• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa jednostavno je ostalo na panju i nije se srušilo, još gledam i bilo mi čudno da dugo ne pada, i skužim odpiljeno skroz, izašla mi pila van a drvo ne pada, hladan znoj po meni u sekundi. I nakon par minuta padne kad je malo zapuhao vjetar, palo je tam di je bila kajla odrezana, sad vidim da moram imat kajle.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
ma sve to ok, razumijem, događalo se i meni, ako je dovoljno ravno stablo, dovoljno je malo vjetrića da ga drži da neće krenut ako je suprotno od izvađenog zasjeka...ali ne govorim o tome, to se događa i nije neki ekstra problem, problem je odrezati ga posve jer tada nemaš više nikakve kontrole nad njime, dok god ga drži prijelomnica stablo može ili pasti u pravcu zasjeka, ili se vratiti/stajati na kontra stranu...ako ga odsječeš posve nikad ne znaš niti možeš pretpostaviti gdje će i kako će pasti, dovoljna mala grana za zakači za susjedno drvo i da ga zarotira da ne možeš vjerovati ni gdje leti panj niti gdje grane.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Ma sve znam, opreza nikad dosta.
Ma kolko se zna ??
Klasičan primjer sve se zna, a ishod katastrofalan. Sjeći stablo a ne gledati i ne znati koliko je odsječeno to mi je kao da otvoriš vrata voza u pokretu i izadješ. Na desetine je bilo komentara o načinu rušenja, postoje i druga mjesta gdje se to može videti. Kako izgleda zasjek klina i koliko, kako izgleda prelomnica i koliko, gdje se nalaze grane I dali postoji opasnost od loma istih i pada na radnika. Sve to se pogleda daju ocjene ko je profesionalac, šta je profesionalan alat a šta ne, daju savjeti o radu, koja se zaštitna oprema koristi, a na kraju rade stvari koje su niđe veze. Nema zasjeka, nema prelomnice. 20220316_135940.jpg
Ma nek je prelomnica i prevelika to je bolja varijanta nego kad je nema. 20220316_120934.jpg
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma kolko se zna ??
Klasičan primjer sve se zna, a ishod katastrofalan. Sjeći stablo a ne gledati i ne znati koliko je odsječeno to mi je kao da otvoriš vrata voza u pokretu i izadješ. Na desetine je bilo komentara o načinu rušenja, postoje i druga mjesta gdje se to može videti. Kako izgleda zasjek klina i koliko, kako izgleda prelomnica i koliko, gdje se nalaze grane I dali postoji opasnost od loma istih i pada na radnika. Sve to se pogleda daju ocjene ko je profesionalac, šta je profesionalan alat a šta ne, daju savjeti o radu, koja se zaštitna oprema koristi, a na kraju rade stvari koje su niđe veze. Nema zasjeka, nema prelomnice. View attachment 49171
Ma nek je prelomnica i prevelika to je bolja varijanta nego kad je nema. View attachment 49174
Jesi vitlao ti ta drva?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Nije stvar u vitlanji il ne, već da se vidi kolika je prelomnica, koliko je zasječen klin. Zašto je pola debljine stabla u klinu a ne 1/4, kad je potrebno odstupanje od uobičajenih normi. netreba žaliti drvo.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja koji sam stvarno pomoćni šumar i nije me to sram reći ja to pitam, ali on se hvali da sve zna pa da vidimo, mene nije sram pitat i reći ako nešto neznam, al on isto još uči, nije sramota učiti, a ispada da zna a nezna. Smilane naučit ćemo i mi, ima tu pravih ljudi koji nas mogu naučiti radit u šumi. Samo ih moramo slušat, tu su Sttipa, ghost, Borislav i da ne nabrajam dalje da koga ne izostavim.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
@smilan aj ti meni objasni di je prijelomnica na ovom tvom panju? Ja ju nevidim.
A kako da je vidiš kad neznaš u šta trebaš da gledaš, neznaš šta to znači i kako izgleda panj nakon rada, a I čemu služi prelomnica. Zbog toga stablo osijecaš do kraja pa moliš boga da padne bilo kud. Neide to tako kole.

slike 1 043 (1).jpg
Žao mi je pojedini ljudi nemogu nikad da nauče. A onda su željni slikanja i pokazivanje bar da imaju šta pokazat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,270
Ovdje na slici se prelomnica ne vidi a visina konacnog reza - uvjeren sam da postoji opravdan razlog (npr nagib terena i sigurnost sjekaca) inace je kriticna...
 

Prilozi

  • Screenshot_20220501-175349_Chrome.jpg
    Screenshot_20220501-175349_Chrome.jpg
    48.6 KB · Pregleda: 26

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Kažeš ko radi kvalitetno, na osnovu čega si utvrdio kvalitet. Sve je vidljivo na panju, ako ti nevidiš, a I bilo ko drugi očito neznanju ni šta je to, nema tu šta da se piše sve je vidljivo i jasno ko dan, naravno ko se razume.
Nemoj to da ja učim kole, nemam og koga.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,270
Neke nemozes nikada....ali tko sam ja da uopce komentiram...
Ako si uvjeren pokazi inspektoru zastite na radu taj panj i pitaj ga koliku bi nagradu trebao dobiti "majstor"...
 

Najnoviji postovi

Na vrh