• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Svaka čast na komadu, kakvo je to bilo drvo? I ja sam danas srušio bukvu ali je bila oko 100 cm u promjeru, i to je bila zadnja tako velika
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
IMG-7902a18958950088e117626b75ebd216-V.jpg
Prvi i drugi trupac morao se vezat da ne pobjegne u rijeku. Trebalo dobro potegnut jednu dva metra. Al to sve ide glatko kad imas prave strojeve. Bila je nakrenuta prema rijeci, ali ja vežem na jedno pet metara visine i vitlom nategnem i rušim kuda hoću.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Mozda je nece moci podici kamionska dizalica. Prvi trupac ide za stolove, ako se mogne odvest i izrezat.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
mora bit i dobra pilana za prihvat te debljine...
kod mene su dabrovi napali i uništili gotovo sve topole uz vodu...a i vrbe su pri kraju...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Ima pilana koje mogu ovo prihvatit, ali je upitno izostrit zagu da se ovo reze. Prvo malo okolo obradit, susenje cijelo ljeto u hladu, a onda malo odrezat okolo po dva rrezanja( 5,6) cm i opet sledece godine tako jedino tako moze biti izrezana.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Nije ova tema ali je slična pa da se malo osvrnem, komentaru o snazi vitlova. Mada nije najbolje snimito nevidi se dobro mašina, kao stoji i kako podnosi sva opterećenja, tako mali stroj a da može tako biti snažan, iz automobilskog motora da se dobije toliko snage, i brzine sajlanja. U nekim komentarima je bilo o bezbjednosti pa čak do toga kako sajle pucaju, lete okolo itd. Ovo vitlo tako jednostano radi da oni koji imaju traktorske vitlove tipa" Krpan" nemogu ni pomislit da to može da postoji u praksi. Ovo je bez lamela ali ima brže otpuštanje i zatezanje sajle nego bilo koje sa lamelama, jednostavno zaigram trupac. Radom iz vitla uvjek tražim 90% iskorištenost sile. U temi klači drva neko kolege rekoše da nepoznajem neke osnove iz fizike, ili da se previm prepametan.., ja evo ono svoje šta znam ovako primjenjujem. Ovakav trupac neki traktori i na prikolici nemogu povući, uz ovo bi još moglo ići još jednu 1,5 m2., jer kad natežem vitlom sidro ponekad gura zemlje više od kubika, a ovde nije poguralo ni jedna kolica. Neke kolege su komentarisali kvalitete matrijala i debljine od kojih se prave vitlovi, kao i famozne neke tvrdoče matrijala, ovo vitlo je okačeno na šasuju debljine 3mm, ali zbog dobrog proračuna sila koje djeluju na šasiju tu stoji 20 godina i nije iskrivljena.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Smilane sve stoji, al iskreno ko zna kako bi se to tvoje ponašalo u šumi di treba pošteno raditi, na nepristupačnim terenima, di jedva traktor stoji a radi. Ovo sve koje ti radiš nema nekog otpora nimalo, to praktički sve se može sa traktorom izvući i lancem. Sve uz rub šume ili uz rijeke, pa to nije mjerilo.
Pokaži ti rad u šumi, baš u šumi di nemožeš stajati koliko je strmo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Pariajtelju ja radim na teranu gdje tvoj traktor nemože ni prići. To što kaže da onaj trupac može povući svaki traktor. Kao da nisi nikad radio sa traktorom. 4m2 trupca je oko 6 metara ogrevnog drveta, tvoj traktor to nemože povući, niti bilo koji traktor do 70 konja. Znaš li uopšte kliko tvoj traktor na ravnom može povći tzrupca, na kolio tožine trupca idu prednji točkovi gore. Sve vitlove kojie sam na forumu vidio ,nisam videjo da neko posjeduje češko, to nemogu povući. Postavio sam sliku vidim da nisi skužio pa pogledaj bolje da vidiš da je trupac upao pored panja u rupu do pola pogledaj u kojem je nivou prelomnica ona ti je na pola trupca, a u odnosu na panj gdje se nalazi. A vezan da ne ode u rijeku. Racimo često se komentarišu i pile rušenje, oštrenje, iz vaših komentara ja mogu mnogo zaključit o vašem poznavanju toga. Trbe pilu izoštrit da ovakav trupac presiječe a da ne pobjegne rez, pogotovo na vodilici koja je satavljena od dvije, a u drveti koje pravi navjeći bočni otpor rezanja ( šta je bočni otpor), i kako on rasta ili opada kod različitih vrsta drveta.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Meni na slikama to sve izgleda skroz pristupačnije nego kako ti pričaš. Nije ništa zahtjevno baš. Sve ravnica neka.
Nisi stavio neke ekstremne situacije.
A ja sa svojim traktorom vučem kolko zakopčim, nema tu prepreke, to je imt 539 raketa, nije obični imt 539.
To je jako velika razlika.
Kakva Češka vitla nisi vidio.? Pa ima sto drugim modela bolji.

Gle ovoga.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Pa ima sto drugim modela bolji
Ima to si u pravu ali vidi cijenu. Koliko je cijena dali je toliko razlike u kvalitetu. Jesu opremljeni daljinskim i nekim dodatcima. Ali dali je bit da traktor od 150 konja vitlom povuče 2-3 kubika trupca, da mora više puta da vitlom privući ono što na točkovi može povući. Zato uvjek spomenem češko vitlo to je jedino vitlo koje izvlači i do dva puta više nego što traktor na kom je vitlo može točkovima povući, a tek vijek trajanja. Ja svojim vitlom tog traktora št si postavio mogu prebacit preko njegovog vitla. Pogledaj predhono što sam postavljao čupanje trešnje od 50 cm deblljine, pa usporedi dali to vitlo od (20,000 e) može to izvesti. Ali kod mene je mali motorić u odnosu na taj. Kada bi za taj traktor izračunao koliko goriva za cijeli dan potroši u režimu rada dok ne vuče ništa, dok se vežu sajle i razvlače, sigurno bi bilo više potrošnje goriva nego moj stroj za cijeli dan. Koliko godina će to vitlo izdržat rada i to je uputno odnosno veoma dobro ja znam.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ok, al ne kužiš šta ja pričam. Ti radiš sve osim šume kolko vidim.
Ali da si u šumi i nekom nepristupačnom terenu onda bi vidio i mogo testirat svoj stroj.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Naravno da vitlo od 20 000€ može isčupati trešnju ako se zakopča na na 5-6 m visine...
Pa ajd da i to vidimo. Ako se podize kad je sajla prema zemlji i vuce po zemlji, stace biti kad ga saja povuce navise. Bas bi voleo da vidim kako ce se vitlo u zemlju zariti. Nece mu pomoc ni tezina traktora. Prijatelju imam ja prilku da usporedjujem mnoga vitla ali ovo sidrenje sto je kod mene ono ide i u najtvrdji makadam.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Vitlo od 15-20 000 € se ne kopča na traktor od 2,5 ili 3 tone. To su sve strojevi od 5-6-7 tona i sigurno će iščupati takvu trešnju. Tvoje vitlo ima stope koje se vjerojatno zabiju u zemlju. Ali vitla se koriste i za guranje trupaca na hrpu na stovarištu pa je takva izvedba nepraktična za takve stvari. Zato vitla imaju daske, profi vitla i hidraulične daske...
Kad govorimo o profesionalnim vitlima, kao što si rekao imaju daljinski. Na daljinskom postoji komanda za paljenje traktora tako da traktor ne mora raditi kad netreba. Naravno sve to ima svoju cijenu ali i svrhu. U Austriji ili Njemačkoj gdje je radni sat čovjeka u šumi 150 ili 200€ cijena vitla od 15 000€ ne predstavlja ništa. To su strojevi koji se koriste svaki dan i svaki dan izvlače desetke kubika drva i gleda se da budu što udobniji i sigurniji za operatera...
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Smilane svaka čast tebi i tvojem kamionu, skidam ti kapu na tome, al ti ne kužiš šta mi pričamo. Ti ne radiš šumu i to je velika razlika.
Ti samo pričaš kako ti vitlaš i to je to, dalje nema.
Vitlaš sve ono kaj se da povući sa traktorom.
A mi pričamo o šumi i radu u šumi a ne do šume i ravne površine.
@CetojevicM ma zna @smilan al nas malo zajebava sa svojim kamionom a mi ljubomorni🤭
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Ali vitla se koriste i za guranje trupaca na hrpu na stovarištu pa je takva izvedba nepraktična za takve stvari. Zato vitla imaju daske, profi vitla i hidraulična.
Na osnovu čega ti zaključuješ da ja nemogu gurat trupce. Loša ti je to procjena. Pa ko slaže trupce i kako ako sidro nesluži da ih poguram, pogledaj sluku pa ćeš vidjeti da su poslagana jedan do drugog.
 

Najnoviji postovi

Na vrh