• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
dali ce se zaustaviti to virusno oboljenje ako uskoro zahladi,ili ce biti jos gore:!:

i mene ovo isto zanima.Jer juce sam vidio da se i kod mene pojavilo ovo zutilo
na psenici:madmana:.nema nista za sad na jecmu i tritikau mada su posijani jedni do drugih.na istoj parceli.Stim da je jecam i tritikal posejan puno poslije psenice.
Mislio sam danas oprskat al na nesrecu bio jak vjetar a sad evo kisa i javljaju niske temperature.Pa dali ce to mraz i snijeg zaustavit?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,114
i mene ovo isto zanima.Jer juce sam vidio da se i kod mene pojavilo ovo zutilo
na psenici:madmana:.nema nista za sad na jecmu i tritikau mada su posijani jedni do drugih.na istoj parceli.Stim da je jecam i tritikal posejan puno poslije psenice.
Mislio sam danas oprskat al na nesrecu bio jak vjetar a sad evo kisa i javljaju niske temperature.Pa dali ce to mraz i snijeg zaustavit?


Zaustavit će se napad kada zahladi...
Zarazu šire neke mušice, čisto za nepovjerovati.

I da, simptomi se nerazvijaju baš brzo, tako da gdje je malo "žuto" , kroz tjedan dana će biti vjerojatno dosta više...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Renata na današnji dan.
Sijana oko 9.10
Slike su lošije kvalitete.



Obratite pažnju na pšenicu preko kanala.

 

eddo

Član
Tu od
24 Lip 2012
Poruka
79
Kakve su vam psenice i budete im bacili umjetno gnojivo i kakvo

Cist ok izgledaju... ici cu u prihranu sa kanom, oko 100kg/ha, a druga prihrana otopinom uree...

Evo nekih slika:
dscf5910x.jpg

dscf5918800x600.jpg

dscf5919800x600.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam svoju parcelu jučer vidio, 3 i pol rali, jako sam zadovoljan kako izgleda, nadam se da nebude nikakvih problema!
 

eddo

Član
Tu od
24 Lip 2012
Poruka
79
Ja sam svoju parcelu jučer vidio, 3 i pol rali, jako sam zadovoljan kako izgleda, nadam se da nebude nikakvih problema!

Sorta? Ja sam renana sijal, prosle godine sam imal ludwiga, prezadovoljan, al sam ove godine zakasnil, svo sjeme prodali tu kod nas :/ odlicna psenica, metar visoka, zeleno plave boje, moram slike potraziti na kompu, pa stavim :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imam ti jedan dio od ukupne parcele cca 1 ral, tu je LUDWIG, a ostatak, 2,5 rali je GABI.

Imal sam prijašnjih godina RENAN, to je za mene br. 1 za pšenice, nevjerojatno koliko daje dobre prinose u ovim sušnim godinama i sa smanjenom gnojidbom!
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
sta vi sad preporucujete,koje gnojivo bacat po psenici posle ovog snijega,

kan ili 15-15-15


Kolega, nemožeš pisat takav post u krivu temu;) ŠANANA
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
sta vi sad preporucujete,koje gnojivo bacat po psenici posle ovog snijega,

kan ili 15-15-15


Kolega, nemožeš pisat takav post u krivu temu;) ŠANANA

ok kolega,izvinjavam se,briste :axe::axe::axe: :madmana:

samo neznam gdje da pitam
jel mozda u zelenu gnojidbu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma ne kolega, sad je uredu, vidiš da sam premjestio kamo treba ;)
Pošto je post vezan za pšenicu, tu češ dobiti odgovore koje trebaš.


Ja osobno idem prvo u gnojidbu sa 3x15, a kasije pšenica dobija KAN, u kojim količinama to bude neznam, sve ovosi o financijama.
Prošle godine, nisam uopče bacao NPK jer svi oni koji su ga bacili po smrzavici su ga badava bacili pošto nije bilo kiše koja bi ga otopila u tlo, do same žetve si mogao naći granule na površini :)
Išao sam samo sa KAN-om malo kasnije i bilo je sasvim dobro.

NPK 3x15 bi bilo najbolje zaorati u jesen prije sjetve, a u prolječe samo KAN i prinos mora biti dobar.

Ove godine imam malo više 4 rali pšenice, vidjet čemo kak bude sa gnojidbom ;)
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ma ne kolega, sad je uredu, vidiš da sam premjestio kamo treba ;)
Pošto je post vezan za pšenicu, tu češ dobiti odgovore koje trebaš.


Ja osobno idem prvo u gnojidbu sa 3x15, a kasije pšenica dobija KAN, u kojim količinama to bude neznam, sve ovosi o financijama.
Prošle godine, nisam uopče bacao NPK jer svi oni koji su ga bacili po smrzavici su ga badava bacili pošto nije bilo kiše koja bi ga otopila u tlo, do same žetve si mogao naći granule na površini :)
Išao sam samo sa KAN-om malo kasnije i bilo je sasvim dobro.

NPK 3x15 bi bilo najbolje zaorati u jesen prije sjetve, a u prolječe samo KAN i prinos mora biti dobar.

Ove godine imam malo više 4 rali pšenice, vidjet čemo kak bude sa gnojidbom ;)

hop, Mato...nebu išlo...
razgradil se je taj umjetni gnoj, krivi ti je zaključak!!!
bilo je dosta vlage i naravno da se resorbiral u imal je djelovanje...pa bilo je vlage i to poprilično, nemoj da sad vadim grafikone oborina!!
npk 3x15 nikak zaoravati...nego u predsjetvenoj pripremi!!
za zaoravanje 7-20-30 ili 8-26-26...
Mato, nesu ti točne tvrdnje...bez ljutnje!
 

igorcerovec

Novi član
Tu od
21 Sij 2013
Poruka
5
ja sam ovak napravil na 1 hektar: izmalčiral kukuruzovinu,rastepel 160kg uree i to zaoral.za probu sam jos rastepel 300 kg zeolita i to sam bacil pod frezu.posijal sam 350 kg srpanjke. prije snijega u prvom mjesecu sam prihranil s 200 kg 15-15-15.planiram još jednu prihranu s kanom i špricanje kolko bu trebalo.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
ja sam ovak napravil na 1 hektar: izmalčiral kukuruzovinu,rastepel 160kg uree i to zaoral.za probu sam jos rastepel 300 kg zeolita i to sam bacil pod frezu.posijal sam 350 kg srpanjke. prije snijega u prvom mjesecu sam prihranil s 200 kg 15-15-15.planiram još jednu prihranu s kanom i špricanje kolko bu trebalo.

ja samo uzorao i posijao i sad u drugom sa 15naesticom i kasnije kan i možda čak i uan ili neko drugo tekuće...:rolleyess:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
hop, Mato...nebu išlo...
razgradil se je taj umjetni gnoj, krivi ti je zaključak!!!
bilo je dosta vlage i naravno da se resorbiral u imal je djelovanje...pa bilo je vlage i to poprilično, nemoj da sad vadim grafikone oborina!!
npk 3x15 nikak zaoravati...nego u predsjetvenoj pripremi!!
za zaoravanje 7-20-30 ili 8-26-26...
Mato, nesu ti točne tvrdnje...bez ljutnje!

Ovo kaj se tiće zaoravanja 3x15, to sam krivo naspisal, priznajem, al mislil sam na predsjetvenu gnojidbu, znači prije pripreme za sjetvu, ne zaorati...:(blush):

A ovo za razgradnju, to neznam, to sam napisal po onme kaj sam videl, znamo svi da je NPK sporotopiv u odnosu na KAN.
A to sam zaključil po tome jer tu granulu koju sam podigel s poda negdje u 3-4 mj sam komotno raszmrvil među prstima i bila je gotovo puna koda si ju jučer bacil iz vreće...tak da neznam ni sam.
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
Ma ne kolega, sad je uredu, vidiš da sam premjestio kamo treba ;)
Pošto je post vezan za pšenicu, tu češ dobiti odgovore koje trebaš.


Ja osobno idem prvo u gnojidbu sa 3x15, a kasije pšenica dobija KAN, u kojim količinama to bude neznam, sve ovosi o financijama.
Prošle godine, nisam uopče bacao NPK jer svi oni koji su ga bacili po smrzavici su ga badava bacili pošto nije bilo kiše koja bi ga otopila u tlo, do same žetve si mogao naći granule na površini :)
Išao sam samo sa KAN-om malo kasnije i bilo je sasvim dobro.

NPK 3x15 bi bilo najbolje zaorati u jesen prije sjetve, a u prolječe samo KAN i prinos mora biti dobar.

Ove godine imam malo više 4 rali pšenice, vidjet čemo kak bude sa gnojidbom ;)

ja sam se malo zajebuno al nema veze :D::D

mi imamo oko 7ha psenice i do sada smo isli sad u februaru oko 200kg/ha 15-15-15
pa tam pred klasanje jos 200kg/ha kana
al kaze nam covijek koji ima 35ha psenice da on uopste ne koristi 15-15-15
sad ce za par dana kan i opet pred klasanje kan i to je to i ima stalno dobru psenicu
a ne zaorava nista,pa mi sad neznam sta da radimo dal da bacamo 15 il kan,vise bi volili kad bi mogo kan posto je on daleko jeftiniji od 3x15 :D::D:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
ja sam ovak napravil na 1 hektar: izmalčiral kukuruzovinu,rastepel 160kg uree i to zaoral.za probu sam jos rastepel 300 kg zeolita i to sam bacil pod frezu.posijal sam 350 kg srpanjke. prije snijega u prvom mjesecu sam prihranil s 200 kg 15-15-15.planiram još jednu prihranu s kanom i špricanje kolko bu trebalo.


sve ok...samo nesi trebal toliko uree, 100 kg na hektar je dosta!
sad eventualno kanom gde je lošija, a špricanje po potrebi...prvenstveno zaštita od korova
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ekipa pozdrav... kad je več riječ o pšenici i gnojidbi zanima me jedna stvar, na jednoj rali mi je zafalilo umjetnog gnojiva kod sjetve a bilo je pred kišu i posijao sam pšenicu bez gnojidbe, Nikakve predkulture nije bilo jer je na toj zemlji oko tri godine bila djetelinsko travna smjesa pa me zanima kad sad da gnojim i s kojom vrstom umjetnog gnojiva i u kojoj količini???
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Ja sam na jesen pd brazdu bacil 150 kg urea, zatanjural 250 kg 7-20-30 i sad planiram prihranu 150 kg kana i pred klas još jednu prihranu kanom 150kg. Špricanje po potrebi. Sijana je BC Mihelca 280kg/ha.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh