• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
To si planiram i ja kupiti za takve stvari, radio sam s posuđenim i dopala mi se stvar.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
a ove kaj srušiš, vjerojatno budu isterale iz panja nove šibe...teško se nje riješit...
Doma sam srušil, pred 5-6 godina, jednu debelu cca 0,5 m, Panj je još uvijek čvrsti, ali ne tjera nove šibe.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,601
Ne znam kako vi ste sa vrbama ali ja ih mrzim, prošle godine sam tako rezao granu po granu i desio mi se povrat , udarila je u mene i pal sam sa motorkom u vodu. Da me nije brat potegnuo van možda bi se utopil, voda do grla a ja držim motorku u zraku.
Moraš tim granama pristupati jednako kao sa bilo kojim stablom, znači dobar zasjek prema kuda želiš da padne i onda rezati, puno ljudi griješi jer je to tanka grana pa samo zareže sa donje strane ili čak i nikako ne nego odma sječe da pada a u tim slučajevima se lako raskoli i onda leti grana, leti pila...a ako imaš sreće letiš i ti

Ne želim ti pametovati, ali ako radiš ovak kak sam opisao jako rijetko (nije nemoguće) da se desi povrat, jedina je razlika što pri obaranju stabla ne presjecaš prijelomnicu a ovdje je poželjno ju presjeći ali tek kad grana dođe skoro vodoravno
Ma slika je bitna!
gledao sam te klinove i moram priznati da je stvarno prava stvar...ali je i cjena na nivou
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Sad već ne znam na koji sam način rezao al čini mi se da je grana pala i odbila se od zemlje u mene, nije više ni sad bitno, al opreza nikad dosta. Kolika je cijena toga klina, nisam uopće išao gledat cijenu kad vidim marku? Gdje ima u metraži jeftinije sajle fi 4 mm, okolica Zagreba ako zna tko?
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,601
Vjerujem da jest ali mislim da treba i pravi materijal i pravi alati jer ove cjene su, po meni, stvarno previsoke
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
IMG_20220115_130124.jpg

IMG_20220115_123523.jpg

Jučer se malo delalo. Na drugoj sliki je pogled iz orezane krošnje lijeve s prve slike prema desnoj.
Išlo je odlično sve dok nisam orezal više od polovice zadnje (nije slikana). Valjda sam bil ponesen time kak lijepo ide pa mi je popustila koncentracija. Uglavnom završil sam na Bračaku. Stradalo koljeno. Prerezal sam kožu nekih 5-6 cm duljine i zarezal tetivu. To su zašili i namjestili mi langetu sa zadnje strane od gležnja do iznad koljena.
Na svim granama debljim od 8 cm sam radil klinasti zasjek, a na tanjim samo zarezal s vanjske strane. No, jedna deblja grana se vratila unazad. Čak ni sad ne znam zbog čega. Uglavnom pogurnula je pri tom pilu prema koljenu.

Fala Bogu da nije gorše završilo.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,601
Kak je rekao @jocc opreza nikad dosta...ali ajde, dobro je da nije gore prošlo, brz oporavak zelim 🙂 a ta grana koja ti se vrnula, vjerojatno gore bilo malo vjetrica kojeg dolje ne primjetis
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Nebi htel pametovati, žao mi je kaj se desilo. Ovo je dobar primjer zašto treba kupiti zaštitne hlače. Možda se čine skupe ali ovakva situacija je puno “skuplja”…
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
I sam imam nekoliko rezova motornom pilom po sebi , uvjek treba paziti da se ne dogodi neko zlo jer šuma je nepredvidiva . Ponekad se čovjek malo požuri , popusti koncentracija , umor , godine ,spretnost a zlo samo čeka..... Brz i uspješan oporavak želim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima na lijepim željama. (y) :ppozdrav:

@Ghost,​

nije bilo vjetra. Možda sam se ja krivo izrazil za povrat grane. Donji dio grane (kod reza) je krenul prema meni. Najvjerojatnije je negdje bila prilikom padanja u kontaktu s drugom granom.

@Tommy,​

potpuno si u pravu. Ja nažalost nisam bil. :confused: Da sam imal prave hlače, vjerojatno ne bi bilo nikakve štete na nogi. Učimo se dok smo živi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Stradalo koljeno. Prerezal sam kožu nekih 5-6 cm duljine i zarezal tetivu. To su zašili i namjestili mi langetu sa zadnje strane od gležnja do iznad koljena.
Uffff, brz oporavak želim
 

Najnoviji postovi

Na vrh