• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Novi zakon o sjeći šuma

[
Naplati mu u drvima njemu lakše tebi opet dobro:drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Re: Novi zakon o sjeći šuma

To mi odgovara ali koja količina?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Nas jedno 15 je uzelo za izradu granjevinu,još jedan dva dana i gotovo,radi se 2-3 sata ovisno od hladnoće,blizu je kuće ,a nitko ne traži ništa ,radimo šumski red,lopina od privatnika je izvukao dugometricu a mi se hebemo sa granjem i eventualno kojim sušcem,ali došlo je vrijeme ,uzmi ili ostavi
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,194
I mi smo ovog ljeta radili tu vrhovinu.. Sad mi je stari rekao da se daju linije isto te vrhovine tamo u Maglenči, pa mozda budemo uzeli i izradivali ove zime, samo malo je dalje od doma, nekih 20 km.. Ti znas gdje je to Ajkula, jel?
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
-- ovo izgleda ovisi od šumarije do šumarije, kod mene ne daju ništa a do kada i šta će biti to ni sami ne znaju
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Potpisujem, i kod mene u Narti (Šumarija Ivanska) isto tako, ništa ne daju, sve preuzeo (prema onome što čujem) neki privatnik iz Garešnice,
al ovi ne daju zasad ni granje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
I to je onda ono ''biće bolje sa novim zakonom'' , znači samo jednom čovjeku je povjerena cijela šumarija
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
I to je onda ono ''biće bolje sa novim zakonom'' , znači samo jednom čovjeku je povjerena cijela šumarija

nedostaje ti jedna riječ "bit će bolje NEKOME s novim zakonom"
Osobno sam se nagledao svega i svačega. pa neki privatnici imaju ekskluzivno pravo za rad usluge šumariji, na stranu da rade u šumariji i da obrt glasni na ženu, što je zabranjeno. ali koga se pita. s ovima koji sada vode HŠ i na količinu sječe kojom se kompenzira krađa, uskoro neće biti ni za obrtnike. Neznalice i nesposobnjakovići.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,924
Ovako neznam da li sam fulao podforum,ali me zanima jedna parcela od 2.6ha povrsine od toga je 2ha sume 30 godisnje.
Mene zanima koliko bi se sume tu otprilike smjelo posjeci,te da li bi ja to smio raditi ili mora neka firma,te koliko bi se otprilike drva tu moglo napraviti.od drva ima bukve najvise,pa hrasta i graba,zemlja nije jako strma,prilaz je s ceste,pa bi volio cuti vas koji radite u sumi misljenje jer ja pojima nemam,puno hvala
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ovako neznam da li sam fulao podforum,ali me zanima jedna parcela od 2.6ha povrsine od toga je 2ha sume 30 godisnje.

Traži doznaku i maži po redu. To ti je moj savjet. Jer od silnih zakona i pravilnika nemaš apsolutno nikakve koristi. Smiješ ovo, ne smiješ ono bla, bla. Idi u popovačku šumariju i traži doznaku. Koliko drva ima vidjet ćeš nakon procjene. Ovako ne možeš znati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Evo ovih dana se malo radilo po šumi
U akciji je bilo svašta nešto , od motorki danas su na redu bile 026 i jonsered 630
 

Prilozi

  • photo0245.jpg
    photo0245.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 455
  • Photo0246.jpg
    Photo0246.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 745
  • photo0247.jpg
    photo0247.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 698

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
savo, kakva je to šuma...trči, trči pa drvo...:icon_madu:
još koja akcija i bit će aerodrom...:(angel):
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
rado bih ja da je moja šuma takva i sa tenom i sa takvim bukvama ne treba mi ništa gušće
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
ta šuma na slikama, koliko mogu vidjeti izvršen je nedavno (stručno zvani) naplodni sjek. za koju godinu tu ostaju samo panjevi (2-4 godine, između)

2ha sume 30 godisnje.
koliko bi se sume tu otprilike smjelo posjeci,te da li bi ja to smio raditi ili mora neka firma,te koliko bi se otprilike drva tu moglo napraviti.od drva ima bukve najvise,pa hrasta i graba,zemlja nije jako strma,prilaz je s ceste,pa bi volio cuti vas koji radite u sumi misljenje jer ja pojima nemam,puno hvala
pa gle, zavisi ti tu dosta stvari, starost šume, raspored stabala zbog zaklapanja sklopa krošnjama, vrsta drveća unutar šume i svega. nije tu nikakva posebna čarolija za prorjedu izvršit ako se o tome radi. pretpotstavljam da želite drvo za ogrijev, pa ako nikad nije prorjeđeno, najlakše je na taj način da se za početak uklone kojekakvi sušci, stabla rakastih debala, odnosno sve ono što bi kvalitetnijim stablima smetalo za normalan rast. zavisi ko kak i koliko poznaje šumu i šumarstvo, ali nije nitko lud u svojoj šumi skresat najljepši hrast a ostavit grbavi grab da postane sav ko živica pun kvrga.
recimo ja bi tu posjekao već navedeno, sušce, rakasta stabla i to što bi ostalo za ogrijev, hrast ostavio nek raste (npr za trupce) a grab nek ga podupire, izuzev slučaja gdje hrast prerasta grab (hrast uvjek mora biti na svjetlu sunca jer je izraziti Heliofit, vrsta koja teško preživljava u sjeni, dok grab super podnosi sjenu i samim tim sastojina hrasta i graba je najčešće susretljiva po šumama)

Ispričavam se ako je ovo ispalo kao držanje predavanja ili nečemu takvom slično.samo nastojim pojasniti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
"recimo ja bi tu posjekao već navedeno, sušce, rakasta stabla i to što bi ostalo za ogrijev, hrast ostavio nek raste (npr za trupce)"
Bem ti to sam i ja baš tako napravio jedne godine i dođoše lopovi te elegantno maznuše poveći broj hrastova. E jesam se grizao samo sam im olakšao posao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh