• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne bojim se ja posal , vitlo na daljinski , pali/gasi traktor .
Dobre lampe i da vidiš progresa .
A i skroman sam , meni je dosta dnevno radnička dnevnica ..
Ako polako radim ništa ne trgam , kaj mi vrijedi tri-četiri radnika kad napave više štete nego zarade .
još me i varaju na goruvu i preprodaju moja drva .

Ako ode kičma polako dolazi evropa pa ni invalidska mirovina ne bude loša .

Samo treba skuit lovu za opremu
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ajde puknuti da se i ja slažem u nečem s tobom:icon_pidu:
prosječno tjedno pravim i vozim 80m drva nas dvojica nekad uleti i treći kad sam u gužvi ali najbitnije je da nisam ništa pokido i nitko se nije ozljedio:(clap):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
d7jw.jpg

qw0q.jpg

drdr.jpg

lfxo.jpg

0dix.jpg
Prikaz pripreme drvi danas na sajmu u komendi.
6fa.gif
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Pozdrav svima!

Novi sam na forumu, zanimalo bi me da li netko ima i kakva su iskustva sa izvlačenjem drva iz šume sa traktorom gusjeničarom. S time da traktor ima vitlo, što se podrazumijeva. Prelistao sam teme na tu tematiku ali nisam naletio da je itko spomenuo tu verziju rada u šumi.:(:
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Hrvoje,otprilike koliko dnevno je "normalno" da jedan čovjek ili tim napravi drva u metrima da bi bilo isplativo ako ide sve od ruke.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

hmm, ako sve ide kako treba uz pomoć strojeva (vitlo,cjepač) i ako je sastojina do nekle normalna oko 10 m po čovjeku je OK, tako barem meni u večini slučajeva ide od rušenja do cjepanja a to ispada od 30 m dnevno na 3 čovjeka pa oko 180 radnih dana ispada oko 5400 m a to je dosta,, ako je sastojina šume tanja,, onda sve ide puno sporije, ako se daleko izvlačić, pretrpava, pa kvarovi to sve komplicira
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Zašto pitam? nedavno sam rušio hrastove od 20-50 promjera,šlajsao-izvlačio sa lancima oko 200 m do puta gdje mi je bio lager i to sve izrezao na metre a drugi dan sam iscijepao sa klinovima i batom , složio i bilo je oko 7m drva i to sve sam jbg nije po pravilu ali nisam nikoga imao da mi pomogne a bila mi je hića.Barem da ste mi bliže išao bih svaki dan sa vama u šumu:smile::(happy):
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

hmm, ako sve ide kako treba uz pomoć strojeva (vitlo,cjepač) i ako je sastojina do nekle normalna oko 10 m po čovjeku je OK, tako barem meni u večini slučajeva ide od rušenja do cjepanja a to ispada od 30 m dnevno na 3 čovjeka pa oko 180 radnih dana ispada oko 5400 m a to je dosta,, ako je sastojina šume tanja,, onda sve ide puno sporije, ako se daleko izvlačić, pretrpava, pa kvarovi to sve komplicira

po toj tvojoj računici treba ti 5 ljudi dodoj dvojicu na traktor jer 30m dnevno nemožeš izvesti s jednim traktorom
kombiniram stalno i računam sve sam bliži da otvorim obrt a traktor ću kupiti još jedan svakako
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Zašto pitam? nedavno sam rušio hrastove od 20-50 promjera,šlajsao-izvlačio sa lancima oko 200 m do puta gdje mi je bio lager i to sve izrezao na metre a drugi dan sam iscijepao sa klinovima i batom , složio i bilo je oko 7m drva i to sve sam jbg nije po pravilu ali nisam nikoga imao da mi pomogne a bila mi je hića.Barem da ste mi bliže išao bih svaki dan sa vama u šumu:smile::(happy):

Moraš biti svjestan da prema normama, sve ove radnje koje si naveo su strogo normirane u HŠ-u.
Od sječe, od privlačenja do stovarišta pa do cijepanja.
Moraš računati dalje srednju duljinu privlačenja. Kod tebe je to 200 metara, ali nije 200 nego 400 jer ti je radna operacija dolaska do drveta i odlaska s drvetom. A privlačenje stalno mjere u hš-u. nije to 200 metara na cesti i sam znaš da je veliki gubitak vremena. Radio si sam pa znaš koliko ti fali samo čovjek koji bi ti kopčao trupce.
Ovih sedam metara ti je metar manje od norme u HŠ-u po radniku za izradu metrice, tako da si dobar. Da ste bili dvojica sve bi napravili u jednom danu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
onda sam ja nikakav radnik, danas sam samo 5 metara napravil i dopeljal doma...granjevine...:eek::...sam ko duh...
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Kod mene se za oko 5 sati rada kad se iskljuce pauze i sve 20 metara napravi znaci 4 covjeka rade,dvojica dole ruse i izvlace,a dvojica rezu i cjepaju,i rade dva traktora.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

po toj tvojoj računici treba ti 5 ljudi dodoj dvojicu na traktor jer 30m dnevno nemožeš izvesti s jednim traktorom
kombiniram stalno i računam sve sam bliži da otvorim obrt a traktor ću kupiti još jedan svakako

nisam mislio izvoziti nego samo srušiti i iscjepat,, a opet sve ovisi kakva je šuma nedavno sam radio neku privatnu šumu sve bukve mrcine od 60-80 cm,, a dugačke po 15-20m nisam srušio puno stabala a napravio sam okruglo 58 m,, s tim da je samo 8 m okruglica, sve ostalo cjepanice,, a kada dođeš u neku tanku šumu naradiš se kao konj a učinka ništa,,

- o otvaranju obrta i sam kalkuliram ali uvijek se postavlja nekakav ALI, a u biti najviše me muči što nemam još 2 dečka koji bi radili a ne mudrovali, čuvali i održavali strojeve i pametno radili
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Tako je i kod mene ,nemožeš nikoga naći da ti pomogne a ako i dođe pomoći natovari 2-3 metra i gotovo ne može više ili mora negdje ići .U jednom danu sam natovario 3 velike i malu prikolicu ukupno oko 19 m i pripremio za izvoz drugi dan - raspizdio sam se i nisam htio nikoga moliti za pomoć.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
jbg dajte dobre dnevnice i bit će ljudi po to dobro podrazumjevam za rad od 8 sati min 250kn naravno čovjeku koji zna raditi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
najprije pozdrav svima
Tako je i kod mene ,nemožeš nikoga naći da ti pomogne a ako i dođe pomoći natovari 2-3 metra i gotovo ne može više ili mora negdje ići .U jednom danu sam natovario 3 velike i malu prikolicu ukupno oko 19 m i pripremio za izvoz drugi dan - raspizdio sam se i nisam htio nikoga moliti za pomoć.
a što se tiče ovog posta ja sam prije čuze sam dnevno izvažo 20 m i složio u štos tako da ovih 19 m natovariti je sa po kite labudove:p:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
Pa 'de's ti Karabaja?
Nije te dugo bilo među nama. Dobro došel natrag.
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Karabaja !Ne bavim se profesionalno sa drvima kao večina vas nego samo za svoje potrebe i ako ti možeš svaki dan prebaciti preko ruku najmanje 20 m drva onda svaka ti čast,mora da si fenomen.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
kad sam radio prebacivo sam i po 50m u danu, a da bih sam dnevno složio 20 m na cestu trebaš ih prebaciti 2x preko ruku- znači 40 metara dnevno, u danu sam sam cijepao po 20 i više metara na svrdlo,također sam sam u danu srušio, odvršio,zakvačio na sajlu i izvitlao do lagera preko 10 m3 višemetrice
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Imam upit od čovjeka koji bi iz Državne šume radio drva da na mojoj livadi jednom dijelu skladišti drva do odvoza, tu mu je jako blizu da dođe sa kamionom , e sada ne znam koliko da mu to naplatim,
p.s. Livada mi nije nešto posebno bitna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh