• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Punjac akumulatora ne radi?

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Vergla sad..kad je 10 stupnjeva..
Jutros je bilo 0 stupnjeva i tesko vrti.
..neki dan -3 stupnja..dva puta zavergla i nece upaliti,tj. Ne moze vise vrtiti..
Punjenje je uredno
Usporimo malo, budemo riješili.
Nejasno mi je kako dugo ti vršiš mjerenje napona, da li mjeriš i još dok anlaser prestane verglati, a napon ostaje iznad 9V, to me najviše sad zanima?
Ovo što ti je MUHA napisao, mjeri direktno na anlaseru, stavi jednu žicu - minus instrumenta na dobru masu na samom anlaseru, a drugu žicu, plus instrumenta na šaraf od plusa akumulatora. Mjeri i dok posustane verglati.
(Nekako si mislim da je moguće da ti je došlo do razlotavanja namota rotora i/ili jako loše mase na nosaču četkica, ali da te ne zbunim nepotrebno. Moguće je da ni četkice nisu ispravne.)
Daj molim te ponovi mjerenje, pa dok posustane verglati. Ako napon ostane dobar, ne padne ispod 9V onda je kvar unutar anlasera.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
Pogledaj da li lisnata opruga na
četkicama ima još što pritiskati, da nisu nalegle na kučište četkica
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81

Dobro jutro..
Hvala svima na savjetima do sad..
Evo danasnjeg paljenja na +8
@MUHA...mjerio sam kako si mi rekao..
..da napomenem jucer sam probao paliti na -3,,i nije mogao upaliti,,par puta grijao i palio,i jednostavno verglanje uspori..
..onda sam spojio jos jedan akumulator sa auta i zaverglao par puta (brze vergla) i upali..
..da li to znaci da ne valja akumulator sto sam kupio ili ?
Lp
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ima jako veliki pad napona, malo me buni kaj se jako brzo povrati.
Mislim da buš moral pričekati da se @plus javi, ja odustajem jer neznam točno.
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Kupljen je prije par dana,,Beren 125Ah
..radio je traktor par dana za redom,,valjda ga je napunio traktor,ili?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Vidiš, o tome nismo razmišljali, barem ja.
Izmjeri napon kad traktor radi pa se javi ovdje sa izmjerenim podacima
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
989
Da li ga traktor puni? Kad traktor upali, koliki napon mjeris na klemama dok motor radi?
Moguce da je anlaser u banani pa cica previse struje.

Sad tek vidim da je Muha bio brži (y)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Vidim to što kolega pokazuje, ali na žalost ne daje odgovor na moja pitanja. Ne vidim mu mjerne točke. Nema veze.
Moguće je da je novi akumulator iz nepoznatih razloga nedovoljno dobar, moguće je.
Ali više me kopka da možda rotor anlasera nije u induktivnom kratkom spoju, ili da se namoti rotora nisu odlotali pa cin izletio dok se vrtio predugo s motorom, ili da je masa na nosaču četkica očajno loša.
Možda je taj anlaser "sheban" sa starim akumulatorom.
Uočio sam u jednom trenutku pad napona do malo preko 5 V.
Daj probaj sa tuđim dobrim, posuđenim akumulatorom, bez tvojeg paliti na hladno, budeš i ti i mi pametniji. Svojeg skini i odloži u stranu...
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
@kolega Plus..
..ponovio sam mjerenje kako si mi savjetovao,,
..pardon ako nisam sta odgovorio..
A mjesta na kojem sam mjerio su kako mi je Muha rekao..na donjoj zici anlasera/automata i minus na motor..
Evo mjerenja kad radi
U leru 14.44v
Pod malo jacim gasom 14.39v
..edit: a na zalost nemam gdje posuditi akumulator..imam u autu,ali on je slab...
..da li to nista ne govori/znaci,kad spojim jos jedan akumulator sa auta,onda traktor vrti u upali..
..da li to nije pokazatelj da je akumulator taj novi ipak los?
 

Prilozi

  • 20220313_120413.jpg
    20220313_120413.jpg
    43 KB · Pregleda: 5
  • 20220313_120448.jpg
    20220313_120448.jpg
    37.6 KB · Pregleda: 5
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Po ovim slikama fila ga kak treba.
To je 560 ako se ne varam? 75 AH ispravna baterija pali taj motor bez brige. Ako imaš takvu na autu možeš sa njom probati.
A po svemu sudeči ipak je taj novi akumulator u banani
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Da to je stari 560..
Kako sad to reci trgovini da ne valja ?
Imam garanciju itd..
..ali eto..
@Lee ...mozes pojasniti malo?
Ako fila,onda je traktor ok..
. A ako ne nafila onda je do akumulatora jel?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
A mjesta na kojem sam mjerio su kako mi je Muha rekao..na donjoj zici anlasera/automata i minus na motor..

..da li to nista ne govori/znaci,kad spojim jos jedan akumulator sa auta,onda traktor vrti u upali..
..da li to nije pokazatelj da je akumulator taj novi ipak los?
Gorane,
1.
Da li ti mjeriš na ovim mjestima (nemoj sad robovati "točnoj" slici anlasera, nego mjestima gdje ti mjeriš), na crvenoj strelici i na masi anlasera na zelenoj strelici?
108489.jpg
2. Ovaj napon koji si ti izmjerio me jako zbunjuje, ne znam što bi komentirao.
mjerenje 2.jpg
mjerenje 3.jpg
Ide, znači raste od nula volti do normalnog. Uzmi i odnesi akumulator natrag u dučan i neka ga tamo ispitaju, opterete i provjere elektrolit. Traži drugi akumulator. Ali, opet taj vražji ali, moguće je da se u trgovini - servisu pokaže da je taj akumulator ipak dobar. Ali suviše je teško sve riješiti preko rasprave na forumu.
(Ja dok ispitujem, mjerim - šutim, to ne znači da mi tada mozak ne radi, intenzivno uspoređujem trenutni posao i nalaze sa stotinama sličnih iz radne karijere. Dali smo ti osnovne smjernice, teško da te odmah pretvorimo baš u električara za traktore, oprosti, nije moguće.)
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Plus mi je bio na tom sarafu ko na slici ( crvena strelica).a zelena nije bila tako kako je oznaceno nego na motoru/sarafu jednom..
..aa to sto se tice voltaze,pa na nuli je voltmetar skroz dok ne pocnem verglati..
....to je normalno jel..ti si tako to uslikao ,pa je cudno,da
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Ja sam izrezao te dvije slike iz tvojeg filmeka s mjerenjem napona.
Odnesi taj akumulator natrag u trgovinu i zatraži drugi, nemam ti bolji savjet, za sad.
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
..ta je trgovina 100km daleko od mene..i 100nazad...ali sve to ok,,ali da ne odem za dzabe..
..i sta im mogu reci ,kako dokazati da ne valja..
..nemam vise pojma..
Hvala svakako
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
989
Aj ti spoji taj akumulator na auto pa vidi kako njega pali. Ja bi rrkao da su ti piksne na anlaseru gotove pa tesko vrti.

Upali auto deset puta za redom ali ga ugasi cim upali tako da ga ne stigne nafilati.
Nadam se da nemas neki 1.0 motor jee nebus nista saznao.

Vidi da li teze vergla nakon deset paljenja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Mogu te i ne mogu razumijeti.
Zašto si donio odluku da trebaš novi akumulator?
Kako i na temelju čega si skužio da stari akumulator ne valja?
Kako je vrtio stari akumulator, jednako ili drukčije, opiši to, molim te?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Ovo mi je promaklo, nisam ni kužio dok je MUHA dao mig na to. Ovo zaokruženo i nagorjelo na "briki" pokazuje da si ti iz nekog razloga duže vrijeme jako mučio tvoj anlaser. Sve smo bliže mojim naklapanjima o unutrašnjosti anlasera.
20220304_145946.jpg
Spojevi su cisti..
Voltaza dobra ..12.73
I kad vergla 10.28
Lampice se ne gase,,samo smanji sjaj
A i ovaj tvoj izvještaj o mjerenju ide tome u prilog. Meni se čini da si ti sredio svoj anlaser. To znači da bi u dučanu - servisu mogli ispitivanjem ustanoviti da je akumulator dobar...

Vrtiš me u krug 😖 :eek:o_O:ppozdrav:treniraš mi vijuge.

Gooooraaaneeee pa kud sad ode, ja ne gledam nogomet da ti probam pomagati, a ti odeee s foruma nekamo na gemišt
 

Najnoviji postovi

Na vrh