• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Imal sam i ja nekad takvo veselje. Nakon toga ih uvijek malo potšprajcam.


Ova nisam potšprajcal i sutra bum imal malu zabavu.
 

Prilozi

  • WP_20160915_15_56_15_Pro[1].jpg
    WP_20160915_15_56_15_Pro[1].jpg
    80.6 KB · Pregleda: 223

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Presloženo i malo osigurano. Najvjerojatnije bum razmislil o nekim nosačima na stupovima u koje bum mogel ubaciti daske. Morali buju biti teleskopski da se prilagode za 2 ili za 3 reda.


 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
hm...
vjerojatno imaš neki razlog da nadstrešnica bude otvorena...
inace, nije mi jasno kaj nisi priheftal par dasaka serafima na stupove sa vanjske strane, i lijepo prislonis cjepanice na "zid" od dasaka

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
to još lakše prišvasat

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Fala Zoki. Nije konstrukcija niš posebno. Stupovi su 140*140*3. Konstruiral sam je tak da smo je žena i ja mogli sami zmontirati (na žgance).

Imal sam ideju s mrežom za armaturu, ali bolje mi je da nema ničeg. Ovo rušenje reda drv me samo podsjetilo da trebam završiti planirano - prihvat drva. Ide šelna oko stupa (bez bušenja stupa i bez švasanja) i vjerojatno poprek navojna šipka (M8 ili M10). Daska se bu nataknula na šipku i s maticom pritegnula. Da ne objašnjavam previše, evo skica presjeka kroz stup. Šipka dolazi na 2 m visine da se može proći ispod, a po potrebi se može složiti još jedan red. Na matice navariti kratke šipkice da ne treba ključ kod stezanja.
 

Prilozi

  • Osiguranje drva.jpg
    Osiguranje drva.jpg
    16.5 KB · Pregleda: 146

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Nema bušenja stupa, niti švasanja po stupu. Kaj fali matici s navarenom šipkom kak je znalo biti na vratima drvene bačve.
S navojnim šipkama mogu na stup stegnut kaj hoću: daskice, cijevi, vinkle itd.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Da su bile prije stavljene daske, ne bi se srušila.
I to neovisno od toga jesu li daske učvršćene žabicama, navojnom šipkom ili drotom kak sam sad improviziral.
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
377
ne nalazim prikladniju temu pa pitam ovdje, u slučaju da ne valja nek admin premjesti na bolju lokaciju.

dakle, pitanje je vezano uz cirkular za piljenje drva, i to onaj strujni.. je tko to probao prebacit na solarni pogon ili nešto slično?

pitam iz razloga što imam drva na jednoj udaljenoj lokaciji od civilizacije gdje nema struje... jedino što mi pada na pamet je sunce tj solarni kolektori ili neki cirkular na motorni pogon (dizelski valjda?). Je netko nešto takvog radio ili ima kakav savjet što učiniti? Je postoje cirkulari pogonjeni dizelskim motorom?
Ili sam osuđen na piljenje sa motornom pilom? :icon_eyes:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ako nije veća količina u pitanju (50-100 metara) najjeftinija varijanta je i dalje motorka. Ono može nabaviti i neki manji motor kao na hondi (oni su oko 3-3.5 kW i radiće bez problema) ali opet preskupo za taj poslić.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Solar ti ovisi od jačine motora, 250W panela ti je oko 1500kn, pretvarač dvofazni od 2500-6000kn, ovisno o motoru. Kablovi, spojnice, nosači još koju tisuću. Računaj da ti treba i cca 30% jači sustav jer ti otpadne na iskoristivost invertera i panela. A gdje si ako dođe oblak, pauza za gemišt. Ne možeš radit rano ujutro i predvečer.
 

Najnoviji postovi

Na vrh