• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
Mijenjala se cijena mlijeka, možda ne takvom brzinom kao rast troškova, ali to je tržište. Proizvođači, ali oni ozbiljni, koje bi vani u svijetu zvali "farmerima", imaju višemilijunske objekte, farme i proizvodnju, moraju se naviknuti biti i poduzetnici. Moraju planirati i u tehnološkom i u ekonomskom dijelu da im troškovi budu što manji, a produktivnost što veća, kao i dodana vrijednost. U godinama kada im ide dobro, trebali bi ostavljati za razdoblja kada im ide lošije. Kad je donesena famozna promemorija, koja je pravno neobvezujući akt po kojemu se vrši otkup sirovog mlijeka, 2009. godine, cijena mlijeka bila je 1,69 kuna po litri. Napravljen je model po EU27: prosjek svih zemalja članica EU praćeno tijekom tri mjeseca puta prosjek eura po srednjem tečaju, davao je cijenu po kojoj se isplaćivao mjesec u Hrvatskoj.

e što smo pametni i nadaj se da ovo čita netko iz dukata ili iz vlade pa budeš možda i promaknut :lol: :lol:
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Samo me zanima čime se baviš ?
A zašto je to toliko važno???
Čovjek je možda obrtnik pa su i njemu ulazni troškovi porasli a cijena njegovog proizvoda ili usluge je ostala ista, ili još gore, tržište je zamrlo pa ne može plasirati proizvod ili uslugu pa ima iste probleme kao i vi?
Proizvođači, ali oni ozbiljni, koje bi vani u svijetu zvali "farmerima", imaju višemilijunske objekte, farme i proizvodnju, moraju se naviknuti biti i poduzetnici. Moraju planirati i u tehnološkom i u ekonomskom dijelu da im troškovi budu što manji, a produktivnost što veća, kao i dodana vrijednost.
Shvatite vi ste sada poduzetnici, proizvodite za tržište i morate prihvatiti njihova pravila. Oni koji su shvatili tu igru i pravila će uspjeti i vama čestitam. Oni koji nisu će propasti, žao mi je...

Sad ja imam jedno pitanje za proizvođaće mlijeka.

Kada ste krenuli u investicije jeste li se pitali:
Što ako dođe kriza u mljekarstvu, porastu troškovi, padne cijena mlijeka, hoću li moći servisirati svoje dugove?
Kad već proizvodim kako da dodatno smanjim rashode, a povećam prihode time i dobit?

Odgovore tipa: Država je rekla ovo-ono, na papiru je pisalo ovo-ono ne pišite ;)
 

denimede8

Član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
32
A zašto je to toliko važno???
Čovjek je možda obrtnik pa su i njemu ulazni troškovi porasli a cijena njegovog proizvoda ili usluge je ostala ista, ili još gore, tržište je zamrlo pa ne može plasirati proizvod ili uslugu pa ima iste probleme kao i vi?
Shvatite vi ste sada poduzetnici, proizvodite za tržište i morate prihvatiti njihova pravila. Oni koji su shvatili tu igru i pravila će uspjeti i vama čestitam. Oni koji nisu će propasti, žao mi je...

Sad ja imam jedno pitanje za proizvođaće mlijeka.

Kada ste krenuli u investicije jeste li se pitali:
Što ako dođe kriza u mljekarstvu, porastu troškovi, padne cijena mlijeka, hoću li moći servisirati svoje dugove?
Kad već proizvodim kako da dodatno smanjim rashode, a povećam prihode time i dobit?

Odgovore tipa: Država je rekla ovo-ono, na papiru je pisalo ovo-ono ne pišite ;)

a zar nebi trebo onaj koji proizvede odredid cijenu proizvoda jer on zna jedini kolko je ulozi i kolku cijenu treba dat da zaradi nesto
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
a zar nebi trebo onaj koji proizvede odredid cijenu proizvoda jer on zna jedini kolko je ulozi i kolku cijenu treba dat da zaradi nesto
Ti odredi cijenu svog proizvoda ali na kupcu je hoće li uzeti ili neće po toj cijeni.
Prodavač ima svoju kalkulaciju cijene, kupac svoju kalkulaciju cijene...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
to vam je jednostavna računica ako kokoš dnevno pojede 10 dkg kokuruza i snese jaje cjena 1kn neko če za to jaje tražiti 1,20 ,a neko1,50 kn.
cjena kile kokuruza 1,80kn 10dkg 0,18 kn gdje je sad tu prava cjena jajeta,tak je i sa svim drugim.
 

denimede8

Član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
32
Ti odredi cijenu svog proizvoda ali na kupcu je hoće li uzeti ili neće po toj cijeni.
Prodavač ima svoju kalkulaciju cijene, kupac svoju kalkulaciju cijene...

ma znam ali svi bi oni da kupe jeftino a proizvodac da proizvdi skupo i boli njih briga kako je njemu to proizvodit i dal ce on sta zaradit il nece to je problem niko nista ne cijeni u ovoj drzavi svi bi sve a niko nebi ku.... pomaknul
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
neće on, tržište će...
on će to samo statistički obraditi, prikazati na grafikonima i objasniti svima da ministarstvo u stvari više nije potrebno jer niš nemože...
nek on samo dela po svom, ja bum delal kak znam, a pošto su nam crveni na vlasti opet vam vrijedi ona stara; SNAĐI SE DRUŽE
:mrgreen:

Svi bumo mi delali kak nam oni odrede...
Nešto se šuška o kasama i izdavanjima računa na placu uskoro...bit će nam svima veselo...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Svi bumo mi delali kak nam oni odrede...
Nešto se šuška o kasama i izdavanjima računa na placu uskoro...bit će nam svima veselo...

da, šuška se već više od godine dana o tome na placu...
čito neki dan da će ribare prve naguzit na to, vjerujem da logičan korak dalje voće, povrće i mliječni proizvodi.
a opet, ošla granica na 230 hiljadarki, nemoš natuć celu godinu tu lovu na klupi...:mrgreen:
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Nešto se šuška o kasama i izdavanjima računa na placu uskoro...bit će nam svima veselo...
To bi mi bilo logično. Npr. kupim povrće od tebe ili DARIJUS-a (točnije njegovog prodajnog menadžera :mrgreen:), dobijem nekakvu zaraznu bolest ili slično kako da dokažem ako nemam račun? Pa ima onaj zakon ako pravna osoba ne izda račun dobiješ kaznu, imam sliku u glavi one naljepnice u trgovinama ;)
Ali opet vi bi tu kemijali sa paragon blokovima i računima, uopće ne sumnjam 8)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
nebi mi kemijali, ja bi ti uvijek dao račun s temptationovim potpisom...:supz:
moja teta, stara placmajstorica je imala jednu izreku koju je koristila često na placu kad je prodavala;
AKO NIKAKO DRUGAČIJE NE MOŽE, ONDA POŠTENO!
:rolfer::rolfer::rolfer:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
To bi mi bilo logično. Npr. kupim povrće od tebe ili DARIJUS-a (točnije njegovog prodajnog menadžera :mrgreen:), dobijem nekakvu zaraznu bolest ili slično kako da dokažem ako nemam račun? Pa ima onaj zakon ako pravna osoba ne izda račun dobiješ kaznu, imam sliku u glavi one naljepnice u trgovinama ;)
Ali opet vi bi tu kemijali sa paragon blokovima i računima, uopće ne sumnjam 8)

Od našeg povrća se ne buš zarazil,mi ne kemijamo sa GMO hibridima...a i nismo još uvijek pravne osobe,barem ja nisam...
 
M

MOCO

Guest
Od našeg povrća se ne buš zarazil,mi ne kemijamo sa GMO hibridima...a i nismo još uvijek pravne osobe,barem ja nisam...

neće tebe gmo zaraziti! Nego nepravilna gnojidba povrća prirodnim gnojivima.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
To bi mi bilo logično. Npr. kupim povrće od tebe ili DARIJUS-a (točnije njegovog prodajnog menadžera :mrgreen:), dobijem nekakvu zaraznu bolest ili slično kako da dokažem ako nemam račun? Pa ima onaj zakon ako pravna osoba ne izda račun dobiješ kaznu, imam sliku u glavi one naljepnice u trgovinama ;)
Ali opet vi bi tu kemijali sa paragon blokovima i računima, uopće ne sumnjam 8)

Ma nije uopće problem izdati račun na tržnici...
Veći će problem biti kome izdati račun i na kojoj tržnici,jer će ih velika većina ulaskom u EU prestati postojati,odnosno neće moći ili neće htjeti zadovoljiti uvjete koje propisuje EU,a jedan od njih je i izdavanje računa (putem kase ili registar blagajne)...
Žalosno je da o tome nitko ništa ne govori,nego se mi sami moramo raspitivati koja će od tržnica biti zatvorena,a koja će ići u prilagodbu i modernizaciju u skladu sa novim zakonima...
Desiti će se ista stvar kao i sa mlijekom,velika većina malih proizvođača voća i povrća ostati će preko noći bez tržišta i biti osuđeni na ucjenjivanje od strane otkupljivača...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Jbg i istočni susjedi će izgleda na ceste sa traktorima:

"Vojvođanski poljoprivrednici krenuće u protestnu vožnju traktorima ka Vladi Srbije u Beogradu"

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ekonomija/208932/Vojvodani-krecu-traktorima-na-Vladu-Srbije

"Ministar poljoprivrede Dušan Petrović najavio je prethodnih dana hitno donošenje novih agrarnih mera koje će ratarima omogućiti nabavku goriva pod povoljnijim uslovima, kao i subvencije za poljoprivrednu proizvodnju. "

Podsjeća Vas ovaj donji odlomak na neke likove? :rolleyes:
 
I

ihorzic

Guest
EVO , TOLIKO JE BILO AKTUALNO I SAD zaboravljeno !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gdje si bio , nigdje - šta si radio , ništa .
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Dukat gleda seljake tako da ce sada smanjiti cjenu za nekih 25 posto da sjebu mljekare.
 

Najnoviji postovi

Na vrh