• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Cijena ti se kreće oko 800-1000 kuna za prvi trupac. Cijena je smiješna. Prije dva tjedna me zvao nakupac i kaže da hoće kupit hrastove koje sam doznačio. Netko mu je rekao da imam. Rekao sam mu prvi trupac 1800, drugi 1300, treći 600-700 kuna za kubik. To su promjeri preko 70 cm, neki u prsnom promjeru ne stanu u promjerku, visine preko 30 metara, jedan je tehnika do 25 metra, a onda mi je počeo priču da to ne vrijedi toliko, da je slaba potražnja. Na moje pitanje zašto me zvao, rekao je da mu treba. Divno. A kupuju i hrastove sušce koliko je slaba potražnja.
Pazi na ove tanje (35-40) ako su ravni, nisu zimotreni, uzimaju ih za brodove, cijena ista kao i za debele furnire. Tu hoće rušit cijenu zato što je tanko. Mada je te tanje ne bih rušio.
Za 20 godina će biti pravi.
Procedura ti je odlazak u šumariju, predaja zahtjeva, doznaka i onda rušenje i prodaja.
suma nije moja a covijek cija je nema sa cim to izvuc ni porusat .onda je on meni ponudio sumu za neke novce a ja sam njemu ponudio da porusim ja tehniku i izvucem drva van i djelimo zaradu po pola s tim da meni ostaju vrhovi i ostatak sume za posusit u drva ok 1 rali ima sume sta kazes na tu soluciju?
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
evo da i ja nešto napišem, jučer bilo vitlanje, rušenje i rezanje a danas laganini 2 ture okruglice dovezao doma(cca 9 m) sutra još 2 takve ture i panjevi za peč, a kad mi kolega vrati cijepač onda cijepanje a u utorak idem po prvu službenu liniju ove godine- taj dio su rušiili po splov i samo bukva i hrast:( ali to su vrhovi od 2m3 pa na više:) moram hrpati granje:( a za početak mislim uzet cca 50m3 pa ču vidit kako napredujem pa možda još toliko a ovisno o roku
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
A sto radite sa drvimam koja ne idu u prodaju za ogrjev, grane, isplati li se to mljeti, nesto razmilsjm ao takvom stroju puno toga se baci, a drva vise nisu tako ni jeftina. Svi sumu sasijeku uzmu deblje, a sve ispod 5cm promjera ostaje u sumi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
A sto radite sa drvimam koja ne idu u prodaju za ogrjev, grane, isplati li se to mljeti, nesto razmilsjm ao takvom stroju puno toga se baci, a drva vise nisu tako ni jeftina. Svi sumu sasijeku uzmu deblje, a sve ispod 5cm promjera ostaje u sumi.

a nije ni nafta ni radna snaga ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
samo pitam, vjerujem da ste kalkulirali, i koji nacin bi bio adekvatan da se to iskoristi. Vjerujem da bi ya centralnu pec moglo nesto krupnije da drobi na komade velicine nekoliko cm, pa to lopatom ubacivati u pec kao ugalj. mad bi to trebalo cesto loziti jer nema neku kaloricnu moc.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
samo pitam, vjerujem da ste kalkulirali, i koji nacin bi bio adekvatan da se to iskoristi. Vjerujem da bi ya centralnu pec moglo nesto krupnije da drobi na komade velicine nekoliko cm, pa to lopatom ubacivati u pec kao ugalj. mad bi to trebalo cesto loziti jer nema neku kaloricnu moc.

Griješiš :)
Postoje peći na sječku, u koju stane ovisno o veličini od 10 do 20 kg sječke, što je dovoljno za 24 sata grijanja. Kalorična vrijednost je ista kao da bacaš bukove panjeve. Istina je da peć košta. To su peći obične sobne. Za centralno su sustavi s dozerima, spremištem u koje stane i do 2 kubika, puniš ga svakih tjedan do 10 dana, a koštaju oko 90000 kuna, to je nekih 13 tisuća eura. Ovo sam ja gledao za sebe i grijanje 240 kvadrata.
U Hr se to granje nakon dovršnog sjeka MORA uhrpati na veće panjeve i onda spaliti. Razlog je da ne izbijaju izbojci iz panja.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
evo da se nadovežem na vse ovo, moj tetak je ugljenar i što meni ostane to on pokupi skoro sve osim granja-ne znam za što mu to služi ali vrhunski iskoristi drvo...ja granjevinu režem u šumi na ktartko za u peč i vozim doma u šupe dok ih ne napunim a onda prodajem tako po cca 2m3 po260-280kn....a što se peči tiče- naime moj kolega ima peč od centralnog na piljevinu i koštala ga je cca 14-18k kn ali se grije badava jer iz obližnje pilane dobije piljevinu badava i kad našiša peč-cca4-5 lopata za snjeg drži solidno-po njegovim riječima bolje od drva a grije vrhunski
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ima tu 100tinjak metara od mene, gazda proizvodi toplinsku i električnu energiju. Očito nema baš puno materijala tu oko nas, jer vidim ogroomnu hrpu balvana, koji čekaju da se samelju:madmana:....nego, interesirama me, kakva je situacija sa skladištenjem sječke u tim silosima. U smislu truljenja i propadanja...?
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
e a ja sam gotov, lugar me hebe da do vikenda moram izvest a ova kišica me zeza a nemam ni nekih kupaca pa ću morati na kući s tim, srećom nije daleko a nema ni puno nekih 20 m hrastovine i oko 5 m bukovine (cjepanica), te granjevine oko 10-15m a ima i nešto panjva (kvrge), sutra idem da mi to zaprimi a u četvrtak u jutro uplačujem i krećem u arbajt,, u subotu sam imao vatreno krštenje sa cjpačem od ZENTE iz Križevaca, (trn) moja RAJKA je smazala oko 20 l goriva i iscjepala oko 30 m hratsovih i bukovih drva, kažem oko jer sam samo pičio nisam gledao hrpe koje je tast slagao a šogor mi dodavao, rajka vrtila na nekih 1000 obrtaja motora i nije niti jednom zaplaka (teže radila) jaka je na kardanu to je ludnica piše u uputstu da ima 40 kw, a imao sam i mali kvar,, špic trna je bio pre oštar time tanak pa je pukao i ostao mi tup pa sam izgubio sat vremena dok sam otišao kući i nabrusio ga, (izveo ga više tubastog, time i debljeg a tim ei jeačeg) i samo pići,, šogija sam izmorio rekao je da neće više samnom u šumu, hihihihihi
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ja sam bio jučer (i prekjučer) malo u akciji pa evo par slikica.

Putovanje, s lijeve strane malo borove šume, što je davno država zasadila iz nekog razloga, malo je zarasla:


Uploaded with ImageShack.us

Ovdje napuštamo čvrst makadam i idemo u neizvjesno:):


Uploaded with ImageShack.us

Ako netko treba otoman, javim mu lokaciju:), ovo može u crnu stranu šumarstva:


Uploaded with ImageShack.us

Kao i ovo, nije baš po pravilima struke:mad::


Uploaded with ImageShack.us

Najozbiljnije blato na putu, inače je sve kamen i nema se gdje propasti, nema ni brijega, ali ima drugih mana:


Uploaded with ImageShack.us

Ovdje postaje zeznuto, ne vidi se najbolje, ali jako je usko i izrovano, Štore se jedva provuče, 1-2 brzina i lagano:


Uploaded with ImageShack.us

Nakon cca 1.5 km od napuštanja makadama, na cilju:


Uploaded with ImageShack.us

Prvo mala okrepa:


Uploaded with ImageShack.us

A ovo je šuma, s desne strane klanjca je moje, ova dva komada su srušena prekjučer, odmah pri rušenju stradao lanac na zemlji, pa nije bilo smisla piliti više. Tako je to kad je recesija pa se nema dva lanca, a rašpa doma.


Uploaded with ImageShack.us

Dinamični duo najzaslužniji za radove:


Uploaded with ImageShack.us

I nakon nekog vremena, vrlo lagani tempo, jer si u šumi želim odmoriti živce, uz gemište naravno:supz:, spremni za put doma:


Uploaded with ImageShack.us

A ovo je druga šuma cca 50 m od ove, međe samo nebo zna:D:


Uploaded with ImageShack.us

Uglavnom, drva ima, ali teren je dosta strm, jedva se popnem na sve 4, i put je dosta izrovan, ali zato nitko ne krade. Zanimacije imam, treba lagano stupati u posjed da se zna da tu nekog ima:axe:. Inače, šuma se zove Kladeščica, k.o. Orešje Gornje, Sv. Ivan Zelina.

EDIT savoris
daj neke malo pravilnije linkove ovih slika​
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
malo se radilo prošlu subotu
 

Prilozi

  • MARINA 009.jpg
    MARINA 009.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 348
  • MARINA 010.jpg
    MARINA 010.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 244
  • MARINA 008.jpg
    MARINA 008.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 251
  • MARINA 007.jpg
    MARINA 007.jpg
    81.4 KB · Pregleda: 200

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ako netko treba otoman, javim mu lokaciju:), ovo može u crnu stranu šumarstva:


Uploaded with ImageShack.us

Toga se isto stalno nagledam :evil::evil::evil:
Dobro je dok je jogi i tak nekaj krupno ili još bolje željezno:cool:
Al kad ti lik istovari "kučni" odpad ili staru žicu s trsja koja se godinama zarasla u ostalu vegetaciju....
POLUDIM:mad:
Kak bi se tomu stalo na kraj? Ne vjerujem da bi murja nekaj reagirala?Valjda nisu ni oni bolji :axe:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jedne godine kupim novi lanac i odem u šumu nađem jedan trupac od jedno 2m ostao od prošle godine režem kad ono fino nešta zaiskri ispod trupca feder plata odoše zubi na novom lancu a ja onak sav sretan pokupim se doma i cjelim putem mislim na tog sretnika koji ju tam bacil tak bi se ljepo poprićali....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Jedne godine kupim novi lanac i odem u šumu nađem jedan trupac od jedno 2m ostao od prošle godine režem kad ono fino nešta zaiskri ispod trupca feder plata odoše zubi na novom lancu a ja onak sav sretan pokupim se doma i cjelim putem mislim na tog sretnika koji ju tam bacil tak bi se ljepo poprićali....

U četvrtak sam pilio jedan jasen međaš. I odjednom iskre i ručka pile me odvalila u rebra. Kad sam opilio oko toga, u drvetu komad željeza. Vjerojatno neki čavao na kojem je bila kakva ploča. Zarastao i orastao. Lanac je ionako već bio za promijenit.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ehhh, ja redovito svake godine nabasam na geler u trupcu...imam sreće što mi se nikad dosad nije dogodilo da su geleri u svim trupcima sa kamiona kao nekima...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Danas odem na selo da krečim voćke (jedva našao vremena za to) kad ide moj stric kao bez duše pomodrio kao krpa i žali se kako je pošao da obori jedan hrast koji je iznad dalekovoda a pogrešno je procijenio i on hoće da padne na zice , da ne pričam o posledicama ovakvog čina , opasnosti po prisutne i mogućnosti požara

ja odem pogledam i odbijem da to uradim , jednostavno nisam htjeo da ja ispravljam nečije kardinalne greške
da me je zvao da poobaram te hrastove ja bih prihvatio ali ovako kada napravi sr.nje onda tek zove i jauče , totalni tvrdoglavi amater koji je uvijek u pravu :madmana:
poslao sam ga u ED i oni su kasnije došli pa oborili to
 

Najnoviji postovi

Na vrh