• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

R-1 Računi

R

Rajtek

Guest
Jel ima možda tko kakav pravilnik o R-1 računima, odnosno za šta možemo tražit R-1 Račun za OPG. :scratch
Kod nas svaki knjigovođa drugačije priča, a mislim da i one same neznaju ta pravila.
Unaprijed Vam se zahvaljujem
 
J

JOSIP.1

Guest
dobar knjigovodja zlata vrijedi, ja uzimam za sve, sta god kupim, mi poljopr zivimo s poslom, pa tako i glavnina troskova nam je na neki nacin vezana za posao.

knjigovodje se maksimalno ogradjuju od svoje odgovornosti do koje moze doci prilikom nekakve kontrole, pa zbog toga radje ne knjize neki r-1 koji bi se mogao knjiziti, time smo mi direktno na gubitku, nedajte se zavarat, na gotovo sve se moze pravdat pdv, ili vam makar ulazi u troskove, ako imate s time problema- mjenjajte knjigovodju-HITNO.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Gotovo sve što je vezano uz poslovanje diretktno i indirektno. Naravno nešto što nema ama baš nikakve veze sa poslovanje za mene glupo je ili pak hrabro ovosno kako tko prođe. Osobno već 2g za radom imam uvid u poslovne knjige, ne možete ni zamisliti što su me sve pitali i hvala bogu pa vodim sam poslovne knjige tako da ubiti znam skoro svaki račun na što se odnosi. Evo kao nas je bio slučaj, nije baš javno čovjek kao gradi objekat za svoje radnike a u biti gradio si kuću i odbijao sve živo, a odna izašli ovi iz porezne fino na teren kad tamo nema ranika i objekta za njih :twisted: :!: :!:
Kazne su propisane zakon, čini mi se za pravne osobe do 500000,00 kunića(prava sitnica) pa onda ko voli nek izvoli.
 
J

JOSIP.1

Guest
kod mene idu racuni i za rezije, i za sve kucne potrepstine, namjestaj....

mislima da materijal za kucu ulazi bez problema, jer i to je prostorija za radnike obzirom da i ja npr radim na opg-u.

i tako ja vec godinama, a bome i porezna inspekcija mi dodje malo-malo (cim imas preplatu pdv-a iznad 50000kn evo ti poreznika) i nikakvih problema nemam.

o toj temi sam vec s puno ljudi pricao i puno njih mi se zalilo upravo zbog toga, bas me zanima isto dali netko zna gdje je to detaljno definirano.

jedan slucaj sam imao da mi je poreznik pronasao da smo digli povrat pdv-a za kombajn za repu, medjutim nismo smjeli jer ide na neki drugi nacin otplate kada pdv obracunavas samo na onaj dio koji platis, odnosno god rate, medjutim mi smo digli sav pdv unaprijed, a nismo smijeli, iz pukog neznanja, nenamjerno, obzirom da se takav nacin obracuna pdv radi za sve kredite i lizinge, ovdje je bilo drugacije, nevazno, medjutim doslo je to do suda i morali smo taj pdv vratit, i platit kaznu od nekih 2500 kn koja nam je kasnije smanjena na 800 kn obzirom da nije propust bio namjeran, a taj pdv smo opet iducih god kako je kombajn otplacivan ponovno digli.
 
J

JOSIP.1

Guest
igor_peradar kaže:
nije baš javno čovjek kao gradi objekat za svoje radnike a u biti gradio si kuću i odbijao sve živo, a odna izašli ovi iz porezne fino na teren kad tamo nema ranika i objekta za njih

neznam kako zbog toga moze bit problema, jer ti nigdje prilikom pravdanja pdv-a nemoras navest sta gradis, kucu, objekat za radnike ili bilo sta drugo, ti prilozis racun odbijes pretporez, i tko ce te pitat sta gradis???
 
B

Bobo

Guest
Mi sve sto se moze uzimamo R-1 a stari odlucuje sto ce proknjizavati, a sto nece... i da kupim nesto za 20Kn, i nesto za 2000...

S obzirom da se brat bavi pcelarstvom, za nejga sve zivo i nezivo na R-1, a neki drugi su uzimali kucne potrepstine i bome su gadne kazne placali zbog toga... Za jedan OPG ne treba TV, ne treba ljuljacka za djecu, ni treba 5 racunala...

Neke fore kad ljudi organiziaju novu godinu, pa uzmu na R-1 i to proknjize... To kod nas ni izdeleka ne prolazi. Isli su cak u krajnost kod jednog covjeka i vadili neke prosjeke koliko mu praska za pranje rublja treba da opere svoju radnu odjecu (dakle, samo kombinezone) i da ne smoje na R-1 uzimat sve sto pomisli...

Josipe, svaka cast ako ti prolazi namjestaj i sve ostalo, ali ja znam da to kod nas nema sanse...

I jedan automobil nam je upisan u OPG, i kad negdje ides, pises putne naloge, dobijes amortizaciju i povrat pdv-a na gorivo i servise i slicno...

Ma sustav PDV-a je ZAKON... ne znam kako smo bez toga mogli do sada ista raditi...
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Dečki ja vam govorim samo iz svog iskustva, radi mene vi odbijajte što hočete.

kod mene idu racuni i za rezije, i za sve kucne potrepstine, namjestaj....

mislima da materijal za kucu ulazi bez problema, jer i to je prostorija za radnike obzirom da i ja npr radim na opg-u.

i tako ja vec godinama, a bome i porezna inspekcija mi dodje malo-malo (cim imas preplatu pdv-a iznad 50000kn evo ti poreznika) i nikakvih problema nemam.

o toj temi sam vec s puno ljudi pricao i puno njih mi se zalilo upravo zbog toga, bas me zanima isto dali netko zna gdje je to detaljno definirano.

jedan slucaj sam imao da mi je poreznik pronasao da smo digli povrat pdv-a za kombajn za repu, medjutim nismo smjeli jer ide na neki drugi nacin otplate kada pdv obracunavas samo na onaj dio koji platis, odnosno god rate, medjutim mi smo digli sav pdv unaprijed, a nismo smijeli, iz pukog neznanja, nenamjerno, obzirom da se takav nacin obracuna pdv radi za sve kredite i lizinge, ovdje je bilo drugacije, nevazno, medjutim doslo je to do suda i morali smo taj pdv vratit, i platit kaznu od nekih 2500 kn koja nam je kasnije smanjena na 800 kn obzirom da nije propust bio namjeran, a taj pdv smo opet iducih god kako je kombajn otplacivan ponovno digli.

Ako se dio stambenog prostora koristi za poslovanje, vođenje poslovanja, ili nešto sl., naravno da sa stajališta tog aspekta imaš pravo odbiti retporez, kod mog slučaja jedan priključak struje, vode a dva potrošača kučanstvo i farma. E a kako biste vi to rješili :?: :?: :?:
Ništa fino sjedneš u auto i odeš na porezno do poreznog inspektora i sa njim fino razriješiš problem.

Ono drugo sa PDV_om, banalnost stvar je o financijslom lizingu kojeg po zakonima nemožeš odbiti u cjelokupnom iznosu, osim što znam iz iskustva neke porezne uprave različito tumače zakon, u nekim se županijama dade odbiti cijeli iznos al uz prethodnu najavu u poreznoj upravi a kod nekih ne
 
B

Bobo

Guest
Mi smo traktor novi uzeli na leasing i povrat PDV-a u cjelosti sjeo i bez ikakvih sankcija ga digli... nije bilo nikakvih problema... s tim novcima placali rate ;)

Ako je uopce u tome ovdje i rijec...
 
J

JOSIP.1

Guest
to za auto sam cuo vec mi je netko bio rekao, putni nalozi, ovo ono, bas neki dan pitam knjigovodju za to, kaze mi, za novi auto bez problema moze odbit cijeli iznos pdv-a.
nisam dalje ispitivao, jer ne zelim znat stvari koje ne moram, ali stvar je da nikakvih problema nisam dosada imao, a bila mi je inspekcija vec par puta, obzirom da sam dugo u pdv-u, imao sam i tromjesecni obracun, pa mjesecni, a sada od 01.01.2008. analiticko knjigovodstvo i prelazim u obveznike poreza na dobit (do sada sam bio obveznik poreza na dohodak) i izdajem od sada R-1 racune a ne R-2 kao do sada, nista mi se znacajno ne mjenja.

normalno da ne racune za neke smjesne stvari koje nemaju apsolutno nikakve veze s poslom, ali glavnina da.

sustav pdv-a je dobar, odlican dok god ulazes trosis, i radis na nuli, nesmijes prestat ulagat.
prve godine samo dizes povrate pdv-a, onda tri god si sretan ako ne dizes nista nego nemoras platit, a onda dalje si sretan ako nemoras puno platit pdv-a i pocinjes se borit s porezom na dobit kad sve izamortiziras, ili rasprodaja svih strojeva iz dvora i sve novo, ili dat svake god drzavi njezin dio, u biti das joj na svaki nacin (u kesu ili kroz investicije).
 
J

JOSIP.1

Guest
Bobo kaže:
Mi smo traktor novi uzeli na leasing i povrat PDV-a u cjelosti sjeo i bez ikakvih sankcija ga digli... nije bilo nikakvih problema... s tim novcima placali rate ;)

Ako je uopce u tome ovdje i rijec...

kod lizinga ima financijski i operativni(mislim da se tako zove, nisam sigur) glavnina poljopr stroj ide preko financijskog lizinga i tu nema nikakvih nejasnoca dizes pdv odmah ili ga prebijas ako imas visoku proizvodnju.

taj kombajn sto sam napisao nije isao preko neke financijske utanove nego je to secerana davala na obrocno placanje, to je drudaciji slucaj, samo sam htjeo rec da unatoc pronadjenoj nepravilnosti nije bilo nekakve velike kazne, vec da se to ispravi i dobro.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,563
dali mi može netko reci koliki su vam doprinosi (zdravstveno,staz itd...) i jel to obavezno plačati ako si u sustavu PDV-a kao OPG...nisu mi te stvari najjasnije.
 
J

JOSIP.1

Guest
mozes ti imat opg i bit negdje zaposlen, a ako nisi mires placat doprinose.
to je problem kod malih opg-a kojima su ti doprinosi veliko opterecenje na poslovanje.

nositelj (u mom slucaju je to moj stari) placa oko 1500 kn mir i zdravstveno neznam sad tocno koliko.
sada kako smo presli u obveznike poreza na dobit, treba ositelj placati 2500 kn mirovin, ili moramo otvorit d.o.o.budemo jos vidjeli, uglavnom nakupi se toga tjekom godine.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
mozes ti imat opg i bit negdje zaposlen, a ako nisi mires placat doprinose.
to je problem kod malih opg-a kojima su ti doprinosi veliko opterecenje na poslovanje.

nositelj (u mom slucaju je to moj stari) placa oko 1500 kn mir i zdravstveno neznam sad tocno koliko.
sada kako smo presli u obveznike poreza na dobit, treba ositelj placati 2500 kn mirovin, ili moramo otvorit d.o.o.budemo jos vidjeli, uglavnom nakupi se toga tjekom godine.

... i obvezu isplačivati poduzetničku plaću, cca 8000,00 kunića ako se ne varam :scratch
 
J

JOSIP.1

Guest
tako je.
dobro, to nije problem jer vuces novce na drugi racun i povecavas si troskove(smanjujes dobit)
ako otvorimo d.o.o. onda si mozes dat placu koliko hoces, isto tako imas i obveze sukladno toj placi.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
tako je.
dobro, to nije problem jer vuces novce na drugi racun i povecavas si troskove(smanjujes dobit)
ako otvorimo d.o.o. onda si mozes dat placu koliko hoces, isto tako imas i obveze sukladno toj placi.

Da tako je Josipe samo malo mi djeluješ lajički, mislim stojim iza toga da treba apsolutno pratiti tok poslovanja (BTW osobno sam ove godine uzeo strojeve na financijski lizing zbog velike kvartalne obveze pdv_a cca 15000,00 kn) dakle tu treba poznavati suštinu računovodtva i kalkulirati, samo neznam jesi li osobno pročitao koju knjigu o poslovanju tvrtke, poslovnoj politici, menađmentu, ... Želim ti samo reći da je svrha svake tvrtke pozitivno poslovanje, tj. tvrtka mora biti rentabilna, mora ostvarivati dobit, kako bi mogla opstati, tj. planirati buduća dugoročna investiranja u cilju povečanja, proširenja proizvodnje koje će opet rezultirati dobitkom tvrtke.
E jesam se napričalllll :mrgreen:
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Uh! Zašli ste u vrlo široko polje poreza. Pa o ovome se knjige pišu.
Da nešto skraćeno razjasnimo. Ako je OPG onda vam se priznaju svi troškovi vezani za poslovanje gospodarstva koji su plaćeni. Gotovinom možete platiti R-1 do 5000,00 kuna. Za sve što je plaćeno možete odbiti pretporez (ili tražiti povrat, ako namate oveza po porezu).
Za leasing.
Oprema se može dobiti na operativni (to bi bio najam) i plaće se periodično kako se ugovori. Za svaku ratu se dobije račun i po plaćenom računu možete odbiti pretporez.
Može se dobiti i na financijski (to bi bio kredit) to ste odmah platili kreditom i odmah dobijete račun i možete odmah odbiti pretporez(ili tražiti povrat).
Problem oko toga koji je izdatak vezan za poslovanje sami trebate riješiti. To sami najbolje znate , a to morate dokazati i poreznicima. Ono što nemožete dokazati poreznicima da je vezano za vaše poslovanje nemojte ni stavljati u izdatke, jer se izlažete opasnosti da vam se to ne prizna, a onda nije u pitanju smo nepriznanje nego se smatra namjerno utajivate porez i za to podliježete sankcijama. Neki od poreznika će vam neke stvari tolerirati, a drugi neće. U principu ne smijete izazivati poreznike, jer ako iz izazovete neće imati milosti prema vama, ali u normalnim situacijama će prijeći preko nekih sitnica koje nisu toliko bitne. Što su vam veće porezne obveze više će vam se i tolerirati. Zato oni koji imaju velika gospodarstva lakše provuku neke svoje osobne izdatke kroz poslovne.
Ovo je vrlo široka tema i teško ju je skratiti i reći što je najbitnije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Evo jedno TEORETSKO pitanje:
Gospodarstvo je u upisniku na moje ime. Nemam registriran OPG. Želim ući u u sustav PDV-a, jer želim kupiti recimo traktor i plug. Proizvodim kukuruz i (dakle trošim naftu, sjeme, gnojivo) koji prodajem na sitno, no tada bi mogel izdaval račune, recimo godišnje 15000kn. Zaposlen sam i netrebam plaćati doprinose.
Uđem u sustav PDV-a, dignem kredit, kupim ono kaj sam spomenul, i tražim povrat PDV-a. Kak iz godišnjeg prometa nemogu pokriti kredit, tim PDV-om vraćam kredit i razliku nadomirujem iz osobnih prihoda. Ideja je osloboditi se PDV-a na veliku investiciju, a nakon recimo par godina izaći iz sustava PDV-a, kad je traktor otplaćen i knjigovodstveno amortiziran.
Bi to išlo?
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Moram napomenuti da sam naprijed neke stvari preskočio,a i krivo napisao, jer i obiteljsko gospodarstvao može biti u sustavu poreza na dobitak i poreza na dohodak. Ako ste u sustavu poreza na dohodak,a tu sigurno želite biti, nemožete odmah odbiti pdv jer račun niste ni platili. Naime tek plaćanjem rate kredita imate pravu na adekvatan iznos odbitka pdv-a. Kad isplatite sav kredit odbiliste i sav pdv. Kad prestanete sa registriranom djelatnošću vama će knjigovodstveno stanje kupljenih sredstava moždabiti nula, ali procjenjena tržišna vrijednost će biti osnovica za pdv koji ćete morati platiti prilikom izlaska iz sustava. Prema tome teoretski nemožete zeznuti državu, a praktično ????????
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
IKO kaže:
Moram napomenuti da sam naprijed neke stvari preskočio,a i krivo napisao, jer i obiteljsko gospodarstvao može biti u sustavu poreza na dobitak i poreza na dohodak. Ako ste u sustavu poreza na dohodak,a tu sigurno želite biti, nemožete odmah odbiti pdv jer račun niste ni platili. Naime tek plaćanjem rate kredita imate pravu na adekvatan iznos odbitka pdv-a. Kad isplatite sav kredit odbiliste i sav pdv. Kad prestanete sa registriranom djelatnošću vama će knjigovodstveno stanje kupljenih sredstava moždabiti nula, ali procjenjena tržišna vrijednost će biti osnovica za pdv koji ćete morati platiti prilikom izlaska iz sustava. Prema tome teoretski nemožete zeznuti državu, a praktično ????????
Znači, niša od punog povrata? Govorimo o kreditu a ne o leasingu. Ili se pak leasing bolje isplati?
 
B

Bobo

Guest
A mene pak zanima zasto bi uopce izlazio iz sustava PDV-a?

Vidjet ces da je to dobra stvar, a dok novi traktor izamortiziras, vec ces ostariti i ti skupa s njim ;)
 
Na vrh