• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

B

Bobo

Guest
Jako sam dobar s ljudima koji su povrtlari vec 10 i vise godina i to na veliko rade, vecinu poslova oni sami obiteljski...

Karfiol, kupus, kelj, krumpir, paprika, patlidzan i jos 100 cuda. na pijacu 3 standa drze, i jos na veliko prodaju krumpir i kupus i plastenici veliki su tu i kompletna mehanizacija, sve sve... zarada se djeli na dva kucanstva (pola otac, pola sin) i znam koliko svaki dobije, jer sta god da se kupuje, kupuje se za kes. kredita nemaju ni jedan ni drugi, zgrade se zidaju, napreduje se punom parom, ali je zato i krvav posao. baka kod kuce cuva djecu, mi u pola 6 ujutro idemo kraj njihovih njiva na selo brati duhan, a ekipa cjela s kabanicama vec ide kuc, narezali su kupusa punu traktorsku prikolicu i pun kombi. I tako skoro svaki dan. Jednom smo ih zatekli po pljusku na njivi kako rade.

Tu je najveci problem povrtlara, jako puno podmetanja ledja... Ja kao radat, samo gnojivo i sjeme preturim preko ledja i to je u sustini sve sto se rada na zemlji tice.

kicma nema cjenu, pa se sad krecemo svadjati, tko radi vise... radimo svi i to je dovoljno. necija je slobodna volja hoce li se baviti povrtlarstvom, stocarstvom ili cime vec...

Imam i kolegu u pozegi koji mi je pricao kako svaka njiva njegova ima dva usjeva. povrca jedno 5 puta vise rade nego ovi iz prvog primjera. posije jecam, pokosi ga, i priredi njivu tamo i sije neko povrce (zaboravio sam sto mi je rekao, ne kuzim se u "zelenjavu") i tako na vecini njiva po dva usjeva, tako da i povrtlari mogu bitii ratari, ako imaju volje, posto vecina mehanizaciju vec ima.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
prijatelju mi smo pricali o ulogu,,,pitaj toga kako mu je prosla ova 2011 godina sto se tice trzista!!!!!! znaci ulog ratara i povrtlara se ne moze mjeriti! :supz:
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
prijatelju mi smo pricali o ulogu,,,pitaj toga kako mu je prosla ova 2011 godina sto se tice trzista!!!!!! znaci ulog ratara i povrtlara se ne moze mjeriti! :supz:

ali ni zarada
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Kako ko i s čim. Mi smo imali 40 ha pšenice i 50 ha kukuruza, s pšenicom smo popušili jer nam je led većinu potuko, a s kukuruzom smo dosta dobro prošli, prodali smo ga 1 kn/kg s 30% vlage i bio je dosta dobar prinos s obzirom da je bila suša, pa nam je tek kukuruz bio zarada od ratarstva, a imamo i krave pa su nam one zarada svaki mjesec za režije, da nije bilo mlijeka bilo bi gadno prošle godine
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Kako ko i s čim. Mi smo imali 40 ha pšenice i 50 ha kukuruza, s pšenicom smo popušili jer nam je led većinu potuko, a s kukuruzom smo dosta dobro prošli, prodali smo ga 1 kn/kg s 30% vlage i bio je dosta dobar prinos s obzirom da je bila suša, pa nam je tek kukuruz bio zarada od ratarstva, a imamo i krave pa su nam one zarada svaki mjesec za režije, da nije bilo mlijeka bilo bi gadno prošle godine
ja nisam ni kunu dobio za kg vecinu podjelili stocarima,,,,,,, nesto po 0,50 kn prodali ovo drugo na otpad,,,,jedan moj poznanik je bacio oko 5 šlepera lubenice!! zalosno i oko 2 slepera krastavca (znaci sleper je oko 26-28 paleta)
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
Hvala,al neda mi se više,ovo se pretvorilo u ono "čiji tata ima većeg".Imam ja pametnijeg posla od natezanja tu.Treba se zaradit koja kuna i ovak kasno.

Inaće je ovak.Citiram đelaca :

by delac on pet 5 kol 2011 - 21:39

"ma sad sam kopal i po 1,2 kopal nekih 6 tona i onda mi odbili nekih 25% užas....a drugi tjedan kopam 20tona po1,5kn "

0,80 kn DARIJUS?
gle hrvoje neda mi se raspravljat z tobom i kaj se tiče tih 20 tona po 1,5 kn kg sam kopal al ne po toj cijeni jer mije je bacil cijenu na 0,90 kn kg i još danas nisam dobil plačeno i ni neznam kad bum..i zato nemoj provocirati toliko več mi te je pun kufer i primi se radije svojeg bušenja ,i nemoj toliko srati jer ti dobiš svaki mjesec plaču a ja čekam svoje novce po 4 mjeseca,a neke i po godinu dana
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa da je i 0,9 opet nije 0,7.Kak ova tema ide dalje,na kraju bu došlo i do 0,10.Nema veze,ti si "opravdal" svoj obraz.
Ne provociram,ni najmanje,samo stojim iza onoga kaj sam rekel,a dok sam u pravu ni dragi Bog me nebre pobiti,tako da se posipate pepelom i priznate da ste u krivu.
Ak te baš zanima,trenutno sam nezaposlen,al da,živim od svojih ruku,u fušu uvek ima posla.I ja čekam novce koje sam zaradil prije godinu i više,pa zakaj bi bil ti po tome v nezgodnijem položaju nego ja ili bilo ko od radnika?
@batad - možda je i koja radnička kuna tam,nije sve od poticaja,ne misliš?
 
Posljednje uređivanje:

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
gle cijena je padala iz mjeseca u mjesec.a sad je trenutačno 0,7kn kg to sve zbog toga kaj naši uvoze krumpir.i nemam se ja kaj opravdavati tebi ...ja znam da je u poljoprivredi svima teško od ratara ,stočara pa do nas povrtlara.i zato nebreš ti suditi koji si samo hobi poljoprivrednik kak je nama u poljoprivredi da se ozbiljno baviš bi videl da nije tak bajno kak ti misliš.I još kak mi je ove godine prosjek bil oko 20 tona po hektaru pa si ti izračunaj a imal sam ga posijano oko 5 hektara.A kaj se tiče moje mehanizacije kak je član puknuti napisal moje je sve rabljeno i nijedan stroj nisam kupil novi jer jednostavno nisam u mogučnosti.I da moji se bave povrtlarstvom i cviječem več 20 godina i prije se bolje živelo od 10kj povrča nek sad sa 70kj.I zato nemojte suditi po nekome ak ga nepoznate i ak se nebavite poljoprivredom.Evo u 11 mjesecu smo onaj tjedan kad je bilo najbolje zima i svako jutro mraz smo rezali kupus i sad mi ga se zmrzlo oko 25 tona pošto ga nisam imal kome dati kad su počeli uvoziti i kupus.I koliko put smo radili i po kiši i po snjegu. I ZATO NABIJEM TAKVE PROVOKATORE NA ***** SA PROVOCIRANJEM ! svaki ima svoj posel i nek se sa tim bavi kak je u mogučnosti.najlakše je sjediti za com. i drkati ***** i podjebavati druge.Svaki ko se bavi ozbiljno poljoprivredom zna da nikad nije billoo gore
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nije bajno,tu si u pravu,ali nisi kad veliš da te provociram.Jednostavno ću se izraziti na lepši način,nisi govoril istinu kad si spominjal cijene krumpira,a ja sam na tome inzistiral.I ja sam delal i po kiši i snijegu i kad je bura puhala i to po cele dane,ne 8 sati nego 12,pa i duže.I po čemu si opet drugačiji od mene ili bilo kojeg radnika koji se također smrzava vani i kojeg sunce dere po celi dan?
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
rekel sam cijenu kad nisam?...hrvoje razlikujemo se po tome kaj ja vložim i to velike novce i onda ih čekam i do godinu dana, za razliku od radnika koji koliko toliko ima mjesečna primanja i za koja je sigurni da bu dobil a ja nisam sigurni da bum dobil kaj sam uložil i da bu mi kaj zraslo..
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Rekel si cijenu koja nije bila točna.Razlikuješ se da,ali taj radnik također duži opremu za koju odgovara i koja nije jeftina.I obrtnici koji krpaju kraj s krajem također kupuju opremu koja nerijetko prelazi velike cifre.Poduzeća isto tak.A njima niko ne daje poticaje.Čak ni na ono kaj naprave i proizvedu,nego im dodatno uzimaju.To bi možda bila najbolja usporedba poljoprivrednika i obrtnika.Pa niko nije izlazil na ceste s kombijima,bagerima te kojekakvom mehanizacijom.Poanta svega je da za poticaje nema para,mi se moremo prepirati do sudnjeg dana!Ali nema para.Jedino rješenje je smanjenje uvoza i otvoreno tržište,ali domaće tržište.Ali tak smo odabrali,hoćemo Uniju,eto vam je.Sad oni kolo vode.A kak sam i rekel,pred Bruxelles se nebu moglo traktorima.Nemoj se srditi na mene,ja se ne srdim na tebe,al istina je gorka i treba ju prihvatiti i prilagoditi se.Tome su služili poticaji.Da budu pomoć u tranzicijskoj fazi poljoprivrede.Na žalost mnogi su to shvatili kao olaku zaradu,a sad i pošteni plaćaju taj ceh.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Rekel si cijenu koja nije bila točna.Razlikuješ se da,ali taj radnik također duži opremu za koju odgovara i koja nije jeftina.I obrtnici koji krpaju kraj s krajem također kupuju opremu koja nerijetko prelazi velike cifre.Poduzeća isto tak.A njima niko ne daje poticaje.Čak ni na ono kaj naprave i proizvedu,nego im dodatno uzimaju.To bi možda bila najbolja usporedba poljoprivrednika i obrtnika.Pa niko nije izlazil na ceste s kombijima,bagerima te kojekakvom mehanizacijom.Poanta svega je da za poticaje nema para,mi se moremo prepirati do sudnjeg dana!Ali nema para.Jedino rješenje je smanjenje uvoza i otvoreno tržište,ali domaće tržište.Ali tak smo odabrali,hoćemo Uniju,eto vam je.Sad oni kolo vode.A kak sam i rekel,pred Bruxelles se nebu moglo traktorima.Nemoj se srditi na mene,ja se ne srdim na tebe,al istina je gorka i treba ju prihvatiti i prilagoditi se.Tome su služili poticaji.Da budu pomoć u tranzicijskoj fazi poljoprivrede.Na žalost mnogi su to shvatili kao olaku zaradu,a sad i pošteni plaćaju taj ceh.
kakvo je to domaće otovreno trziste
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
kakvo je to domaće otovreno trziste

to ti je slobodno tržište otvoreno samo za nas domaće jer ono slobodno tržište otvoreno za strance nam ne paše...
:mrgreen:

...do suza dečki, do suza...:prayer:
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Hrvoje9999 zar nisi rekao da više nećeš pisati ovdje?

Punih 1.3 milijarde kuna je osigurano za subvencije 2012 god, 2011 je taj iznos bio 2.8milijarde kn.

Koliko je HŽ dobilo poticaja ?
Šta se sve potiče u HR?
Koliko je taj što je tebe zaposlio dobio 'poticaja' na konto tvoga imena?

BTW* ja sam isto obrtnik, plaćam sva moguća davanja kao i svaki drugi obrtnik.

A ako ti misliš da u poljoprivredi teče med i mlijeko, dođi, izvoli, kreni od 0 i stvori nešto ...

Poljoprivredna gospodarstva se podižu generacijama!
 
Na vrh