• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Dvije željezne i dvije drvene cvike čuda čine...
Takav kalač a vi ručno lupate i još k tome največe komade :unsure:
Kaj nije išlo ni onak dio po dio?

Nadam se da ste po ovoj željeznoj s drvenim batom lupali jer je to opasno..... ni sva zaštitna oprema te ne spasi ako geler s nje odleti.

Čudim se da nemaš plastične cvike?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Imam i plastične cvike. Koriste se za držati "fugu" kad pilimo trupce.
Za kalati su bolje željezne a drvene za dovršiti. Naravno, z drvenim batom.

To su bile dvije polovice bukve od skoro metra u promjeru (razdrapila se na pol pri rušenju). Raskolili smo ih na pol (daklena 1/4), a dalje naravno z kalačem.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Takav kalač a vi ručno lupate i još k tome največe komade :unsure:
Nemaš pojma kaj je zadovoljstvo - "svojih ruku djela" - lako sa nekim tam strojem, a možda ga je i šteta za tak nekaj?????????
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,658
Ja bi velikoga na ležečki raskalal na stroj.... Ili ste vi baš hteli antistres terapiju? 😅
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja danas cijeli dan gledam kak da ovo spilim🤔😂borovina😇i bi i nebi sa novom pilom, bilo mi ju žal palit i mazat za to. Tak da ipak niš do daljnega do svečanog paljena.
Pilil sa starom, dojde žena i pita pa kaj nisi kupil novu pilu, reko jesam zakaj? Pa kad ju ne vidim da piliš snjom, reko ni nebuš jer sam ju sam pred sobom skril da ju ne zmažem😂😂🥰pa mi veli da ne vidi svrhu nove pile a čuvam ju, reko ti to ne kužiš. Tak je kak je i gotovo. 🍺🏁😉😇

Al zbilja ovo sve puno smole, to kad se za ljepi ni Bog dragi ne očisti.


















 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Evo današnjeg radnog izvješća. Sutra bude završno:
Najveće komade smo ručno raskalali na polovice, jer bi bilo gotovo nemoguće baratati z njima na stolu:

Dvije željezne i dvije drvene cvike čuda čine...

Iz plaćenih 20m3 napravljeno je 34 prm drva, bez ovih starih u sredini:


Ostalo je još za 1prm trešća i ovih kratkih furkov, koje još moram sutra raskalati:
Razlog rucnog cijepanja, a stroj tu. A prvi udarac zadala pila. Dali da nagadjamo, mislim ja znam. Koliko rekoste da ima tona cjepac. Nije razlog da ga niste mogli stvit na cjepac.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Malo sam zatecen, te matematicko fizicke formule. Praksa nesto zaostaje.
Ja Muha nepoznajem tu fiziku kako mi kolge rekose, ali ono sto napravim mora da bude u rangu najkvalitetnijih proizvoda, a cemu je namijenjeno to mora obavit. Svi dodatci cjepacu su ok , ali ako nesto nemoze odradit.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
@smilan, kalač to ne može rascijepiti na pol ni da može dati 25t sile. Ionak sam kalal okolo segmente, ali je teško toliku kvrgu okretati.
Jednog takvog sam raskalal ali sam preslab za takve radove. Zato smo ih prepolovili.
S pilom smo probali samo toga na slici, da vidimo kak izgleda, ali je dalje išlo sa sjekirom i dvije cvike.
Fućkaj ga, nisam baš neki "šumski radnik".
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Danas se i borovina spilila, zima može početi, sve je spremno, ova smola kad se zapli bu veselo😳😳
Dobro je kaj ovak sve u komadu mi ide u peć da nerebam kalati. 👌











 

Najnoviji postovi

Na vrh