• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Nađeš jednog briggsa ili kineza od par kw benzinca pa da ima remenicu ili bar osovinu izlaznu takvu da se može montirat remenica.Montiraš umjesto elektromotora i gas.Ti mali benzinci malo troše tak da nije isplativo kupovat dizla.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
A da jednostavno kupiš za par kuna reduktor i složiš prek traktora? Abarth je pogon složil od difa stare bembure.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
možda ima imteja , pa ti sad vidi
f663bda874f1ea078c7924fbe7b7dd3c.jpg

[emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji23] [emoji23] [emoji23]

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
377
nema kod nas na otoku traktoru a kamoli IMT :)

nego, čini mi se na kraju da će bit sljedeće: stari jednocilindrični dizel motor i cirkular... bi to išlo? to čak mogu i sam izradit/modificirat, a u motor trpat suncokretovo ulje umjesto eurodiesel class :D
zar nije uvijek dizel bio jači i jeftiniji od benzinca?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ima na njuškalu jeftinih dizela od 10ks novi kineski. Dobar stalak za drva kao što je stavio matek i motorka su najbolja kombinacija za jednog čovjeka.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ali ima tomeka i raznih labinaca na svakom uglu. Gle ako je mogao aran terat pilanu, zašto nebi mogao i cirkular!

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
kako se ovih dana kreće cijena kubika na panju u privatnim šumama? Naime, imam nekih 4 hektra šume, tj. u knjigama oranice, te razmišljam ponuditi privatnicima za sječu. zatim ponovo pošumiti i pokušati uzeti nešto poticaja za isto, da bi za 20-30 godina opet imao netko sječi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
a pričekati malo?...neš se šuška da od 1. 1. 2017. ide novi cjenik šumskih proizvoda..:(wait):
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
ma nije problem pričekati, posebice ako to znači bolju cijenu... Imate neki savjet za mene kao prodavača, na što paziti pri pregovorima? Koliko vremenski treba da netko posječe 4 hektra šume?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
bez obzira kaj se vodi kao oranica, trebalo bi pitati u savjetodavnoj (šumarskoj) može li se izvršiti čista ili samo sanitarna sječa...oni bi trebali osigurati i sadnice ako ide čista sječa, a nebi bilo loše otić u katastar i napraviti promjenu kulture (nije skupo, samo njihov službenik mora doć na teren).
kupaca ima svakakvih, pa bi bilo dobro okvirno znati koliko vrijede drva, tj. koliko kubika ima drvne mase...to sve dobar lugar obavi, a ima i privatnika koji to rade za neku sitnu naknadu po kubiku (ako se radi doznaka prije sječe, to se dobije automatski)...
ako nema neke tehnike, vjerojatno je najbolja solucija prodati nekome za sječku...
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
ma nije problem pričekati, posebice ako to znači bolju cijenu... Imate neki savjet za mene kao prodavača, na što paziti pri pregovorima? Koliko vremenski treba da netko posječe 4 hektra šume?

Kod pregovora pazi da te ne "okine" na kubikazi,a što se vremena sječe tiče,ovisi o terenu i kojim strojevima/strojem raspolaže onaj koji izvršava sječu,koliko sjekača radi,znaci jedan ili više i njihova sposobnost.Imat dobre pile i dobre strojeve neznači nužno da je i ekipa dobra koja to može odradit u kratkom roku.Dosta ovisi i o sastojini,znači debelo tanko ili gusta tanka šuma itd itd,svaka pojedina "šuma"ima svoje čari i nikad nije posao isti.
 
Posljednje uređivanje:

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
A kod nas 40 lipa industrija u DM (tvoj prevoz), 2,5 kn I kl ZD-a ali analiza jabuke u hladnjači i po boxu ne ide više od 40-60 % I kl , pa to u prosjeku ispane 1,60 kn ( jabuku djele na IA, IB, IIA, IIB koja je inače 1,00kn) da ne nabrajam više prosjek mi neće biti veći od 1,60-1,70kn
Sin mi je inače u njemačkoj i ovaj viken stigao kući i poneo ZD-a da probam , jabuka ko voštana figura al neukusna do bola ja ju nisam mogao pojesti ne može se mjeriti sa mojim mrežavim ZD-om nije joj ni do koljena neznam dali je to samo moj ukus takav ili sam naučio na naše okuse, nije mi jasno kako može biti toliko razlike
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
na koji način me može "okinut" na kubiciranju?
Ono što me recimo brine je kako raspoznati da li je neko drvo za trupac, ili nedaj bože furnir, a što za ogrjev? Džabe onda kubiciranje, ako tu napravim krivu procjenu.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
ma nije problem pričekati, posebice ako to znači bolju cijenu... Imate neki savjet za mene kao prodavača, na što paziti pri pregovorima? Koliko vremenski treba da netko posječe 4 hektra šume?

80 do 100 kn plate kubik pa ti vidi jel ti paše.
Sve ovisi kakva je šuma i teren i tako dalje udaljenost.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
80 do 100 kn plate kubik pa ti vidi jel ti paše.
Sve ovisi kakva je šuma i teren i tako dalje udaljenost.

Ali ovisi i koja je roba,npr. hrast za furnir nije sigurno 100kn kubik.Nemoze se cijena određivat tako napamet,a da i neznaš o čemu se radi.Stojadin je auto i Mercedes je auto,ali Mercedes je puno bolji auto,ako me razumiješ.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Ali ovisi i koja je roba,npr. hrast za furnir nije sigurno 100kn kubik.Nemoze se cijena određivat tako napamet,a da i neznaš o čemu se radi.Stojadin je auto i Mercedes je auto,ali Mercedes je puno bolji auto,ako me razumiješ.

Bukva grab što godi bilo 100 kn kubik i dobro ako i to dobiješ takose plaća kod nas.
Tako ide sve dalje je ludilo jer taj što radi nebi niš zaradio onda.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Tako se plaća kod vas,znači bukva i grab,onda tako i reci,a šta ako on ima tehnički hrast,nije istio,kod mene je ogrjevna bukva 270kn kn metar,dok je to isto u ZG i okolici i do 330kn.Znači nemože se reć tolko je i gotovo.Ista stvar u dva različita dijela HR mogu imat potpuno različitu cijenu.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Mali priča o kubiku na panju i cijeni koju plača izrađivač onome čija je šuma, a 270-300-350kn po metru plačaš ti kao krajnji korisnik.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh