• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

Ovaj zna kaj radi…
Dobar primjer kak treba delati. Očekival sam da bu koristil kajle, ali izgleda da zbog toga kaj je drvo bilo lagano nagnuto, nije trebal dodatnu sigurnost a kajlama. Čini mi se da i pila nije baš mačji kašalj.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
Dobar primjer kak treba delati. Očekival sam da bu koristil kajle, ali izgleda da zbog toga kaj je drvo bilo lagano nagnuto,
Slažem se, ovo je školsko rušenje iako u praksi malo tko bas toliko se drzi propisa. Nije bas malo buduci ga je rusio na kriz znaci da je bilo dosta nagnuto
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
prvo određivanje smjera obaranja, zatim čišćenje odstupnice i mjesta za rad, 45° suprotno od smjera obaranja, obrada žilišta da bi se stablo svelo da bude što ravnije bez onog zadebljanja na dnu panja, vađenje zasjeka u smjeru obaranja cca 25-30% debljine drveta i pod kutom do 30° (u mekom drvu tipa topole do 35°) ako je stablo deblje da ga vodilica ne može uhvatiti ili je baš za tehniku prakticira se ubodni rez iz strane zasjeka u srce i ovisno opet od debljine drveta cca 40-50%, na obje strane, odnosno cca 25-30% sa svake strane zasjeka bi trebalo ostati za prijelomnicu...tad ide završni rez koji mora biti, opet ovisno debljine drveta, viši 5-8 cm od donjeg reza u zasjeku, kad zasječeš dovoljno da ne oštećuješ lanac stavljeju se kajle/klinovi i lagano sječeš i nabijaš po malo kajle, sječeš do prijelomnice koja mora biti do 10% debljine stabla, kad si do tu odsjeko dalje je na sjekiri i klinovima.

Napomena: nisam baš 100% siguran u ove brojke, davno je bilo kada sam polagao za ispite a i nije baš da netko sa metrom mjeri ;)
Sretno :)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
@Ghost Ko zna zna, fala ti😉ja sam više pomoćni profesionalni šumar, pa nije me sram pitat kad neznam🙂👍🍻slično i ja radim, al ne svaki put. Npr nikad nisam kajle koristil, al mi želja i to probat.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
i kad profulaš smjer u kojem drvo visi, kao onaj lik s videa, onda sve radnje poslije ispadnu suvišne... 🤭
bome sam i ja fulao jednu lipu jučer, promjer oko 30 cm, krenula da mi stisne vodilicu...skroz na drugu stranu...
al nema veze, svejedno je opala...skužil sam ju na vrijeme... ;)
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
Kako se odlučuje dal treba obrada žilišta ili ne?
Od toga kakvo je drvo, za cega ide da li za tehniku ili za ogrijev, ako je suplje/trulo/nagoreno zilistee se ne dira, o duzini vodilice isto ovisi puno, ponekad je, ako je drvo za ogrijev lakse ga posjeci malo vislje pa odrezati panj kasnije vec se zajebavat sa o radom

@DARIJUS na kraju se sve svodi na to da je najbitnije da je stablo prizemljeno i da nitko nije ozlijeđen
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,159
Kolega i ja smo vec dva tjedna u sumi, izradujemo vrhovinu, imamo gdje kojeg graba ili bukvu zabiljezenu za srusiti.
Posla je jako puno jer moramo sve granje stavljati na panjeve, a linija je velika.
Ove dvije starke su u glavnim ulogama.
20220121_110258.jpg
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
nekad su, ako se radi šumski red drva bila besplatna, ovo što vi radite je još daleko više posla od šumskog reda pa bi još šumarija vama trebala platiti za čišćenje šume
 

Najnoviji postovi

Na vrh