• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Eeee, Hele... Složil bi se s tobom. To je taj "održivi razvoj" kakav propagiraju (naši) političari: Poslije mene - potop.

Gledam na svakom ćošku neka pilana, koja radi palete s cijepanim crvima. Mogu misliti kaj bude sa šumama uskoro. Želimo spriječiti krčenje Amazonskih prašuma, a pri nama se šume nemilice uništavanju i nitko to ne primjećuje...
Kaj ćemo ostaviti djeci? Pustoš?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Balkane, balkane, balkane moj....., sve Vam je jasno. Svatko gleda samo za svoju korist i kratkoročno, nitko ne gleda dugoročno i kaj bu se ostavilo generacijama poslje nas.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,167
0c4ec6d466b9fcb400cea3d52087813a.jpg


kasnim sto godina, al drva su doma...
prva runda od dve...

eh, kad bih sad nastavio, pa rijesio 30m za na godinu...



Sent from my JY-G4 using Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
0c4ec6d466b9fcb400cea3d52087813a.jpg


kasnim sto godina, al drva su doma...
prva runda od dve...

eh, kad bih sad nastavio, pa rijesio 30m za na godinu...



Sent from my JY-G4 using Tapatalk
Drva su doma ali još dona ima posla.
kaj buš ta mokra kuril ove zime?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
:eek::A ne, otpeljal bu ih na sušenje u sušaru ili ostavil za drugo leto, a ovu zimu bu se u deke omatal :(giggle):

Gorela budu ona takva kakva jesu, nebu efekta kak bi trebalo biti ali ako je tak ispalo .... bolje i to nego drhtati
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Osobno mogu potvrditi, ako su drva malo friškija, ko ova na slici, a vidim ima i debljih i tanjih 'komada', ako je gazda, ili ti ga pećinalagatelj :icon_e_biggrin: pametan, i malo misli glavom, a pritom nije ni lijen, znači raskomada ili ti ga iskala drva na suk po ps-u (25cm duljine, max 10cm promjera), problema nikakvog neće biti. Još da ih malo 'temperira' recimo 2 dana u toploj kotlovnici na nekakvom stalku, pa to bu onak, za dobar ako ne i za vrlo dobar ocjenu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
Drvo je do sad već većinu vode ispustilo iz sebe. Dok dođu prave niske temp. ovo će bit najbolje za ložit, do tada sa sitnijim i granjem malo prigrijat i neće bit problema.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,167
uh, jedva se razbudil...
imamo centromental pec od 40kW, tu i voda gori, hehehe
salim se

ovo kaj smo sad dovezli, ovaj tjedan se reze, ostavim nalo razbacano da se kolko tolko jos posusi, i slazem prvo u drvarnu, tako da ce se koristit zadnje...

imam nekih 15m suhih drva, to prvo ide u pec

inace, pec goni radijatore u dvije kuce, zato je tako velika...


Sent from my JY-G4 using Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kolega muha,znam da bu pod jorgan planinom najtoplije,ali i sam vj.znaš da friška drva samo čmrljiju i cvrče i ne griju nikak,ali kolega josix ina i suhih pa bu mješal.

Mane nebi vjeroval kolko je u grabu još vode,dok je agacija i topola i jakšina puno suše...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,167
mogu potvrdit kaj kaze kolega oficir, grab sad curi da je sa kalaca potocic tekal

agacija je puno suhlja

sve u svemu, drva su konacno doma...
nadam se da cu sad poslije nove godine uspit porusat barem, pa da drva dodju ranije u godini doma...

Sent from my JY-G4 using Tapatalk
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,754
Ma kaj bi to tak bilo, oficir, dopelji ti meni tačku drva mokrih, baš narezanih pa da vidiš kako Buderus pirolitički to poždere... Pa i svaka peć u sili muhe ždere...kak i :icon_madu:

Jasno je da je to jako nezdravo za peć, pogotovo moju koja je iz kotlovkog lima, a ne gus, ali kad je sila gori sve osim kamena...

Ja sam čak u pirolitičkoj palil pelete na rešetki onak čisto za probu (jer ima ispod jako široku diznu), prijatelj radi pelete iz slame kuruznice piljevine trave i svega živog što nije kamen... i sve gori... :(y)::(y):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam prve godine kasno prešao na drva, 10 mjesec, a tak sam i nabavio drva. U trupcima su bila od kraja 8 mjeseca, skalana početkom desetog mjeseca. Nakon što su stajala skalana tjedan dana krenuo sam ložit. Sa kockom nisi mogao zapalit ono što sam na sitno nacijepao za podkurit, kao da sam išao palit željezne šipke. Iz kotla je neke dane na donja vrate voda curila, o smoli u ložištu i vodi u dimnjaku da ne pričam. Kada najbolje nahajcaš tj. natrpaš peć mogao si golu ruku stavit unutra i grijat ju, gorila je lijepa plava vatra. Tu zimu ću pamtit cijeli život. Tjedno sam trošio paket flamata i brdo plina za brener dok nisam od frenda kupio metar suhih drvi.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,167
200 do 250 kn kosta bunt otpadaka sa pilane...
idealno za potpalu

i kad s tim, i par suhih napravis zar u centromentalki, kako mrga veli, gori sve osim kamena...

dimnjak je zeljezni, izoliran kamenom vunom, visok cca 12 metara, vuce ko blesav...

naravno da suha drva bolje gore, al kak muha veli, bolje ikakva nego nikakva, pa se trest u deki...



Sent from my JY-G4 using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Mranderson,

ispravak netočnog navoda.
V Zagorju obično velimo da v peći kurimo. Shodno tome se čovjek koji kuri ne zove pećinalagatelj nego peći...ac. :(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Ja sam prve godine kasno prešao na drva, 10 mjesec, a tak sam i nabavio drva. U trupcima su bila od kraja 8 mjeseca, skalana početkom desetog mjeseca. Nakon što su stajala skalana tjedan dana krenuo sam ložit. Sa kockom nisi mogao zapalit ono što sam na sitno nacijepao za podkurit, kao da sam išao palit željezne šipke. Iz kotla je neke dane na donja vrate voda curila, o smoli u ložištu i vodi u dimnjaku da ne pričam. Kada najbolje nahajcaš tj. natrpaš peć mogao si golu ruku stavit unutra i grijat ju, gorila je lijepa plava vatra. Tu zimu ću pamtit cijeli život. Tjedno sam trošio paket flamata i brdo plina za brener dok nisam od frenda kupio metar suhih drvi.
eto tak je i moj kolega , tek je nakon druge zime priznao kaj je bilo(sumnjao je na izvedbu dimnjaka i priključa na peč ..sad drva suši 2 godine i ne čisti dimnjak .
On sad ima kalane metrice složene pod inproviziranim krovom , dakle po njima ne pada kiša

ako zanemarimo sve druge probleme i posljedice da bi isparila ta silna voda treba uložiti energiju . energiju iz cjepanica, a to je čisti gubitak
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
U zagorju se griju zdrve a anajviše umrlih ima od lavova,više nego u africi.

Suhi hrast je po meni za centralnu peč no.1.,pa suhi grab,pa agacija pa bukva...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,754
uh, jedva se razbudil...
imamo centromental pec od 40kW, tu i voda gori, hehehe
salim se

ovo kaj smo sad dovezli, ovaj tjedan se reze, ostavim nalo razbacano da se kolko tolko jos posusi, i slazem prvo u drvarnu, tako da ce se koristit zadnje...

imam nekih 15m suhih drva, to prvo ide u pec

inace, pec goni radijatore u dvije kuce, zato je tako velika...


Sent from my JY-G4 using Tapatalk


Josix, tako je... ja sam pretpostavio da ima čovjek malo smreke da potpali i da onda krene.... ili barem suharaka
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Replika na ispravak ispravka netočnog navoda :icon_e_biggrin: .

Napisao sam ja odmah pravi naziv, ali vidim admini su to zabolokirali pa ispadaju 'točkice', pa sam se onda, odlučio na malo 'ljepši' naziv, koji je ispal, tak kak je ispal :icon_fU:

Kaj se tičke, malo suhih, i malo mokrih i ide to, to je priča za malu decu, ako drva nisu iskalana na pravu mjeru. 'Gazda' mora znati svoju peć u dušu jer 'početnik', novi vlasnik, ne bu napravil niš iz mokrih drva. Suha drva izgore, a ak su prave mrge od mokrih drva, dalje peć samo čmolj-čmolj.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Suhi hrast je po meni za centralnu peč no.1.,pa suhi grab,pa agacija pa bukva...

Nemam iskustva s pečima, ali u šparetu za centralno, suhi hrast mora biti barem 2 godine sušen. Cer je puno bolja varijanta. Uz to jako je važno na kakvom terenu su drva rasla. Pećinska su ko ugljen.
 
Na vrh