• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Nemojte gnojit s hranom , i kapitalistički kaufland dijeli "gotovo" povrče nakon radnog vremena , budite milosrdni .
sta bi trebo platiti 1000e radnike da beru pa da djelim ko hoce brat eno mu,,,a tako je bilo dosta puta
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Nemojte gnojit s hranom , i kapitalistički kaufland dijeli "gotovo" povrče nakon radnog vremena , budite milosrdni .

e vidiš, imao sam želju dati pred par godina svoju papriku koju nisam imal kam prodat jednom dječjem domu kod sebe...a dodao bi im još nešto lubenica i dinja za djecu...
ali ne, nemože se mimo njihovih dobavljača ništa donirati...djeca bi se prenajela, pa bi onak prenajedena delala probleme...
luda država, luuuuda, zato sam i kupil malčer...i novi plug...
a da bi ja nekome brao i još k tome vozio za niš...eeeee jok...
bio isto tako slučaj s onima kaj se furaju na budhu, oni samo zelenjavu papaju...al nebi si baš sami brali, za to nemaju vremena...više bi onak gotovo, oprano, složeno u gajbu...:madmana:
znači, zelena gnojidba je puno, puuuno bolja stvar od ovih primjera gore navedenih...a ima ih još, o da...:madmana:

a lahko kaufland dijeli, i tak to neki seljo otpiše...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ima tu jedna druga stvar .. netko je spomenuo kako je za 70 odojka kupio kuču na moru ...Sigurno nije 70 odojka othranio s 200 konja traktorom ..I siguran sam da se ubio radeći tj. hraneči ih .
U mojoj oklici gdje su parcele broje u klaftrima a ne ha čujem priče kako su imteji i usrsusi doslovno istrunuli zartpani u kojekevim šupama .
Da ,i ti ljudi su se ubili na traktoru ...Mnogi nisu promjenili dojč marke jer su ih se bojali pokazati
Želim reči da se radilo ali i zaradilo .
Frend ima familiju oko virovitice ...Ko klinac je osamdesetih odlazio tamo preko ljeta .
KAd bi praznili sušare duhanom bez osobnog bankara mogli bi kupit stojadina ili imteja za keš .
Prezimiti zimu i saditi u prolječe .
Plus sve manuelne troškove koje je trebalo preko godine ..vjerojatno je još i ostalo ..njemu nisu pokazivali .
Nije to bilo veliko gospodarstvo ...Koliko se sječam iz priča danas meni sutra njemu i tako u krug .

Gledam vozni park forumaša iz vidovca moram reči jako inpresivno ...
Ta vremena su prošla ..treba i reči da ti seljaki , ratari godišnje pretovare preko ruku novaca kao neka manja firma ..Gdje imju računovođe , bankare , izvode , prihode , pisanu evidenciju

Školovanje poljoprivrednika je nerijetko završilo s osmim razredom .
Drago mi je vidjeti da sinovi tih poljoprivrednika danas završavaju neke više ili poluviše ...
Da li namjerno , da li neznanjem školovalo se loše i neplanirano ..Onda su to bili bravari , zavarivači ..danas kad je era kopjutora završila svaki drugi srednjošlolac ide u mehanotroniku ..
A izgleda da ih sve čeka motika .
Kaj reče danas bobo, prsti ne mogu pratiti misli .
A i uskoro če ljubav na selu .
Samo da znate ako imte love Silviju i plavu joj prijteljicu možete preslušati bez kamera ..Kakvo je vrijeme sponzoruše uskaču i u golfa tricu .
Navalite
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Prosvjedi i poticaji trebaju...eto ja još malo iako je bilo dosta rečeno,ali za one....
Ustavno pravo svakog građanina je i pravo na prosvjed.Prosvjedi su nužno zlo i nikome nije čef ići na minus 10,ali ako nije bilo sluha za razgovor treba se izboriti za svoja stečena prava.
Da vas više ne zabrinjavaju spoticaji/poticaji,navest ču slijedeće:
U državni proračun se od poljoprivrede slijeva oko 7 milijardi kuna,a vraća se u obliku subvencija u iznosu od oko 3,5 milijarde.
Do 2010g nas je bilo kao korisnika poticaja oko 150 tisuča ,dok za prošlu godinu
negdje oko 73 tisuče,tako da je več tu dokaz o smanjenju istih.
Nadalje samim ulaskom u Eu,poticaji moraju opstati,jer su isti i tamo,a i zbog kolke-tolke konkurentnosti (iako bi se dalo o tome).
Međutim 2014 stupit če na snagu i kod nas propisi Eu-a odnosno brisela.
Propisi su dakle konvencionalna,integrirana ili ekološka proizvodnja po strogim pravilima.Ista pravila teško če moći pratiti dosta poljoprivrednih proizvođača,a samim time če i odustajati/propadati,nažalost,e pa opet če se smanjiti korisnici poticaja.Za sve one borce protiv poticaja,pitanje pa zar treba još smanjiti,od tih malo koliki će opstati?
Još da napomenem za mene osobno bilo je i bilo bi bolje da nema poticaja,ali prihvatili smo Eu,pa trebamo prihvatiti, kako i pravila brisela za proizvodnju,tako i pravila poticaja.
Lijepi pozdrav forumašima,a i tebi hrvoje!
 
I

ihorzic

Guest
Je moj otac je kupio to 72. g. kuču na moru , i vozio je imt 533. delal je sebi i drugima za plaću.
Ja to više ne mogu , imam vozni park polovan i ja sam zadovoljan sa njim .
Radim deset puta više nego stari onda ali nejde.
Šta da vam kažem ako nas neće vlast onda hoće divljać , prošle godine otišlo 10 rali na divlje svinje.
Da evo ljubav na selu- da malo guštamo
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Hvala,al neda mi se više,ovo se pretvorilo u ono "čiji tata ima većeg".Imam ja pametnijeg posla od natezanja tu.Treba se zaradit koja kuna i ovak kasno.

Inaće je ovak.Citiram đelaca :

by delac on pet 5 kol 2011 - 21:39

"ma sad sam kopal i po 1,2 kopal nekih 6 tona i onda mi odbili nekih 25% užas....a drugi tjedan kopam 20tona po1,5kn "

0,80 kn DARIJUS?
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Jedne godine su moji roditelji dobilo poziv od nekih poznanika nasih, da dodju a traktorom i prikolicom i da si neberu paprike koliko god zele, jer nemaju kome prodati, firma s kojom su sklapali ugovor ih prejeb... i oni ce tu papriku zaorati i da joj se ime vise ne spominje...

Starci otisli s autom i par vreca (sta ce nam vise paprike) i nabrali pun automobil, kad su vidjeli kakva je paprika i podjelili bakama na selo i nama u gradu ostavili i jos po komsiluku tako kilu, dvije, steta da propadne...

A druga prica 10-ak godina prije, smo imali yugo45 i nesto malo zemlje i tako stari i stara radili, djedovi i bake bili u mirovini, imali svoju zemlju, traktor i nesto prikljucaka, pa starci zamisle, "Zasto ne posaditi paprike, pa subotom na pijacu prodavati (onda se moglo bez ikakvihi papira ili icega prodavati). tako je i bilo... posadili paprike ni ne sjecam se vise koliko, bio sam jako mali. znam samo da smo za yugom sa sela vukli pretovarenu auto prikolicu s povisenjima i da smo brat i ja na zadnjem sjedalu sjedili svaki na jednoj vreci i jos jedna-dva izmedju nas... Putem do grada se ta paprika istovarala kod jedne tete sto prodaje na pijacu, samo da joj ne pravimo konkurenciju jer su starci bili s nizom cjenom i svaki put kad bi se na pijacu pojavili s paprikom, svi kod njih kupovali jer nisu imali vremena cjeli dan mrznuti.

Od paprike se tad 1991 kupila nova lada samara 1300 i jos je novaca ostalo dosta...

danas je takav scenario gdje ce par s malom djecom i pripomoci roditelja (nek ih je bilo 4 u njivi u prosjeku) za godinu dana zaraditi novaca za u to vrijeme jako dobar auto...

Sve se radi strojno, pa papir ovaj, papir onaj, inspekcija ovakva, inspekcija onakva, pa paprika nije po EU standardu, ne prolazi kroz sablonu, a ova koja prolazi opet ne prolazi dovoljno tjesno, pa ni ona ne valja... izmisljaju kojesta, poticaje ne isplacuju, a opomene za neplacene kazne znaju slati. firme koje propadaju nisu duzne podmiriti svoje obaveze (prva prica iz ovog komentara) pa ljudi ne znaju kud bi sami sa sobom od muke i jada nakon puno ulozenog truda.

Jasno, povrcari imaju pune ruke posla, dok se ratar vozika u traktoru cjeli dan. povrsine su kod povrcara dosta manje nego kod ratara, ali su ulozi tu negdje, a ne moram ni napominjati da je kod povrcara veci rizik, ali je veca i zarada...

DECKI, nemojte se prepirati oko pizdarija, svi smo u ISTOJ kasi... Tko sta radi uz zemlju neka radi i sretno mu bilo, ali zemlja nam je svima zajednicka. Vec se komentiralo kako nije svako podneblje isto i ne uspjeva kod svih nas jednako ista kultura. na mojoj zemlji sam sretan ss 3 t/kj psenice a kad to nekome pricam s boljeg terena, smije mi se malom prinosu, a svjestan sam da postoje i podneblja s kamenitim tlima i s gorom zemljom nego sto je moja, pa se opat radi i opet se neka kuna izvuce iz tog svega.

Dobro je i puknuti napisao, kod njega se zemlja mjeri u klaftrima, a i kod mene je bio najveci komad u privatnom vlasnistvu bio 3kj, dok se mi nismo poceli okrupnjavati. i nema da se mali traktori bacaju i da nisu "in"...

Dakle, pamet u glavu i drzimo se slupa a ne ratovati medjusobno...
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
moj otac je 89. kupio berač zmaj 223 i posudio traktor te jeseni od ujaka T-40, te jeseni je zaradio koliko je platio za taj berač i zaradio za traktor T-40 kupio ga u proljeće90., 95. pred jesen nismo imali 100 DEMa u kući i u berbi kukuruza te jeseni je zaradio 15000 DEMa i kupio za te novce mercedesa 190.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Evo grafikon koliko ljudi kroz povjest je hranio jedan prosječan američki farmer. Vjerujem da je u razvijenoj Europi slična situacija.

FarmersFeedWorld_thumb%5B1%5D.gif



Problem je što se danas zbog razvoja tehnologije može proizvesti puno hrane s relativno malo manualnog rada. Poljoprivrednicima ne preostaje ništa drugo nego parirati na tržištu što većim količinama proizvoda. Dolazi do hiperprodukcije i robe ima više nego što je tržište sposobno potrošiti. Zbog zasićenja tržišta maksimalno se spuštaju cijene da bi se potražnja povećala. Tu se stvara problem za male proizvođače koji nisu u mogućnosti dovoljno smanjiti troškove proizvodnje da bi ostali konkurentni velikim proizvođačima.U tom trenutku većina malih proizvođača izumire. Ovo je tužno i teško je to priznati ali nažalost to je tako. Jednostavno nas u ovom trenutku ima previše i proizvodimo previše. Možda zvuči glupo ali jedan drugoga uništavamo hiperprodukcijom.

Dok u nekim nama dalekim krajevima ljudi umiru od gladi, a nikoga nije briga.


b5f045ba55b3990466d11df6f04f971b.jpg
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ima tu jedna druga stvar .. netko je spomenuo kako je za 70 odojka kupio kuču na moru ...Sigurno nije 70 odojka othranio s 200 konja traktorom ..I siguran sam da se ubio radeći tj. hraneči ih .
U mojoj oklici gdje su parcele broje u klaftrima a ne ha čujem priče kako su imteji i usrsusi doslovno istrunuli zartpani u kojekevim šupama .
Da ,i ti ljudi su se ubili na traktoru ...Mnogi nisu promjenili dojč marke jer su ih se bojali pokazati
Želim reči da se radilo ali i zaradilo .
Frend ima familiju oko virovitice ...Ko klinac je osamdesetih odlazio tamo preko ljeta .
KAd bi praznili sušare duhanom bez osobnog bankara mogli bi kupit stojadina ili imteja za keš .
Prezimiti zimu i saditi u prolječe .
Plus sve manuelne troškove koje je trebalo preko godine ..vjerojatno je još i ostalo ..njemu nisu pokazivali .
Nije to bilo veliko gospodarstvo ...Koliko se sječam iz priča danas meni sutra njemu i tako u krug .

Gledam vozni park forumaša iz vidovca moram reči jako inpresivno ...
Ta vremena su prošla ..treba i reči da ti seljaki , ratari godišnje pretovare preko ruku novaca kao neka manja firma ..Gdje imju računovođe , bankare , izvode , prihode , pisanu evidenciju

Školovanje poljoprivrednika je nerijetko završilo s osmim razredom .
Drago mi je vidjeti da sinovi tih poljoprivrednika danas završavaju neke više ili poluviše ...
Da li namjerno , da li neznanjem školovalo se loše i neplanirano ..Onda su to bili bravari , zavarivači ..danas kad je era kopjutora završila svaki drugi srednjošlolac ide u mehanotroniku ..
A izgleda da ih sve čeka motika .
Kaj reče danas bobo, prsti ne mogu pratiti misli .
A i uskoro če ljubav na selu .
Samo da znate ako imte love Silviju i plavu joj prijteljicu možete preslušati bez kamera ..Kakvo je vrijeme sponzoruše uskaču i u golfa tricu .
Navalite

al kad popusti zima neće više
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
kazes bobo da su ulozi povrćara i ratara tu negdje??

Ak se gleda da recimo povrčar ima npr. 20 jutara u koje ulaže puno, a ratar ima npr. 60 jutara, mislim da nakraju to izađe tu negdi...
 
B

Bobo

Guest
Sanana, upravo tako, s tim da ratar ima BAR dva traktora, kombajn, vise prikolica nego bilo koji povrtlar, berac za kukuruze, ako se bavi branjem u klipu...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Sanana, upravo tako, s tim da ratar ima BAR dva traktora, kombajn, vise prikolica nego bilo koji povrtlar, berac za kukuruze, ako se bavi branjem u klipu...

Pošto radim u sezoni kod našeg člana Cabage, znam kak ide posel....
Koliko povrčari troše više na ljudske ruke i skupo sjeme, toliko ratari pak na održavanje mehanizacije i veče površine....ma kak god da okreneš nakraju izađe isto svuda...
Ajde ljudi, kak veli Bobo, svi smo u istoj kaši...
Svaki povrčar je i ratar, svaki stočar je opet i ratar....svi se kuhamo u istom loncu!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Pošto radim u sezoni kod našeg člana Cabage, znam kak ide posel....
Koliko povrčari troše više na ljudske ruke i skupo sjeme, toliko ratari pak na održavanje mehanizacije i veče površine....ma kak god da okreneš nakraju izađe isto svuda...
Ajde ljudi, kak veli Bobo, svi smo u istoj kaši...
Svaki povrčar je i ratar, svaki stočar je opet i ratar....svi se kuhamo u istom loncu!
To da smo svi u istoj kaši bi morali svi znat..
I kad to saznamo jednom,to če trebat godine bit če nam mnogo lakše izborit se za svoja prava..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
To da smo svi u istoj kaši bi morali svi znat..
I kad to saznamo jednom,to če trebat godine bit če nam mnogo lakše izborit se za svoja prava..
Ajd kolega, možda mi mlađi nekad nešto i napravimo...
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
oprostite al nebi se opet slozio da je isti trosak 20 jutara parike i 60 jutara psenicen za papriku treba ako sam ne uzgajs sjeme flance koji na vecu kolicinu daju po 1,5kn u prosjeku 4 flance na kvadrat,,treba foliju,crijeva za navodnjavanje,,voda dostupna svaki dan ako su vrućine al prosjek je svaki drugi dan bar kod mene,,,obavezna prehrana sto ide preko vode a cijena vreće od 25kg ide u nebo strasno ,,,,obicno mineralno gnoivo hidrocompelx kolko se sjecam 25kg 350kn,,,plaćanje radnika za sadnju,,plaćanje za omotavanje biljke i kidanje viska,,,ljude za berbu,,spricanje razno razno itd....;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh