• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
aj dojdi do mene pa buš videl kad kroz leto 13 dana bez prestanka navodnjavaš na polju sam da spasiš proizvodnju od suše..i onda nakraju ti plačaju usranih 0,7kn kg
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nije mi jasno kak 70 lipa,kad osobno znam da su ga lani otkupljivali po 1,5 kn?A zakaj ga proizvodiš ak si v gubitku?Pa neko mora podmiriti taj deficit?Ako uložiš 25000,a dobiš 17000 recimo,samo lud čovek bi ga sadil drugo leto.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Delal sam s ljudima čiji su rođaci i susedi živeli i žive i danas od proizvodnje krumpira i mogu ti reći da nisi u pravu.Vele vani da je moguća proizvodnja 40 tona po hektaru.Da ti proizvedeš i 30 tona i da je cijena 1 kn,to je znači 30000 kn po ha.Da ti ostane četvrtina,znači 1000 eura čiste zarade i da obrađuješ samo 10 ha,to je 12000 eura godišnje.Da dijeliš tu zaradu na četveročlanu obitelj sa malodobnom decom,to je na tebe i ženu po 6000 eura godišnja plaća,mjesečno 500 eura,kaj iznosi oko 3500 kn,malo više.I za to ti ne treba neki poseban traktor ni stroj.To je na osnovi za male poljoprivrednike.A ti mi reci imaš li više posla s tom količinom krumpira nego radnik koji odlazi u tvornicu za minimalac svaki dan?

Bravo,tebi ne treba ništa drugo nego da se primiš toga posla/biznisa,jer imaš svoju računicu,koju su ti rekli ljudi,odnosno rođaci,susjedi susjeda čiji su rođaci živjeli i danas žive od proiizvodnje krumpira.
E moj prijatelju moj životni vijek(a nije baš mali) je vezan uz proizvodnju krumpira.Živim sa ljudima-prizvođačima koje si vidio danas na televiziji(polj.emisija).U gornjem postu moje navedene činjenice su istinite,pa dojdi u moje selo,a možeš slobodno i kod mene pa se uvjeri.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Isto pitanje.Zakaj ga proizvodiš onda ako si v gubitku?Ko da prolijevaš dobro vino.I daj mi reci kolka ti je zarada po ha,ako je uopće imaš.Nisu susjedi susjeda,nego ljudi koji su delali na tim farmama. ;)
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Isto pitanje.Zakaj ga proizvodiš onda ako si v gubitku?Ko da prolijevaš dobro vino.I daj mi reci kolka ti je zarada po ha,ako je uopće imaš.Nisu susjedi susjeda,nego ljudi koji su delali na tim farmama. ;)

Farmama...?kakve veze ima sa krumpirom?valjda na poljoprivrednim gospodarstvima?U vinu je spas...jelda?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Gospodarstvima,krivo sam se izrazil,no to te ne treba sprečavati od odgovora na moje pitanje.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Isto pitanje.Zakaj ga proizvodiš onda ako si v gubitku?Ko da prolijevaš dobro vino.I daj mi reci kolka ti je zarada po ha,ako je uopće imaš.Nisu susjedi susjeda,nego ljudi koji su delali na tim farmama. ;)

Proizvodim ga zato jer:

-Imam strojeve za tu kulturu/nemala fin. ulaganja
-Imam skladišta....
-Imam iskustvo u proizvodnji,treba ga steči uz praksu,učenje...
-Živim u uvjerenju da ću možda sljedeći put nešto i zaraditi


Ima toga još ali...sve ovo nadograđuje se godinama/generacijama,jel shvačaš?

A ostali dio odgovora imaš....#575, post
 
B

Bobo

Guest
I mene je moj tetak pitao jednom prilikom jedno zanimljivo pitanje. S nama u drustvu je bio i moj ujak koji radi zemlju cjeli svoj vjek i od zemlje zivi. kratko je radio u firmi, ostalo sve na zemlji, svojoj ili tudjoj, nebitno...

Moj tetak je gospodin covjek koji je svojim izborom dosao zivjeti na selo i ima vocnjak jabuke 2.5-3ha i otvoren ekoloski OPG zbog prodaje tih jabuka i nedavno je kupio teblu zemlje 10 hektara gdje je trenutno zasijana ekoloska djetelina. Poticaj na tu eko proizvodnju je 5000kn/ha. I pita nas: Zasto proizvodite psenicu, kukuruz i ostale zitarice, kad vam ne placaju otkup uredno, gnojivo vam je skupo, obrade zemlje koliko hoces, strojevi se trgaju, zaastitna sredstva morate koristiti i da dalje ne nabrajam? Ja imam tihi 10ha zemlje, posijem djetelinu, platim da mi se sve odradi, jer mi je na 10 hektara zemlje NEISPLATIVO kupovati traktor i prikljucke. Poticaj pokupi, na tih 10 ha nego sto cete vas dvojica ikada zaraditi s 10ha psenice ili neke druge kulture...

E, moj tetak cilja na poticaj, posto ne zna sto je to raditi zemlju, nema to u krvi. zato nas je to i pitao...

Ja sam mu dao jedinstven odgovor kojeg je i moj ujak odobrio: tetak, seljaku se ne vrti sve oko novca i zarade, jer je seljak jednostavno stvorenje. naravno da mu novac treba i da je sto vise to i bolje, ali opet, postoji i druga strana te price. Seljak sije razneusjeve, jer se voli o njima brinuti i gledati kako rastu, proizvoditi nesto od cega nece samo on zivjeti. izmedju ostalog da ja posijem sve moje povrsine tom tvojom djetelinom, ja cjele godine ne bih imao sto raditi, stalno bi mi malcer bio zakopcan za traktor i ja bih poludio od dosade i morao bih se upucati. Seljak je radnik i on raditi mora, ne toliko zbog novca, koliko zbog samoispunjenja i neke osobne zadovoljstine. Izmedju ostalog, nesluzbeno se natjecemo se tko ce imati vislji prinos i bolje uradjene njive ;)

Ujak je ovo potvrdio i tetak je ostao bez teksta, jer nas i dalje nije razumio, posto ne razmisljamo na isti nacin kao i on.


Tako da netko ima neke svoje motive zasto bas sije neke kulture i od njih pokusava ostvariti dobit i novac za zivot i uzdrzavanje obitelji i gospodarstva. tako ja nikada nisam imao kukuruz za vrsidbu, iako mi se drugi iz mog kraja kunu da je to ZAKON. uljanu repicu imao jednom i nadam se nikad vise koliko mi se zgadila a opet pojedinci od nje lijepo zaradjuju. Ista prica sa sojom, ja ju volim, a znam ljudi koji ju ne bi sijali i da je duplo veca otkupna cjena...


Tako da preispitivanje tudjih poslovnih poteza nije nasa stvar. Svatko zna sto, kako i zasto radi. netko se nasao u krumpiru, netko u kravama, netko u zitaricama...

Od ovih prosvjeda (koji su inace tema ove rasprave) se ne ocekuje da nam se obecaju kule i gradovi, da cemo biti ravni s tim gore politicarima, jer kako sam i rekao, seljak je jednostavno bisce i njemu ne treba puno da bi on zivio ispunjen zivot. Oni koji su prokleti za novac, novac i samo novac, nisu seljaci, poljoprivrednici, nego obicni kapitalisti kojima nikad nece biti dovoljno (neka se nitko na uvrijedi). I ja bih volio da je ovo rasprava za nekim stolom, jer ne mogu preko tipkovnice iskazati ni pola onoga sto pokusavam reci, ali se nadam da razumijete s kojeg mjesta ja imam pogled na cijelu ovu situaciju u kojoj se nalazimo svi i stocari i povrtlari i ratari i vocari i vinogradari i svi ostali...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
@ - Bobo,pa kaj onda idete na prosvjede ako vam ne trebaju poticaji,pišite vladi da ih ukine pa da vidimo kome je poljoprivreda u srcu a ko živi od poticaja.Tvome tetku bi ja dal poticaj na proizvedenu količinu te eko robe,a ne na površinu.
@JOHABI - Na kraju nisi rekel ni jedan argument.A dam se okladiti u kaj hočeš da živiš dobro od krumpira,bolje nego radnik na minimalcu.I iz tvojih škrtih odgovora zaključujem da nisi spreman sve karte baciti na stol,jer bi istina izašla na vidjelo.
Općenito,moj zaključak je da poljoprivrednici kukaju samo da bi dobili čim više,a ruka koja je na leđima drži figu!Dajte mi objasnite kak budete dok nebu poticaja?Da nebi možda s traktorčekima v Bruxelles išli?Ko vas bu tam slušal?Morete biti uvređeni kolko hočete,al to je istina.
Bobin tetak bere nečiju godišnju,čak nečiju dvogodišnju plaću zato kaj uzgaja EKO DJETELINU!!!!Pa kud oćeš večeg apsurda!
 
I

ihorzic

Guest
A Bože hrvoje999 ti ga znaš zašiljiti bez veze.

Znam da je demokratski izjaviti svoje mišljenje ali je još kulturnije stati na loptu kako se kaže u žargonu i saslušati ostala mišljenja.

Šiljiš se sa ljudima koji imaju proizvodnju krumpira u malom prstu i ne daš im za pravo.

Ajde , vidim da si školovan čovjek (rudarski tehničar) pa probaj na pola rali proizvesti krumpir , ali po svim tehnološkim uputsvima - kupi sjeme po 13,50 kn , odnesi zemlju na analizu i daj joj sve kaj treba , navodnjavaj za taj prinos koji preferiraš itd.

Kad to sve napraviš , pobereš , prodaš po tržišnoj cijeni i zaradiš kako si naveo , ja ti dam 10 dana ljetovanja u M.Lošinju kod mene i donesem pečenog janjca uz moju ispriku.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ne dela se ni o čem drugom doli o samom kukanju koje nema osnove.Ako ti iz jednog ha krumpira nebreš barem 5000 kn zaraditi,pa onda nemoj ni proizvoditi.Iz godine u godinu nadati se boljem?Pa kaj da 3-4 godine nemaš nikakve zarade?Znam poljoprivrednike koji delaju dan i noć i imaju,stvarno imaju život kak spada.I takvi su mi rekli da ko nebre živeti od poljoprivrede ili nezna ili laže.Točka!
Evo,nije neka usporedba,ali pretprošle godine za osobne potrebe na 200 m2 je bilo oko 700 kg krumpira,sad kila sim-tam,kaj je ekvivalent prinosu od 35 tona po ha.Za osobne potrebe,stavljen umjetni gnoj,stajnjak od svinja i nikaj posebno.
 
Posljednje uređivanje:

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Ne dela se ni o čem drugom doli o samom kukanju koje nema osnove.Ako ti iz jednog ha krumpira nebreš barem 5000 kn zaraditi,pa onda nemoj ni proizvoditi.Iz godine u godinu nadati se boljem?Pa kaj da 3-4 godine nemaš nikakve zarade?Znam poljoprivrednike koji delaju dan i noć i imaju,stvarno imaju život kak spada.I takvi su mi rekli da ko nebre živeti od poljoprivrede ili nezna ili laže.Točka!


onaj ko radi ili kako ti ono kažeš dela dan i noć sigurno nema život kak spada
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
hrvoje iskreno ti se jedan od onih gradskih štakorčiča kaj odradi 8 sati i legne pred televizor ili pred comp. i komentira seljake na forumima.Ma jebemu ak si tak pametan i tak se kurčiš pa daj onda ti uzgoji neku kulturu a ne kaj sam filozofirač i praviš se pametan ..ma pun mi je ***** takvih idiota kak si ti
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Drug,ja živim na selu,neznaš nikaj o meni i mojem poslu tak da šuti.Bušenje i miniranje nije uredski posel,tak da i tu šuti.A nakon ovoga budeš zašutel za vijeke vijekova.
Čini mi se da si to ti na ovom forumu.0,7 kn/kg veliš?

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t207p30-krumpir

Ne snalazim se baš da prenesem direktni tekst,ali i ovo bu poslužilo.
 
B

Bobo

Guest
Decki MIR!

I ja kazem da je apsurd da ovo s eko proizvodnjom za neko cudo i uspjeva i to sto moj tetak radi nije ilagalno... dok ima poticaja, djetelina njemu zaradjuje novac iako ne radi nista na toj zemlji, samo ju obilazi, ja se za sve brinem... ne brine ga hoce li ju led stuci, ima svoj posao covjek od kojeg moze zivjeti dobro i bez te djeteline. Covjeku je u zivotu dosadno, pa je na taj nacinu unio malo sarenila u svakodnevni zivot i ako vec drzava potice eko proizvodnju na taj nacin, zasto da se ne iskoristi...

Meni osobno je to bez veze, ali to tako funkcionira i na mom terenu je moj tetak jos sitna riba kakvih "eko proizvodjaca" ima...
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
to je bilo prošle godine kad se je dalo zaraditi a ne kak ti pričaš ove godine i takva se godina desi jednom u ohohhoho godina.!i!!!i sva sreča kaj je bila takva jer bi ove godine tottalno propali jer ove godine je cijena svemu katastrofa!!!!
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Ovdje se stvarno svašta može pročitat, nevjerojatno.

Inače svi kombajni imaju klimu kao i svaki traktor klimu, grijanje i kabinu.
Prašine nikad u polju nema, niti kiša i snijeg nikada ne padaju, niti se ikada šprica, u polju je uvijek svijež i čist zrak i radi se u hladovini a kada iste nema dođu tetice s Havaja i mašu palminim listovima ...

Neki ovdje pišu kao da su pokupili svu pamet svijeta, pa ako poljoprivrednicima cvatu ruže zašto se isti ne počnu baviti poljoprivredom?

Srpski model poticanja mi je zanimljiv no nikada se neće takvo što primijeniti i kod nas.

I da, bio sam na prosvjedima, zašto ?
Eto bilo mi je dosadno pa sam išao pokazat traktor od 250 000€
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Doviđenja iz ove teme,dvoličnjaci!Ja sam svoje rekel i dokazal!Jadno i bijedno je dok vam voda na mlin ide,stisnuti ste ko p...e i nedaj Bog da ko zna da se koja kuna više zaradila,a kad treba prosvjedovati onda ste zajedno,ma niste,imate udruga kaj vas ni dragi Gospodin ne poveže.Slobodno se more reći,vođe tih udruga su politićke marionete,a vi zajedno s njima.Potvrdila se i ona teza o poljoprivredi,znači da se more zaraditi,a lažova ima kolko hoćeš.Teško se suočiti s istinom,ali neizbježna je.Znači,đelac,ti si dosad sam sebi lagal?Pa kak te nije sramota?Jaoo.Veliš,to je bila samo jedna godina.Godinu prije ,kolko se sjećam,si prodal po 1,10 kn.To je 40 lipa više nego kaj ti navodiš!I nemoj mi o mojem poslu i meni.Nemaš dovoljno dokaza da bi mogel suditi o tome.Točka!
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
neda mi se tebi opravdavati koji nezna ni kak zemlja zgleda ,inače sveke godine nam se troškovi povečavaju bar 20%.i stih 1,1 kolika je bila cijena se nismo mogli pokriti kaj se tiče krumpira.svašta majka rodi..!!!!!takvi kak ti ima pun kufer!!!!!!!!koji samo pametuju i odrade svojih osam sati a poljoprivrednik radi od jutra do mraka i neki si nemogu priuštiti ni odlazak na more..a takvi ko sam znaju filozofirati i pametovati
 
I

ihorzic

Guest
Evo ovo je živi dokaz kakva je kod nas demokracija !!!!!!!!!
Slobodno nazovi ljude dvoličnjacima i da smo kaj *****.

Da možda si u pravu ali mi i dalje stojimo kod svog poštenja i inata i to nam nitko ne može uzeti.

Mogu uzeti poticaje ali naše dostojanstvo NEEEEEE !!!!!!!!!!
 
Na vrh