• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Ako se tako dogovoriš onda je ok. Kod nas ne radi nitko takve cjepanice. Ali je zato kod nas 150-200 kn izrada po metru. A i tereni su takvi da bez vitla teško možeš raditi ozbiljnije stvari
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,608
Kod mene nema vitlanja, povoljan je teren pa svugdje se moze doci na mjestu raditi, a sa dovozom 100 kuna po metru
To je dobro kada nema vitlanja,ali eto mi uspijemo danas spremiti oko 40-50 metara drva i dodje kamion hiab sa prikolicom i natovari.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,674
Ok, pitam. U mojem kraju je takva usluga 200kn po metru, možda tu i tam netko napravi za 150kn, vitlanje rijetko gdje ispod 120/30kn, samo više...
Ako je nepovoljniji teren automatski dolazi do toga da ne može svatko raditi, pogotovo obaranje, vitlanje...jasno je da nije isto obarati stablo u ravnici i u brdu (ne znam gdje si, samo kažem) a čim je manje onih koji rade odmah je i cjena rada veća.
Danas su drva dobar biznis, zato sam ja kupil novu motorku, razmišljam unapred🙂
Si ju uzvadio iz kutije...ili još razmišljaš? :D
Ako se tako dogovoriš onda je ok. Kod nas ne radi nitko takve cjepanice. Ali je zato kod nas 150-200 kn izrada po metru. A i tereni su takvi da bez vitla teško možeš raditi ozbiljnije stvari
Više posla, teži posao, naravno da i cjena rada mora biti veća
To je dobro kada nema vitlanja,ali eto mi uspijemo danas spremiti oko 40-50 metara drva i dodje kamion hiab sa prikolicom i natovari.
To je super onda, nas dva ne možemo više od 15tak metara dnevno, sa utovarom, prijevozom i istovarom. Svaka čast na 40-50 metara
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,608
To je super onda, nas dva ne možemo više od 15tak metara dnevno, sa utovarom, prijevozom i istovarom. Svaka čast na 40-50 metara
Pa dobro onda i uradite. Jest da je nas 5 i dva traktora.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,721
Da ispere tanin, poslje kad se posuši gori dosta bolje.
Recimo da ga sad pustiš da ga pere do nove godine i poslje spraviš na sušenje. Ispod gdje su bila drva bit če mastan flek .
koliko kila tanina se ispere iz metra drva?:oops:
koliki postotak tanina je uopće u drvima?...hrastovim?...ima li ga u bukvi?....
dal se orah ostavlja na kiši da se ispere juglandin?
nema li najviše tanina u sebi kesten?
treba li i njega onda ostaviti na kiši?
nebi li se tanin bolje ispirao kad bi skalana drva namočili u bačvu/grabu/jezero/rijeku?:unsure:
nemrem kalkulirat jer nemam brojke...;)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,628
koliko kila tanina se ispere iz metra drva?:oops:
koliki postotak tanina je uopće u drvima?...hrastovim?...ima li ga u bukvi?.....
dal se orah ostavlja na kiši da se ispere juglandin?
nema li najviše tanina u sebi kesten?
treba li i njega onda ostaviti na kiši?
nebi li se tanin bolje ispirao kad bi skalana drva namočili u bačvu/grabu/jezero/rijeku?:unsure:
nemrem kalkulirat jer nemam brojke...;)
Najbolje da si to sam ispitaš. Kupiš par metri hrastovih drva, šlauf i peri (da ne čekaš kad bu i koliko bu kiše). Onda to ponoviš na orahu, kestenu...onda ih posušiš i kuriš, ali moraš imati i ista takva koja nisi namakal da moreš napraviti uspredbu. I to je to. Najgore je živeti v neznanju. ;)
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,503
Da ispere tanin, poslje kad se posuši gori dosta bolje.
Recimo da ga sad pustiš da ga pere do nove godine i poslje spraviš na sušenje. Ispod gdje su bila drva bit če mastan flek .
Pa neznam da tanim može uticati da gore bolje il lošije. Poznato je kad se u drvetu zarobi kiseonik il ugljenmonoksid u kristalu da tad daje visoku temperaturu. Proces u ćumuranama priprema drvo u kristal koji razvija visoke temparature i topi metale. Često nabavim hrastovog škart parketa, sitne kockice i lamele, prošlo sušaru, nije uklonjen tatin, to je neverovatno kako gori i drži temperaturu.
Sa tim hrastovim lamalicama starim rakiju i dogonim boju. Obično rakiji od 3 mjeseca svi koji ju kušaju kažu pa ova je bila u hrastovim buretu 10 god, a u običnoj stakleni 50l.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,324
Umjesto da rakijom pereš parket, ti parketom "pereš" rakiju...
E smilane, crni smilane 🤷‍♀️ :ROFLMAO:
 
Na vrh