• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Punjac akumulatora ne radi?

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
Ovih dana sam išel punjačem iz Lidla dopuniti akumulator 74 Ah star 7,5 godina. Kad sam ga prikopčal pokazival je 12,4 V. Nakon cjelodnevnog punjenja napon je došel do 13V. slijedeće jutro pokazuje 12,6 V, a nakon punjenja, na kraju dana 13,1 V. Treće jutro 12,7 V, popodne 13,1. Dakle napon više, barem tim punjačem, u roku 10-ak sati ne može dići na više od 13,1 V. Prošle godine je dizal do 14,6, ali tek nakon dvodnevnog neprekinutog punjenja. Bojim se ga ostaviti prek noći (nije skinut s traktora), da slučajno ne bi bilo nismo znali.
Jel moguća greška u punjaču, ili je vjerojatnije da akumulator nakon toliko vremena ide ubrzano prema kraju?
Dela se o:
Ja sam imao sličnu situaciju, doduše u automobilu, isti tip akumulatora, samo je bila razlika u Ah. Punjač ispravan, isto se i meni događalo, kad sam napunio akumulator, već drugo jutro je napon pao i jednostavno nije imao snage da pokrene automobil, dakle, s obzirom na starost akumulatora ja bi rekao da je svoje dao i najbolje bi bilo ga zamijeniti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima na odgovorima. :ppozdrav:
Akumulator, iako je dosta star, vužge traktor bez problema. Jel punjač ispravno pokazuje napon, ne znam. Nemam s čim zmeriti. Punjač mogu eventualno testirati na godinu dana starom akumulatoru na autu, ako se bu na tak novom akumulatoru uopće kaj pokazalo. Bi li trebalo značiti da je punjač ok, ako taj drugi, noviji akumulator, nadruka na 14,5+ V?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
@iwanho, taj punjač ima takvu krivulju punjenja da negdje oko 13V počinje smanjivati struju. Početna struja mu je, mislim, 4.5A, pa kad ju počne smanjivati više nemre dići napon jer je akumulator oslabil. Na manjem bi akumulatoru možda mogel, ali za ovoga bi trebala početna struja biti oko 7...8A.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ja sa takvim punjačem nisam nimalo zadovoljan i svoju kvrgu (samogradnja) nebi mjenjal za deset takvih.
On bi njega možda i nateral na preko 14V ali samo ako je baterija tip top i ako punjenje jakoooo dugo traje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala obojici. :ppozdrav:
Muha je potvrdil ono kaj se događalo lani. Koliko se sjećam isto nije dizal prek 14 u jednom danu, ali je lano dolazilo do 13,6 ili 13,7, a ove godine do 13,1. Očito godine činidu svoje. :confused:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Ovo je jedan od mojih punjača za akumulatore (12V), takav kakve ja zapravo "jako mrzim", točnije živim pokraj njih i koliko-toliko se trudim da i živim "s njima". Pitam se uvijek i sad, pa "kome to tako komplicirano i super teško popravljivo" zapravo treba - za nešto što zovemo "punjenje akumulatora"???
Imam nekakvu razmjenu informacija sa sinom po pitanju tog punjača, pa sam ga otvorio 😖.
Zavirite ovom prigodom i Vi malo u njegovu "drobovinu" / iznutrice 😖:cry::eek:, (a kakvi su nam tek novi automobili, pa i najnoviji traktori? Amerikanci, farmeri, su počeli uvoziti iz EU starije rabljene traktore, koje si mogu doma, sami koliko toliko popraviti dok nastane kvar, jer ovakve buhice na štampanim / tiskanim pločicama zaustavljaju "močne strojeve" na duža razdoblja - dok se čeka serviser koji to eventualno zna - vratiti u život i funkciju... )
IMG_20211022_140756.jpg
IMG_20211022_140803.jpg
IMG_20211022_140813.jpg
Ja se ne bi usudio s tim "buhicama" dati pomoć kod startovanja traktora koji ne može upaliti, ili po starinski "dati mu transfuziju" 😖, iako na njemu piše "i potencijalno velika amperaža"... Ili sam ja postao jako zaostao ili ...
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Pa, meni tu nema baš presjeka žice koja bi mogla izdržati neku ozbiljniju struju.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ja sam jučer bil u Volvu na nekom seminaru, prezentaciji svega tak i između ostaloga novih punjača akumulatora, koji su veliki ko kutija cigareta, al iz kojih ide debeli kabel, tipa ko onaj 5x4.
I to su punjači 24V koji su sad novi na koje se nemogu puniti akumulatori ako nisu na kamionu, i ne spajaju se na kleme.
Nego ima posebni đek na kamionu kam se oni spajaju. Ako se slučajno spoji na kleme akumulatora kamion baci u sejf mod, i kamion nemre vozit dok de se ne izbriše greška.
Znači cijeli kamion je masa, ali ovaj punjač prepozna samo 3 šerafa na šasiji koji su masa.
Tolko jednostavno a opet komplicirano.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Ma niš bez transformatora! :coffee:
I bez onog našeg "starinskog" proračuna, teslin broj podijeljen s površinom presjeka srednjeg stupa E jezgre, izraženo u kvadratnim centimetrima, kako bi saznali broj zavoja potrebnih za 1 V itd., itd.
Eto baš zato : Prijatelji stari gdje ste od Tereze - danas 🎸🎹🎼🥁🎼
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
743
Ma vi ste zapeli u kamenom dobu. :))) Pogledajte malo GaN adaptere i punjače i kuda su došli s omjerom snage i dimenzija, a i samog grijanja. Kako kaže @Kupljenec, praktički iz kutije veličine cigareta dobiješ 120-150W snage.

Ovo je jedan od mojih punjača za akumulatore (12V), takav kakve ja zapravo "jako mrzim", točnije živim pokraj njih i koliko-toliko se trudim da i živim "s njima". Pitam se uvijek i sad, pa "kome to tako komplicirano i super teško popravljivo" zapravo treba - za nešto što zovemo "punjenje akumulatora"???
Imam nekakvu razmjenu informacija sa sinom po pitanju tog punjača, pa sam ga otvorio 😖.
Zavirite ovom prigodom i Vi malo u njegovu "drobovinu" / iznutrice 😖:cry::eek:, (a kakvi su nam tek novi automobili, pa i najnoviji traktori? Amerikanci, farmeri, su počeli uvoziti iz EU starije rabljene traktore, koje si mogu doma, sami koliko toliko popraviti dok nastane kvar, jer ovakve buhice na štampanim / tiskanim pločicama zaustavljaju "močne strojeve" na duža razdoblja - dok se čeka serviser koji to eventualno zna - vratiti u život i funkciju... )
View attachment 43468
View attachment 43469
View attachment 43470
Ja se ne bi usudio s tim "buhicama" dati pomoć kod startovanja traktora koji ne može upaliti, ili po starinski "dati mu transfuziju" 😖, iako na njemu piše "i potencijalno velika amperaža"... Ili sam ja postao jako zaostao ili ...
Je li to baš punjač akumulatora ili bench napajanje? Kod kuće punim preko bench napajanja, imam CC/CV i to je odlično i za aku. Postavim napon na 15 V i struju na 10% kapaciteta i to je to. Do 15 V puni max strujom (na tih 10% što postavim) i onda drži napon na 15 V i lagano spušta struju.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,917
Mi stariji vlimo stvari koje razumijemo i koje možemo sami popraviti s alatom i znanjem koje imamo. ;)
Pa normalno! Kad "prevedem" žicu/vodič kao crijevo, a diode kao nepovratni ventil - sve je jasne! :hahah:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Ma vi ste zapeli u kamenom dobu. :))

Je li to baš punjač akumulatora
Slažem se s tobom i sa ZJ za prvu tvrdnju 100% (y), jer na mlađima je red.

Punjač akumulatora je.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
Kad smo već kod takvih punjača imam ovakav
Vjerojatno je unutra jako sličan ovom kao od kolege "plus"
i jako sam zadovoljan sa njime prikopčaš kleme i zaboraviš na njega dok akumulator nije u potpunosti pun,i ja sam se usudio zekana kresnuti sa njime kad akumulator nije imao snage ni jednom okrenuti motor,prebaciš na funkciju za pokretanje i nakon 90sec možeš paliti,kablovi su od nekih cca 4-6 mm2,da li on u sebi ima nekakve kondenzatore ili nešto drugo što mu dozvoljava da vuče veće struje ili nekako "naroka"aku nabrzinu nemam pojma ali funkcionira
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
Bilo je punjača toga tipa u Lidlu prije par dana, isto s funkcijom starta.
Imal sam ga na probi par dana. Ko pomoć pri startu je OK, ali ko punjač...nemreš ga natjerati prek 14,4V, a to je dopunjavanje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh