• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
danas sam kupio ureu linzer austrijsku...i nekoliko vreca hrvatske uree.sutra ujutro ide prihrana sa oko 120kg po hektaru.a krajem marta -pocetkom aprila druga prihrana sa KAN-om 100kg/ha.
inace kod nas su dnevne oko+7 a nocne temperature oko -7 tako da mislim da necu imati problema da udjem sa traktorom u njive.
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Ja sam danas obisao motorom psenicu, i mogu reci da mi se ne svidja sto sam vidio... Sada bar znam da duze vremena ne moram ni paliti traktor :(
Povrsinski se preko noci smrzne, ali zato je vec na 5 cm dubine mocvara.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Upravo to i ja govorim, gore je smrznuto ujutro i možeš hodati po tom, ali ne toliko da bi sa traktorom prošao.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
ma ja sam se bojao i da sam zakasnio..iskoristio zadnju sansu da mogu uci traktorom zahvaljujuci niskim jutarnim temperaturama...a i opet osecao da traktor malo kao da zapada u zemlju....samo sam u jednu njivu propao,al na rikvers nekako izasao...pa tu sam rucno bacio... a evo ovih dana vec otoplilo, i vise nema ulaska u njive nit traktorom a ni pesice....u nas regijon su velike poplave....tamo je sve vec unisteno...koliko je samo kukuruza ostao ne obran....i je dva metra u vodi...,
al moje selo je na kraju te nase velike kotline (zove se pelagonija),i je na visljem delu...tako da nemamo poplave...al sve jedno,od velikih kisa ,pa i snega, zemlja je pre zasicena vodom...
inace,procitao sam da se urea baca dok je temperatura zemljista ispod +10 celzija
neki vec bacaju AN....to im je cista zaguba...
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Moja je na nekim komadima toliko rijetka da se ni ne vidi iz daljine nego izgleda kao da je prazna zemlja, razlog tomu je predpostavljam sjetva koja je bila pocetkom 11 mjeseca u blato, neznam kaj sad da napravim, jel bude kaj od toga ili ne, psenica je renan koja se omlađuje ali neznam s kojom formulacijom gnojiva da idem jer nisam radi loseg vremena nis davao na sjetvi... jel ima ko slicnih iskustava?
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Ovo kao da sam ja napisao... istu stvar imam i ja! Sorta je ista sijana je 06.11. Polje izgleda kao da je prazno.. tako je slaba. Ja sam u sjetvi dao 125kg 15 po kj.A bila je Ok nakon nicanja. Slikano je 19.11.
Ja sam vec kupio i soje koju planiram tu posaditi ako od psenice ne bude nista.
 

Prilozi

  • IMG_20141119_160518.jpg
    IMG_20141119_160518.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 128

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Da li je neko od vas povećavao normu zbog kasnih setvi? Mislim da za svaku nedelju posle optimalnog roka ide 10% više pšenice, jer nemože da stigne da izbokori..
Moja sejana 15.10. Sada je kao tepih.. Šteta nemam slike da to i dokažem. :(
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Evo ista slika kao i moja lani i iz mog proslogodisnjeg iskustva ne ulazi ni lipe vise u to nego pretanjuraj i sij kukuruz ili soju na to. Sad izgleda rijetko, ici ces u prihranu i onda ce izgledat koda dolazi k sebi, ali zapraco sklop je toliko unisten da korovi imaju dovoljno zraka da se nakon prihrane razrastu i od toga na kraju nula s nulom. I ono sto ces nabrat bit ce puno primjesa. Ja sam lani na takvom komadu od 3ha uspio pokositi mozda 1,5 i nabrao nekih 2 tone smeca.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
S čime špricati pšenicu protiv korova sad u prvom razdoblju, znači 3.-4. mj?

Preporučite mi više herbicida u širem cjenovnom rangu?
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ovo kao da sam ja napisao... istu stvar imam i ja! Sorta je ista sijana je 06.11. Polje izgleda kao da je prazno.. tako je slaba. Ja sam u sjetvi dao 125kg 15 po kj.A bila je Ok nakon nicanja. Slikano je 19.11.
Ja sam vec kupio i soje koju planiram tu posaditi ako od psenice ne bude nista.
kod tebe se jos nesto i vidi...jedna moja parcela od 1ha...ne vidi se nista....al ne vidi se jer je usev sav pocrveneo...kad sam bacao ureu,ima psenice...al nije zelene nego crvene boje...pa se iz daljine ne vidi ni da je posijana.... nadam se sad da kad vreme otopli i kad urea pocne delovati, da ce se popraviti... a ostale nive su odlicne...i zelene boje ;)
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,296
ma ja sam se bojao i da sam zakasnio..iskoristio zadnju sansu da mogu uci traktorom zahvaljujuci niskim jutarnim temperaturama...a i opet osecao da traktor malo kao da zapada u zemlju....samo sam u jednu njivu propao,al na rikvers nekako izasao...pa tu sam rucno bacio... a evo ovih dana vec otoplilo, i vise nema ulaska u njive nit traktorom a ni pesice....u nas regijon su velike poplave....tamo je sve vec unisteno...koliko je samo kukuruza ostao ne obran....i je dva metra u vodi...,
al moje selo je na kraju te nase velike kotline (zove se pelagonija),i je na visljem delu...tako da nemamo poplave...al sve jedno,od velikih kisa ,pa i snega, zemlja je pre zasicena vodom...
inace,procitao sam da se urea baca dok je temperatura zemljista ispod +10 celzija
neki vec bacaju AN....to im je cista zaguba...

Dali znaš jeli poplava odnijela Krivolak, e šta sam ga puta prokleo 1980/81g.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,421
Dali bi valjalo ići u prvu prihranu iako za sljedeći tjedan najavljuju neko zahlađenje?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako se može zašto ne.
Kod mene se ne može, a i neću prije nego vegetacija krene.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
prošli vikend sam prihranio ječam, odlično ide, zemlja smrznuta, samo je malo hladno na traktoru bez kabine......i tako radim svake godine

kada se zemlja otpusti oko 9 ujutro, nemože se više ući u njivu
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ne vrijedi puno što se baca gnojivo,nema sada efekta nikakvog,noči su hladne,biljka ne raste sada pa ni hranu ne usvaja,puno toga če otiči u zdrak,neče se iskoristiti.Kada se temperature stabiliziraju u plusu,onda valja bacati.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ali će onda biti blato, treba dočekat da se zemlja ocijedi.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Dali znaš jeli poplava odnijela Krivolak, e šta sam ga puta prokleo 1980/81g.
mislim da tamo nema poplava....bar nisam ja cuo na vestima...
naj teza situacija je bila u blizini bitolja... a isto tako i u istocnim regionima :strumica,stip....
a sto se prihrane tice,mislim da je sredina februara idealna za prihranjivanje ureom,jer urea deluje odlozeno i postepeno.tlo je vecinom smrznuto i moze se bez vecih problema uci traktorom. a za AN I KAN je suvise rano jer vegetacija zitarica jos nije krenula...a kad vegetacija krene,sa obzirom na kolicina vlage ovog proleca (bar kod nas u makedoniji),ulazak sa traktorom u niive bice nemoguca misija...bilo je slucajeva da nisam mogao ni rucno bacati jer sam i sam propadao...
a sada,posto sam prvu prihranu vec obavio, druga prihrana ce ici krajem marta i to KAN-om kako bi se malo popravila PH zemlje zbog ureje. a kasnije kad se stvore opet uslovi,(ako se stvore),prihranicu preko lista 1-2 puta,sa nekim kombinacijom bio djubriva+azotnim i fungicidom ,ako ima potrebe.
prosle sam godine to uradio po prvi put,i rezultat je bio fantastican.izgledace malo cudno,ali prosle godine prinos mi je bio 150% veci nego preprosle godine,koji je bio u proseku rodnosti psenice kodnas na nasim njivama koj su 5 i 6 klasa....retko koja 4 klasa.(naravno najvise je doprinela sama godina koja je bila i vise nego idealna za psenicu).
ali obavezno praktikujem i spricanje protiv trave odma posle nicanja psenice.tako sve sto dam psenici za prihranu,sve to dobije samo ona,a ne i korovi. spricanjem protiv korova u jesen je SPRECAVANJE.a spricanje protiv korova u prolece(kad je trava vec narasla) je LECENJE... a znamo sta je bolje :drink:
i jos nesto,svaka zaksnjela prihrana,osobito prva,nosi umanjeni prinos zbog propustene faze razvoja psenice i njene potrebe za azotom bas u te faze rasta i razvoja (korena i kako se zovu...buducih nosaca klastova)
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh