• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Evo kad svi pišete što i kako onda bum i ja kaj sam odlučil s obzirom da mi je startno po dobroj cijeni nedostupno idem ovak:

Sijem 2 rali znači cca 1,15ha:

Na parceli 2011 bio kukuruz i po berbi navožen stajski gnoj pa zaorano.

Zemlja znači odmarala godinu dana i sad pomalčana trava.

Jučer izorano. S obzirom da lanjske kukuruzovine više nema ni u tragovima, a i zaoravan je lani najesen gnoj idem sa svega 100kg Uree na brazdu.
Tanjuram jedanput i bacam 150kg 15-15-15.
Zatanjuram 2 put i ide pšenica Element 230kg (s obzirom da je po proiuzvođaču 170-200kg/ha mislim da bude ovo ovaj put dosta inače reenana sam znal bacit 250???).
I naravno na plitko poravnam tanjuračom…

Kaj velite?
:shock:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Odlučio sam konačno i ja i kad se posuši malo krečem u sjetvu 15 ha.
Planiram zaorati 200 kg/ha 7-20-30
pod tanjuraču 80 kg/ha UREA
150 kg/ha 15-15-15
na proljeće 2 puta prihrana po 150 kg KANa
sjeme kupovno-KATARINA 340 kg/ha
zaštita od korova na proljeće TENA
jedno tretiranje protiv bolesti

Ulog izlazi negdje (sa gorivom,kombajnom i prevozom) blizu 6 000 kn/ha.Šta mislite da li bi moglo biti isplativo ili je bolje nešto promjeniti?
PS.
Kopka me startno gnojivo MICROPHOS,ali to je dodatnih 600 kn/ha.jedino da se negdje drugdje smanji jer i ovo mi je puno.:madmana:
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Odlučio sam konačno i ja i kad se posuši malo krečem u sjetvu 15 ha.
Planiram zaorati 200 kg/ha 7-20-30
pod tanjuraču 80 kg/ha UREA
150 kg/ha 15-15-15
na proljeće 2 puta prihrana po 150 kg KANa
sjeme kupovno-KATARINA 340 kg/ha
zaštita od korova na proljeće TENA
jedno tretiranje protiv bolesti

Ulog izlazi negdje (sa gorivom,kombajnom i prevozom) blizu 6 000 kn/ha.Šta mislite da li bi moglo biti isplativo ili je bolje nešto promjeniti?
PS.
Kopka me startno gnojivo MICROPHOS,ali to je dodatnih 600 kn/ha.jedino da se negdje drugdje smanji jer i ovo mi je puno.:madmana:

Koliko sam ja skužio ako ideš sa Microphosom u startu ne trebaš 15-15-15 :scratch
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Odlučio sam konačno i ja i kad se posuši malo krečem u sjetvu 15 ha.
Planiram zaorati 200 kg/ha 7-20-30
pod tanjuraču 80 kg/ha UREA
150 kg/ha 15-15-15
na proljeće 2 puta prihrana po 150 kg KANa
sjeme kupovno-KATARINA 340 kg/ha
zaštita od korova na proljeće TENA
jedno tretiranje protiv bolesti

Ulog izlazi negdje (sa gorivom,kombajnom i prevozom) blizu 6 000 kn/ha.Šta mislite da li bi moglo biti isplativo ili je bolje nešto promjeniti?
PS.
Kopka me startno gnojivo MICROPHOS,ali to je dodatnih 600 kn/ha.jedino da se negdje drugdje smanji jer i ovo mi je puno.:madmana:

Ako ideš sa Microphosom (moja preporuka svakako; ako se bojiš odradi na 5 ha; nemoj na sve površine) onda ti 15-15-15 ne treba, a umjesto 7-20-30, probaj vidjet dali možeš nabaviti kalij-sulfat ili kalij-klorid. Znači čisti kalij.
Za početnu fazu je ova UREA dosta. Ne treba 15-tica.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Evo jučer dopremio 250kg Element,

Informacije radi neću nikog reklamirati, u Velikoj Gorici je 119kn vreća

Slika690.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A jel brkulja i kolki si prinos imal? :partyman:

Brkulja je, ali nije mi se nešto previše svidjela, prinos tak-tak. Za mene je RENAN zakon i u sušnoj katastrofa godini sam imao 2700 kg/ral, dok su recimo srpanjke i žitarke davale jedva 2000 kg/ral.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Prekjucer poorali oko 9 9.5kj za psenicu, sto posijte sto kukuruznjak. Zaoravano 50kg/kj UREA i na brazdu baceno 150kg/kj 15-15-15. jucer pripremio najveci komad 6.75kj i posijali ga do 9 navecer.

Sorta LG APACHE, sjemenska roba, prvi puta da sijemo neko "strano" sjeme. Do prije par godine zitarka i super zirtarka no s njom nisam bio zadovoljan, sijali smo GABI i doveli ju do maksimuma za nasu zemlju i nasu agrotehniku do 2800kg/kj i ni kile vise...

Idemo s APACHE probati, sijeno po preporuci proizvodjaca oko 100kg/kj sto mi se cini pre malo, al citam okolo da se bokori iz jednog zrna cak i do 9 stabala i da je to TO... Zivi bili pa vidjeli, ostalo je jos nekih 150kg sjemena i to kad ova kisa prodje cemo sijati na drugi komad gdje je bilo sojiste ali s povecanom sjetvenom normom 140kg/kj i istom gnojidbom pa da vidimo sto je bolje...


Za sad uvjetima rada zadovoljan, blata nema nesto pretjerano, sjetva ce proci dosta mirno i povoljno po zivce...

ako siješ s rasipačem ispod 150 kg/kj bilo koje strane sorte nejdi...

ja čak s Bc Lorenom I Bc Lirom idem rasipačem i do 260 kg/kj.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Brkulja je, ali nije mi se nešto previše svidjela, prinos tak-tak. Za mene je RENAN zakon i u sušnoj katastrofa godini sam imao 2700 kg/ral, dok su recimo srpanjke i žitarke davale jedva 2000 kg/ral.

Eto ja sad idem sa Elementom, pa bumo vidli možda daje kaj bolje :rolleyess: Dosad mi je isto ko i tebi Renan bil najbolji, no kak velim prošlogodišnji podbacil:oops:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,209
Eto ja sad idem sa Elementom, pa bumo vidli možda daje kaj bolje :rolleyess: Dosad mi je isto ko i tebi Renan bil najbolji, no kak velim prošlogodišnji podbacil:oops:

ja sam u ponedjeljak posijal 2 rali elementa, i sutra cu jos 2 rali gabi.. sve kupovno sjeme.. element ide 150 kg/ral, a gabi 200 kg/ral.. i cjenovno nekak dode na isto posto je element 50 kn skuplji po metru.. kazu i za jedu i drugu da su dobre sorte pa me bas zanima el bude kakve razlike u prinosu..
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Odlučio sam konačno i ja i kad se posuši malo krečem u sjetvu 15 ha.
Planiram zaorati 200 kg/ha 7-20-30
pod tanjuraču 80 kg/ha UREA
150 kg/ha 15-15-15
na proljeće 2 puta prihrana po 150 kg KANa
sjeme kupovno-KATARINA 340 kg/ha
zaštita od korova na proljeće TENA
jedno tretiranje protiv bolesti

Ulog izlazi negdje (sa gorivom,kombajnom i prevozom) blizu 6 000 kn/ha.Šta mislite da li bi moglo biti isplativo ili je bolje nešto promjeniti?
PS.
Kopka me startno gnojivo MICROPHOS,ali to je dodatnih 600 kn/ha.jedino da se negdje drugdje smanji jer i ovo mi je puno.:madmana:

Vidim da si poslušao za katarinu, nećeš sigurno požaliti, pogotovo ne na tu gnojidbu. Ostavise microphosa, ovo gore ti je sasvim dovoljno. Ulaganje će se isplatiti ako pšenica ne bude kunu. Meni je katarina sa tom gnojidbom dala 7 tona na hektar.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
soony-69 možda ne bi bilo loše da ubaciš još jednu sortu pšenice, ono za svaki slučaj.

A u biti sve ovisi o godini, možda ni jedna sorta ne podbaci ...
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Vidim da si poslušao za katarinu, nećeš sigurno požaliti, pogotovo ne na tu gnojidbu. Ostavise microphosa, ovo gore ti je sasvim dovoljno. Ulaganje će se isplatiti ako pšenica ne bude kunu. Meni je katarina sa tom gnojidbom dala 7 tona na hektar.

7tona na ha? To je stvarno jako jako puno... :shock:
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
7 tona na hektar :scratch:scratch a ja 5 tona smatram uspjehom :madmana::madmana:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,344
Ja sam isto imao prosjek 6.5 t/ha ove godine.

Mi sutra nastavljamo sa sjetvom.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh