu ili neznam gdje pa pitaj
kako je po ljeti u pogonu kad temperatura se digne na 45, a nigdje zraka
ili pitaj ih kako je sad radit(čujem da večina firmi štedi na grijanju) kad je u spomenutim firmama temperatura u pogonu blizu 0

al statistički +45 i +3 je prosjek 24:weedman:
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Bobo i onda kažeš da bi trebalo po kilogramu a sam kažeš da ti je zemlja katastrofa i gdje je tu onda poštenje, po meni je najpoštenije po ha pa ti proizvodi rentabilno a ne gubitke i "nemoj kukati " stim da je sve posloženo kako treba u ovoj državi ali po svemu sudeći nije

Bobo:
"Radnik ide svaki dan na posao i u vecini slucajeva u tom radnom vremenu ima i topli obrok, godisnji placen, mirovinsko, zdravstveno i prima svaki mjesec svoju placu, grmilo, sjevalo, nema veze, i u vecini slucajeva se sjedi u toplom uredu koji je po ljetu klimatiziran...

taj radnik od ulaganja ima: Obuci se, osisati, svako jutro obrijati, natociti goriva u auto i u vecini slucajeva pustiti mozak na pasu 8 sati snevno. nema rizika, u vecini slucajeva ne ovisi o vremenskim uvjetima i boli ga briga."

Uh uh nemoj naljutiti poštene radnike...

Bobo:
"Nadalje, ja tvrdim i stojim kraj toga da se sa zemlje moze jako fino zivjeti ako znas sto radis."

Čuj možda nemaju svi ljudi jednake sdtandarde za dobro življenje...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Bobo i onda kažeš da bi trebalo po kilogramu a sam kažeš da ti je zemlja katastrofa i gdje je tu onda poštenje, po meni je najpoštenije po ha pa ti proizvodi rentabilno a ne gubitke i "nemoj kukati " stim da je sve posloženo kako treba u ovoj državi ali po svemu sudeći nije

Bobo:
"Radnik ide svaki dan na posao i u vecini slucajeva u tom radnom vremenu ima i topli obrok, godisnji placen, mirovinsko, zdravstveno i prima svaki mjesec svoju placu, grmilo, sjevalo, nema veze, i u vecini slucajeva se sjedi u toplom uredu koji je po ljetu klimatiziran...

taj radnik od ulaganja ima: Obuci se, osisati, svako jutro obrijati, natociti goriva u auto i u vecini slucajeva pustiti mozak na pasu 8 sati snevno. nema rizika, u vecini slucajeva ne ovisi o vremenskim uvjetima i boli ga briga."

Uh uh nemoj naljutiti poštene radnike...

Bobo:
"Nadalje, ja tvrdim i stojim kraj toga da se sa zemlje moze jako fino zivjeti ako znas sto radis."

Čuj možda nemaju svi ljudi jednake sdtandarde za dobro življenje...

a možda bi bilo bolje da je država sve te poticaje ulagala u prerađivačkoizvoznu industriju, tako bi cijene bile više i otkup siguran
a ne da sve ove godine mazi ljude, i potiće največi uvozni lobi u HR

a ako ćemo pošteno,npr bobo ti imaš 20 ha žita, poticaja dobiješ 40tak tkn, proizvedeš cca100 t , vrijednosti cca140 000kn ,i stvara se višak žita u državi

ja imam 5ha vočnjaka, poticaja dobijem 10tak tkn, proizvedem 100-150 t , vrijednosti 150-200 000kn, robe koja uvijek ima kupca i država netreba intervenirat, i uz to ja zaposlim 10tak ljudi na 1-2mjeseca

e sad ti meni reci ko se od nas dva više naradi, tko radi veču korist ovom društvu i državi

i najvažnije jel ovaj sustav poticaja ima ikakvu logiku
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nemoj Bobo o radnicima molim te.Dužio sam stroj od 2,5 milijuna kuna!Tolko tvoje gospodarstvo ne vredi sa svim strojevima i zemljom!Delal sam po 12 i 14 sati,v ponedeljak dojdem na radilište,v petak treba biti spremno za miniranje,a prolom oblaka!Neki strojevi nisu imali kabine,pa ti delaj celi tjedan v cipelama punim vode,nakon dva sata si komplet mokar tako da skidaš kabanicu i je*eš joj sve po spisku!I na kraju ti gazda veli da se nisi uklopil u kolektiv i spiči te na burzu.Ajde da ja tebe pitam jel bi ti za 1000 eura takvi posel delal.U roku tjedan dana smo znali po 50-60 tona eksploziva potrošiti,nas 5 do 6,nekad ni tolko,vremenski uvjeti nebitni.Puše bura orkanska,radi,mora se,prži sunce,skidaj se i šljakaj.Tak da nemoj pričati stvari o kojima neznaš i generalizirati.Poticaji su zlo i ja osobno jedva čekam da se otvori europsko tržište pa da se malo "odvoji žito od kukolja".I nadam se da bude ministar donesel predlog zakona da se poticaji obračunavaju prema proizvedenom,a ne kolko ti ha imaš.
Nek mi neko veli kakvi su poticaji dati poduzećima i obrtnicima da rade,da zapošljavaju ljude?Nikakvi,tj. nekakvi na početku kad je Kosorica dobila vrući krumpir,al ni od toga nije bilo nikaj!Tak da poljoprivrednici,izuzev stočara nemaju razloga ni pisnuti!Normalno da je kriminal kad nestane pun silos žita,al o tome se tu ne raspravlja.
Budi ko obrtnik,proizvedi i daj na tržište.I obrtnici i poduzeća menjaju strojeve i pribor,misliš da su npr.kombiji za prevoz ljudi i opreme zauvek?
Ti izračunaj kolko efektivno delaš na svojoj zemlji i usporedi to sa radnikom koji dela 8 sati negde v proizvodnji za minimalac pa onda tek nekaj prozbori.
 
Posljednje uređivanje:

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Samo Vas gledam!
Ne mogu da se ne uključim u raspravu mada bih volio da se skupimo „face to face“ jer priznajem da sam si dozvolio da sam malo komotan što se tiče pisanja a i puno bi bilo kopiranja citata, mojih odgovora , copypaste nekih zakona, primjera u susjedstvu ..
Ukratko:
- Nevjerojatno je kako mi seljaci imamo najveću potrebu od svih slojeva društva da se žrtvujemo za dobro drugih na vlastitu štetu. Evo neka nam ukinu poticaj! Zašto? Svugdje u svijetu je poljoprivreda poticana – na neki način, negdje manje negdje više, uspješno ili manje uspješno. Revizija i možda dorada modela poticanja da ali ukidanje nikada. Naš poticaj je socijalna kategorija ali samo zato što su nam imputi preveliki. I razmislite koliko ustvari od tih poticaja dobijamo mi a koliko prosljedimo dobavljačima i našim potrošačima. (kapitalna su završila kod trgovaca i bankara a svi spominju samo seljaka).

- Radnici jesu u teškom položaju ali on je uložio samo svoj rad-slobodno vrijeme koji naravno mora biti plaćen, a seljak osim svega toga ulaže sve što ima,. Sva svoja obrtna sredstva i sva trajna dobra koja posjeduje i vrlo lako ostaje bez njih. Radnik ostane bez posla a seljak bez djedovine? Ne pričam ovdje o radu kao takvom, mada smo i tu gorem položaju već o rizicima i krajnjom rezultatu.

- Kad trebam radnika za poslove u poljoprivredi, ne mogu nać u 6 okolnih sela. Ovi na socijali mi kažu da bi možda išli ali ne smiju vidjet će ih neko i prijaviti? Znači ostaju mi još radnici-tvorničari al,i mi se ne da pisati zašto mi se ni jedan takav nije prijavio iako osim 15 kn sat, prijave zbog inspekcije ima još burek,jogurt,sok,pivo i čokoladu zagarantovano.

- Konkurentnost? Neka mi neko objasni (odnosno sam sebi) kako mi nismo konkurentni koji radimo po ha s nekoliko stotina eura a Belje s nekoliko tisuća vrijednosti mehanizacije najnovije generacije.

- Svi imaju svoje ulazne troškove i paritete i ako im se to promijeni propašće. Kaže dukat ako seljacima daju neku siću litra mljeka ide na 9 kuna. Njihov extra profit nitko ne spominje. On je nedodirljiva kategorija. Sami mi seljaci ne smijemo imati profit i nije problem da propadamo.

- Naš jal! Svi vi vidite nekoga svoga ili komšiju kako prima poticaje i tu vam jal pomuti razum i rasuđivanje. Zašto on prima a ja ne. Pa bavi se poljoprivredom pa primaj i ti. A on ga prima zato što ti svaki dan dok ideš u tvornicu i tamo efektivno radiš sve sate a pritom gazda snosi sve moguće rizike, moraš jesti.

- Dali se negdje raspravlja o brodogradnji, jeli ona rentabilna, o božićnicama i ostalim benificijama javnog i državnog sektora, o saniranim bankama prihvaćenim od strane stranaca,..
Ali to je tamo negdje na moru, u Zagrebu pa ne vidimo i nije nas briga. Glavno da smo „pametni“ za sebe pa raspravljamo do najsitnijeg detalja kako da zavučemo glavu u pijesak (zna se šta onda ostaje izloženo na površini).

- Bahatih ima u svim slojevima društava (i politički manipuliranih) ali ja ovo pišem za Nas normalne mada bih stvarno volio uživo i koristim svaku priliku u okruženju da kažem našu istinu.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Samo Vas gledam!
Ne mogu da se ne uključim u raspravu mada bih volio da se skupimo „face to face“ jer priznajem da sam si dozvolio da sam malo komotan što se tiče pisanja a i puno bi bilo kopiranja citata, mojih odgovora , copypaste nekih zakona, primjera u susjedstvu ..
Ukratko:
- Nevjerojatno je kako mi seljaci imamo najveću potrebu od svih slojeva društva da se žrtvujemo za dobro drugih na vlastitu štetu. Evo neka nam ukinu poticaj! Zašto? Svugdje u svijetu je poljoprivreda poticana – na neki način, negdje manje negdje više, uspješno ili manje uspješno. Revizija i možda dorada modela poticanja da ali ukidanje nikada. Naš poticaj je socijalna kategorija ali samo zato što su nam imputi preveliki. I razmislite koliko ustvari od tih poticaja dobijamo mi a koliko prosljedimo dobavljačima i našim potrošačima. (kapitalna su završila kod trgovaca i bankara a svi spominju samo seljaka).

- Radnici jesu u teškom položaju ali on je uložio samo svoj rad-slobodno vrijeme koji naravno mora biti plaćen, a seljak osim svega toga ulaže sve što ima,. Sva svoja obrtna sredstva i sva trajna dobra koja posjeduje i vrlo lako ostaje bez njih. Radnik ostane bez posla a seljak bez djedovine? Ne pričam ovdje o radu kao takvom, mada smo i tu gorem položaju već o rizicima i krajnjom rezultatu.

- Kad trebam radnika za poslove u poljoprivredi, ne mogu nać u 6 okolnih sela. Ovi na socijali mi kažu da bi možda išli ali ne smiju vidjet će ih neko i prijaviti? Znači ostaju mi još radnici-tvorničari al,i mi se ne da pisati zašto mi se ni jedan takav nije prijavio iako osim 15 kn sat, prijave zbog inspekcije ima još burek,jogurt,sok,pivo i čokoladu zagarantovano.

- Konkurentnost? Neka mi neko objasni (odnosno sam sebi) kako mi nismo konkurentni koji radimo po ha s nekoliko stotina eura a Belje s nekoliko tisuća vrijednosti mehanizacije najnovije generacije.

- Svi imaju svoje ulazne troškove i paritete i ako im se to promijeni propašće. Kaže dukat ako seljacima daju neku siću litra mljeka ide na 9 kuna. Njihov extra profit nitko ne spominje. On je nedodirljiva kategorija. Sami mi seljaci ne smijemo imati profit i nije problem da propadamo.

- Naš jal! Svi vi vidite nekoga svoga ili komšiju kako prima poticaje i tu vam jal pomuti razum i rasuđivanje. Zašto on prima a ja ne. Pa bavi se poljoprivredom pa primaj i ti. A on ga prima zato što ti svaki dan dok ideš u tvornicu i tamo efektivno radiš sve sate a pritom gazda snosi sve moguće rizike, moraš jesti.

- Dali se negdje raspravlja o brodogradnji, jeli ona rentabilna, o božićnicama i ostalim benificijama javnog i državnog sektora, o saniranim bankama prihvaćenim od strane stranaca,..
Ali to je tamo negdje na moru, u Zagrebu pa ne vidimo i nije nas briga. Glavno da smo „pametni“ za sebe pa raspravljamo do najsitnijeg detalja kako da zavučemo glavu u pijesak (zna se šta onda ostaje izloženo na površini).

- Bahatih ima u svim slojevima društava (i politički manipuliranih) ali ja ovo pišem za Nas normalne mada bih stvarno volio uživo i koristim svaku priliku u okruženju da kažem našu istinu.

batad mene ne gledaj:mrgreen: ja sam ovo prvi rekao
copy/paste ilegalac
jbg izbori svake četiri godine,pa vi živite od obećanja,svi političari će vam i rođenu mamu obečati samo da dobiju izbore, a uostalom jel vjeruje uopče još tko političarima

največa greška nove vlasti je što je trebala u startu sve srezati za 20 %, i ništa više obečavati
jer svako obečanje je novo zaduživanje, a svako zaduživanje smo ubrzava propast i onog što je dobro u HR

znaći plače, mirovine, socijala sve -20%, državna i lokalna uprava i javne službe -20% na HZZo, naravno i proračun -20%,
spoticaje ukinuti

nekoliko mjeseci bi bilo galame i onda ko živ ko mrtav
naravno ukinuti uvoz svih gluposti koje rastu u hr


ali treba biti i realan, mi smo u govnima, još samo treba povući vodu
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
ali treba biti i realan, mi smo u govnima, još samo treba povući vodu

Ne želim je sam sebi povući, već će se naći netko :toimonster: ali :axe:

Ne znam za slučaj gdje se u svijetu potiče proizvodnja određenog proizvoda na dugi rok, osim poljoprivrednog.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
taj radnik od ulaganja ima: Obuci se, osisati, svako jutro obrijati, natociti goriva u auto i u vecini slucajeva pustiti mozak na pasu 8 sati snevno. nema rizika, u vecini slucajeva ne ovisi o vremenskim uvjetima i boli ga briga....
i ta roba košta,auto ne ide na zrak...
bi te ja vidio da radiš na stroju i da loviš stote,hvataš normu,pa te zeza mašina,pa alat,pa te obilazi poslovođa i požuruje...
pa ti napraviš škart i skine ti od plaće..
tvoja je guzica sada na toplom i suhom, a ja sam se dobro preznojio dok sam se danas dokoturao na posao po ovoj mećavi...
ovo kaj ti kažeš mozak na pašu igra samo kod naših dragih općinara koje boli uvo za sve...
 
B

Bobo

Guest
Evo i mene, lopatao sam snijeg...

Ilegalac: Poznam ih ja dosta i iz prometa i iz spinvalisa i iz sumarije, sloge, colora i odsvakud... SVI imaju jos neku djelatnost pokraj posla, jer im je kod kuce dosadno... Neki prave drva, neki rade zemlju, neki imaju vocnjake a neki sve troje, netko se duhanom bavi, netko svinje hrani i tako...

Nitko mi se ne zali na uvjete u firmi, samo mi se zale na sefove i sto placa kasni... Sloga i promet po kasnjenju place su valjda glavni na nasem podrucju, nema im ravnih ;)

Pitam ih jel bi valjalo da je placa veca, svi mi odgovaraju da bi bilo bolje da je redovna a ne bi skodilo da je i vislja, ali opet, bolja nego ikakva i zadovoljavaju se i s to malo...


Ovo je kolega dobro iznad napisao, kad treba ljudi da mu idu nesto raditi, NECE nitko prstom mrdnuti, a onda u birtiji prica da lako nama koji imamo, da krademo okolo, da imamo boga za ujaka i takve stvari...

I moj brat radi u firmi za solidnu placu, pa ima pcelinjak i jedva ceka da si stvori neku zalihu kapitala i da pcelinjak dovede na 100% kako je zamislio i dat ce otkaz... na poslu moras svaki dan biti u 7 sati i ne pita te nitko nista. ovako si sam sebi sef i koliko radis toliko ces i imati i nema problema.

I moj otac je oduvijek radio i radi dan danas u jako dobrostojecoj firmi, pa se u "ono vrijeme" odlazilo s posla da se radi zemlja...


Istina je da se seljak najvise spreman zrtvovati, ali novaca na koje smo racunali proteklih godinu i pol se necemo tako lako odreci. obecano je i red je da se i da.

A ako poticaje treba smsnjiti, napraviti novi model poticanja proizvodnje i za to se slazem. ilegalac je dao jako dobar primjer da e treba poticati preradjivacka industrija, pa da mi izvozimo gotove proizvode, a ne sirovine.

Prosvjed je samo nacin da mali covjek, bio on seljak ili uredski radnik ili netko treci, skrene malo pozornost vladajucih na sebe i na svoje probleme, jer ovi s vrha to nikako ne mogu skuziti, jer dobar dio njih se nije bavilo nasim poslom, kao sto se mi nikad nismo i necemo baviti njihovim. treba s vremena na vrijeme skrenuti paznju i na sebe, pa da se vidi da postojimo i da smo jos zivi i da ne trazimo previse, samo ono sto je nase... ne trezi se nista vise od obecanog, a spremni smo uzeti i tu cifru umanjenu za odredjeni postotak ako se gospoda vladajuci slazu da isti taj postotak oduzmu i sebi.


Hrvoje i MTD... Nisam generalizirao skroz na skroz da je svima lako i da svi sjede u foteljama... ali opet radis ono sto mislis da je tebi naj bolje. poznam gro ljudi koji bi bili sretni i s takvim, robijaskim poslom, samo da placa ide i da ima zdravstveno i da covjek moze prezivjeti. Ja imam tu srecu, pa imam i dobro zaledje, sto bi se reklo vjetar u ledja, pa me i to malo izvlaci i opet taman da plutam iznad svih ovih koji grcaju u kreditima...

Opce je misljenje u mojem i okolnim selima da ja "pod mus" MORAM kupiti NOVI traktor od bar 120 ks i svim prikljuccima. I sad ti objasni covjeku s takvim nacinom "razmisljanja" da je to nerealno i da se to tako ne radi, da je to sve stignem i s ovim sto trenutno imam i da mi ne treba kredit za vratom i da ne zelim nikome biti sluga, zbog cega, komada zeljezurije... Poznam par ljudi u mom kraju koji su kupili veliki traktor samo zato da imaju jaci nego susjed, i sad grcaju u kreditima... mlijeku pala cjena, stocarstvo se klima al traktor od 120ks je u dvoristu i radi s dvobraznim plugom i tanjuracama koje mu ni ne porivaju trag...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Hrvoje i MTD... Nisam generalizirao skroz na skroz da je svima lako i da svi sjede u foteljama... ali opet radis ono sto mislis da je tebi naj bolje. poznam gro ljudi koji bi bili sretni i s takvim, robijaskim poslom, samo da placa ide i da ima zdravstveno i da covjek moze prezivjeti. Ja imam tu srecu, pa imam i dobro zaledje, sto bi se reklo vjetar u ledja, pa me i to malo izvlaci i opet taman da plutam iznad svih ovih koji grcaju u kreditima...

...

a gle,nisam ni ja gradsko dijete,radim to malo zemlje kaj imam i svakako se mučimo,ali imamo za sebe dovoljno da ne moram ići na plac..reklo bi se:znam kaj jedem..
znam da je vama daleko teže na neki drugi način,da ste ovisni o vremenu
ali džabe sva ta muka kad vas ubija preveliki uvoz svakakvog eu smeća....
evo ti primjer karlovca koji je imao jaku industriju,danas smo grad trgovačkih centara,još da dođe pjevac i bauhaus i imamo sve...

Poznam par ljudi u mom kraju koji su kupili veliki traktor samo zato da imaju jaci nego susjed, i sad grcaju u kreditima... mlijeku pala cjena, stocarstvo se klima al traktor od 120ks je u dvoristu i radi s dvobraznim plugom i tanjuracama koje mu ni ne porivaju trag...
imam takvog u selu,kupio najjači traktor u selu(doduše polovan) da se kurči a nema para da ga natoči,a o priključcima da ne pričamo..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
I moj brat radi u firmi za solidnu placu, pa ima pcelinjak i jedva ceka da si stvori neku zalihu kapitala i da pcelinjak dovede na 100% kako je zamislio i dat ce otkaz... na poslu moras svaki dan biti u 7 sati i ne pita te nitko nista. ovako si sam sebi sef i koliko radis toliko ces i imati i nema problema.

.
Kako sad , prvo kažeš seljaku je teško ..u firmama je lako a tvoj brat jedva čeka da mu se život pogorša ?

JA bi rado živio na poljoprivredi ..dosta mi je kapitalizma .
Biti sam svoj gazda ...nekakva minimalna jebena sloboda .
Svako jutro podmazivati traktor .

Rasprava se zahuktala u nekim nerealnim slojevima društa .
Istina da svi ne mogu biti niti ovi-niti oni .
Moj poslodavac bi rado širio prizvodnju ..ali ne može .
Nema povrata "kapitalnih" ulaganja u CNC stroj .Ako i kupi stroj ne ulazi u trošak ..sam djelom amortizacije koz dosta godina i ne cijela svota .
Iako je dobio račun država to ne priznaje kao trošak firme ..pa makar i kroz kopletnu njegovu amortizaciju ma koliko trajala .
Ali zato priznaje kopletan trošak auta ..i zato mali obrtnici redom imaju dobar auto a njihovi radnici muku muče s tolerancijama jer imaju pohabani stroj ..i opet preko njihovoh leđa
Nema povlaštene komunalne naknade za prostor .
Nema povlaštenog zajma za nabavu sirovina .(u jednom trenutku je prodao očevinu da bi financirao prizvodnju) ..rizik je to bio ravan nicanju kultura pred tuču .
Ni njega nitko ne štiti , nema interventnih državnih otkupa za višak ( eto trunu vani pod najlonom)..nema poticaja po komadu .

Ja ne znam od kud se finaciraju poticaji ...mislim da djelom iz mojih leđa .

Plati porez po godišnjem obračunu , nema povlaštenih kredita ..samo tržišno precjenjeni .

Kad su maloiobrtnici prosvjedovali ..Ovaj narod pokazao je kroz povijest da nije problem jedinstvo i podrška .
Netko gadno manipulira seljakom i hranom u okruženju ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

Bobo

Guest
Kazem da vlada takvo misljenje...

I brata ne ubrajam u seljake... Pcelarstvo je gospodski posao, nemas ni zemlje, ni traktor, nemas nista... Samo kosnice, pcele i deri baja cjelo ljeto i onda zivis ko bubreg u loju. e da malo potrgas kicmu, al posao za one koji imaju volju samo takav!

Ja recimo blizu kosnice prilazim samo kad radim zemlju oko njih i kad je zetva, nekad i bratu pomognem nesto, al meni je to uzasno dosadno, radije bi gledao kako trava raste, nego se pcelama bavio profesionalno, dok ovaj moj mamlaz samo pcele ovo cele ono...

Fora je st on ne zeli svaki bozji dan u 7 biti na radnom mjestu i tamo trunuti do 3 popodne... mirovinu ce imati jednaku kao da si uplacuje poljoprivrednu, bit ce sam svoj sef, moci ce se u poptunosti posvetiti pcelarenju i ja mu zelim srecu...


Komentiram gradjane koji komentiraju na clanke o prosvjedima kako mi imamo skupe traktore, zemlje koliko hoces, skupe aute ovo ono, zasto to ne prodamo, orocimo pare i zivimo od kamate? necemo, nek oni dignu kredite, kupe strojeve, zemlju i neka i oni dodju na nasu razinu, i onda sve rasprodaju i zive ostatak zivota od kamata... I da se ne znaju baviti poljoprivredim, brzo bi se to naucilo, ali nece nitko jer je pre velik rizik... "imam svoju placu i sretan sam"...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Bobo,podržavam te u ovome dijelu gde spominješ traktore i usput si realan pa veliš da imaš mehanizacije za taman.I debelo te podržavam,al mi je žal kaj je takvih malo.Dosta njih je bahato i mora imati veći traktor od susjeda pa ako sam ja u kreditu,pa budi i ti.To je jalno razmišljanje i nije mi žal ni najmanje kad takav prodaje stoku i sve samo da bi traktor ostal na gruntu.Nekad je IMT bil dobar,danas ni JD ne valja kad se nema para.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
činjenica je, da ako ova država misli preživjeti ,da svi koji nešto primaju iz državnog proračuna(socijala,poljoprivreda,državni službenici ......itd) moraju biti spremni na odricanje.
Nekima će to pasti teže ,nekome lakše ali uz politiku kakva je vođena zadnjih 20 godina,to nam je nažalost neizbježna sudbina.
E sad onaj dio koji meni posebno smeta.
Ako proračun treba kresati onda neka krešu svima jednako!Znaći ako hoće skinuti poticaje za nekih 30% onda bogami neka za taj postotak skinu i sve državne plaće,socijalke , (vojne) mirovine i sve ostalo vezano uz proračun.
EEEE ali to se nemože jer "oni" imaju kolektivne ugovore koji se nemogu mjenjati ni pod razno,imaju i sindikate koji prijete ulicom za božičnice a nedaj bože 10 % od plaće.
Vide "ovi gore" da njima nemogu ništa pa onda lupi po seljaku jer on je glup,neštiti ga sindikat,a ni netreba njemu novaca bitno da ima za pojest i popit.
E pa neće moći ove noći!!!!!!!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh