• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ček malo ''kontra narezivanje'' :scratch
neznam na šta tačno mislite ali pretpostavljam da je prvi rez pri vadjenju čepa ravan a drugi rez ide od zemlje prema kraju prvog reza i to je čep , odnosno sedlo za obaranje
mislimo li na istu stvar :confused:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Točno tako savo.
Mi bi rekli da je kajla prema dolje :)

što se s tim dobiva samo veća mogućnost da raskoliš drvo jer ti je teže za ocjeniti kako si napravio kajlu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
taj kontra rez ja često koristim u situacijama gdje mi je nezgodno i nesigurno stajati dok obaram , mnogo je lakše kontrolisati motorku jer su oni zubi uvijek zabijeni u drvo
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
vrti mi se stalno ideja da se tako izbijegava pomak stabla u nazad priliom obarana, znate da se drvo "ritne" nekad manje a nekad više prema panju, jedino mi to ima nekog smisla
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
nisam ga koristio nikada pa ne mogu da puno pričam o tome ali nikad se ne zna u principu ne volim u šumi puno eksperimentirati
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
i ja volim klasiku, da tako radim imo bi panjeve ko tenkovske barikade:weedman:
nek oni narezivaju kako im volja:axe:i nek se truju u mc donaldsu:lol: ja imam čvarke, luk, češnjovke, šunke i špeka:prayer: i prokušani način rušenja
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
svi ćete se složiti samnom ako kažem da pogotovo u šumi sve zavisi od situacije

nekad azarezujem klasično , nekada zarezujem a ne vadim čep odnosno nikako ne zarezujem drugi rez , nekada ne zarezujem nikako , nekada radim kontra čep
uglavno radim tako da je najbezbednije

u mnogo slučajeva sam obarao i vitlom , zarežem čep i samo malo zarežem rez za obaranje (treći rez) onda se izmaknem i povučem vitlom , ono padne , obično se zacijepi ali to nije ni bitno
bitno je da sjekač (obarač) nije ni blizu opasne situacije :prayer:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
svi ćete se složiti samnom ako kažem da pogotovo u šumi sve zavisi od situacije

nekad azarezujem klasično , nekada zarezujem a ne vadim čep odnosno nikako ne zarezujem drugi rez , nekada ne zarezujem nikako , nekada radim kontra čep
uglavno radim tako da je najbezbednije

u mnogo slučajeva sam obarao i vitlom , zarežem čep i samo malo zarežem rez za obaranje (treći rez) onda se izmaknem i povučem vitlom , ono padne , obično se zacijepi ali to nije ni bitno
bitno je da sjekač (obarač) nije ni blizu opasne situacije :prayer:

koliko visoko zakvačiš sajlu na taj trupac koji obaraš vitlom
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ako nosim aluminijske merdevine onda na 8 metara visine , a ako ih nemam onda dignem sajlu što više nekom granom , možda 3-4-5 metara
ili pokušam da prebacim sajlu preko grane ako mogu da dobacim , ako traktor može da pridje drvetu popnem se na kabinu pa vežem
nekada dokazujem i Darvinovu teoriju pa se penjem uz drvo da vežem sajlu :lol:

uglavnom snalazim se na sve moguće načine
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ako nosim aluminijske merdevine onda na 8 metara visine , a ako ih nemam onda dignem sajlu što više nekom granom , možda 3-4-5 metara
ili pokušam da prebacim sajlu preko grane ako mogu da dobacim , ako traktor može da pridje drvetu popnem se na kabinu pa vežem
nekada dokazujem i Darvinovu teoriju pa se penjem uz drvo da vežem sajlu :lol:

uglavnom snalazim se na sve moguće načine

nije valjda da nosiš "merdevine" u šumu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
normalno da ih ne nosim stalno , samo po potrebi ih nabacim na karetu

a čuj , ako može da mi pomoge bilo šta ja ću da upotrijebim , mislim zašto da se pentram kao majmun ako imam merdevine
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
e da i sa vitlom se obara, ja sa, koristio tu tehniku par puta di je bilo škakljivo pa sam ga zakačio i s njim dolje ali nikad nisam kačio tako visoko, negdje oko 3m i pada ko led
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Naravno da nisam rušio drva u americi
Ne izbečim oči na sve ameriške stvari
Čak i kad pojedem McDonalc zažalim kaj nisam otišo u mesnicu i kupio rebrica ali ga ipak smažem i mora se prizati da je mljac..

Ali ako svoje radove u šumi uspoređujete s njima morate znati da oni godišnje poruše više šume od nekoliko veličina jedne balkanske državice .
I da industrijsko drvo ne priznaje panj pod 1 klasu .
Panjevi još imaju zadatak da spriječe odrone snijega do doba dok nova stabla ne ojačaju da mogu preuzetu tu ulogu .
Ima još par sitnica koje ne znate ali kapitalizam zove a ja več kasnim .
..
A tko zna ,možda se i ovaj post neće nekome sviđati jer je on pametniji pa ga briše i trud bude uzaludan .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
svaki post koji nema veze sa šumarstvom biće obrisan bez obzira KO ga napisao , zato nemoj uzalud da se trudiš ;)
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma imaju ameri svoju matematiku zašto i kako.....
evo taman došo iz izvidnice i stanje je sljedeče, 70% budem mogao sa livade puštati sajlu u dumaču a ostatak moram okolo nekih 300m po nekakvom prekokrasnom putu, ali bez panike ja otpustim sajlu i narodno veselje, mislim da bi mi livada mogla zadavati glavobolje jer su to ovce izmalčirale do zemlje i pod nogo se skliže ali bolje i to nego da je ispod smrznuto...
sve samo krasna bukva, ima nešto oko 25m3, u prosijeku je debljina oko 50 ali ima jedna krasotica od 70, danas pripremim vitlo i sutra akcija......:gitarist::gitarist::gitarist:

vitlo pripremljeno, sajla u cijelosti razvučena, namazana sa tovatnom masti-potrošio skoro kilu, sutra bude masnih noseva:rolfer::rolfer: , moj "jako dobar kolega" bude sajla majstor:vragek: budem mu ga metno auuuuuuuuuu:rolfer:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
vitlo pripremljeno, sajla u cijelosti razvučena, namazana sa tovatnom masti-potrošio skoro kilu, sutra bude masnih noseva:rolfer::rolfer: , moj "jako dobar kolega" bude sajla majstor:vragek: budem mu ga metno auuuuuuuuuu:rolfer:

po kojoj si cjeni dogovorio vitlanje po m3
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
a pošto je od kolege tata....onda sam mu lupio po danu 500kn, ali nemam namijeru to napraviti u jednom danu, bit če nekih 20-25m3 pa bude komplikacija pošto sad kiša pada.......plan mi je dva i po do 3 dana tako da "nisam u gubitku"
a ima če toga još tako da računam i u budučnost....ali onda min. 10 ojra m3
i ovako mi na dan ostane čistih 390 kn što i nije loša dnevnica...dok se ništa ne trga.....ali opet je to malo, da je 10 ojra bilo bi ljepše ali za početak treba steći mušterije......i ne biti lakom
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
3 dana x 500kn = 1500kn
20-25m3 x 10E = 200-250E = 1400-1700kn
stvarno lijepi popust za tatine prijatelje :rolfer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh