• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,730
Ne znam,sad kad sam radil nisam imal vremena za gledat a nisam ga ni pital nikad.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,983
Samo šraf u sredini. Ploča se vrti "na trenje".
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
Da nije losa ideja ta vrtnja dolje, samo kako ju izvesti a da ju ne savije unisti cijepanje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,983
Mislim da je veći problem kak ispod toga izvaditi triješće ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@ZJ, ako se ta ploča okreče oko jedne osovine , ne mora nužno biti osigurana s donje strane , osim ako u tvom kraju sve preko noći dobije noge .

u tom slučaju podigneš ploču i trešče je vani
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
eto to je to razmišljanje školovanih ljudi ,
da ti nabrojim 50 načina i razloga da ne bude ispala? a za transport se ionak spuštaš cilindar .
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,730
Izgubiš ju putem ak nije osigurana
Pak ni to lagano ko frizbi da bu odletelo.A i da bi ju zgubil s čim i kak bi se moral vozit......
Pogledal sam danas nema niš rupa u podu i trn zavaren za ploču....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,983
Znam kak je nama koji nemamo šume teško dojti do takvog trupca za lijepu građu...
A oni koji imaju, ne znaju to cijeniti (nisu se zmučili za to).
Ne odnosi se na ovaj slučaj posebno ...pamtim takvih i u mojem kraju.

Samo velim - šteta. Ne radi par t kn, koliko novčano vrijedi, već radi stabla-trupca koji je rasel 100...150g., da bi ga neki mutan spilil za drva.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Moja šuma i delam snojm kaj hoću, ne ovisim o nikome, niti kaj koga prosim, nisam gladan love, nebi se dal za kunu ko neki, ne delam nedeljom jer mi nije sila, lačni love delaju,ja se nadelam kroz tjedan i previše, a onaj ko dela u nedjelju nije se sigirno u tjednu nadelal, ne ovisim o nikome, moj život moja stvar.
Ne ovisi mi život o 300inekaj sitno eura, ne gledam kolko bum benzina potrošil u šumi, ne pratim kad bum gotov, nije mi sila skalat sve za 10dana radnih, ja uživam u životu, živim život nisam ničiji rob.
Delam i služim si plaću da živim, a ne da se ubijam od posla.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Znam kak je nama koji nemamo šume teško dojti do takvog trupca za lijepu građu...
A oni koji imaju, ne znaju to cijeniti (nisu se zmučili za to).
Ne odnosi se na ovaj slučaj posebno ...pamtim takvih i u mojem kraju.

Samo velim - šteta. Ne radi par t kn, koliko novčano vrijedi, već radi stabla-trupca koji je rasel 100...150g., da bi ga neki mutan spilil za drva.
Treba zakonom zabranit rezanje trupaca prve i druge klase u drva za ogrjev.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
Znam kak je nama koji nemamo šume teško dojti do takvog trupca za lijepu građu...
A oni koji imaju, ne znaju to cijeniti (nisu se zmučili za to).
Ne odnosi se na ovaj slučaj posebno ...pamtim takvih i u mojem kraju.

Samo velim - šteta. Ne radi par t kn, koliko novčano vrijedi, već radi stabla-trupca koji je rasel 100...150g., da bi ga neki mutan spilil za drva.
Tocno to...srce me boli za svaki trupac (a pogotovo hrastov) koji ne zavrsi "na brenti"...
I da dobro veliš - šteta!!

I nije bit u 300 eura vec u neiskoristem (tj. unistenom) daru prirode....srezi u npr 5 cm, slozi sebi negdje gdje ne smeta i za xx godina stavi na trziste...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,379
Imam u šumi par hrasti, ali mi ne pada na pamet rušiti ih dok sam živ. Unatrag par godina radim si nadstrešnice za strojeve i za drva i sječku, ali hraste ne diram. Porušio sam topole i od njih radim objekte. Mene budu zdržali, a hrasti neka rastu. Budu za iduća pokoljenja. Pretpostavljam da su tako razmišljali i naši stari jer u protivnom ne bi ih bilo u šumi. Posadil sam ih i ja nekoliko desetaka uz sadnice jasena i užitak mi ih je gledati kako rastu. Točno je, nije sve u šoldima.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,600
Odgovorno i pametno upravljanje šumom nije za bedake. Iako se ovdje često provlači teza da su školovani ljudi najveće zlo ovog svijeta- nije to tak. Arogantne iskompleksirane budale su najveće zlo, bile one školovane ili neškolovane. Nejdu ljudi bezveze na fakultet 5 godina da bi znali odrediti koje drvo se sječe i za kaj, kad se sječe i sl. Problem je kaj država stvara probleme ljudima koji hoće legalno i uz savjete struke gospodariti svojim šumama i onda imamo anarhiju i uništavanje, pogotovo u privatnim šumama.
Ja sam recimo prije par godina prijavil sječu hrastova koji su realno već bili stari i počeli su se sušiti. Došli su ljudi (školovani) koji su doznačili 36 hrastova, a dva su propustili doznačiti jer nisu bili sigurni za među. I onda me netko prijavil šumarskoj inspekciji. Vjerojatno netko od zavidnih lopova. Inspektorica me je masirala za ta dva nedoznačena hrasta tak da sam moral nekoliko puta davati izjave ko zadnji kriminalac iako je do mene totalno posječeno 3 ili 4 rali šume od nekoliko vlasnika tak da sad tu samo kupina raste (i ulazi u moju šumu).
Trenutno rušim stare bukve po savjetu gospona iz šumarske savjetodavne službe. Htel sam to legalno napraviti al problem je kaj je šuma “samo” katastarski u mojem vlasništvu, ne i gruntovno i onda nemogu dobiti doznaku. Prije se moglo… Na tom području apsolutno ne postoji privatna šuma koja ima riješeno gruntovno vlasništvo a to ići radit je često skuplje nego kaj vrijede drva. Na taj način si prisiljen biti u prekršaju. Ja imam puno bolje robe za radit drva gde bi se manje namučil i više napravil nego sa ovim bukvama od 80-90 cm al imam ih dosta i moram ih riješiti kao kak mi je i savjetoval čovjek iz savjetodavne. Većina tih starih bukvi je bolesna i nije za tehniku kad se sruše a i guše sve oko sebe. Ima ih od kojih izlazi 10-15 m drva. Šumarstvo je ozbiljna struka. Nije to cjevasti ključ i poluga od dva metra pa da je bitno samo kolko je kila u guzici a ne u glavi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
eto opet su školovani došli krojiti pravdu po svojoj mjeri .

zašto je moralno neispravno da ovaj slučaj s tim hrastom grije svoju djecu a bilo bi moralno ispravno da se od te daske naprave stepenice koje bi npr podigle cijenu nekretnine u kojoj taj hrast "sjaji" u stepenicama a on razliku novaca potroši u birtiji (birtija je sinonim za bezvezno potrošen novac)?

a zašto je moralno ispravno da vi školovani imate wc školjku na svakoj etaži svoje kuče koju ispirete s prvoklasnom pitkom vodom ?
hrast bude izrastao drugi a pitku vodu više nikad nitko neće pročistiti kakva je bila .

ne želim spominjati da djeca svaki dan umiru od žeđi jer nemaju pristup pitkoj vodi

možemo dati još neki primjer ako nije jasno
 

Najnoviji postovi

Na vrh