• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Pozdrav mikser!

Možeš li navesti neke informacije za ovu home made dizalicu:

1. - promjer cijevi x debljina stijenke,
2. - ukupna dužina cijevi,
3. - dužina od mjesta podupiranja do kraja cijevi,
4. - ojačanje je iz ČBR fi,
5. - dimenzija pločica za vješanje i promjer rupe,
6. - za koliki teret je predviđena?

Ako misliš nešto samograditi ovaj detalj je jako bitan
Mada ja koristim kvadratnu cijev 100X100 ukupne dužine 2.2 metra i mislim da je dovoljno jaka , rus (koji ima jaku hidrauliku) nemože da potegne koliko ona može izdržati , stjenka je debelozidna , mislim 5-6mm
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bolje se malo potruditi pa napraviti rešetkasti lagani nosač , poslje bude kičma zahvalna kad prikapčanja na traktor .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mikser,
najljepše zahvaljujem.

Puknuti,
na toj dužini nema neke razlike u težini rešetke i punog nosača za istu nosivost.
Ovo betonsko željezo (ČBR) puno pripomore. Ako bi najviša točka podupiranja umjesto 100 bila 200 mogla bi biti tanja (lakša) šipka. Ali to zavisi od detalja kopčanja, odnosno izvedbe zadnjeg kraja traktora, jer može ograničiti visinu (kut) dizanja.
Najmanju težinu dobijemo ako umjesto ČBR-a primijenimo sajlu sa špan šraufom na kraju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Ova moja cijev uopšte nije teška , onaj ko nemože da je podigne i prikopča nema šta tražiti u poljoprivrednim radovima niti na traktoru
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
čbr je mogo biti i 10 mm , ajde ako ima volje da izračuna silu u čbr pod ovim uvjetima dužine krakova ako je teret na kraju 300 kg?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
savo i ja volimo iste stvari...provjerite moj post na 193 strani, broj je #1930...

jednostavno a učinkovito...jel tako savo?

ove cjevčice su slabašne...to bi ruski traktori u srp pretvorili...:wink:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Da da , volimo ''glatke stvari'' :icon_weed:

I ono ojačanje sa gornje strane je jako učinkovito ali nema funkciju na bočne sile , a bogami kada podigneš trupac i krećeš se po neravnom terenu na tako dugoj polugi se generišu sve moguće sile , znane i neznane
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Sto je to "CBR"??? Ja imam tubing-cijev od 2,7M od potpore do kraja je 2M, i NOSIM cca 400kg bez bojazni od savijanja... Uz to ce sluzit za remu (čengele) kod klanja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ova moja cijev uopšte nije teška , onaj ko nemože da je podigne i prikopča nema šta tražiti u poljoprivrednim radovima niti na traktoru
Nadam se da znaš kaj su "temp" fajlovi , e kičma ti ima jako zaštične tem fajlove i nikakva programi ih ne mogu izbrisati ..sve pamti
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ovak u grubo sila u cbr stapu bi bila oko 4500kg, naravno cijev posmatrana kao kruto tijelo. l=1.5m, h=0.1m, veci trokut.
Ali dobro Savo veli takav nosac je odlican na silu tereta okomito prema dolje, al ako teret krene malo u stranu, to se savija kao da je sama cijev.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Nadam se da znaš kaj su "temp" fajlovi , e kičma ti ima jako zaštične tem fajlove i nikakva programi ih ne mogu izbrisati ..sve pamti

Radi se o cijevi koja nema više od 25kg , to je fajlić a ne fajl
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
moja ima bliže 50kg (sama cijev)...i još tolko onaj dolje trokut kaj ju drži, al moš šlajsat, nabijat, cukat...niš joj se nemre dogodit...
doduše, spigal sam same škare kad sam izvodil gluposti, ali to se izbatuje nazad brzo...:(happy):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Dečki, jedno pitanje: postoje dva tipa tih greda za dizanje.
- jedan tip je ovakav kakvoga ima većina
- drugi tip nema zglob i koristi treću točku.

Uvijek me je bilo strah da onaj prvi tip ne otkine ušice kvačenja treće točke. Jel se nekomu nekaj slično dogodilo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kak nema? Ima ona dva flahića kroz koje ide bolcn od treće točke.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
to nemre otkinut, eventualno bi mogli spucati šerafi koji drže te "flahiće", ali nema on tolko gripa da sam sebe ošteti...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako hoćete pokriti jednako čvrsto sve smjerove, onda je jedno od jednostavnijih rješenja dovoljno jaka okrugla cijev. Možda nešto lakše rješenje, ali znatno kompliciranije za izradu je prostorna rešetka.
Mislim da bi zadovoljilo i rješenje sa pravokutnom cijevi (veća mjera horizontalno) i dodatna šipka za ojačanje u vertikalnom smjeru.
Hodor je izračunal silu u šipki 4500 kg odnosno 45 kN. To je taman za šipku fi 18 iz čelika kvalitete S235.
 

Najnoviji postovi

Na vrh