• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Ne mogu naći ni KATARINU ni RENATU.Kakva je sorta GABI?

ove godine je malo slabija ponuda od svih nešto...

ja sam tražio OS antoniju, vulkan, olimpiju, pa sam čuo da ima matee nešto, prednost dajem brkuljama zbog ptica...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
matija - dobre slike..
na 2. i 3. se lijepo vidi sta rd radi direktno na brazdu. koliko brzo ides na snimci?
sa cime si na 1. slici isao prije sjetve?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ne mogu naći ni KATARINU ni RENATU.Kakva je sorta GABI?
Gabi sam imao lani, odlična se pokazala, ostavio sam si je za sjeme, ove godine je sijem na oko 3,5 jutra.
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Gabi sam imao lani, odlična se pokazala, ostavio sam si je za sjeme, ove godine je sijem na oko 3,5 jutra.

Kakva je trenutno pravna osnova za "tavanušu".?
Dali se smije sijati ili ne?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,339
Moraš ju dati obraditi, naći da dobiješ farmersko sjeme.
Inaće ju nesmiješ sijat.
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Moraš ju dati obraditi, naći da dobiješ farmersko sjeme.
Inaće ju nesmiješ sijat.

Hahaha ma jeli moguće?????? ne smiješ posijati svoju tavanušu u svoju parcelu,
ovo još nisam čuo.
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Pa vidiš da piše da je dozvoljeno samo za
vlastite potrebe.

Ma to što piše u nekom članku nije 100% vjerodostojno, 2 različita inspektora različito tvrde, laboratorij za doradu opet različito..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,339
Neznam 100%, ali u ljetu se pričalo isto o tome
i rekli su da se nebi smjelo.
Mi smo ju dali obradit što smo ostavili za sjeme,
nešto sjemena ćemo kupit i to je to.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ja sijem oko 3,5 rali, pola rali ide kupovna, renan, ral ludvig, a ostalo gabi, imam svoje sjeme i ide direkt sa zaprašivanjem u sijačicu....pa nek oni dokažu kasnije u ljetu kakvo je bilo sjeme....joj mene baš gluposti
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,339
Eto mi sijemo 22 rali.
Od sjemena imamo već obrađene 2 tone Gabi
a danas je stari dovezo Mateu.

Od gnojidbe predsjetveno bude PK 20-30 i Urea valjda.

Ako Bog da od ponedjeljka idem orat.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ja danas završio sa smjesom grahorice i pšenice,ide jedna ral ječma na jednu zemlju na kojoj je teška obrada pa bude nagodinu lucerna,a iza nedelje sijem 4 rali pšenice ,imam svoju sa tavana ,prošle godine sam kupio novo sjeme renana i sad samo vitavax i to je to a ionako sijem na arendu,tak da mi mogu puhati,na prolječe ide 2 rali zobi iz vlastite reprodukcije za naše krave,tako da gotovo ništa ne ide u prodaju osim malo pšenice,a o sjemenarskim doradama isto bi se dalo pričati samo treba poslikati pojedine trečerazredne i onda pozvati inspekciju i tv:finga::finga:
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Pozdrav svima,

Trebam savjet. U okolici sam Velike Gorice, a vidim da ima ekipe s tog područja. Nemam neku veliku parcelu svega 2 rali i htio bi zasijati pšenicu. Molim savjet koje sjeme bi bilo najpouzdanije i gdje je u "kvartu" najjeftinije. Koliko ga treba baciti na tu površinu? Kako tretirati zemlju na kojoj je zadnji put bio kukuruz - prošlogodišnji. Znači odmarala je zemlja cca godinu. Koliko Uree baciti da li direktno pod brazdu ili jedanput potanjurati pa urea?

Znači trebam pomoć od nule jer imam sto verzija od lokalaca, a volio bi čuti od nekog tko to radi na veliko i ima iskustva malo više u proizvodnji...

Hvala unaprijed svima na pomoći :partyman:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svima,

Trebam savjet. U okolici sam Velike Gorice, a vidim da ima ekipe s tog područja. Nemam neku veliku parcelu svega 2 rali i htio bi zasijati pšenicu. Molim savjet koje sjeme bi bilo najpouzdanije i gdje je u "kvartu" najjeftinije. Koliko ga treba baciti na tu površinu? Kako tretirati zemlju na kojoj je zadnji put bio kukuruz - prošlogodišnji. Znači odmarala je zemlja cca godinu. Koliko Uree baciti da li direktno pod brazdu ili jedanput potanjurati pa urea?

Što se tiče gnojidbe preporučio bi ti dvije stvari:
1. Koristi startno gnojivo. Nemaš veliku površinu (oko 1 ha) i za to je dosta jedna vreća startnog gnojiva (20 kg) koje ćeš direktno umješati u spremnik sijačice, zajedno sa sjemenom (lakše ne može). Učinak nije dvojben; štoviše, danas je to obavezna mjera u modernoj proizvodnji (posebno ističem pozitivan učinak rasploživog fosfora). Ima i na portalu nekoliko članaka na tu temu. (http://www.gnojidba.info/tag/psenica/)

2. Ako ideš sa UREA-om, računaj da je za početnu fazu razvoja pšenice dovoljno oko 20-25 kg N/ha, što je cca. 50 kg UREA/ha. Više od toga u ovoj fazi nije potrebno, jer biljka to ne može iskoristiti. Bacanje direktno pod brazdu nema učinka za početnu fazu razvoja pšenice, jer korijen jednostavno neći ići tako duboko u tlo (pravi intenzivni porast korijena u dubinu počinje nakon zimskog perioda). Stoga UREU prijmeni prije tanjuranja (time će ostati u površinskm sloju tla) i biti će ne raspolaganju kada biljci i treba. Bacanje nakon tanjuranja je lošija varijanta, jer UREA ako nije u tlu, intenzivno hlapi, tako da u nekoliko dana može ishlapiti i do 50% UREE. Ono što je tipično za UREE je da hlapi intenzivno i bez raspadanja granule, pa se često misli da ako granulica na tlu nije raspadnuta, da iz nje nije ishlapio dušik.

Ako želiš napravi mali test. Stavi neotvorenu vreću 1 dana na sunce, te je slijedeći dan otvori i pomiriš što će izaći (ishlapiti) iz vreće. :rolleyess:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Što se tiče gnojidbe preporučio bi ti dvije stvari:
1. Koristi startno gnojivo. Nemaš veliku površinu (oko 1 ha) i za to je dosta jedna vreća startnog gnojiva (20 kg) koje ćeš direktno umješati u spremnik sijačice, zajedno sa sjemenom (lakše ne može). Učinak nije dvojben; štoviše, danas je to obavezna mjera u modernoj proizvodnji (posebno ističem pozitivan učinak rasploživog fosfora). Ima i na portalu nekoliko članaka na tu temu. (http://www.gnojidba.info/tag/psenica/)

2. Ako ideš sa UREA-om, računaj da je za početnu fazu razvoja pšenice dovoljno oko 20-25 kg N/ha, što je cca. 50 kg UREA/ha. Više od toga u ovoj fazi nije potrebno, jer biljka to ne može iskoristiti. Bacanje direktno pod brazdu nema učinka za početnu fazu razvoja pšenice, jer korijen jednostavno neći ići tako duboko u tlo (pravi intenzivni porast korijena u dubinu počinje nakon zimskog perioda). Stoga UREU prijmeni prije tanjuranja (time će ostati u površinskm sloju tla) i biti će ne raspolaganju kada biljci i treba. Bacanje nakon tanjuranja je lošija varijanta, jer UREA ako nije u tlu, intenzivno hlapi, tako da u nekoliko dana može ishlapiti i do 50% UREE. Ono što je tipično za UREE je da hlapi intenzivno i bez raspadanja granule, pa se često misli da ako granulica na tlu nije raspadnuta, da iz nje nije ishlapio dušik.

Ako želiš napravi mali test. Stavi neotvorenu vreću 1 dana na sunce, te je slijedeći dan otvori i pomiriš što će izaći (ishlapiti) iz vreće. :rolleyess:

Koja je cijena startnog gnojiva UMOSTART SUPER Zn kod firme iz Zagreba
?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Koja je cijena startnog gnojiva UMOSTART SUPER Zn kod firme iz Zagreba
?

Zadnje cijene koje imam su:
1. Microphos (vreća 15 kg)............ VPC 15,00 kn/kg...... vreća 225,00 kn + PDV
2. Umostart (vreća 10 kg)............. VPC 23,00 kn/kg...... vreća 230,00 kn + PDV

Po ovome ispada da je Microphos gotovo 50% jeftiniji, tako da je moja preporuka Microphos, jer dobiješ 5 kg više za otprilike istu cijenu. :rolleyess:

Međutim, treba dodatno provjeriti cijene:
Sjeme d.o.o., Split (Microphos).... 021/317-313
BaMi Agro d.o.o., Zagreb (Umostart).... 01/3874-408

p.s. Znam da Sjeme ima i distribuciju za kontinent, tako da uglavnom ne zaračunavaju dodatno troškove dostave (robu preuzmeš kod njihovog partnera).
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Pozdrav Bobostar,

Prije svega Hvala na pomoći. Znači po tvojem 20kg startno gnojivo (iskreno nikad nisam radio sa tim, no tražio sam drugačije mišljenje i držim se toga) i 50kg uree poslije oranja jer je sve više bez potrebno?

Vidiš u startu odmah moja greška. Išao sam na tu površinu prije sa 100kg Uree:madmana:..

Nadalje kakva se pokazala pšenica Ludwig?, ja sam dosad držao Reenan, možda neki savjeti za bolju sortu na ovom području?
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Pozdrav Bobostar,

Prije svega Hvala na pomoći. Znači po tvojem 20kg startno gnojivo (iskreno nikad nisam radio sa tim, no tražio sam drugačije mišljenje i držim se toga) i 50kg uree poslije oranja jer je sve više bez potrebno?

Vidiš u startu odmah moja greška. Išao sam na tu površinu prije sa 100kg Uree:madmana:..

Nadalje kakva se pokazala pšenica Ludwig?, ja sam dosad držao Reenan, možda neki savjeti za bolju sortu na ovom području?

Pozdrav!

Kakav se pokazao Reenan? Koliko si ga sijao po ha. i kolki je bio prinos?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh