• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
Čestike Kićo...
Nek te dugo služi, samo je pazi i čuvaj! Šprica je odlična!

Bude 560 sretan ko malo dete sad!
Bude faca!

A ovo za nadograđivanje dodatnih rezervara za ispiranje šprice i ruku je malo zeznuto. Koliko sem ja čul slovenci su se poprilično na*ebali s tim.EU je jako oštra po tim pitanijma. Vidite i sami koliko se o tome govori i koliko je zakona i regulativa oko toga!
Prodavači su mi svom silom šteli prodati "obične" šprice, bez dodatnih rezervara, kao da se rješe tih starih...
I onda sem naišel na nekog austrijanca koji je rekel da ni pod koju cijenu ne uzimati "običnu" špricu! A ja ni pojma...reko kaj ovaj sad pripoveda??? tad se neje toliko govorili o tome,prije 4 god...
Tak da smo se malo raspitali i nategnuli za ovu s tri rezervara...
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Nije nikakav problem nadograditi prskalicu s rezervoarom za pranje ruku i za ispiranje tanka, samo sto ce to u kucnoj verziji izgledati malo nakaradnije nego sto to izgleda na tvornickoj prskalici.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Agromehanika 600l

cid830135fafe4640b08a31.jpg


cid72f71d94d7a54cabad44.jpg


svaka čast, takva ista je bila u gudovcu, kod agromehanike 35 000kn, kod neke druge firme kojoj neznam ime 28 000kn, al neznam zašto je tolika razlika i da li su obje imale istu opremu.......:supz:
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Slafko,da li bi mogao malo više reči kakvi nas zahtjevi u vezi prskalica ,opreme prskalica i možebitnih atesta prskalica očekuju ulaskom u EU.

Trenutno je situacija dosta nejasna, ali ne po pitanju zahtjeva već zbog zakonskog okvira koji kod nas još nije usklađen. Pod tim mislim da se ne znaju još uvijek osnovne stvari poput toga koje će to biti regulatorno tijelo na nivou države koje će kontrolirati one koji budu ovlašteni raditi testiranje prskalica i atomizera.

Grupa relevantnih stručnjaka je dala svoj prijedlog na bazi iskustava kod nas i u Europi samo je sad pitanje što će se od toga prihvatiti i implementirati u zakonsku obvezu.

Što se tiče samih tehničkih zahtjeva, najvažniji su postojanje dodatnih rezervoara za ispiranje i za pranje ruku sa čistom vodom. Ono što osobno smatram katastrofalnim jest činjenica da se stvara dojam da to atestiranje (bez obzira na vremenski interval u kojem će se on obavljati - svake godine, dvogodišnje i čak svake četiri) služi samo za dobivanje nekog papira i da se zadovolji forma. Prava svrha je da strojevi budu ispravni i ekonomski isplativi. U tom procesu atestiranja osim fizičkih karakteristika samog stroja pregledavat će se stanje dizni i pumpe, a i potencijalna mjesta gdje bi sredstvo moglo istjecati u okoliš.

Daleko od toga da se neće moći koristiti i stare prskalice, međutim u tom slučaju subjekt neće moći koristiti fondove i poticaje, bilo od strane EU ili državne. A to što se pojedini trgovci još uvijek usude ljudima sugerirati i prodati "obične" prskalice to je stvar licemjerja, ništa drugo. Još se može razumjeti rang prskalica do 440 litara, ali sve iznad 500 litara se smatra ozbiljnim poslom i tu kompromisa nebi smjelo biti.

Od 1.1.2014. službeno zakon stupa na snagu, ali pretpostavljam da će tu još postojati određeni prijelazni rok od cca. 3-4 godine, ovisno što smo ispregovarali ili će se tek naknadno dogovoriti sa EU.

Veliki je problem što u Hrvatskoj po nekim procjenama ima cca. 70.000 prskalica, a još uvijek nisu definirana pravila za one tvrtke koje će ishoditi dozvolu za testiranje. Iz prakse u nekoliko država EU znam da oprema za testiranje nije jeftina i potrebno se je dobro pripremiti, a na toliki broj prskalica mora biti puno "ekipa" da bi se taj broj mogao testirati u nekom normalnom periodu. Uglavnom, čeka nas "veselo" razdoblje :D
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Do 26.11.2015 svi ce morati zavrsiti edukaciju o zastitnim sredstvima, te ce nakon toga dobiti (platiti) iskaznicu kojom ce moci kupovati zastitna sredstva. Kupovati ce moci samo vlasnik kartice ali ne i clanovi gospodarstva tako da kad ti zafali sredstava ne smijes zenu poslat nego ti prljav s njive moras ici po litru radazina. Inace ce vrijediti 5 godina te nakon toga se opet mora na predavanja(placanja).
Prskalice kupljene nakon 1.1.2013 morat ce na preglede svakih 5 godina a ostale svake 3. Prskalice starije od 1995 godista moraju se pregledati do 26.11.2014 a ostale valjda do 26.11.2016
Inace nama je u opcini bio organiziran besplatan pregled prskalica i atomizera. Savjetodavna sluzba u suradnji sa poljop. fakultetom iz Osijeka.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Inace nama je u opcini bio organiziran besplatan pregled prskalica i atomizera. Savjetodavna sluzba u suradnji sa poljop. fakultetom iz Osijeka.

To su vam sad uradili besplatan pregled što je njihova dobra volja i briga da se nešto napravi. Eventualno se naplate rezervni dijelovi.

U budućnosti će biti određen iznos koji će se morati plaćati za pregled, negdje u EU je to 40-50€, a negdje još i više (u Njemačkoj čak oko 80€). Kod se nadam da neće biti više od 40€.

Poljoprivredni fakultet u Osijeku vodi dosta računa o tome, radi potrebnu edukaciju i svaka im čast na tome, zaslužuju pohvale.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Slafko!
Hvala na odgovoru.Možeš li nam još reći koja je kod Vas cijena prskalice 600L koja zadovoljava europske standarde.
Hvala.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
može li netko malo pojasniti taj zakon, jer prvi puta čujem o tome.........znači, da će svaka prskalica morati proći određeni atest???? koji vrijedi 3 ili 5 godina????

onda mi je bolje prodati moju staru prskalicu i kupiti novu........a ova edukacija, predavanje o zaštitnim sredstvima, jel to vrijedi i za one koji imaju završenu poljoprivrednu školu/fakultet????
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Zašto onda na novoj leško prskalici pucaju konstantno spojevi s gumenog crijeva na plastiku na zadnjem preklopu na grani prskalice, mislim da ta cijev nosi na sebi 3 dizne??

To je činjenica koja se mora priznati i tu smo prošle godine napravili promjenu pa se sad ti krajnji nastavci više ne lijepe za alkaten cijev nego je napravljen sistem sa navojima. Tako da ako i dođe do puknuća zamijeni se samo plastični završetak koji košta par kuna. Problem se većinom javljao kod serija gdje materijal nije odgovarao tehničkoj specifikaciji i prilikom grijanja se dogodi greška koja se vidi tek kad se dogodi defekt. To se grijalo na određenoj temperaturi i točno određeno vrijeme. Događalo se, ali ne opet svakom i toliko često. Većinom se događalo u jamstvenom roku i tu nije bilo dodatnog troška za korisnika.

Ovo što kolega Antonio_JD spominje je također činjenica, "klavijature", kako ih se u narodu voli zvati nisu savršene. To je program prskalica od 220-440 litara u koje se više ne ulaže i takve prskalice će uskoro postati prošlost. Investiranje u nove alate da bi takve klavijature bile savršene bi bilo neisplativo, sve investicije i razvoj je usmjeren prema novim "3R" modelima i tu se zadnjih 4 godine vidi koliko je Leško radio i napravio po tom pitanju.

Nesavršenosti na starim modelima sa jednim rezervoarom nismo nikad osporavali i tu treba razlikovati taj program prskalica od novih "3R" modela.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
može li netko malo pojasniti taj zakon, jer prvi puta čujem o tome.........znači, da će svaka prskalica morati proći određeni atest???? koji vrijedi 3 ili 5 godina????

onda mi je bolje prodati moju staru prskalicu i kupiti novu........a ova edukacija, predavanje o zaštitnim sredstvima, jel to vrijedi i za one koji imaju završenu poljoprivrednu školu/fakultet????

evo pravilnika http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_142_3012.html
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Do 26.11.2015 svi ce morati zavrsiti edukaciju o zastitnim sredstvima, te ce nakon toga dobiti (platiti) iskaznicu kojom ce moci kupovati zastitna sredstva. Kupovati ce moci samo vlasnik kartice ali ne i clanovi gospodarstva tako da kad ti zafali sredstava ne smijes zenu poslat nego ti prljav s njive moras ici po litru radazina. Inace ce vrijediti 5 godina te nakon toga se opet mora na predavanja(placanja).
Prskalice kupljene nakon 1.1.2013 morat ce na preglede svakih 5 godina a ostale svake 3. Prskalice starije od 1995 godista moraju se pregledati do 26.11.2014 a ostale valjda do 26.11.2016
Inace nama je u opcini bio organiziran besplatan pregled prskalica i atomizera. Savjetodavna sluzba u suradnji sa poljop. fakultetom iz Osijeka.

Bit će zanimljivo kad svi navalimo na preglede prskalica. Još neznamo ni gdje, no ima još vremena. Da te malo ispravim, što sad i nije bitno, nove prskalice kupljene nakon 1.1. moraju na pregled nakon 5 godina a dalje svake 3 godine, malo sam čitao taj zakon što si stavio. Na nekin način mi je drago što će se to dovesti u red. A ne kad netko juri po cesti a za njim curi otrov s prskalice....
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Danas sam uplatio Agromehaniku ENL 400, kad se smiri vrijeme idem po nju, valjda drugi tjedan.
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Super izgleda,svaka cast! 8)

znas mozda koja je razlika između agromehanikinih prskalica sa žutim i tim bijelim rezervoarom? gledao sam jednom u gudovcu bas te od 600 litara i nisam uspio pronac neku razliku.
Žuta ima 1 rezervar a bjela 3.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Ma neznam baš dali je ovo dobro rješenje..
Špricanje ispred traktora mi se čini loše,jer kao prvo sve te štetne stvari ulaze u kabinu jer traktor prolazi ispod toga..Mah ne vidim neku prednost ovoga,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh