• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
J

JOSIP.1

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

to sto govore da su skladista zita puna treba citati izmedju redova, a ako kojim slucajem je to istina onda bi uista trebali odgovarati oni koji su usred proslogodisnje zetve dozvolili uvoz lanjske psenice iz madjarske, i njom sada ruse cijene...

posto zivim na samom granicnom prijelazu svjedocio sam svaki dan sleperima psenice kako ulaze u drzavu, a takodjer znam i da dobar dio slepera je vracan s granice natrag u madjarsku jer psenica u njima nije zadovoljavala uvozne standarde (i to postoji).... sramota

i nemojte bit budale i tu pisat kako cijena od kunu zadovoljava, po sluzbenoj kalkulaciji savjetodavne sluzbe proizvodjacka cijena psenice pri prinosu 6 t je 1,17 kn a pri prinosu 5 t 1,35 kn....

takodjer treba spomenit da razloga za ovakvo pojeftinjenje poljopr proizvoda uopce nema jer cijene u trgovinama ne padaju,i ocito da netko ubire extra profit, dok cijene poljopr proizvoda rapidno padaju...

i na kraju dok se ministar hvali povecanim izvozom i smanjenim uvozom (koji je rezultat slabe potrosnje pa trgovacki lanci nemaju novca za uvoz) a izvoz se povecao zato sto su lani dobili kukuruz za badav pa su ga mogli izvesti kud su htjeli ... jebes takav izvoz kad na njemu profitiraju samo trgovci.... a ministar jucer u dnevniku kaze "hvala bogu pa kriza na poljoprivredu gotovo nema utjecaja"

sto je najgore sada se suska da su izgleda kukuruz prekomjerno izvezli i da izgleda ga nece biti dovoljno za vlastite potrebe do iduce jeseni, i onda ce ga pred jesen opet uvoziti ali pitanje pod kojim cijenama i jeli ce ga biti za uvoz uopce.... ko tu koga jebe na kraju....????
 
J

John Deere 3650

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Ljudi, seljak je uvjek bio da "poliže" ono što drugi iseru... Uvjek su nas ******, i sumnjam da če se to promjeniti.. :twisted:
 
M

MaliBrko

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

3650 imaš pravo
a s Josipom se slažem u potpunosti
 
T

tomonh

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Kolko si stavljal regulatora na hektar. Kod nas je u dučanu litra oko 570kn. Ja bi ju također poprskal sljedeči tjedan,rekli su da može u kombinaciji sa herbicidom al nisam htio,bolje da je samo. Dal bi mogla sa fungicidom kombinacija.
 
T

tomonh

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

A kaj se cjene tiče mislim da ako dobijemo malo iznad kune dobro čemo i dobit. Firma koja od mene otkupljuje veli da ima iz mađarske po 80lipa,je loša al boli ga briga,najesen nam je rekel da bu sve preko kunu dobro. Jedan štočar veli da iz mađarske uvaža šrot po 40lipa-upitne kvalitete da mu se tu neisplati sijat neg sije za silažu.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: SJETVA PŠENICE '08

I ja sam prije radio posebno modus ali sam načuo da se može miješati sa sekatorom i zvao bayer-ovog terenca i on mi rekao da može po lijepom sunčanom danu umjerene temperature kao što je taj dan i bilo.Išao sam donjom dozom za pšenicu a ona je 0,3 l/ha+150 ml/ha sekatora.Za miješanje fungicida bi ipak nazvao nekoga od njihovih savjetnika jer nije se za igrati naročito na većim površinama.Ja sam lani radio posebno modus posebno sekator nakon par dana,bilo je dosta vlažno(voda u tragovima za prskanje)i ječam mi je dobio po nosu.U par dana je usahnuo da bi se nakon tjedan-dva malo popravio ali je ostao sav nakostriješen i klasao je deformiranim klasom.Zrno je bilo u redu ali prinos je bio manji bar 10%.Stoga oprez i bolje se prije dobro informirati jer može biti da neki fungicid prolazi a neki ne.
 
T

tomonh

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Meni je potvrdil neki njihov da se može prskat u kombinaciji sa sekatorom,al su mi u dučanu rekli bolje odvojeno.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: SJETVA PŠENICE '08

Svi peru ruke od odgovornosti ako se što dogodi.Modus je opasan jer biljka ne smije biti u bilo kojem stanju šoka (temp.vlaga suša i sl)jer onda i sam bez drugog sredstva može biti fitotoksičan.
 
T

tomonh

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Trebalo bi prskat nakon 4 popodne kad nije više tak ekstremna temp,čak i malo kasnije,jel je kod mene ujutro velika rosa.
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Psenice u mom kraju lose nema, a ne znam je li itko u selu bacio i jednu jedinu kilu sedmice. Rijetki prskaju protiv bolesti tako da ono... U mom kraju moja kalkulacija stoji, a prinos bude oko 3 tone na jutro s cime sam takodjer zadovoljan.

NAPOMINJEM da od poljoprivrede ne zivim, nego nam poljoprivreda samo popunjava rupe u proracunu...

naravno da se nadam cijeni od 1.20-1.30Kn, ali to cemo tek vidjeti...
 
K

KRESO

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

nebih se htio upuštati u neke kalkulacije jer svatko ima svoju računicu , ali imam neki osječaj da će mo popušiti ove godine sa pšenicom i sa uljanom repicom kao jesenas sa kukuruzom ...nadam se de imam krivi osječaj
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Vidjet cemo sve u svoje vrijeme...

Crno nam se pise u ovoj zetvi...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: SJETVA PŠENICE '08

ja sam samo napisao da iznesete svoja misljenja.
bobo postujem tvoju kalkulaciju ali nesto mi tu nestima......

kako mozes uopce reci da bi ostvario profit sa 1kn?
preispitaj svoju racunicu,i ako je moguce podjeli sa nama...
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Gledaj ovako moju kalkulaciju...

Ovo je moj redoslijed operacija:
oranje u jesen, tanjuranje jedan trag, bacanje gnojiva, tanjuranje jos jedan trag, drljanje po potrebi, sjetva rasipacem, zadrljavanje sjemena, prskanje, jedna do dvije prihrane, prskanje protiv korova po potrebi, zetva...

Sad netko radi kalcizaciju, kupuje silnu 7-icu, kupuje stajnjak, podrivanje, placanje zakupa, prskanje protiv svih mogucih i nemogucih bolestina, pa regulatori rasta, placanje eventualnog radnika i jos mnogo drugih troskova koje u mojoj proizvodnji nisu potrebne, posto od poljoprivrede ne zivim.

Pravi poljoprivrednici moraju placati rezije, uplacivati mirovinsko i zdravstveno, placati rate kredita, oblaciti, skolovati, hraniti djecu, opcenito brinuti o kucanstvu... Vase troskove razumijem ali morate i vi razumjeti da ja te troskove poljoprivrednom proizvodnjom samo potpomazem.

Ovim nacinom sjetve mi je dosadasnjih godina ostajao cist poticaj i s time sam bio zadovoljan. Sad imam svoj kombajn i doci ce prikolica, pa necu placati ni vrsidbu ni prijevoz koliko do sada, tako da mislim da cu opet biti u plusu, tak da ono...


Na mene se nemojte previse obazirati, jer radimo kako radimo, a to je svjetlosnim godinama daleko od pravog nacina gospodarenja koji mnogi od vas provode, jer vam je to jedini izvor prihoda.

Da se razumijemo, sto vislja otkupna cijena, to bolje, ali ja mislim da cu se kunom pokriti, jer nisam bacio ni kile sedmice, i samo tu sam ustedio mnogo u startu,a u konacnici cemo vidjeti koliki ce mi biti prinos ove godine...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Re: SJETVA PŠENICE '08

JOSIP.1 kaže:
...
sto je najgore sada se suska da su izgleda kukuruz prekomjerno izvezli i da izgleda ga nece biti dovoljno za vlastite potrebe do iduce jeseni, i onda ce ga pred jesen opet uvoziti ali pitanje pod kojim cijenama i jeli ce ga biti za uvoz uopce.... ko tu koga jebe na kraju....????

hm, a moj kukuruz još stoji na skladištenju
 
T

tomonh

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

bobo jednu do dvuje godine se možeš prešvercat sa smanjenom gnojidbom. Tako i moj kolega posijal pšenicu bez gnoja i veli budemo vidli koja bude razlika u prinosu ti kaj si gnojil i ja koji nisam,al on nema pojma o poljoprivredi i nezna da zemlja ima svoju rezervu i da se od bačene količine gnojiva fosfor i kalij iskorištava u malim postocima,kolko se sječam da se fosfor pri niskom ph iskoristi samo nekih 30% ako i tolko,a nerazmišlja da je prošlu godinu na kukuruz bubal preko 600kg npk koji če se dio tek sad iskoristit....Nemože se mjerit u prinosu privatna zemlja i zemlje koje su radili kombinati. Npr mi na svojoj privatnoj zemlji imamo 25% veči prinos.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,193
Re: SJETVA PŠENICE '08

Nisam se prije sjetio poslikati pšenicu na susjednoj njivi, pa zato sad stavljam nekoliko slika, ustvari nisam niti imao što slikati jer je pšenica tek na proljeće niknula.

Pšenica je sijana oko 1.12.2008, kao što se može zaključiti nije orano, nego je prošao sa gruberom i nakon toga sa rotosemom

DSC07944.jpg

DSC07946.jpg


Ovdje se vidi razlika na lijevoj polovici slike je orano, a na desnoj direktno sijano
DSC07948.jpg

DSC07949.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: SJETVA PŠENICE '08

Bobo kaže:
Na mene se nemojte previse obazirati, jer radimo kako radimo, a to je svjetlosnim godinama daleko od pravog nacina gospodarenja koji mnogi od vas provode, jer vam je to jedini izvor prihoda.
Gledaj Bobo, da se ne uvrijediš slučajno. Zbog takvih poljoprivrednika, kao što si ti, puno ovakvih kakvi smo mi propada. Prije svega zbog toga što nema dovoljno zemlje, a s druge strane, uvijek ste spremni rušiti cijenu. Naravno, nitko ti ne može reč da se ne smiješ baviti poljoprivredom, ali večina od nas od poljporivrede živi, a vi svjesno ili nesvjesno ljuljate našu egzistenciju.

Ja sam osobno ljut na takve bisere. Poznajem ih par, no svake godine ih je sve manje, jer postaje neisplativo. Znam, ljudi moji, jednog profesora koji nije htio dat zemlju u zakup neg ju je rađe obrađivao, al kad je vidio da tu nema zarade, zadovoljio se sa svojih 10 tisućaka plaće. Al sam se nasmijao slatko, kad je on, matematičar morao spustiti rep i priznati da poljprivreda nije za svakoga. Poljoprivreda je umjetnost, koju treba usavršavati, a ne pljuvati po njoj i od poljoprivrednika raditi sprdnju.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh