• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
evo momci ovakva vam je stvar sa legalnim poslom...da bi imali firmu ili obrt koji bi na kraju godine ostvarili neku dobit iliti dohodak,sve što je ispod 2000m3(znači kubika a ne prm)godišnje, nije vrijedno spomena...tako da oni koji planiraju ući u šumski biznis imaju neku orjentaciju...sve ispod 2000m3 je neisplativo...ako ima netko tko radi po PS,složiti će se sa napisanim...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
bilo bi lijepo kad bi netko napravio kalkulaciju pa je prikazao ljudima...jer to je jedini način da se stvar točno izračuna...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Puno stvari utjece na to kolko metara drva bi moro napravit da bi ti se isplatilo da bi sve pokrio i da uspijes nesto zaradit!!
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
bilo bi lijepo kad bi netko napravio kalkulaciju pa je prikazao ljudima...jer to je jedini način da se stvar točno izračuna...
općenita kalkulacija ne znači nekome ponaosob ništa jer ovisi o previše čimbenika...ako poznaješ šumarstvo znaš o čemu govorim...netko na 2000m3 godišnje može zaraditi lijep novac,dok drugi na toj masi može biti na nuli ili imati i gubitak...preširoka tema za pisanje ovdje....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
općenita kalkulacija ne znači nekome ponaosob ništa jer ovisi o previše čimbenika...ako poznaješ šumarstvo znaš o čemu govorim...netko na 2000m3 godišnje može zaraditi lijep novac,dok drugi na toj masi može biti na nuli ili imati i gubitak...preširoka tema za pisanje ovdje....

ovdje se može vidjeti da je jedino i samo važno koliko jeftino se može kupiti parcela s drvnom masom (mislim na privatne i javne šume), plus koliko si dobar s lugarom i mafijom u hš kad licitiraš parcelu od njih...
naravno,nisam na to mislio kad sam mislio na kalkulaciju, postoji standardni cjenik svake operacije (HŠ ga imaju) pa se onda u tome samo promijeni varijabla nabavke drvne mase...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
O količini izrađenih drva da bi se moglo živiti ako sve radiš legalno ovisi 100 faktora cjena po kojoj prodaješ,amortizacija,kvarovi,ljudi itd.....
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Za iduću godinu bi uzeo drva direktno od šumarije,vidio sam kod par ljudi da dovoze u trupcima.
Zanima me jel neko zna kako to ide,koga pitat,cijene...
 
B

bosniahos

Guest
.

Nije sve tako,ima ljudi koji imadu šumarski obrt rade na malo i iz svoje šume, plačaju komori i porez od prodane robe koju prodaju,netreba se ulizavat šumariji i njihovim terencima,izdaci su osijetno manji nego da dolaze svako malo biljegat pošumi,ima se potvrda o stručnosti a za alate i ostala sredstva koje koriste u radu odgovaraju samo sebi.Bilo što da se dogodi u šumi riješava osiguranje i dopunsko.Nemojte odlazit u nebesa i ljudima pričat ono što su vas naučili da bi trebalo ili če trebat.Lokalna socijalna služba takve koristi kad crnim Hrvatinama daju određenu količinu drva da se ne smrzadu a mišljenja sam ko ratni veteran da nam na taj način pomaže se da ne poludimo od ove crne sadašnjice.Moje je iskustvo takovo a u mojem kraju ima nekoliko koji pomalo rade ,poštuju što se mora i tako se brinu zasebe i svoje familije.Nadam se da nisam nikog ovim postom uvridia.Hvala.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Za iduću godinu bi uzeo drva direktno od šumarije,vidio sam kod par ljudi da dovoze u trupcima.
Zanima me jel neko zna kako to ide,koga pitat,cijene...

Odeš u šumariju u vrbovcu i pitaš. Kad uđeš od kolodvorske druga vrata desno.
Sve će ti reći, pa i cijenu :)
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Za iduću godinu bi uzeo drva direktno od šumarije,vidio sam kod par ljudi da dovoze u trupcima.
Zanima me jel neko zna kako to ide,koga pitat,cijene...

tzv. višemetrica ili dugometrica - bukva,grab 1m3 je oko 205 kn, ako je za krajnju upotrebu, t.j. ako nije za npr.rezanje cjepanje i slaganje u palete gdje ti trebaju papiri za carinu ili za dalje, onda ide pod "višemetrica za ploće" a ona je skuplja, sve je to OK samo je malo prijevoz nezgodan i naravno kada se vozi kamionom, dizalica i dr. izađe dosta skupo, jedino ako imaš koga u šumariji koji kupuje "sindikalna drva" onda on dobije nekakav popust pa se to tako tako isplati ako ne nalatiš na tipa kakav je kod nas, taj u šumariji radi kao mehaničar a svoja drva nudi svima i uzima novce u naprijed, sve za bagatelu, za ista drva uzme novce od 5 - 10 ljudi, koliko ih god nađe a onda ljude zavlači i govori da npr. upravitelje neda drva, pa ljudi dolaze u šumariju i 100 sranja, a jbg. njemu je politika dala radno mjesto i nemože mu nitko ništa, t.j. nije mi jasno kako samo može uvijek naći nove mušterije jer okolica i nije velika i svi se tako tako poznaju........... i onda meni ljudi govore da sam skup da oni nabavljaju jeftinije .............. a na kraju se češu po glavi
 
B

bosniahos

Guest
.

Aaaaaa to su igrači, tu bi imali ovi iz uskoka posla na debelo i široko.Vražju oni lovu okreču na ulizništva kojekakova kumstva i nastranosti.Bolje da ne pišemima ih po ciloj lipoj našoj i svi se znadu i poznadu mafija prava.
 

svizac

Novi član
Tu od
9 Kol 2012
Poruka
20
dajte da vas pitam,sto nam donosi EU sada poslje 1.7 ,hoce li i obicni ljudi poput mene moći ići u sumu,ono za svoje potrebe i koji metar sa strane za prodati-oko 150m godisnje ili ce se morati imati obrt itd...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
dajte da vas pitam,sto nam donosi EU sada poslje 1.7 ,hoce li i obicni ljudi poput mene moći ići u sumu,ono za svoje potrebe i koji metar sa strane za prodati-oko 150m godisnje ili ce se morati imati obrt itd...

vrijeme će pokazati mislim da još par godina ćemo moći a onda bojim se teško:butthead:
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
problem je što u privatnim šumama neće moći raditi a i onako ih ima jako malo, većinom su vlasnici stari ljudi i te šume (marem kod mene) su đungle, izvale, sušci, sve čuvaju i ne održavaju,, a HŠ za sada daju "samoizradu" ali i to je već sada limitirano, tj. na jedno ime ne možeš raditi 100 -200 m, nije problem OBRT ili OPG, eto moj otac ima OPG, ima 20 krava ali to je na umiranju, zatvoriti će i otiči u mirovinu, s obzirom da je cjena kukuruza takva kava je a cjena mljeka užaš, jedino telci koli koliko ali ni to neće dugo kada je cjena bika 12kn/kg a teleta do 150 kn 25 ispada da za bika od 700 kg kojega hraniš godinu i kusur dobiješ 8400 a za tele od 150 kg 3700 i gdje je tu računica kada računaš koliko pojede i ostolo i nedaj bože da se razboli ili se zadavi i šta već,,,, a i ovo sa drvima je lagano pušiona kada ima budala i ruše cjenu npr. čovjek kod mene radi linije od HŠ i nudi cjepanicu bukvu grab po 200 a hrast po 150 kn, ima na metru oko 70 kn i ruši cjenu svima i nije svjestan da će na takav način propoasti ali njemu je to dosta mada od toga ništa nema kada sjebe traktor i motorku koju ima neč mu ostati ništa ali eto uvijek postoje idioti, npr. ove sezone od takvog sličnog sam kupio 50m tzv."okruglice" bukve graba po 100 kn/m, a isto prodavao po 150 radio je u liniji pokraj mene, kum i ja lagano to prevezli i stavli novce u đep nije puno ali nismo se ****** sa šumskim redom, obradom, primanjem, plačanjem, samo prevezli i imali smo skoro kao i on koji misli ako ide s cjenom dolje a će imati više posla, takvih je pun ***** zato se šumariji višđe i ne isplati sama izrađivati već daju obrtinicima koji sami sebi ruše cjenu a ima posla za sve samo to neki neshvačaju
 
B

bosniahos

Guest
.

Danas mi cigan kaže joj dik gađo mi dopelja za 130 kn agaciju ti očeš 180,reko nis dobro čuja hoču 200.Joj pa kak ti si mi sused a nedaš a on 20 km pa mu se isplati.Pa naravno da mu se isplati kad je svim starcima izsela pokra šumetine.
A još bolji igrač kum šefa šumarije,okruglice bukve sa dovozom daje po 80 u ljetu a sad 130 kn,pa jebo mu ja nanu i kumu gdi su sad žandari a ja im smetam poslu kao.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
Za iduću godinu bi uzeo drva direktno od šumarije,vidio sam kod par ljudi da dovoze u trupcima.
Zanima me jel neko zna kako to ide,koga pitat,cijene...

najjače ako imaš nekog ko radi u šumariji a da mu drva ne trebaju, oni imaju još i neki popust na to...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Baš sam danas pričao s jednom osobom i od sljedeće godine se loše piše privatnim šumoposjednicima. Naravno prijete se iz HŠ-a. Prijavljivat će svaku sječu u privatnim šumama u kojoj nije izvršena doznaka i ako ne možeš dokazati porijeklo trupca i panja. A na ukradene milijune kubika i milijardi kuna nitko neće prstom mrdnuti. I nije dozvoljavao nikakva pitanja, kaže to je tako i tako će biti.
Uhvatila policija tipa s kamionom i 20 kubika trupaca. Dojavili da je kradeno. U međuvremenu su pretovarili dio na traktor. Kamion otišao, traktor su uhvatili, a njima kaže lik, možete mi pušit ..... Ja dok sam na slobodi krast ću gdje stignem. Nikome u kući ništa neće falit, ali na dvoru, u šumi, ako mogu sve ću pokrast.
A s evropskom unijom. Privatni šumoposjednik morat će imati sve moguće dozvole i liječničke preglede, zaštitnu opremu, i sve ostalo.
Žalosno je što ondašnja savjetodavna nije pokrenula projekte da se povuče lova iz fondova za te stvari. Kada sam predlagao samo su mi se smijali. Loši ljudi na pravim mjestima s kojih se moglo povući milijune. Nažalost, skupo ćemo to plaćati ulaskom u EU. Već sada plaćamo nebrigu nad privatnim šumama i nesposobnost onih koji su nešto trebali napraviti.
Mogao bih još pisati ali mi se gadi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
a oćeš da ja napišem kako je šef ovdašnje šumarske savjetodavne službe kupio bijesnog terenca koji mu nasušno treba jer je kupio i par desetaka hektara šume u krnjaku i vojniću, a sve od plaće koju je "pošteno" zarađivao svojim znanjem...
ja kažem da je dobro da su ju ukinuli, jer je svaka kuna koja je išla za pošumljavanje i ostale stvari kod privatnih šumoposjednika morala učiniti neku uslugu takvoj šumskoj mafiji...
odurno, ali istinito...
 

Najnoviji postovi

Na vrh