• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ono kaj sam htio reći...
ima i kod mene bisera koji ispiru tanin iz hrastovine, ali po svemu što je tu vidljivo, ispere iz dvadeset metara drva par kapi tanina...i zato bolje goriju...
a to kaj belica strune i kora otpadne, to je čisti dobitak kod grijanja... :hahah:
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pa neznam da tanim može uticati da gore bolje il lošije. Poznato je kad se u drvetu zarobi kiseonik il ugljenmonoksid u kristalu da tad daje visoku temperaturu. Proces u ćumuranama priprema drvo u kristal koji razvija visoke temparature i topi metale. Često nabavim hrastovog škart parketa, sitne kockice i lamele, prošlo sušaru, nije uklonjen tatin, to je neverovatno kako gori i drži temperaturu.
Sa tim hrastovim lamalicama starim rakiju i dogonim boju. Obično rakiji od 3 mjeseca svi koji ju kušaju kažu pa ova je bila u hrastovim buretu 10 god, a u običnoj stakleni 50l.
Kako se to može desiti, kolega, ovo sad spada u neki novi zakon kemije,fizike i termodinamike.
Ako bi moglo malo pojašnjenje istoga , samo da uhvatimo misao što ste mislili......ovako je to nerazumljivo.......
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Imamo relativno-suho hrastovo drvo. U takvom drvetu ima cca.10-20 % vlage-vode, tanina i suha tvar-samo drvo.
Po kemijskoj definiciji- raspadom organske tvari u ovom slučaju drveta i u ovom slučaju gorenjem-oksidacijom nastaju produkti, dimni plin CO2 + H2O, pepeo , toplina-energija.
Ako je u procesu gorenja-oksidacije prisutna dovoljna količina zraka ( sa 21% kisika), onda nastaje CO2 + H2O.
Ako u procesu gorenja-oksidacije nije prisutna dovoljna količina zraka-kisika, onda nastaje CO + H2O.
Ako u procesu gorenja - oksidacije uopće nije prisutan zrak-kisik, onda je to proces koji se naziva Suha destilacija- znači bez pristupa zraka. I dešava se to da se drvo isplinjava od vlage-vode a povečava se ili koncentrira se sadržaj ugljika u drvetu pa se takav produkt naziva drveni ugljen sa većom koncentracijom ugljika i bez vlage, pa je zato taj ugljen jači i bolje gori.......

U procesu gorenja drveta sa nedovoljnom količinom zraka-kisika, nastaje izvjestan dio plina CO, monoksida, koji nepravilno sagorijeva i u principu se to dešava u praksi kada čujemo da nam peč od centralnog huči -buči i kada nam zatrese peć i cjevnicu iz peći u dimnjak.Tada vam odgorijeva nastali CO sa nedovoljnom količinom zraka za normalno sagorijevanje i CO odgorijeva ne normalnim gorenjem nego više mikro-eksplozijama- da se tako izrazim- koje i uzrokuju hučanje, vibraciju cenralne peći, cijevnice, fleksibilne cijevi......
Taj se efekt Eksplozivnog gorenja CO može riješiti u praksi, taj tren, otvaranjem zračne klapne na vratima peći , i ulaskom veće količine zraka-kisika, gorenje će postati normalno bez vibracija peći i cijevnica, jer više ne nastaje CO već nasrtaje CO2.

Evo kolega , malo duže je trajalo .......
A što se tiće tanina , on kao sam tanin, ne pomaže gorenju i bolje je da ga nema u fazi gorenja.........
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,595
Vidim da se tema širi. ;) Iz toga bi se moglo izroditi ozbiljnije znanstveno istraživanje-Utjecaj tanina na sagorjevanje drva i kvalitetu rakije:ppozdrav:
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
A što se tiće drvenog ugljena, on ne topi metale-eventualno olovo ili aluminij.
Inaće za topljenje željezne rude iz koje se dobiva sirovo željezo pa naknadno rafinacijom ili sekundarnom metalurgijom lonca se iz sirovog željeza dobija čelični lijev......ne može se postići dovoljna temperatura topljenja metalne rude, ali i da se postigne željena temperatura opet je taj drveni ugljen nepodesan i neupoztrebljiv jer nema minimalnu potrebnu ČVRSTOĆU- konzistentnost ali i poroznost koji se neophodni faktori u tom procesu. Zato se u tom procesu rabi u većini slučajeva koks, koji se dobiva ne iz drveta nego iz kamenog ugljena suhom destilacijom.......pa zato postiže puno veće temperature neophodne za topljenje , ima puno veću tvrdoću-konzistentnost, ali ima i propusnost jer je amorfan..........
Kolega to je ovako ukratko kako bi rekli objašnjeno da je razumljivo prosječnom-laiku.
A ovo ako si s drvenim ugljenom malo podgrijete kakav tanji komad na kovačkoj vatri, i to je drugi par opanaka 🤣
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
koliko kila tanina se ispere iz metra drva?:oops:
koliki postotak tanina je uopće u drvima?...hrastovim?...ima li ga u bukvi?....
dal se orah ostavlja na kiši da se ispere juglandin?
nema li najviše tanina u sebi kesten?
treba li i njega onda ostaviti na kiši?
nebi li se tanin bolje ispirao kad bi skalana drva namočili u bačvu/grabu/jezero/rijeku?:unsure:
nemrem kalkulirat jer nemam brojke...;)
Čovjek je pital za hrastova drva, ja sam mu napisal kak kod nas rade. Sad pravit se pametnog ili budalu...
Nek proba jedan kup tak drugi onak.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,595
Čovjek je pital za hrastova drva, ja sam mu napisal kak kod nas rade. Sad pravit se pametnog ili budalu...
Nek proba jedan kup tak drugi onak.
Bez zamjere. Činjenica je da hrast teže gori. Ja ga ostavim u suši 2-3 godine (skalanog) i onda da vidiš kak gori i daje žerjavicu, bez obzira koliko tanina imal u sebi. To je moje iskustvo. Ali svi ljudi sve znaju.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Bez zamjere. Činjenica je da hrast teže gori. Ja ga ostavim u suši 2-3 godine (skalanog) i onda da vidiš kak gori i daje žerjavicu, bez obzira koliko tanina imal u sebi. To je moje iskustvo. Ali svi ljudi sve znaju.
Gori on gori, ali nikad onak lijepo kao grab ili bukva ili brest-suvi 🤣
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Ja imam peč (od milja ju zovem poštanski sandučić, jer tamo idu kojekakvi leci od trgovačkih centara, a najslađa mi je bila predizborna kampanja jer su u njoj letkaroši u taj sandučić svoje letke sami odlagali......) u kojoj gore sve moguče vrste drveta. Mokra i suha, ona ne pita :ppozdrav:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,714
Dobri su i friški unjelci (od hrasta), znači promijera od 10 - 15 cm , polako gore i traju. To vrijedi samo sada dok nije pretjerano hladno, pa pomalo održava vatru živom.😌

Zanimljivo je pročitati nešto malo stručnije od kolege # hrva, i jedna mala opaska, nepotrebno citiraš prethodni post na koji odgovaraš, isto vrijedi i za kolegu # lijeskukc.
Inače sve pet.😃
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ja samo smatram da je gubitak koji nastane prilikom ispiranja tanina puno veći nego dobitak istim postupkom...
drva se sijeku u zimi ili od 7. mjeseca nadalje (tko nije u zimi) za narednu ogrjevnu sezonu, i bilo kakvo močenje može biti samo kontra-produktivno...
to kaj je netko "pametan" smislio ispiranje tanina nije utemeljeno i prihvatljivo ni na koji način (pogotovo šumarskoj struci)...
za primjer, austrijanci u šumi pokrivaju izrađene metrice...a mi ih doma ispiremo... ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Malo se danas kalalo. Bilo je i debljih komada, preteških za dići na radni stol pa se trebalo snajti.

IMG_20211109_101247.jpg IMG_20211109_101450.jpg IMG_20211109_101508.jpg
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Ja imam stol ali ga ne koristim nikad. Više bi se umoril dizanjem takvih komada na stol nego dok se sagnem dolje kad treba okrenut komad. Najbrže je kad smo dvojica tak da jedan dolje okreće komad i baca skalano a drugi aktivira komande…
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh