• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Pozdrav, imam pitanje o procjeni mlade šume. Dakle, imam potencijalnu mogućnost kupiti zapušteni vinograd u kojem je narastao mladi bagrem. Stabla su cca 8-10m promjera 10-25cm relativno rijetko izrasla, odoka 1 stablo na deset kvadrata :unsure:. Kako to pošteno procijeniti??? Znam da tu ima puno faktora ali čisto neki okvir...
Ideja je da to ostavim još koju godinu da raste
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
To je uvjek probelm, kupcu je puno a prodavaču malo, kolko got da je cijena.
Zato najbolje da mu ponudiš malo pa onda on nebu prihvatil e onda još malo mu daš, njemu se bu ljepo videlo i ti kupiš gaciju. 🙂
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,411
Moraš voditi računa da ne kupuješ šumu već zapušteni vinograd. Da nebi bila prijava ,kazna i čišćenje parcele. Provjeri . Ako u gruntovnici i katastru piše vinograd treba tražiti prenamjenu zemljišta. Ak su okolo vinogradi od toga ništ
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Okolo ima i vinograda i šumaraka. Na konkretnom zemljištu piše Livada, vinograd, voćnjak i šuma (cca 8% površine)

Ruralno je područje pa se generalno ne bojim da će me netko tjerati to krčiti ali da, rizik postoji
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,920
Kolega iwanho, moglo je i proći gore, ovakve stvari u točno određenom trenutku teško je predvidjeti. Drugi puta budete sigurno pristupili rješavanju problema sa dozom opreza, tim više jer budete imali u podsvijesti ono što vam se dogodilo. Uglavnom, pohvale za obavljen posao, uredno i temeljito odrađeno.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Ostalo je još ovo, ali još nisam bil spreman za to. Kad sad na sliki gledim ovu granu koja me sredila, nikak mi nije jasno kak sam previdel da bu pala na drugu i vrnula se prema natrag.
Dobo je prošlo. Nešto ću napisati a ne da ispadne pametovanje neg dve velike si napravio greške neznam dali si ih uočio. Jedna je svako stablo mora imati prelomnicu (ne osječeno do kraja) koja ga drži uz panj, u toj varijanti drvo koje se nasloni ostaje tako, a prelomnica puca kad drvo padne. U toj varijanti nema bacanja unazad. A drugo je ne stoji se kraj drveta dok pada već odmiče. Koliko mogu videti ti si ovo osjekao i ono pada nekontrolisano. Ispravi ako sam pogrešno uočio.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@NikolaT55,​

hvala. :ppozdrav:

@smilan,​

hvala i tebi na dobronamjernim savjetima. :ppozdrav:
Napravil sam zasjek i rezal. Grana je malo krenula pa zastala. Umjesto da pogledam zakaj je zastala, ja sam još zarezal. Dakle, sigurno sam napravil barem dvije greške:
1. izgleda da zasjek nije bil baš u potrebnom smjeru,
2. moguće je da je grana zastala prije nego se naslonila na druge, a ja sam konačno zarezivanje napravil na krivoj strani prelomnice i dodatno je usmjeril na drugu granu.

U svakom slučaju, moj pad koncentracije držim glavnim uzročnikom. Kak sam si prostrl, tak sam si legnul. Fala Bogu da nije završilo puno lošije, a moglo je.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,634
Može se sada tu pisati možda je ovo možda je ono, da si ovako bilo bi onako...moje viđenje je, barem iz fotke, da si sjekao ovu granu prije već okolne, možda ne vidim dobro ali ako jest tako to je greška velika. A u stvari kako si i sam napisao gubitak koncentracije, zanos kako fino ide, malo se više opustiš...i jbg.
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Ostalo je još ovo, ali još nisam bil spreman za to. Kad sad na sliki gledim ovu granu koja me sredila, nikak mi nije jasno kak sam previdel da bu pala na drugu i vrnula se prema natrag. :(

View attachment 47396

View attachment 47397
eto naucio si na tezi nacin da se drvece u grupi UVEK obaraju sa spoljne strane ka sredini. Nikad se ne obaraju drva koja se mogu osloniti na neka druga i napraviti belaj
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Danas je jedan od vrlo ozbiljnih poslova, dva hrasta se nalaze iznad jedne vikend kuće I pomoćnih objekata. Krošnja se nadvila nad krovove i trebalo je to ukloniti jer je bojazni da bi nevrijeme moglo da ih poruši i napravi na desetine hiljada evra štete. 20220315_122732.jpg
20220315_143529.jpg
I to ide tako. Ovo je moglo biti predavanja o načinu rušenja stabala da je imao ko snimat. Hrast je dvostruk i na panju je oko 90 cm. Jako vitlo kolotura I ide uz brijeg protivno gravitacija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh