• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ugl, tko proda ispod cjenika šumarije i nije za to da ima svoju šumu...:icon_hang:
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Mali priča o kubiku na panju i cijeni koju plača izrađivač onome čija je šuma, a 270-300-350kn po metru plačaš ti kao krajnji korisnik.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk

Ja se bavim isključivo šumarstvom,a cijene navodim isključivo kao usporedbu u različitim krajevima HR.Pošto mi je to struka i bavim se time,onda i znam ponešto o tome.Uzmimo ovako,hrast tehnički u okolici ZG jedan od kolega plaća od 750kn do 1200kn na panju,ovisi o klasi,dok recimo okolica Lasinje,tamo je plaćao 600-900 kn izvučeno na put tj,mjesto gdje se tovari na kamion,jel me sad razumiješ.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ljudi mješate jabuke i kruške. Jedno je cjena na šumariji, a drugo je dok se prodaje šuma privat. Da se mene pita ja nikad nebi kupoval samo drva nego cijelu šumu. Razlog je taj da šuma nema cijenu i onda bolje dat 1.5-2€ po čhvu za komplet pa kroz 15-20g oped imaš za rušiti.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Evo i moje akcije od prije nekoliko dana , šurak uzeo neku šumu pa sam mu išao u ispomoć čekrkanja.
 

Prilozi

  • IMG00341.jpg
    IMG00341.jpg
    65.9 KB · Pregleda: 132
  • IMG00342.jpg
    IMG00342.jpg
    42.3 KB · Pregleda: 128

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Tako je i kod nas su drva 270 al ti po 270 prodaju jako malo , zato ja ako imam odmah bukvu ispod cijene i za sat prodana.
Rođak radi odjele kupuje i rješava i mora po 270 prodat da bi opstao.
A kupuje se cirka oko 100 kn na panju nekad i manje.
Nema u drvima neke velike zarade samo kvarovi i trošak.
Ko radi i zna puno se odustaje od drva.
Uskoro ih neće ni biti kad potkoranjak rješi.
Jedino sam čuo da slovenci plaćaju dobro tehniku i talijani i odovze.
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
za 100 kuna sigurno ne budem dao. Kao što je netko napisao, službena cijena Hš je minimum.

pa jebate da ide za 100 kuna kubik, a čovjek proda za 270 kuna prostorni metar a nerijetko je "prostorni metar". Pa to je marža 250-300%. Ok, ima tu i troškova ljudi, goriva, amortizacije strojeva, ali meni se tu čini da se privatne vlasnike pokušava malo zavaljati.
Da nije tako, ne bi nitko kupovao od HŠ po službenom cjeniku, a situacija je upravo suprotna.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
a koliko točno košta izrada jednog prostornog metra drva?...gledam na svom primjeru, treba mi jedna ura da napravim jedan metar, dal potrošim litru goriva i pol litre ulja?...i neš nafte da dođem do šume i vratim se doma?..i ne vozim samo jedan metar, nego najmanje tri...
i nema zarade?...
platiš kubik 100 kuna, napraviš u njemu drva za 400?...i potrošiš ajde okruglo 100 za radnika, gorivo, sve kaj smisliš...
zarada je dupla...bar tak moja matematika kaže...
inače, bukova i grabova višemetrica po šumskom cjeniku debljina od 7 do 25 cm su oko 130 kn na panju, oko 145 srušeno pored panja, oko 170 izrađeno pored panja...oko 200 na šumskoj cesti...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Probaj ih nekom prodat po tome.
Zadnji put kad sam radio po 120 kupio kubik došla su me dobrano a za 200 kn možeš i gotovih kupit.
A gdje je tu cijepanje odvoz iz šume dovoz.
Lako je pričat kad počneš radit sve se gubi.
Sad mi jeftinije trupce kupiti kamijon gurnut na otpremi pocjepat i zaradit čisti 100 eura .
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Tako je i kod nas su drva 270 al ti po 270 prodaju jako malo , zato ja ako imam odmah bukvu ispod cijene i za sat prodana.
Rođak radi odjele kupuje i rješava i mora po 270 prodat da bi opstao.
A kupuje se cirka oko 100 kn na panju nekad i manje.
Nema u drvima neke velike zarade samo kvarovi i trošak.
Ko radi i zna puno se odustaje od drva.
Uskoro ih neće ni biti kad potkoranjak rješi.
Jedino sam čuo da slovenci plaćaju dobro tehniku i talijani i odovze.

Mali,nemozes objasnit nekom ko nezna,trenutno privatno,tj.fuš je najjači posao sječe i izvlačenje iz usluge,probaj pa češ vidjed,to si dobro rekao TALIJANI placaju,odradi privatnu sumu koju su kupili njihovi nakupci i imatćeš za "gablec" a ionako znas sa kime razgovaraš javi se na pp.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Cijene su u zadnje vrijeme smiješne...

Lik mi u KA nudi bukovinu i grabrovinu 220kn metar na kućnoj adresi, cer 200....

pošto mi je šuma 30km od kuće i sam moram platit prijevoz kamionom ozbiljno razmišljam da si naručim gotova drva...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Ako su cijene takve kako si napisao onda su jako pale u zadnjih dva tri mjeseca.
Susjed je uzimao pred cca 2 mj. grab-bukva po 270 kn/m i to je jedva našao, ispod 280 mu nitko nije htio dovest.
Slušam oglase i po 290-300 kn traže po metru, hrast cer po 230.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
No ti već imaš gusjenice na jabukama koje su prezimile od lani. A kad će leptirić poletjeti ovisi o temperaturi, ako su u tvom području temp 15 - 20 stupnjeva, eto uvjeta za razvoj savijača.
Preporučio bih ti Madex insekticid, ima ga Chromos agro, probaj sa njim, ali opet imaju pakiranja za veče površine, no raspitaj se, možda ima i koje manje ili ovo ako nije skupo. S njime treba dok su još gusjenice, dakle ovih dana.

zahvaljujem,i ove godine je vecina otpala a prskano je sigurno bar 10 puta s kojekakvim insekticidima,cuo sam se s covikom is firme pro-eco i rekao mi je da trebam suzbit gusjenice koje prezimljuju u kori debla i oko stabla te mi preporucio prskanje nematodama (sitni mikroorganizmi)koji unistavaju gusjenice.
tako da se nadam da ce sljedeca godina bit dobra :)

@DELO
Ne pratim od prije vašu raspravu, ali kakve gusjenica sada ?, što ovih dana ?, Madex- skup, nije insekticid već virus koji napada gusjenicu ako ga ona pojede, treba dobro iskustvo, znanje , praćenje savijača da bi se koristio isti, koriste ga kod nas prvenstveno u ekološkoj proizvodnji

Savijača možeš najjednostavnije vatati na način da u plastične boce od dve litre probušiš dvije rupe promjera par cm i nasuješ jabučni sok u njega i objesiš što više, gornja žica ili višlja grana, jabični ne leti prije svibnja (otprilike zavisi od suma temp.) onda postaviš boce (10-15/ha) u soku se utope obično mužjaci , uvjek lete odozgo prema dole, pojavom mužjaka u soku (to su ti sitni noćni leptirići nađeš na netu kako izgledaje ) znači da se pojavljuju i ženke dolazi do oplodnje, leženja jaja, e sad termin špricanja je opet vezan s sumom tem. pa kad se ispuni taj uvjet (5-12 dana otprilike ) legu se gusjenice i tada idemo s nekim od insekticida, cilj je suzbiti prvu generaciju jer onda druga možda i izostane ( ona u 8 mj) ta pravi veću štetu jer od nje opadaju jabuke[/QUOTE]

primjenit cu i vasu metodu,dakle s strane dvi rupe napravit (koliko velike ?) i ulit sok od jabuke

Ma kakav savijač sada.
Nego, da vam iz prve ruke kažem o svojem iskustvu sa Madex maxom. Točno je kako je @DELO1 naveo. madex je virus koji ubija ličinku kada počinje sa prehranjivanjem i prije nego se ubuši u plod. Djeluje na način, tako da ličinka izgubi apetit i od glada ugine. Zato je škropivo potrebno miješati sa šečerom.
Prve generacije savijača uništavam klasičnim metodama prskanja a poslije 15. lipnja u voćnjaku više ne upotrebljavam insekticide zbog razloga da nema ostataka insekticida u plodu.

Tokom ljeta prskam madexom jabuke kruške šljive i breskve, prema prognozi savjetodavne službe, odnosno na svakih 7 do deset dana, ovisno koliko je sunčanih dana jer je preparat fotolabilan.
Mogu vam reči da u zadnje dvije godine od kako upotrebljavam madex, nemam problema sa savijačem na voču.
Inače, u sloveniji je pakiran u bočici od 100 ml. To je dostatno za površinu od 2 hektara.
Nemaju ga direktno u prodaji, zato jer se mora držati u frižideru, nego ga naručim kod prodavača koji me odmah pozove kada škropivo stigne. Ono što ne potrošim iste godine stavim u zamrzivač i iduče sezone je opet dobar za uporabu. I nije skupo, 50 € na dvije godine.

Što se tiče feromonskih klopki za seksualno zbunjivanje tipa Rak3 ili Isomate ctt, ako nemate barem 4 hektara, nema velike pomoči jer oplođena ženka dolazi iz susjedovog voćnjaka.
razumio ,hvala
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nije baš rad u šumi ali su drva. Natovarili danas šljive koje sam prošli tjedan pokrčil van.
bf439e36b4fbe790e5d1820dcb2e2bf4.jpg

906a81df62416f477dd7528e6690577c.jpg

be4dba939de1cba98ed2b0c316d81532.jpg


Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Hoće meni netko, molim vas, objasniti, zakaj su te šljive tak 'zahebane' za rezati motornom pilom?
Nisam probal ja rezati, ali sam videl suseda kak pili i to je bome izgledalo ufff, sve samo ne piljenje?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
hahahahaha, krumpy poludiii!

evo bili buraz i ja isto

2d9a51fa1cc1e7de5d43cdb46c42e9e2.jpg


3e18796b9d962825a32e256b299e0950.jpg


07ac17eb32e04b9e33f37559e126e5f1.jpg


sutra nastavak...

Sent from my JY-G4 using Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
valjda su u mađarskoj sve pocistili

Sent from my JY-G4 using Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Hoće meni netko, molim vas, objasniti, zakaj su te šljive tak 'zahebane' za rezati motornom pilom?
Nisam probal ja rezati, ali sam videl suseda kak pili i to je bome izgledalo ufff, sve samo ne piljenje?
Nije loša za pilit, to ide ko u puter, ali je zajebano cijepati frišku, puna je žila. Naj bolje ju je ostavit da se osuši do kraja i onda puca ko staklo.
Kod nas došli neki mađari i kupuju agaciju po 350 kn
Kupuju oni sve do čeg dođu. Ujo ima pilanu i kad bi radili 24/7 nebi stigli trpat otpad za mađare. Sve melju i plačaju suhim zlatom.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma to je tragedija kada se radi neplanski, austrijanci a očito i mađari su napravili bioplinska postrojenja a nemaju sirovine i uvjete za uzgajat istu. Dok gledam kako čiste šumu i režu sve do zemlje i onda odmah rade čipseve i u šleper, srce mi puca. To treba zakonom zabranit. Neka sade bambus, paulowniu, kukuruzu i ostale gluposti a šume ostave na miru.
 

Najnoviji postovi

Na vrh