• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je..ali ima vode koja je tehnički ispravna za ispiranje školjke ali nije za piče a s druge strane ljudi su srali tisuče i stotine tisuča godina a da nisu ispirali školjku pitkom vodom..i to je licemjerno.

Moj stav je jasan .prodaj kubik hrasta i kupi dva kubika bukve(ne razumijem se u cijene)ali.

Treba računati da kupljenac nema 100 kubika..da taj trupac treba natovariti i odvesti do mjesta gdje može šticar..da treba zivkati i natezati se s prekupcima jer nema organiziranog otkupa..malo tko daje novac kod utovara,poslje te jebe da se raskolo kod istovara ...dalje treba zivkati ,doslovno moljakati za kvalitetnu metricu..

Tko od vas bi mjenjao svoj hrast za topolu ili bagrem.?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Sve ja to razumijem. Ali taj hrast je netko zasadio, da bi bio taj hrast tehničko drvo. Vodu čuvam ne razbacujem se , ne perem dvorište svakih sedam dana, kao jedan moj bivši prijatelj, ne tuširam se pet puta dnevno preko ljeta i tako. Isto tako i neložim da bih imao trideset stupnjeva u kući. Isto bih tako radio i da imam 2000 eura plaču .
Moram sad na radno mjesto.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,446
Trenutno rušim stare bukve po savjetu gospona iz šumarske savjetodavne službe. Htel sam to legalno napraviti al problem je kaj je šuma “samo” katastarski u mojem vlasništvu, ne i gruntovno i onda nemogu dobiti doznaku. Prije se moglo… Na tom području apsolutno ne postoji privatna šuma koja ima riješeno gruntovno vlasništvo a to ići radit je često skuplje nego kaj vrijede drva. Na taj način si prisiljen biti u prekršaju.
rješavanje takvog problema te košta max 1000€...u to je uključen geodet, bilježnik, takse za sudsku komisiju...sve do kraja riješeno da dobiješ 1/1..
jedino ako imaš upisane žive vlasnike u gruntovnici moraš znati da trebaš njihove potpise da bi se do kraja riješilo...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,446
ne, sveukupno...i bolje ti je skupiti čim više susjeda pa će ti i cijena po čovjeku biti manja...dijelite troškove...npr iskolčenje jedne šume je nekih 200-300€ (ovisi koliko je velika čestica i kakvog je oblika). ako skupiš više susjeda cijena po čestici biti će manja. troškovi sudske komisije, tj. takse su fiksne. prijedlog za sudsku komisiju radi bilježnik. cijena za jednu česticu je XY (ne znam koje su točno cijene). ako vas se skupi 4-5 cijena po čestici će biti manja.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,598
Imam ukupno 20-30 čestica i 12 različitih lokacija. Susjedi nisu zainteresirani za takve stvari…
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,446
teško je ovako napamet ocijenit koliko bi nešto moglo koštat. treba pogledat papire. možda za sve lokacije ne trebaš geodetu. svaka situacija je specifična i nema neke fiksne cijene
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
U mojem kraju ljudi ne ruše godinama (većinom zbog nepristupačnosti) ali ne žele ni prodati. Al ak se kojim slučajem predomisle, onda je cifra po kubiku ko da kupujem gotova istovarena doma na dvorištu.
Naravno, papirnato je slabo riješeno, većina glasi na njihove pokojne dedeke, babice...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,230
Kaj se onog okretnog kalača tiče.
Pred 15-tak let sam delal prijatelju ovak i kad sam podjelil to sa vama na forumu rekli ste da je to opasno jer kad dojde kvrga sviječe se okreče.....
I tak se ona okretala tih 15 let i ko zna koliko drva skalala bez lomova i ozljeda i otišla u zasluženu mirovinu.
Prvenstveno zato jer je bil jako težak i u zadnje vrijeme spor za današnje standarde.

 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
473
Moja šuma i delam snojm kaj hoću, ne ovisim o nikome, niti kaj koga prosim, nisam gladan love, nebi se dal za kunu ko neki, ne delam nedeljom jer mi nije sila, lačni love delaju,ja se nadelam kroz tjedan i previše, a onaj ko dela u nedjelju nije se sigirno u tjednu nadelal, ne ovisim o nikome, moj život moja stvar.
Ne ovisi mi život o 300inekaj sitno eura, ne gledam kolko bum benzina potrošil u šumi, ne pratim kad bum gotov, nije mi sila skalat sve za 10dana radnih, ja uživam u životu, živim život nisam ničiji rob.
Delam i služim si plaću da živim, a ne da se ubijam od posla.
i još si školovan.....jel živ onaj neškolovani velečasni
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
473
Odgovorno i pametno upravljanje šumom nije za bedake. Iako se ovdje često provlači teza da su školovani ljudi najveće zlo ovog svijeta- nije to tak. Arogantne iskompleksirane budale su najveće zlo, bile one školovane ili neškolovane. Nejdu ljudi bezveze na fakultet 5 godina da bi znali odrediti koje drvo se sječe i za kaj, kad se sječe i sl. Problem je kaj država stvara probleme ljudima koji hoće legalno i uz savjete struke gospodariti svojim šumama i onda imamo anarhiju i uništavanje, pogotovo u privatnim šumama.
Ja sam recimo prije par godina prijavil sječu hrastova koji su realno već bili stari i počeli su se sušiti. Došli su ljudi (školovani) koji su doznačili 36 hrastova, a dva su propustili doznačiti jer nisu bili sigurni za među. I onda me netko prijavil šumarskoj inspekciji. Vjerojatno netko od zavidnih lopova. Inspektorica me je masirala za ta dva nedoznačena hrasta tak da sam moral nekoliko puta davati izjave ko zadnji kriminalac iako je do mene totalno posječeno 3 ili 4 rali šume od nekoliko vlasnika tak da sad tu samo kupina raste (i ulazi u moju šumu).
Trenutno rušim stare bukve po savjetu gospona iz šumarske savjetodavne službe. Htel sam to legalno napraviti al problem je kaj je šuma “samo” katastarski u mojem vlasništvu, ne i gruntovno i onda nemogu dobiti doznaku. Prije se moglo… Na tom području apsolutno ne postoji privatna šuma koja ima riješeno gruntovno vlasništvo a to ići radit je često skuplje nego kaj vrijede drva. Na taj način si prisiljen biti u prekršaju. Ja imam puno bolje robe za radit drva gde bi se manje namučil i više napravil nego sa ovim bukvama od 80-90 cm al imam ih dosta i moram ih riješiti kao kak mi je i savjetoval čovjek iz savjetodavne. Većina tih starih bukvi je bolesna i nije za tehniku kad se sruše a i guše sve oko sebe. Ima ih od kojih izlazi 10-15 m drva. Šumarstvo je ozbiljna struka. Nije to cjevasti ključ i poluga od dva metra pa da je bitno samo kolko je kila u guzici a ne u glavi.
evo još jednog školovanog

Dajem sve svoje hraste na licitažu da vam srce bude na mestu, kupite ih i delajte snjima kaj hoćete, kubik dajem za 2000 €.
premalo je 2000 , 3300 e najmanje, pa nisu to kakvi god hrasti .
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
je..ali ima vode koja je tehnički ispravna za ispiranje školjke ali nije za piče a s druge strane ljudi su srali tisuče i stotine tisuča godina a da nisu ispirali školjku pitkom vodom..i to je licemjerno.

mislis li da bi bilo dobro da ljudi se vrate na ovu tvoju pricu i da seru sastrane kako su pred stotine tisuca godina?

i da ima ljudi (a ima i razvijenih drzava) koji su si razdvoji instalacije pitke i nazovimo je thnicke vode i ne ispiru go.... s pitkom vodom....

I dalje smatram da je steta ne iskoristiti pravilno sto-stoipedeset godina trud prirode...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,370
I kakav bi zaključak mogli izvesti iz ove hrastovine?
Prijedlog 1: bolje da sam nasljedil šumu nego kaj sam išel v školu
Prijedlog 2: najbolje je naslijediti šumu i biti bez škole
Prijedlog 3: ako si naslijedil šumu baš te briga kaj siječeš, pogotovo ako to delaš bez lugara
Prijedlog 4: sva drva gore, samo su neka skuplja, a neka jeftinija
Prijedlog 5: hrast z dvorišta nejde osim u slučaju nemoralne ponude
Prijedlog..... ima još, ali je počelo jako grmiti.....nebu dobro.....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mislis li da bi bilo dobro da ljudi se vrate na ovu tvoju pricu i da seru sastrane kako su pred stotine tisuca godina?

i da ima ljudi (a ima i razvijenih drzava) koji su si razdvoji instalacije pitke i nazovimo je thnicke vode i ne ispiru go.... s pitkom vodom....

I dalje smatram da je steta ne iskoristiti pravilno sto-stoipedeset godina trud prirode...
zapravo i dalje seru sastrane ali ako bi htjeli raspravljati o tome treba otvoriti temu o sranju .

a kaj se tiče pravilo iskoristiti hrast , treba pitati prirodu ili taj hrast da bi radije da je tamo gdje je nikao ili da je parket
jer ako pitamo čovjeka on najprije upali pilu , a hrastu i prirodi tad postane svejedno
 

Najnoviji postovi

Na vrh